Sędziowie mogą pozwać Morawieckiego za porównanie do hitlerowskich kolaborantów

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

„Na jakiej podstawie premier stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pyta Stowarzyszenie Sędziów Iustitia. Jak dowiaduje się OKO.press, jeśli premier nie przeprosi, Iustitia zapowiada kroki prawne, w tym nie wyklucza pozwu„Nie możemy się zgodzić na szerzenie nieprawdziwych informacji, szkalowanie polskich instytucji, niszczenie wizerunku Polski oraz kojarzenie Polaków z faszystowskimi kolaborantami” – napisał zarząd Iustitii w opublikowanym 23 kwietnia stanowisku.

 

„Jako patrioci i sędziowie wyrażamy głębokie oburzenie słowami Pana Premiera wypowiedzianymi w ostatnich dniach w Nowym Jorku. W naszej ocenie uwłaczają one godności piastowanego przez Pana urzędu. Ta krótka wypowiedź stanowi mieszankę manipulacji i nieprawdy. Jest  przejawem szkalowania własnego kraju oraz naszych sojuszników. Poniżej wyjaśniamy nasze stanowisko i oczekujemy niezwłocznego opublikowania odpowiedzi z przeprosinami” – napisali sędziowie.

 

To reakcja na słowa premiera Mateusza Morawieckiego z 17 kwietnia. Podczas dyskusji na Uniwersytecie Nowojorskim porównał „reformy” rządu PiS w wymiarze sprawiedliwości do powojennych rozliczeń z francuskimi kolaborantami ze współpracującego z Hitlerem państwa Vichy.

 

Morawiecki przedstawił następujący wywód: „Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas. Chcą, żeby nastąpiła głęboka zmiana wymiaru sprawiedliwości”.

 

Mówił też, że „duża część tego systemu [sprawiedliwości] jest skorumpowana. Nie możemy dyskutować tutaj o jednym elemencie czy kolejnym elemencie, wybierając je z całości. Dla mnie to jest taka sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy kiedy Charles de Gaulle kompletnie przebudował system”.

 

Morawiecki stwierdził, że Polska po 1989 r. była „krajem zdobytym” przez postkomunistów. „My zaczęliśmy robić to 25 lat temu. Szkoda, że nie zaczęliśmy robić tego pięć lat czy pięć minut po rozpoczęciu transformacji, ale sędziowie postkomunistyczni, postkomunistyczni kapitaliści i politycy postkomunistyczni, zdobyli ten kraj. Był to zdobyty kraj do pewnego stopnia”.

 

Mateusz Morawiecki nie po raz pierwszy oczernia polskich sędziów. Robił to już wcześniej zarówno w Polsce i za granicą. Po raz kolejny też kłamał. Bo polskie sądy nie są skorumpowane – nie potwierdzają tego statystyki – a sędziowie nie są ani komunistami, ani postkomunistami.

 

Morawiecki robi to jednak celowo by zohydzić sędziów w oczach opinii publicznej. Co ma pozwolić rządowi PiS przekonać społeczeństwo do podporządkowania sądów obecnej władzy. OKO.press pisało o tym wielokrotnie:

 

Przeczytaj: Premier Morawiecki donosi na sędziów za granicą. Polska może za to zapłacić

 

„Mieszanka manipulacji i nieprawdy”

 

Zarząd Iustitia w swoim stanowisku rozprawia się z manipulacjami i nieprawdami w wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego:

 

„1) Manipulacja – porównanie sędziów do faszystowskich kolaborantów jest haniebne. Nie wiemy z kim sędziowie mieliby potajemnie współpracować w celu dokonywania masowych zbrodni przeciwko ludzkości.

 

Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?

 

Po raz kolejny pojawiają się również zarzuty o korupcji, bez ujawnienia dowodów. Oczekujemy wyjaśnienia tej kwestii i przypominamy, że urzędnik publiczny zobowiązany jest do zgłoszenia organom ścigania posiadanych informacji o przestępstwach.

 

2) Nieprawda – twierdzenie, że 80-85 proc. Polaków popiera postępowanie rządu w stosunku do sędziów, nie jest prawdziwe. W 2017 roku w badaniach CBOS poparcie dla propozycji rządowych wyraziło 23 proc. respondentów, a w badaniach IBRIS dla Rzeczpospolitej – 31 proc. W kolejnych jest podobnie.

 

W badaniach ogólnopolskich, przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach, poparcie nigdy nie przekroczyło 50 proc.

 

Przypominamy, że jako największe stowarzyszenie polskich sędziów popieraliśmy i popieramy reformowanie sądownictwa w naszym kraju, ale nie zgadzamy się na zmiany, które służą podporządkowaniu wymiaru sprawiedliwości politykom jakiejkolwiek opcji.

