Tomasz Sikora skazany za zablokowanie neonazistów. Pierwszy taki wyrok w Polsce

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Dwa miesiące prac społecznych dla Tomasza Sikory z Obywateli RP za blokowanie marszu neofaszystów. To pierwsze takie (jeszcze nieprawomocne) orzeczenie sądu w Polsce. Wygląda jak zaproszenie wysłane do neofaszystów - serdecznie witamy na ulicach, czujcie się jak u siebie w domu.Autorem tekstu jest Robert Kowalski.

 

3 lipca 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie (V Wydział Karny) skazał Tomasza Sikorę z artykułu 222 Kodeksu Karnego na 2 miesiące prac społecznych za naruszenie nietykalności funkcjonariusza podczas blokady marszu neofaszystów w Warszawie 1 maja 2018 roku. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Policjanci zeznający przed sądem twierdzili, że Sikora wielokrotnie i agresywnie atakował ich fizycznie. Według relacji świadków zdarzeń, Sikora nie wdawał się w żadne przepychanki z policjantami, został brutalnie zatrzymany gdy odchodził z miejsca udanej blokady.

 

Szturmowcy chcieli przejść przez Warszawę

 

Rok temu, 1 maja 2018, kilka neofaszystowskich ugrupowań zorganizowało marsz pod hasłem „Szturmowe Święto Pracy 2018”. Brali w nim udział członkowie takich skrajnych organizacji neofaszystowskich jak: Szturmowcy, Kongres Narodowo-Społeczny, Autonomiczni Nacjonaliści, stowarzyszenie Niklot.

 

„Dumni synowie i córki swej krwi i ziemi” (to fragment deklaracji ideowej Szturmowców) chcieli uczcić Święto Pracy, bo „walka o prawa ludzi pracy, likwidacja wyzysku i sprawiedliwość społeczna to nieodłączna część ideologii Nacjonalizmu Szturmowego”.

 

Ruszyli z Palcu Zamkowego, nie więcej niż 50 osób. Udekorowani tatuażami – SS, 88 (Heil Hitler), swastykami, na flagach celtyckie krzyże.

 

Na ich drodze stanęli antyfaszyści. Około 100 osób, aktywistów z takich organizacji jak Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Warszawski strajk Kobiet, Kolektyw Syrena, Antyfaszystowska Warszawa, Obywatele Solidarnie w Akcji, Studencki Komitet Antyfaszystowski.

 

I skutecznie ich zatrzymali. Neofaszyści przesuwali się naprzód z trudem i tylko dzięki interwencji policji. Blokadę usuwaną przez funkcjonariuszy zastępowała następna i następna. Ostatecznie policja rozwiązała marsz faszystów.

 

Była to pierwsza zakończona sukcesem blokada neofaszystowskiego pochodu. Kilka dni później podobnie, z sukcesem zakończyła się blokada w Katowicach.

 

Skuteczne zatrzymanie marszu było wynikiem nie tylko liczebnej przewagi antyfaszystów, ale także tego, że członkowie różnych organizacji zjednoczyli siły przeciw neofaszystom. Sukcesem było także to, że nie przekroczono zasady biernego oporu, sprzeciwu bez przemocy.

 

„Dajcie go mi”

 

Już po rozwiązaniu marszu policja zatrzymała jednego blokującego, Tomasza Sikorę z ruchu Obywatele RP. Tak tę sytuację relacjonowała „Gazecie Wyborczej” Iwona Wyszogrodzka, także Obywatelka RP:

 

„Gdy organizator rozwiązał marsz i wszyscy się rozchodzili, kilkanaście osób wciąż było otoczonych przez funkcjonariuszy. Kordon się rozluźnił, policja nie legitymowała osób otoczonych. Nikt nie mówił też, że jesteśmy zatrzymani. W pewnym momencie kilka osób zaczęło przechodzić między policjantami, wtedy łapano nas i wrzucano z powrotem do kordonu. Tomek nawet nie zdążył się przedostać na drugą stronę, po prostu podszedł do policjantów. Policja była zdenerwowana, złapali go za ręce, za nogi, jeden z policjantów krzyknął: »dajcie go mi« i go wywleczono z kordonu”.

 

Sikora spędził noc w areszcie, nie mógł skorzystać z pomocy prawnika. Następnego dnia trafił w trybie (chuligańskim) przyspieszonym przed oblicze sądu. Już wówczas wydarzył się precedens. Zatrzymano go i dostarczono przed sąd razem z dwoma neofaszystami, przeciwko którym protestował. Dla wymiaru sprawiedliwości był to najwyraźniej drugorzędny drobiazg.

