Takiego zarządzenia MSZ jeszcze nie było: stanowcze stanowisko ws. wyborów, których ma nie być

Udostępnij

Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…

Więcej

MSZ wydało stanowcze stanowisko, że nie da się przeprowadzić wyborów, których... ma nie być. Chodzi o bezpośrednie głosowanie na prezydenta poza granicami Polski. Jeśli PiS przepchnie głosowanie pocztowe, resort dyplomacji będzie musiał wydać nowy dokument. I czeka go niezła akrobatyka, jeśli będzie chciał stwierdzić, że takie wybory są możliweMinisterstwo Spraw Zagranicznych konsultuje z ministrami rozporządzenie dotyczące tego, jak przeprowadzić wybory prezydenckie poza granicami Polski. Szkopuł w tym, że chodzi o wybory, w których głosowalibyśmy osobiście, a jak wiadomo PiS takich wyborów już nie chce i zamierza wprowadzić obowiązkowe głosowanie korespondencyjne.

 

Stanowisko resortu dyplomacji pokazuje, jaki bałagan panuje w kwestii wyborów 10 maja: MSZ wydało stanowisko w sprawie klasycznych wyborów, bo zobowiązują je ustawowe terminy, ale jednocześnie dokument ministerstwa jest już de facto historyczny w momencie wydania, bo zarówno PiS jako partia, jak i rząd PiS, z zapierającą dech determinacją dążą do przeforsowania wyborów korespondencyjnych i odpowiednią ustawę przepchnęli już przez Sejm.

 

Jednak gdyby z jakichś powodów korespondencyjny projekt PiS-u upadł (zdarzenie ekstremalnie mało prawdopodobne) MSZ przedstawiło 14 kwietnia cały zestaw argumentów za tym, że wybory nie powinny się odbyć w maju:

 

  • nie da się skompletować komisji wyborczych,
  • w wielu krajach obowiązują zakazy przemieszczania się,
  • nie można będzie wynająć lokali.

 

Wszystko to jest napisane w uzasadnieniu rozporządzenia resortu dyplomacji w sprawie klasycznych wyborów 10 maja. Skąd ta nagła stanowczość zazwyczaj biernego politycznie ministerstwa? Być może cel polityczny był taki, by ostatecznie udowodnić, że „normalne” głosowanie nie jest możliwe. Ergo: trzeba głosować korespondencyjnie. Choć takie wybory nie będą ani tajne, ani powszechne.

 

Kiedy ustawa o wyborach pocztowych wejdzie w życie (prawdopodobnie 4 maja, kiedy projekt opuści Senat i znów trafi do Sejmu), Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie musiało wydać kolejne zarządzenie. Tym razem wytłumaczy konsulom, jak mają zorganizować wybory korespondencyjne. Zaś Polaków za granicą MSZ będzie musiało poinformować, jak wziąć w nich udział. A wszystko to w kilka lub kilkanaście dni przed głosowaniem, do tego w krajach o bardzo różnej sytuacji epidemiologicznej. I bez Jacka Sasina, który w Polsce będzie wydawał polecenia pocztowcom.

 

Z problemów, na które wskazuje MSZ, jeden zapewne pozostanie bez względu na formę wyborów – brakuje ludzi do komisji wyborczych:

 

„Konsulowie powszechnie sygnalizują również problemy z obsadą obwodowych komisji wyborczych. Osoby wcześniej deklarujące pracę w OKW dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo” – czytamy w dokumencie ministerstwa.

 

Osobiste, korespondencyjne, żadne?

 

Wciąż nie wiemy, kiedy będziemy wybierać prezydenta RP, ani na podstawie jakiego prawa. Obecnie obowiązuje kodeks wyborczy, który umożliwia korespondencyjne głosowanie niektórym obywatelom. Tę zmianę (którą PiS wrzucił nocą) prezydent Andrzej Duda podpisał 7 kwietnia. Pisaliśmy, że jest ona niekonstytucyjna.

