Tomasz Sikora skazany za zablokowanie neonazistów. Pierwszy taki wyrok w Polsce

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Dwa miesiące prac społecznych dla Tomasza Sikory z Obywateli RP za blokowanie marszu neofaszystów. To pierwsze takie (jeszcze nieprawomocne) orzeczenie sądu w Polsce. Wygląda jak zaproszenie wysłane do neofaszystów - serdecznie witamy na ulicach, czujcie się jak u siebie w domu.Autorem tekstu jest Robert Kowalski.

 

3 lipca 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie (V Wydział Karny) skazał Tomasza Sikorę z artykułu 222 Kodeksu Karnego na 2 miesiące prac społecznych za naruszenie nietykalności funkcjonariusza podczas blokady marszu neofaszystów w Warszawie 1 maja 2018 roku. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Policjanci zeznający przed sądem twierdzili, że Sikora wielokrotnie i agresywnie atakował ich fizycznie. Według relacji świadków zdarzeń, Sikora nie wdawał się w żadne przepychanki z policjantami, został brutalnie zatrzymany gdy odchodził z miejsca udanej blokady.

 

Szturmowcy chcieli przejść przez Warszawę

 

Rok temu, 1 maja 2018, kilka neofaszystowskich ugrupowań zorganizowało marsz pod hasłem „Szturmowe Święto Pracy 2018”. Brali w nim udział członkowie takich skrajnych organizacji neofaszystowskich jak: Szturmowcy, Kongres Narodowo-Społeczny, Autonomiczni Nacjonaliści, stowarzyszenie Niklot.

 

„Dumni synowie i córki swej krwi i ziemi” (to fragment deklaracji ideowej Szturmowców) chcieli uczcić Święto Pracy, bo „walka o prawa ludzi pracy, likwidacja wyzysku i sprawiedliwość społeczna to nieodłączna część ideologii Nacjonalizmu Szturmowego”.

 

Ruszyli z Palcu Zamkowego, nie więcej niż 50 osób. Udekorowani tatuażami – SS, 88 (Heil Hitler), swastykami, na flagach celtyckie krzyże.

 

Na ich drodze stanęli antyfaszyści. Około 100 osób, aktywistów z takich organizacji jak Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Warszawski strajk Kobiet, Kolektyw Syrena, Antyfaszystowska Warszawa, Obywatele Solidarnie w Akcji, Studencki Komitet Antyfaszystowski.

 

I skutecznie ich zatrzymali. Neofaszyści przesuwali się naprzód z trudem i tylko dzięki interwencji policji. Blokadę usuwaną przez funkcjonariuszy zastępowała następna i następna. Ostatecznie policja rozwiązała marsz faszystów.

 

Była to pierwsza zakończona sukcesem blokada neofaszystowskiego pochodu. Kilka dni później podobnie, z sukcesem zakończyła się blokada w Katowicach.

 

Skuteczne zatrzymanie marszu było wynikiem nie tylko liczebnej przewagi antyfaszystów, ale także tego, że członkowie różnych organizacji zjednoczyli siły przeciw neofaszystom. Sukcesem było także to, że nie przekroczono zasady biernego oporu, sprzeciwu bez przemocy.

 

„Dajcie go mi”

 

Już po rozwiązaniu marszu policja zatrzymała jednego blokującego, Tomasza Sikorę z ruchu Obywatele RP. Tak tę sytuację relacjonowała „Gazecie Wyborczej” Iwona Wyszogrodzka, także Obywatelka RP:

 

„Gdy organizator rozwiązał marsz i wszyscy się rozchodzili, kilkanaście osób wciąż było otoczonych przez funkcjonariuszy. Kordon się rozluźnił, policja nie legitymowała osób otoczonych. Nikt nie mówił też, że jesteśmy zatrzymani. W pewnym momencie kilka osób zaczęło przechodzić między policjantami, wtedy łapano nas i wrzucano z powrotem do kordonu. Tomek nawet nie zdążył się przedostać na drugą stronę, po prostu podszedł do policjantów. Policja była zdenerwowana, złapali go za ręce, za nogi, jeden z policjantów krzyknął: »dajcie go mi« i go wywleczono z kordonu”.

 

Sikora spędził noc w areszcie, nie mógł skorzystać z pomocy prawnika. Następnego dnia trafił w trybie (chuligańskim) przyspieszonym przed oblicze sądu. Już wówczas wydarzył się precedens. Zatrzymano go i dostarczono przed sąd razem z dwoma neofaszystami, przeciwko którym protestował. Dla wymiaru sprawiedliwości był to najwyraźniej drugorzędny drobiazg.

 

Ostatecznie sprawę odroczono i skierowano do prokuratury, by w normalnym trybie przeprowadziła postępowanie przygotowawcze. I 3 lipca 2019 r. sąd rejonowy skazał Sikorę „za naruszenie nietykalności funkcjonariusza”. Policjanci zeznający przed sądem twierdzili, że Sikora wielokrotnie i agresywnie atakował ich fizycznie.

