Sprawa Piebiaka. Czy prokuratura Ziobry pomaga oszustce, by dopiec sędziemu Gąciarkowi z Iustitii?

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokuratur Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie wyroku korzystnego dla sędziego Piotra Gąciarka z Iustitii. To tę sprawę prorządowym mediom miała podsunąć hejterka MalaEmi. Prokuratur Generalny wziął jednak stronę skazanej za oszustwo kobiety, a nie jej ofiary, czyli sędziego GąciarkaSprawa sędziego Piotra Gąciarka to jeden z dwóch wątków jakie pojawiły się w pierwszej publikacji Onetu dotyczącej zorganizowanego hejtu na sędziów.

 

W poniedziałek 19 sierpnia portal opisał jak kobieta występująca na Twitterze jako @MalaEmi uzgadniała z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem akcję zdyskredytowania szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

 

W ujawnionej korespondencji pojawił się też wątek sędziego Piotra Gąciarka z warszawskiej Iustitii, mocno zaangażowanego w obronę niezależnych sądów. MalaEmi pisała o nim do wiceministra Piebiaka. Według Onetu wspólnie przygotowywali medialny atak na Gąciarka.

 

Jak podał Onet, MalaEmi chciała zainteresować prawicowe media znajomością, którą Gąciarek zawarł z internecie z jedną z kobiet. Na początku kwietnia 2018 roku twitterowiczka pisała do wiceministra Piebiaka, że sprawą zainteresował się Przemysław Wenerski, szef redakcji programu „Alarm” w TVP.

 

TVP przyjęło przeciek i naskoczyło na Gąciarka

 

Program o Gąciarku i jego internetowej znajomości został wyemitowany 25 maja 2018. TVP przedstawiła kobietę, Polę F., jako ofiarę znanego sędziego, który swoją pozycję zawodową wykorzystał, by ją zniszczyć. Tyle że ofiarą był Gąciarek.

 

Sędzia poznał Polę F. kilka lat temu, na portalu randkowym w internecie. Nigdy nie spotkał się z nią w rzeczywistym świecie. Kobieta w trakcie znajomości uzyskała od niego pieniądze i prezenty, fałszując swoją tożsamość.

 

Podała sędziemu wymyślone dane o swoim wieku, wykształceniu i pozycji zawodowej oraz polsko-portugalskim pochodzeniu. Miała być obrotna i przebojowa, z pracą za granicą. Na takie dane wyciągnęła od sędziego pożyczkę na ponad 13 tys. zł (miały być na bilet do Polski) i paczkę prezentów, które miały jej pomóc za granicą. Wszystko razem warte było 17.5 tys. zł.

 

Sędzia, gdy kobieta zerwała z nim znajomość i nie oddała pieniędzy, złożył zawiadomienie do prokuratury, a ta oskarżyła kobietę. Nie było jednak procesu, bo Pola F. dobrowolnie poddała się karze 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

 

W związku z tym, że nie zwróciła sędziemu pieniędzy, sąd zarządził wykonanie 10 miesięcy kary więzienia. W programie TVP tego jednak nie pokazano. To Gąciarka przedstawiono jako tego złego.

 

Prokuratura Ziobry wkracza po programie TVP

 

Jak pisał Onet, zaraz po emisji programu TVP pytany przez MalaEmi o wrażenia Piebiak pisał: „Super. Właśnie przesyłam Szefowi [prawdopodobnie chodzi o Zbigniewa Ziobrę – red.] by i on się ucieszył”.

 

Jak ustaliło OKO.press, na pochwałach od Piebiaka dla MalaEmi się jednak nie skończyło. Sprawą pokazaną przez publiczną telewizję krótko po emisji programu zainteresowała się Prokuratura Krajowa, na czele której stoi Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry.

 

W czerwcu 2018 roku departament postępowania sądowego Prokuratury Krajowej zwrócił się do stołecznego sądu o wypożyczenie akt sprawy, w której Gąciarek jest pokrzywdzonym. Akta do sądu zwrócono dopiero po ponad pół roku. Co ciekawe, ten sam departament Prokuratury po raz drugi wypożyczył te same akta w marcu 2019.