 

W Senacie czeka ustawa, która na wszystkich nakłada obowiązek głosowania korespondencyjnego. I poczeka jeszcze trzy tygodnie, bo marszałek Grodzki zapowiedział: „Na rozpatrzenie ustawy Senat wykorzysta zapewne 30 dni”. Czyli Senat zajmie się ustawą zapewne dopiero 5 maja.

 

O wyborach za granicą mówi art. 9 przepchniętej przez PiS ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Nie ma w nim jednak żadnych szczegółów.

 

  • Jak wyborcy we Francji czy we Włoszech mają wejść w posiadanie pakietu wyborczego?
  • I co mają z nim zrobić?
  • Sami go gdzieś zanieść?
  • Ktoś go od nich odbierze?

 

Wszystko to minister „określi w drodze rozporządzenia” po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą.

 

„Przeprowadzenie wyborów w wielu [państwach] będzie niemożliwe”

 

Żeby Polacy za granicą mogli zagłosować, Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi utworzyć obwody do głosowania. MSZ właśnie przedstawiło projekt z listą proponowanych obwodów. Jest ich tylko 103. W 2015 roku obwodów było 229.

 

Dlaczego tym razem tak mało? Bo konsulowie w wielu krajach uznali, że u nich wyborów przeprowadzić się nie da. Nie tylko z powodu ograniczeń w poruszaniu się, ale również dlatego, że nie da się skompletować komisji wyborczych.

 

Projekt zarządzenia trafił do premiera i ministrów. Mają czas na zgłoszenie uwag do dziś, środy 15 kwietnia do godz. 10:00. Konsultacje z Radą Ministrów mają być zatem ekspresowe. Konsultacji społecznych nie przewidziano „z uwagi na zakres projektowanych rozwiązań, które mają charakter organizacyjny”. Pod pismem przewodnim resortu dyplomacji podpisał się wiceminister Piotr Wawrzyk.

 

Najciekawsze jest uzasadnienie zarządzenia.

 

„Przeprowadzona pogłębiona analiza wykazała, że przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe” – pisze MSZ. I wymienia liczne problemy.

 

„Ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii”

 

Wybory będą się musiały odbywać w placówkach dyplomatycznych lub w konsulatach. Wynajmowanie pomieszczeń w innych budynkach może być niemożliwe, bo nie zgodzą się na to ich administratorzy – zauważa MSZ.

 

„Stanowi to jednak ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii, gdzie takie rozwiązanie przy wysokiej frekwencji okaże się niewystarczające dla sprawnej organizacji wyborów”. Czyli: w Wielkiej Brytanii czy w Chicago nie wszyscy będą mogli zagłosować z powodów organizacyjnych.

 

Zakazy poruszania się będą przedłużane

 

„W wielu krajach zostały przez władze miejscowe wprowadzone zakazy gromadzeń czy ograniczenie w poruszaniu się. Opuszczenie miejsca zamieszkania możliwe jest w celu udania się po zakupy (spożywcze, ponieważ inne sklepy są zamknięte), do lekarza, apteki. Ograniczenia te są terminowe, z możliwością przedłużania. Konsulowie w przekazywanych informacjach oceniają, że terminy obowiązywania ograniczeń będą przedłużane”.

 

Wycofują się chętni do komisji wyborczych

 

„Konsulowie powszechnie sygnalizują również problemy z obsadą obwodowych komisji wyborczych. Osoby wcześniej deklarujące pracę w OKW dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo”.

 

Trudności w zakupie materiałów

 

„Zgłaszany jest również brak możliwości lub znaczące trudności w zakupie materiałów na potrzeby wyborów, jak również środków ochrony osobistej, zamówieniu pieczęci dla obwodowej komisji wyborczej, druku kart do głosowania”.