 

Rząd nigdy nie brał pod uwagę głosu środowiska sędziowskiego. Nie uwzględnił również stanowiska obywateli, którzy masowo protestowali na ulicach polskich miast.

 

3) Szkalowanie własnego kraju i podważanie jego wiarygodności – wypowiedź Premiera odbieramy jako niezrozumiałe i niespotykane w świecie szkalowanie instytucji własnego kraju.

 

Nie tylko budzi skojarzenia z używanym w kręgach rządowych terminem „ojkofobia”, ale obniża zaufanie zarówno Polaków, jak i instytucji zagranicznych do polskiego sądownictwa, które i tak zostało nadwyrężone po tym jak podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie wpływu polityków na sądy, oraz uruchomiono kampanię billboardową na koszt polskiego podatnika (koszt ok. 12 mln. złotych).

 

Przypominamy, że krytyczne stanowisko w sprawie „reform” sądownictwa w Polsce wyraziły

 

  • Komisja Wenecka,
  • Komisja Europejska,
  • Organizacja Narodów Zjednoczonych,
  • Departament Stanu USA,
  • American Bar Association,
  • Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ),
  • Amnesty International,
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
  • Rzecznik Praw Obywatelskich i wiele innych instytucji oraz autorytetów prawniczych.

 

Nie rozumiemy dlaczego Premier RP używa za granicą w stosunku do swoich rodaków określeń „kolaborant”, zestawia część Polaków z nazistami i przywołuje skojarzenia, z którymi podobno mamy stanowczo walczyć.

 

Podawanie podczas oficjalnych wizyt zagranicznych  nieprawdziwych danych oraz wzbudzanie nieufności do polskich instytucji stosujących prawo jest działaniem na jego szkodę, gdyż w konsekwencji inne informacje podawane przez przedstawicieli Polski mogą w przyszłości zostać potraktowane z dużą rezerwą

 

4) Szkalowanie sojuszników własnego kraju – wytykanie Francuzom ich trudnych momentów z historii uważamy za co najmniej nietaktowne. Być może Pan Premier nie dostrzega, że będąc w USA jest traktowany również jako reprezentant unijnego kraju i powinien wykazywać się solidarnością z innymi krajami UE.

 

Godne szczególnego potępienia jest stwierdzenie uzasadniające przejmowanie kontroli nad sądownictwem: „Unia Europejska wtrąca się, bo o Polsce nie ma pojęcia”. Próba przyprawiania UE wizerunku odrębnego od nas bytu, który jest naiwny, pozbawiony wiedzy i w sposób nieuprawniony się wypowiada, w naszej ocenie szkodzi polskim interesom, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego i dyskusji o budżecie Wspólnoty na kolejne lata” – wyliczają sędziowie z Iustitii.

 

Iustitia w jednym zgadza się z premierem

 

„Na koniec pragniemy dodać, że zgadzamy się z Panem Premierem, że aktywność niektórych postkomunistycznych polityków budzi niepokój, zwłaszcza gdy nazywają oni sędziów «złodziejami», a jednocześnie są odpowiedzialni w Polsce za wdrażanie «reform sądowych»”.

 

To aluzja do tych członków PiS, którzy jak Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, byli czynni w wymiarze sprawiedliwości w czasach komunistycznych, a teraz uczestniczą w destrukcji państwa prawa w Polsce.

 

Żądają przeprosin

 

Na koniec stanowiska Zarząd Iustitii wzywa premiera do „udzielenia wyjaśnień i przeprosin”, a instytucje krajowe i zagraniczne do wyrażenia podobnej dezaprobaty”.

 

„Nie możemy się zgodzić na szerzenie nieprawdziwych informacji, szkalowanie polskich instytucji, niszczenie wizerunku Polski oraz kojarzenie Polaków z faszystowskimi kolaborantami” – podkreśla Zarząd Iustitii.

 

Słowa premiera oburzyły nie tylko sędziów z Iustitii. W najbliższych dniach – dowiaduje się OKO.press – można się spodziewać podobnych stanowisk. Wypowiadać się będą zebrania i zgromadzenia poszczególnych sądów.

 

Kroki prawne

 

Sędziowie rozważą też kroki prawne wobec premiera. Pozwanie Morawieckiego nie jest jednak proste, bo wypowiada się on ogólnie o wymiarze sprawiedliwości. Nie kieruje swoich oskarżeń wobec konkretnych sędziów lub grupy sędziów. Tak jak to zrobił w przypadku sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie, gdy mówił w „Gazecie Polskiej”, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza. Za co teraz krakowscy sędziowie domagają się w sądzie sprostowania.

 

Pisaliśmy o tym w OKO.press:

 

Przeczytaj: Sędziowie z Krakowa wygrali z „Gazetą Polską”. Będzie sprostowanie słów premiera Morawieckiego?

