Symbol „dobrej zmiany” w sądach, Przemysław Radzik, dostał wysoki awans. To on ściga niepokornych sędziów

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik, znany z wytaczania masowych dyscyplinarek dla niepokornych sędziów, trafi do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Awans w nowej KRS przepchnęła dla niego grupa „jastrzębi”. Można go podważyć, bo część sędziów nie wyłączyła się z głosowaniaNowa Krajowa Rada Sądownictwa awans dla Przemysława Radzika przegłosowała w czwartek 29 października. W głosowaniu udział wzięło 13 członków Rady. Za jego kandydaturą głosowało 11 osób, jedna była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. Część członków Rady nie wzięła jednak udziału w głosowaniu. Teraz sprawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, który wręcza nominacje sędziowskie.

 

Głosowanie nad kandydaturą Radzika do Sądu Apelacyjnego w Warszawie podzieliło nową KRS. Z informacji OKO.press wynika, że awans przeszedł dzięki frakcji tzw. jastrzębi. Po raz kolejny pokazało to, że nowa KRS jest podzielona na twardych zwolenników „dobrej zmiany” w sądach i członków Rady, którzy decyzje chcą podejmować krytycznie i bardziej niezależnie.

 

Awans dla Przemysława Radzika będzie można jednak w przyszłości podważać. Bo w głosowaniu nad jego kandydaturą wzięli udział sędziowie, wobec których toczą się postępowania u rzecznika dyscyplinarnego. „W takiej sytuacji powinni byli się oni wyłączyć z głosowania ws. Radzika. Nie zrobili tego przez co narażają się na zarzuty dyscyplinarne” – mówi OKO.press osoba znająca kulisy pracy nowej KRS.

 

Przemysław Radzik jest na zdjęciu na górze tekstu – pierwszy z prawej. W środku stoi Michał Lasota, drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów, a z lewej główny rzecznik Piotr Schab. Wszyscy są nominatami ministra Ziobry. Zdjęcie wykonano na jednej ze spraw w Izbie Dyscyplinarnej przy SN.

 

Droga Radzika od sędziego rejonowego po symbol „dobrej zmiany” w sądach

 

Przemysław Radzik znany jest jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów. Funkcję tę dostał w połowie 2018 roku od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. I szybko pokazał, że razem z głównym rzecznikiem dyscyplinarnym Piotrem Schabem i drugim zastępcą Michałem Lasotą będą przede wszystkim ścigać sędziów znanych z obrony wolnych sądów. Na ich liście jest już ponad 100 niepokornych sędziów.

 

Radzik na współpracy z resortem ministra Ziobry dużo zyskał. Z małego Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, w którym sądził, trafił do Warszawy. W dodatku Ziobro powołał go na prezesa macierzystego sądu. Potem dzięki decyzji resortu sprawiedliwości zaczął orzekać na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie, największym sądzie w Polsce.

 

Radzik robił karierę za władzy PiS mimo, że w przeszłości miał wyrok dyscyplinarny i jeszcze nie tak dawno pisał po terminie uzasadnienia do wyroków.

 

Jastrzębie i gołębie w nowej KRS

 

O awans do Sądu Apelacyjnego w Warszawie Radzik zaczął się starać rok temu. Dostał nie najlepsze opinie o swojej pracy orzeczniczej. Sędziowie wizytatorzy wytknęli mu pisanie uzasadnień do wyroków po terminie. Podkreślili, że sądził raczej proste sprawy karne, a w sądzie apelacyjnym są sprawy skomplikowane. Zaś Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie jednomyślnie głosowało za negatywną opinią dla Radzika. Dlaczego więc dostał od nowej KRS rekomendację do awansu?

 

Zdecydowały głównie głosy tzw. jastrzębi, czyli członków nowej KRS, którzy są kojarzeni z byłym wiceministrem sprawiedliwości sędzią Łukaszem Piebiakiem. To on był głównym kadrowym w sądach i awansował swoich ludzi. Piebiak musiał odejść z resortu sprawiedliwości rok temu po wybuchu afery hejterskiej.

 

Według naszego rozmówcy – znającego kulisy pracy nowej KRS, z Piebiakiem i twardym kursem w sądach kojarzeni są m.in.:

 

 • Dariusz Drajewicz, wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, nowa KRS dała już mu awans do Izby Dyscyplinarnej przy SN,
 • Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie, dostał już awans od nowej KRS do Izby Dyscyplinarnej przy SN,
 • Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, dostał od nowej KRS awans do sądu okręgowego,,
 • Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Inni członkowie Rady chcą pracować niezależnie i krytyczniej oceniać kandydatury do awansów sędziowskich. W tej grupie jest m.in.:

 

 • przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur,
 • rzecznik nowej KRS Maciej Mitera, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia,
 • sędzia Paweł Styrna,
 • Wiesław Johan.