 

Głosowanie w USA, w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii? Nie wiadomo

 

„Na chwilę obecną nie uwzględniono w projekcie tych państw o licznej Polonii, które expressis verbis nie wyraziły zgody na organizację wyborów w drodze głosowania osobistego (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niderlandy, Luksemburg, Niemcy), bądź które nie udzieliły odpowiedzi, a zgoda jest wymagana (Szwajcaria, Włochy, Malta, RPA, Serbia, Irlandia, Nowa Zelandia). W załączniku nie uwzględniono również Hiszpanii, w której liczba zachorowań z powodu COVID-19 jest najwyższa w Europie”.

 

Jak te wszystkie argumenty MSZ mają się do głosowania korespondencyjnego? Problem z wynajmowaniem pomieszczeń traci znaczenie. Ale problem z rekrutacją do komisji wyborczych pozostaje. Ktoś te głosy będzie musiał policzyć. Nie wiadomo też, co z dostarczeniem pakietów wyborczych – poczty w wielu krajach mają opóźnienia. A Wielka Brytania czy Włochy nie postawią swoich pocztowców na baczność, tak jak w Polsce planuje to PiS. Jak długo będziemy czekać na wyniki wyborów?Autor


Redaktorka, publicystka. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej”. Socjolożka, studiowała też filozofię i stosunki międzynarodowe. Dumna…


Więcej

Opublikowany

16 kwietnia 2020


Inne artykuły tego autora

18.05.2022

Szefowa KE: Nie będzie pieniędzy, jeśli Polska nie spełni wszystkich kryteriów dotyczących sądownictwa

12.05.2022

Przewodnicząca PE dla OKO.press: Chcemy zobaczyć realne działania w sprawie Izby Dyscyplinarnej

06.05.2022

Europarlament do KE: Nie wypłacajcie Polsce i Węgrom pieniędzy z KPO. Rezolucja przyjęta

20.02.2021

Wawrzyk utrącony, nie będzie RPO. Opozycja szuka kandydata, którego zaakceptuje Gowin

18.02.2021

Podleśna: „Maryja nie pozwoliłaby zrobić krzywdy tęczowemu dziecku”. Proces o „tęczowe Maryje”

02.02.2021

Sędzia Piebiak, „kadrowy Ziobry”, kandyduje do neo-KRS. Jeśli Sejm go wybierze, poznamy zamiary PiS

14.01.2021

Emilewicz nie jest wyjątkiem. Władza łamie własne zakazy. Badania pokazują, jakie to groźne

29.12.2020

Robert Gwiazdowski, obrońca silnych. Kandydat na RPO, który chciał usunąć urząd RPO

19.11.2020

Kandydatka na RPO dostała 221 minut na dojazd do Sejmu. PiS zakpił z wyboru rzecznika

09.11.2020

Narodowcy chcą obejść zakaz Marszu Niepodległości. Jak PiS i policja ich potraktują?

08.11.2020

Czy Trump ma szansę podważyć wynik? W Stanach Zjednoczonych Wersal się skończył [ROZMOWA]

25.10.2020

Krzyczał „Jestem posłem”. Policja zakuła mimo to Macieja Kopca w kajdanki

25.10.2020

„Boję się żyć w Polsce”, „Nasza godność, wasza podłość”. Tak protestuje Polska

24.10.2020

PiS odrzucił społeczną kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie udzielono jej głosu

10.10.2020

Jarosław Kaczyński nie istnieje [ROZMOWA]

06.10.2020

Jest jeszcze szansa na społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich?

17.09.2020

PiS idzie po urząd RPO. Nie chce kandydatki 700 organizacji społecznych

09.08.2020

Organizacje pozarządowe pod lupą Ziobry: chce je piętnować i kontrolować. Gra ostrzej niż Orban

07.08.2020

Ostatni raport RPO Adama Bodnara. „Państwo widziane oczami pokrzywdzonych”

28.07.2020

Ziobro mówi, że Konwencja narusza wolność człowieka. Nie ma pojęcia o realiach życia ofiar przemocyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200