Świat patrzy na Polskę. OKO.press nominowane do prestiżowej nagrody Index on Censorship

Udostępnij

Prawniczka, asystent w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w…

Więcej

OKO.press nominowane do nagrody Index on Censorship. To pokazuje, że świat dostrzega zagrożenie demokracji konstytucyjnej i wolności słowa w Polsce. Obok nas nominowani są dziennikarze z Hong Kongu, Wenezueli i Burundi, którzy narażają życie w walce o prawdę. Jesteśmy zaszczyceni i onieśmieleni znalezieniem się w takim gronieOKO.press zostało nominowane do prestiżowej nagrody przyznawanej przez Index on Censorship za obronę wolności słowa. Zobacz wspaniałe przesłanie o wolności mediów, jakie nagrał dla nas Tom Grundy, redaktor naczelny Hong Kong Free Press, nasz konkurent (na końcu tekstu).

 

Wyróżniono nas za dziennikarstwo śledcze, sprawdzanie wypowiedzi polityków, monitorowanie wydatków publicznych, walkę o dostęp do informacji publicznej, a także za wspieranie aktywizmu obywateli i obywatelek w sytuacji coraz silniejszego zwrotu przeciw-demokratycznego i zagrożenia cenzurą mediów w Polsce.

 

Spośród tysięcy zgłoszeń z całego świata w tym roku w kategorii media obok OKO.press nominowano:

 

  • Hong Kong Free Press – niezależny portal założony w Hong Kongu po protestach parasolek w 2015 roku, najważniejsze anglojęzyczne źródło informacji na temat regionu. Jego dziennikarze i pracownicy byli atakowani w czasie ostatnich protestów, grożono im aresztem i wysyłano pogróżki. Portal jest cenzurowany w Chinach kontynentalnych, cieszy się międzynarodową renomą i odbiorcami na całym świecie.
  • Marco Ruiz Silvera – dziennikarz i przewodniczący Krajowego Związku Pracowników Prasy w Wenezueli, działa na rzecz ochrony dziennikarzy i wolności słowa w tym kraju. W 2009 roku wraz z kilkunastoma innymi dziennikarzami został zaatakowany w Caracas przez prorządowe bojówki. Wenezuela zajmuje 148. miejsce na 180 w rankingu wolności mediów opracowanym przez Reporterów Bez Granic.
  • SOS MédiasBurundi – medium informacyjne założone w Burundi w 2015 roku po próbie przewrotu, po której zamknięto większość niezależnych mediów, a ponad 80 procent dziennikarzy uciekło z kraju. Redakcja działa w podziemiu. To ostatnie niezależne medium w kraju.

 

Jesteśmy zaszczyceni i onieśmieleni, że nominowano nas obok dziennikarzy, którzy codziennie narażają swoje życie, walcząc o wolność słowa i dostęp do informacji w krajach oddalających się od demokracji znacznie bardziej niż Polska.

 

W naszym kraju po 2015 roku obserwujemy atak na podstawowe instytucje demokracji konstytucyjnej, które miały ograniczać arbitralność władzy politycznej i pomagać w zapewnieniu pluralizmu.

 

Najbardziej spektakularny i niestrudzony jest atak na sądownictwo, ale równie istotne było podporządkowanie prokuratury, masowe czystki w służbie publicznej, zamienienie publicznych mediów w propagandową szczekaczkę rządu, czy zmiany dotyczące procesu wyborczego.

 

Dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy jakość demokracji w Polsce ulega pogorszeniu, a ustrój jest krok po kroku zmieniany w kierunku wyborczej autokracji, czyli systemu, w którym większość rządząca nieszanująca wartości i zasad demokratycznej gry wygrywa wybory.

 

Znaczące, że w ostatnich latach Index on Censorship praktycznie nie nominował do swoich nagród inicjatyw z Europy. Wyróżnienie dla OKO.press pokazuje, że na świecie Polskę uważa się za „kraj zapalny”, w którym ustrój oddala się od demokracji, a podstawowe prawo do wolności wypowiedzi i dostępu do informacji zostaje postawione pod znakiem zapytania.

 

rankingu Reporterów Bez Granic w 2019 roku Polska zajęła 59. miejsce na 180 krajów pod względem wolności słowa i działania mediów. W 2015 roku zajmowała 19. miejsce.

 

Walka o wolność słowa na całym świecie

 

Index on Censorship to organizacja założona w 1972 roku w Londynie w celu walki z cenzurą i promocji wolności wypowiedzi na całym świecie. W pierwszych latach działania koncentrowała się na sytuacji w Związku Radzieckim i krajach satelickich; Grecji i Portugalii za czasów prawicowych autorytarnych reżimów; krajach Ameryki Łacińskiej pod rządami junt; a także na Afryce Południowej.