 

Kolejne ataki na sędziów

 

W ostatnich dniach nie tylko Morawiecki zaatakował sędziów. Miejski radny PiS z Gorzowa Wielkopolskiego Sebastian Pieńkowski przed świętami na antenie Radia Gorzów tak mówił o sędziach i nauczycielach: „Są dwie grupy społeczne: sędziowie i nauczyciele, relikty PRL, niezreformowane, które kosztem innych części społeczeństwa chcą żyć”.

 

Radny komentował strajk nauczycieli. Mówił o nich, że „stosują metody faszystowskie III Rzeszy”, że są „dnem intelektualnym”. Sędziów obraził przy okazji.

 

Na te słowa szybko i stanowczo zareagowała sędzia Olimpia Barańska-Małuszek, prezes oddziału Iustitii w Gorzowie. W oświadczeniu napisała, że radny wpisał się w „partyjną propagandę, poniżenie i dyskredytację całej grupy zawodowej”.

 

„Jako prezes Oddziału Gorzowskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia mam obowiązek zareagować na haniebne słowa radnego PiS Sebastiana Pieńkowskiego, które naruszają dobra osobiste, jakimi jest godność i dobre imię sędziów, a także nauczycieli „– napisała sędzia.

 

Dodała: „Radny PiS Sebastian Pieńkowski oparł się na nieprawdziwych, obraźliwych twierdzeniach, nie mających poparcia w faktach. Widocznie zabrakło panu radnemu PiS argumentów merytorycznych, że sięga po takie brudne metody, skądinąd stosowane właśnie w epoce PRL, gdy propaganda i kłamstwo było głównym narzędziem sterowania społeczeństwem”.

 

Sędzia oczekuje, że radny przeprosi za swoją wypowiedź.

 

Po wypowiedzi radnego protestują też gorzowscy nauczyciele. „Gazeta Lubuska” napisała we wtorek, że rozważają oni pozew przeciwko radnemu.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 kwietnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

08.03.2021

Sędzia Tuleya złoży precedensowy pozew. Chce, by sąd przywrócił go do pracy i wydawania wyroków

08.03.2021

Człowiek Ziobry pod osłoną nocy ściga sędziego Żurka za obronę zesłanych w Polskę prokuratorów

07.03.2021

Szczecińscy prezesi sądów stają mocno w obronie sędzi, którą chce zdymisjonować zastępczyni Ziobry

07.03.2021

Prawnicy: Zastępczyni Ziobry powinna stracić stanowisko. Albo służba władzy, albo awans do NSA

05.03.2021

Sędziowie z Krakowa nie boją się represji. Ostro krytykują „reformy” Ziobry i jego stronników w sądach

01.03.2021

Sędzia Tuleya chce wrócić do pracy. Ale nominat Ziobry mówi „nie”

27.02.2021

PiS przyśpiesza przejęcie kontroli nad legalnym Sądem Najwyższym. Czeka go los TK Przyłębskiej

26.02.2021

Sąd apelacyjny: Sędzia Tuleya nie został zawieszony. Izba Dyscyplinarna nie jest legalnym sądem

25.02.2021

Człowiek Ziobry cenzuruje sędziego Igora Tuleyę. Zakazał mu felietonów o sądach w radiu

25.02.2021

Prokuratura Krajowa straszy zesłaną w Polskę prokurator. Pozwie ją za krytykę Bogdana Święczkowskiego

25.02.2021

Prezydent hurtowo awansuje współpracowników resortu Ziobry. Zastępczyni ministra trafiła aż do NSA

23.02.2021

Ścigana sędzia Beata Morawiec nadal z immunitetem. Izba Dyscyplinarna odkłada sprawę

22.02.2021

Żurek kontra maszyna Ziobry. Prokuratura robi wszystko, żeby dopaść niewygodnego sędziego

22.02.2021

Adam Bodnar broni sędzi, której grozi dymisja za orzeczenie i postawienie się prokuraturze

22.02.2021

Drajewicz, sędzia „dobrej zmiany”, chce kolejnego wysokiego awansu w sądach

20.02.2021

Szykany wobec zesłanych w Polskę prokuratorów. Ewie Wrzosek zabroniono spotkania ze studentami

20.02.2021

Prezydent Duda chce nowych „komisarzy” w SN. By zablokować ważną sprawę w TSUE?

18.02.2021

Warszawscy sędziowie murem za sędzią Gąciarkiem, na którego spadły represje za obronę Igora Tulei

17.02.2021

Zastępczyni Ziobry chce dymisji sędzi, która nie dała aresztu za Strajk Kobiet i uderzenie księdza

16.02.2021

Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora TuleiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200