 

Jeszcze inni są pośrodku tych dwóch frakcji.

 

W czwartek 29 października ten podział było widać podczas głosowania nad kandydaturą Przemysława Radzika. W głosowaniu nie wzięło udziału kilku członków Rady, m.in.:

 

 • senator Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej,
 • przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur,
 • Wiesław Johan,
 • Dagmara Pawełczyk – Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie,
 • rzecznik nowej KRS Maciej Mitera,
 • sędzia Ewa Łąpińska.

 

Część z nich świadomie nie głosowała. Ale nie zablokowało to głosowania, bo było kworum. Głosowało 13 członków Rady. Gdyby było ich 12, głosowanie nie mogłoby się odbyć.

 

Jak rzecznik dyscyplinarny Ziobry trzyma nową KRS w szachu

 

Awans dla Radzika będzie można jednak w przyszłości podważać, bo z głosowania powinny wyłączyć się dwie osoby. Dlaczego? Chodzi o to, że w biurze rzecznika dyscyplinarnego, w którym pracuje Radzik, toczy się kilka postępowań obejmujących członków nowej KRS.

 

Z tego powodu nad kandydaturą Radzika sami się wyłączyli:

 

 • przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur, który ma już zarzuty dyscyplinarne za pisanie po terminie uzasadnień do wyroków (rzecznik sprawdza jeszcze jego oświadczenie majątkowe, do którego Mazur zapomniał wpisać dochody z KRS),
 • sędzia Ewa Łąpińska, rzecznik też sprawdza jej oświadczenie majątkowe.

 

Z głosowania nad awansem Radzika nie wyłączyli się jednak:

 

 • Maciej Nawacki, który ma zarzut dyscyplinarny za podarcie uchwał olsztyńskich sędziów i tę sprawę przejął główny rzecznik dyscyplinarny,
 • Jarosław Dudzicz (rzecznik dyscyplinarny sprawdza jego wpisy antysemickie w internecie).

 

Tymczasem zgodnie z ustawą o KRS członkowie rady muszą wyłączać się w sprawach, w których można posądzić ich o stronniczość. Postępowania u rzecznika dyscyplinarnego są takim powodem, bo można posądzać członków Rady, że w sprawie dotyczącej rzecznika dyscyplinarnego głosują na jego korzyść (by uniknąć w ten sposób postawienia zarzutów dyscyplinarnych) lub przeciwko niemu (w zemście za postawione zarzuty).

 

„Z tego powodu będzie można podważać rekomendację KRS dla Radzika. Zaś sędziowie, którzy nie wyłączyli się z głosowania, a mieli postępowania u rzecznika dyscyplinarnego, sami narażają się na zarzuty dyscyplinarne” – mówi OKO.press osoba znająca kulisy pracy nowej KRS.

 

Żona Radzika dostała już awans, Piebiak dopiero się zgłosił

 

Ale nie tylko awans Radzika podzielił nową KRS. Podział widać od kilku miesięcy. Podobna sytuacja była w czerwcu 2020 r. gdy rada decydowała o rekomendacji dla żony Radzika, czyli Gabrieli Zalewskiej-Radzik. Była dotąd radczynią prawną, ale startowała w konkursie do NSA, który statusem równy jest SN. I awans od nowej KRS dostała, bo znowu z głosowania wyłączył się szef KRS i sędzia Łąpińska (z uwagi na toczone wobec nich postępowania u rzecznika dyscyplinarnego). Mogło to mieć wpływ na wynik głosowania, bo żona Radzika przeszła przewagą tylko jednego głosu. Pokonała doświadczonego prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

 

Podobna sytuacja nastąpi zapewne również za kilka miesięcy, gdy będzie oceniana kandydatura byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Jak ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna” złożył on niedawno swoją kandydaturę w konkursie do NSA. Piebiak pracuje teraz w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, który podlega Ministerstwu Sprawiedliwości.

 

Z awansu cieszy się nie tylko Przemysław Radzik. Jego koledzy z biura rzecznika dyscyplinarnego ministra Ziobry dostali je już wcześniej – Piotr Schab do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a Michał Lasota do Sądu Okręgowego w Elblągu.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 października 2020Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200