 

Fundacja wydaje kwartalnik, w którym publikowano teksty cenzurowanych pisarzy, dziennikarzy i artystów, w tym Samuela Becketta, Mario Vargasa Llosy, Arthura Millera, Kurta Vonneguta, Aleksandra Sołżenicyna, Václava Havla, Salmana Rushdiego czy Elif Shafak. W 1977 roku opublikowała angielskie tłumaczenie Karty 77, manifestu czechosłowackich dysydentów, w 1997 roku listy z więzienia nigeryjskiego działacza na rzecz ochrony środowiska Ken Saro-Wiwa. Publikowała też zakazane wiersze chińskich i kubańskich poetów i reportaże Anny Politkowskiej o wojnie w Czeczenii.

 

Oprócz wydawania magazynu, od dwudziestu lat Index on Censorship rokrocznie wyróżnia obrońców wolnego słowa w czterech kategoriach: SztukaMediaKampanie Społeczne i Aktywizm Cyfrowy.

 

Nagrody Index on Censorship otrzymali m.in. Malala – pakistańska aktywistka na rzecz powszechnego dostępu do edukacji i laureatka nagrody Nobla, Stowarzyszenie Memoriał promujące standardy praw człowieka w Rosji, Julian Assange – założyciel WikiLeaks czy Anna Politkowska, rosyjska dziennikarka i korespondentka wojenna.

 

W ubiegłych latach nagrodę Index on Censorship za obronę wolności słowa w kategorii media otrzymali:

 

2019 – Mimi Mefo Takambou pisze o wojnie domowej w Kamerunie, odważnie broni represjonowanych przez reżim dziennikarzy; w 2018 roku została aresztowana za opublikowanie artykułu o morderstwie amerykańskiego misjonarza; z aresztu zwolniono ją po kilku dniach pod naciskiem krajowej i międzynarodowej opinii publicznej.

2018 – Wendy Funes – dziennikarka śledcza, która informuje świat o przemocy wobec kobiet oraz mordowaniu dziennikarzy w Hondurasie. Jest także aktywistką, inicjatorką marszy w obronie dziennikarzy.

2017 – Maldives Independent – anglojęzyczny portal, jedno z ostatnich niezależnych mediów na Malediwach, kraju, który w roku przyznania nagrody zajął 112. miejsce na 180 w rankingu wolności prasy Reporterów Bez Granic. Od 2016 roku na Malediwach obowiązują surowe sankcje za „zniesławienie” reżimu. Po opublikowaniu przez telewizję Al Jazeera dokumentu ujawniającego skalę korupcji na Malediwach, w którym wypowiedziała się redaktor naczelna gazety Zaheena Rasheed, siedzibę gazety zaatakowano, a później przeszukała ją policja; redaktor naczelna uciekła z kraju w trosce o swoje bezpieczeństwo. Inny dziennikarz gazety „zaginął” w niewyjaśnionych okolicznościach.

2016 – Zaina Erhaim – syryjska reporterka pisząca z bombardowanego Aleppo, dokumentująca zbrodnie zarówno reżimu prezydenta Bashara al-Assada, jak i ISIS.

 

W Hong Kongu walczą o demokrację mimo koronawirusa

 

OKO.press zapytało Toma Grundy’ego, redaktora naczelnego Hong Kong Free Press, o ocenę sytuacji politycznej w Hong Kongu, perspektywach dla wolności wypowiedzi oraz o przesłanie do czytelników i czytelniczek w Polsce.

 

„Polacy mają świeżo w pamięci życie w reżimie komunistycznym, te rodzaje cenzury i autocenzury, które się z nim wiążą” – mówi Tom Grundy. Jego organizacja sprzeciwia się ograniczaniu demokracji i wolności słowa w niegdyś wolnym mieście, gdzie coraz silniejsze są wpływy Chińskiej Partii Komunistycznej. „Patrząc teraz na koronawirusa, na to, skąd się wziął oraz na to, że autorytaryzm i cenzura sprawiły, że sygnalista doktor Li musiał umrzeć, żeby podnieść alarm, wolność prasy jest ważna jak nigdy dotąd”.

 

 

Ceremonia w czasach epidemii

 

Kto z trójki nominowanych zostanie laureatem tegorocznej nagrody, okaże się w środę 8 kwietnia. Ze względu na pandemię, ceremonię wręczenia nagrody przeniesiono z londyńskiego Hotelu Mayfair do internetu. Wyniki zostaną ogłoszone na Twitterze Index on Censorship.