 

Ostatecznie sprawę odroczono i skierowano do prokuratury, by w normalnym trybie przeprowadziła postępowanie przygotowawcze. I 3 lipca 2019 r. sąd rejonowy skazał Sikorę „za naruszenie nietykalności funkcjonariusza”. Policjanci zeznający przed sądem twierdzili, że Sikora wielokrotnie i agresywnie atakował ich fizycznie.

 

Uniewinnieni za inną blokadę ONR

 

Skazanie Tomasza Sikory to pierwszy przypadek skazania za blokadę demonstracji faszystowskiej. Rok wcześniej, 29 kwietnia 2017 roku, aktywiści z Obywateli RP blokowali marsz Obozu Narodowo-Radykalnego, który zmierzał przez Warszawę dla uczczenia 83. rocznicy powstania ONR. Marsz był legalny.

 

Ochraniani przez policję narodowcy skandowali: „Polska dla Polaków”, „Idą biali wojownicy, narodowcy, katolicy”, „Płaczą Niemcy, płacze Francja, tak się kończy tolerancja”, oraz z stare jak świat hasła o drzewach, liściach. komunistach, kijach i lewackich ryjach. Policja (niekiedy) brutalnie rozbijała blokady. Przekonał się o tym 82-letni wówczas Bogusław Zalewski (Obywatele RP).

 

Kilka miesięcy później sąd  umorzył i uniewinnił Obywateli RP. Sędzia, odnosząc się do zachowania i transparentów niesionych przez narodowców, uznał, że nie można pozwalać na wezwania do nienawiści, a blokada to realizacja prawa do wolności wyrażania poglądów.

 

Podobnie argumentował sędzia Łukasz Biliński (przeniesiony ostatnio do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia), uniewinniając w innym postępowaniu uczestników blokady marszu ONR.

 

„To członkowie zgromadzenia ONR przekroczyli granice debaty publicznej, w której nie może być miejsca na przejawy ksenofobii i wrogości motywowanej religijnie”.

 

Sędzia zwracał również uwagę na niezrozumiałą bierność policji wobec haseł wznoszonych przez uczestników marszu ONR i „nieuzasadnioną aktywność” w stosunku do uczestników kontrmanifestacji.

 

Robert Kowalski – Dziennikarz radiowy i telewizyjny, producent, reżyser filmów dokumentalnych. Pracował w m.in Polskim Radiu, „Panoramie” TVP2. Był redaktorem naczelnym programu „Pegaz” i szefem publicystyki kulturalnej w TVP1. Współpracuje z Krytyką Polityczną, gdzie przeniósł zdjęty przez „dobrą zmianę” program „Sterniczki” z Radiowej Jedynki. Tworzy cykl „Kamera OKO.press”.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

5 lipca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

21.10.2019

List otwarty G. T. Pagone Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ) do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

10.10.2019

W sprawie przyszłości polskiej demokracji. List otwarty naukowców

04.10.2019

Iustitia składa zawiadomienie do prokuratury na pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nękających sędziów

23.09.2019

Nie będziesz z nami? Zniszczymy cię. Rozmowa z sędzią Waldemarem Żurkiem

20.09.2019

Konferencja Ambasadorów: od wyniku wyborów 13 października zależeć będzie ustrój naszego państwa, nasza pozycja w Europie i świecie oraz nasze bezpieczeństwo

20.09.2019

RPO do KRS w sprawie antysemickich wpisów

03.09.2019

„Rzecznicy dyscyplinarni M. Lasota i P. Radzik przekroczyli prawo”

03.09.2019

Hejtowani sędziowie boją się zmasowanych ataków: Nasze zdjęcia trafiały do KastaWatch z podpisem: „To będą nasze następne cele”

03.09.2019

Nic nie zniechęci mnie do otwartego działania na rzecz praworządności

27.08.2019

Apel Pierwszego Prezesa SN do członków Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 27 sierpnia 2019 roku

27.08.2019

List otwarty Konferencji Ambasadorów RP do Donalda Trumpa

26.08.2019

Apel Stowarzyszenia Sędziów „Themis” z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie tzw. „afery Piebiaka”

25.08.2019

Zrezygnujcie ze stanowisk! Apel Iustitii w związku z aferą hejterską

20.08.2019

Stanowisko HFPC ws. doniesień medialnych o zorganizowanych działaniach szkalujących sędziów

10.08.2019

Stanowisko okręgowej rady adwokackiej z dnia 6 sierpnia 2019 roku w sprawie nowelizacji kodeksu postępowania karnego

05.08.2019

Ekspert: Kuchciński latał poza prawem i obyczajem. To podręcznikowa korupcja

31.07.2019

Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów THEMIS dot. odmowy wykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

24.07.2019

Raport HFPC: Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości

19.07.2019

Ursula von der Leyen: Praworządność to święta wartość Unii. Pierwszy wywiad nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej

15.07.2019

Uchwała Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów z dnia 08.07.2019Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200