 

Uniewinnieni za inną blokadę ONR

 

Skazanie Tomasza Sikory to pierwszy przypadek skazania za blokadę demonstracji faszystowskiej. Rok wcześniej, 29 kwietnia 2017 roku, aktywiści z Obywateli RP blokowali marsz Obozu Narodowo-Radykalnego, który zmierzał przez Warszawę dla uczczenia 83. rocznicy powstania ONR. Marsz był legalny.

 

Ochraniani przez policję narodowcy skandowali: „Polska dla Polaków”, „Idą biali wojownicy, narodowcy, katolicy”, „Płaczą Niemcy, płacze Francja, tak się kończy tolerancja”, oraz z stare jak świat hasła o drzewach, liściach. komunistach, kijach i lewackich ryjach. Policja (niekiedy) brutalnie rozbijała blokady. Przekonał się o tym 82-letni wówczas Bogusław Zalewski (Obywatele RP).

 

Kilka miesięcy później sąd  umorzył i uniewinnił Obywateli RP. Sędzia, odnosząc się do zachowania i transparentów niesionych przez narodowców, uznał, że nie można pozwalać na wezwania do nienawiści, a blokada to realizacja prawa do wolności wyrażania poglądów.

 

Podobnie argumentował sędzia Łukasz Biliński (przeniesiony ostatnio do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia), uniewinniając w innym postępowaniu uczestników blokady marszu ONR.

 

„To członkowie zgromadzenia ONR przekroczyli granice debaty publicznej, w której nie może być miejsca na przejawy ksenofobii i wrogości motywowanej religijnie”.

 

Sędzia zwracał również uwagę na niezrozumiałą bierność policji wobec haseł wznoszonych przez uczestników marszu ONR i „nieuzasadnioną aktywność” w stosunku do uczestników kontrmanifestacji.

 

Robert Kowalski – Dziennikarz radiowy i telewizyjny, producent, reżyser filmów dokumentalnych. Pracował w m.in Polskim Radiu, „Panoramie” TVP2. Był redaktorem naczelnym programu „Pegaz” i szefem publicystyki kulturalnej w TVP1. Współpracuje z Krytyką Polityczną, gdzie przeniósł zdjęty przez „dobrą zmianę” program „Sterniczki” z Radiowej Jedynki. Tworzy cykl „Kamera OKO.press”.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

5 lipca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

27.01.2020

Wójcik: Argumenty zawarte w uzasadnieniach wyroku NSA oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 29 sierpnia 2018 r. są oczywiste i przekonywujące

25.01.2020

Lista dla obywateli: 384 sędziów zarekomendowanych przez neo-KRS i powołanych przez prezydenta Dudę

25.01.2020

Fundacja Helsińska: Rząd zaprowadził Polskę na peryferia demokracji. Uchwała SN daje mu szansę na odwrót

24.01.2020

Prof. Mikuli: Pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości jest tragikomiczny

24.01.2020

Prof. Łętowska: Mądra, dalekowzroczna uchwała Sądu Najwyższego

24.01.2020

Niebezpieczne cofnięcie zegarów historii. Sędzia Zabłocki tłumaczy zagrożenia ustawy represyjnej

24.01.2020

Sędzia Wróbel objaśnia uchwałę SN: Nikt z nas nie chce, byśmy żyli w kraju, gdzie są sędziowie „nasi” i „wasi”

22.01.2020

Resort Ziobry dał nam 3 godziny na usunięcie informacji o reklamach w WP. Bezprawnie i bezpodstawnie

09.01.2020

Kilkudziesięciu profesorów prawa: ustawa „kagańcowa” nie do pogodzenia z członkostwem Polski w UE

09.01.2020

RPO: Ustawa „kagańcowa” godzi w obywateli. Senat powinien ją odrzucić

30.12.2019

Klaus Rennert: Powstrzymajcie się od działań przeciwko niezależności sądów oraz od nadużywania procedur dyscyplinarnych wobec sędziów

20.12.2019

Sędziowie, adwokaci, radcy prawni mają propozycję również dla PiS: zróbmy Okrągły Stół dla Praworządności

20.12.2019

Wyrok TSUE wywołał trzęsienie ziemi w Hiszpanii. Katalonia: w Europie znaleźliśmy sprawiedliwość

17.12.2019

Dziekani wydziałów bez wątpliwości: ustawa „dyscyplinująca” sprzeczna z Konstytucją i prawem UE

17.12.2019

Obrońca Śpiewaka polemizuje: Źle powołany kurator, niepotrzebne utajnienie, nieuzasadniony zarzut

16.12.2019

Pesymistycznie z Brukseli: Europa może nam nie pomóc

16.12.2019

Rada Wydziału Prawa i Administracji UW przeciw ustawie kagańcowej, z wdzięcznością dla sędziów, broniących niezawisłości sędziowskiej

01.12.2019

Protest po represjach wobec sędziego Juszczyszyna. „Czas zwrócić wymiar sprawiedliwości społeczeństwu”

29.11.2019

Stanowisko sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku dot. wyroku TSUE

29.11.2019

Stanowisko ORA w Warszawie w sprawie wyroku TSUE w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200