Uchwała nr 1 Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2018r.

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Sprzeciwiamy się działaniom Krajowej Rady Sądownictwa, która zamiast stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, podejmuje działania skierowane na represjonowanie sędziów i stowarzyszeń sędziowskich - piszą sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Publikujemy treść uchwały



Uchwała nr 1

Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2018r.

 

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie wyraża protest przeciwko działaniom władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz Krajowej Rady Sądownictwa, które doprowadziły do zawieszenia przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji.

 

Sprzeciwiamy się działaniom Krajowej Rady Sądownictwa, która zamiast stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, podejmuje działania skierowane na represjonowanie sędziów i stowarzyszeń sędziowskich. Nie reaguje na czynności rzeczników dyscyplinarnych, podejmowane w stosunku do poszczególnych sędziów w związku z ich działalnością orzeczniczą, przede wszystkim naruszające ich prawo do obrony.

 

Protestujemy przeciwko pozamerytorycznemu sposobowi oceniania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w sądach powszechnych. Nierespektowanie przez ten organ, w postępowaniu dotyczącym naboru na stanowiska w Sądzie Najwyższym, orzeczeń o zabezpieczeniu wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny również wskazuje, że Krajowa Rada Sądownictwa, ze względów politycznych zaniechała realizowania swoich zadań przewidzianych w Konstytucji RP, dlatego wzywamy jej członków do ustąpienia z zajmowanych stanowisk.

 

Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie popierają apele organów samorządów sędziowskich, stowarzyszeń sędziowskich, korporacji prawniczych i organizacji pozarządowych, przeciwstawiających się działaniom władzy ustawodawczej i wykonawczej, które godzą w konstytucyjne zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W tym kontekście sprzeciwiamy się wypowiedziom przedstawicieli tych władz, zmierzającym do zastraszania i szykanowania sędziów w związku z wydawanymi orzeczeniami sądowymi oraz działaniami na rzecz niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej.

 

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie stanowczo protestuje przeciwko wypowiedziom polityków i przedstawicieli władzy ustawodawczej oraz wykonawczej szkalującym sędziów, podważającym zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości i zarzucającym sędziom nienawiść do własnego państwa. Uznajemy za niedopuszczalne nierespektowanie orzeczeń sądowych oraz podejmowanie prób politycznego oddziaływania na orzecznictwo sądowe.

 

Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie widzą potrzebę reformy sądownictwa, która powinna prowadzić do poprawy sprawności postępowań sądowych oraz do realizacji prawa obywateli do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Dotychczas wprowadzone zmiany nie realizują tego celu, natomiast wywołują chaos prawny, przyczyniają się do przewlekłości postępowań sądowych i zmierzają do podporządkowania sądów władzy politycznej.

 

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie w pełni popiera stanowiska organów samorządów sędziowskich, zawarte w uchwałach, wyrażających dezaprobatę dla działań podważających zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, podjętych dotychczas przez Zgromadzenia Przedstawicieli i Zebrania Sędziów Sądów Powszechnych.

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie zobowiązuje Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do zamieszczenia podjętej uchwały na stronie internetowej Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdyż zapoznanie opinii publicznej ze stanowiskiem sędziów leży w interesie publicznym oraz służy potrzebom obywateli, którzy zgodnie z art. 45 Konstytucji RP mają prawo do bezstronnego i niezawisłego sądu oraz przesłania jej odpisów Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego oraz Prezesom Sądów Rejonowych, Okręgowych i Apelacyjnych; Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa; Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Sprawiedliwości; Marszałkowi Sejmu i Marszałkowi Senatu RP Prezydentowi RP i Rzecznikowi Praw Obywatelskich.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

17 października 2018






Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200