 

Zwycięzcy w 2020 roku otrzymają m.in. rysunek chińskiego artysty o pseudonimie Badiucao (ur. 1986 w Szanghaju). To jeden z najbardziej znanych rysowników krytykujących reżim w Chinach. Pochodzi z rodziny artystów zaangażowanych politycznie. W Chinach studiował prawo, ale chciał kontynuować rodzinną tradycję stawiania oporu reżimowi przez sztukę. Od 2009 roku przebywa na emigracji w Australii, dokąd wyjechał na studia i tam zajął się karykaturą polityczną. W swoich pracach reinterpretuje między innymi symbolikę chińskiej propagandy. Odważnie parodiował sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin XI Jipinga. Pracuje nad cyklem o, jak o określił, politycznym wirusie reżimu w Chinach.

 

Jego najnowsza praca to buzujący kolorami portret XI Jipinga. Artysta komentuje w ten sposób fakt, że w wyrazie szacunku dla ofiar COVID-19 wszystkie (niecenzurowane) strony internetowe w Chinach wyświetlano w czerni i bieli. Wszystkie, oprócz zdjęć sekretarza generalnego. „Dlatego przedstawiłem generała zabierającego wszystkie kolory”, wyjaśnił Badiucao.

 

View this post on Instagram

《大独彩者》 yesterday, during China‘s national condolence for victims of #Covid2019, all internet went black & white, except Xi's photos… So i create this, the dictator snatching all the colors. 感谢支持 if u like my art, support me on patreon : patreon.com/badiucao 感谢打赏支持 if u like my art, support me on patreon : patreon.com/badiucao 开通了 Patreon 接受捐赠,希望大家的支持和分享。 请戳:patreon.com/badiucao 独立性是艺术的根本,但是面包和牛奶也不可或缺,疫情之下许多展览和活动的机会都被取消。艺术家的生存成为难题。 感谢大家一直以来的支持,你们的慷慨解囊会让我的创作独立,持之以恒。🙏 #五大诉求缺一不可 Chinese dissident cartoonist Badiucao has unveiled a flag design that he hopes will “become a new symbol of Hong Kong’s freedom and resistance.” The rainbow-coloured design was inspired by the “Lennon Wall” message boards that have sprung up in communities across Hong Kong since June. #freedom #hongkong #antielabhk #standwithhongkong #art #artistsoninstagram #arts #streetart #hongkong #hongkongprotest #humanrights #freespeech #beijing #china #politicalcartoons #illustrationartists #australianshepherd

A post shared by 巴丢草 badiucao (@badiucao) onAutor


Prawniczka, asystent w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w…


Więcej

Opublikowany

7 kwietnia 2020Inne artykuły tego autora

02.06.2020

Profesorowie ze świata bronią Trybunału Sprawiedliwości UE. I wskazują na Trybunał Przyłębskiej

31.05.2020

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce wyrzucić KRS za udział w zamachu na niezależne sądy

29.05.2020

Sędzia SN Włodzimierz Wróbel: Mamy do czynienia z sytuacją wielkiego alarmu w systemie prawa

15.05.2020

Raport Komisji LIBE w Parlamencie Europejskim: w Polsce zagrożona praworządność, demokracja i prawa człowieka

15.05.2020

Kaleta twierdzi, że niemiecki TK stanął po stronie polskiego rządu. Sprowadzamy go na ziemię

12.05.2020

Wsparcie i uznanie dla „starych” sędziów Sądu Najwyższego w walce o państwo prawa [APEL]

08.05.2020

Maska opadła. Polska niepełną demokracją w rankingu Freedom House

02.05.2020

Polsce grożą unijne sankcje za tzw. reformy sądownictwa – WIDEO

29.04.2020

Przesłanie prezes Gersdorf: Mówcie jak jest, a nie jak powiedział Kaczyński. Tak robią prawi ludzie

29.04.2020

PILNE! Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce. Domaga się wstrzymania ustawy kagańcowej

10.04.2020

Izba Dyscyplinarna podważa traktat unijny i chce by TK Przyłębskiej to potwierdził

10.04.2020

Postanowienie TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN w 12 pytaniach i odpowiedziach

10.04.2020

Popłoch w rządzie po decyzji TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Premier kieruje wniosek do TK

08.04.2020

Z ostatniej chwili: Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesza działanie Izby Dyscyplinarnej SN

08.04.2020

OBWE do polskich władz: wybory w czasie epidemii mogą nie spełnić standardów międzynarodowych

01.04.2020

Prawnicy z Wolnych Sądów chcą zastopować koszmar wyborów 10 maja. Złożyli wniosek o zabezpieczenie

30.03.2020

TSUE jest na początku oceny „reform” Ziobry. W kwietniu możliwe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej

26.03.2020

TSUE: niedopuszczalne są dyscyplinarki dla sędziów za zadanie pytania Trybunałowi

26.03.2020

Orbán idzie po dyktatorską władzę na Węgrzech pod rękę z koronawirusem

23.03.2020

Przełomowa decyzja? Orzeczenie Sądu Najwyższego stawia wybory prezydenckie 10 maja pod znakiem zapytaniaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200