 

Akta wypożyczano po to, żeby przygotować kasację do Sądu Najwyższego na korzyść skazanej za oszustwo kobiety. Złożono ją pod koniec marca 2019 roku. Jest to kasacja Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, choć formalnie podpisał się pod nią Robert Hernand, jeden z zastępców Prokuratora Generalnego.

 

Kasacja jest na korzyść internetowej znajomej Poli F. Prokurator Generalny w całości zaskarżył skazujący ją wyrok.

 

Prokurator Generalny: „To nie było oszustwo”

 

Prokurator Generalny w kasacji zarzuca stołecznemu sądowi rejonowemu, który wydał wyrok, że naruszył prawo procesowe. Sąd miał to zrobić poprzez uwzględnienie wniosku prokuratury o wydanie wyroku bez rozprawy oraz poprzez orzeczenie kar, które zostały wcześniej uzgodnione z oskarżoną choć – według Prokuratora Generalnego – „okoliczności popełnienia zarzucanego skazanej przestępstwa budziły wątpliwości”.

 

Wyrok bez rozprawy akceptujący dobrowolne poddanie się karze można wydać, gdy takich wątpliwości nie ma. Dlatego Prokurator Generalny chce, by SN uchylił skazujący Polę F. wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

 

Prokurator Generalny, analizując wykładnię art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego, z którego oskarżono kobietę, doszedł do wniosku, że nie popełniła ona oszustwa. Bierze jej stronę dowodząc, że nie przyznała się do winy, a w złożonych wyjaśnieniach mówiła, że podszywała się pod inną osobę, by podnieść swoją atrakcyjność w internecie.

 

Prokurator Generalny sugeruje też, że to sędzia Gąciarek mógł wyjść z inicjatywą pożyczenia jej pieniędzy i przekazania prezentów. Choć ta przyznała w prokuraturze, że to ona mogła sugerować pożyczkę.

 

Prokurator Generalny uważa jednak, że opierając się na wyjaśnieniach kobiety nie sposób wywnioskować, że podając nieprawdziwą tożsamość, chciała doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem sędziego i, że było to jej celem od samego początku znajomości.

 

Prokurator pisze w kasacji do SN, że fałszując tożsamość co najwyżej liczyła ona na jakieś korzyści. Czyli jeśli nawet podała nieprawdziwe dane, to nie znaczy, że działała z zamiarem oszustwa.

 

Dlatego Prokurator Generalny uważa, że wyrok skazujący Polę F. nie rozstrzyga w jego ocenie wątpliwości jak to z prezentami i pieniędzmi w tej sprawie było. A ma to znaczenie dla kwalifikacji zarzutu dla kobiety.

 

Ma to też znaczenie dla wyliczenia szkody sędziego. A skoro były wątpliwości, to zdaniem Prokuratora Generalnego sąd nie mógł zaakceptować jej dobrowolnego poddania się karze, tylko powinien przeprowadzić normalny proces.

 

Wniosek o kasację Prokuratora Generalnego nie jest długi. Sąd Najwyższy nie wyznaczył jeszcze terminu rozpoznania tej sprawy. Pola F. w grudniu ubiegłego roku zaczęła odbywać karę więzienia.

 

Gąciarek pozwał TVP

 

Sędzia Piotr Gąciarek za oskarżający go program w „Alarmie”, wytoczył TVP proces o ochronę dóbr osobistych. Chce przeprosin i 40 tys. zł zadośćuczynienia. Sprawa czeka na wyznaczenie terminu.

 

Gąciarek pozwał też do sądu MalaEmi za jej wpisy na Twitterze. Ten pozew oraz dwie inne sprawy w prokuraturze (założone przez innych sędziów) w jakimś stopniu doprowadziły to tego, że MalaEmi sama teraz przekazała dostęp do swojej korespondencji z osobami z ministerstwa sprawiedliwości, w których uzgadniano hejt na niezależnych sędziów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

22 sierpnia 2019Inne artykuły tego autora

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200