Sędziowie bronią Tulei i Przymusińskiego, którym grożą dyscyplinarki za krytykę KRS

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Sędziowie z Łodzi przyjęli uchwałę popierającą sędziów Bartłomieja Przymusińskiego i Igora Tuleyę. Rzecznik dyscyplinarny żąda od nich wyjaśnień w sprawie ich wypowiedzi w mediach. Łódzcy sędziowie uważają, że to tłumienie "zasadnej krytyki", a nowa KRS powinna podać się do dymisjiUchwała łódzkich sędziów została przyjęta w poniedziałek, 10 września 2018 roku. To reakcja na artykuł OKO.press z niedzieli.

 

Ujawniliśmy w nim, że rzecznik dyscyplinarny przy KRS wszczął postępowanie wyjaśniające wobec Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Dotyczy ono wypowiedzi w mediach, w których sędzia krytykował nową Krajową Radę Sądownictwa. Identyczne postępowanie ma też sędzia Igor Tuleya, który również w krytykował w mediach nową KRS i broni wolnych sądów. Z kolei szef Iustitii – Krystian Markiewicz, został wezwany przez rzecznika dyscyplinarnego na przesłuchanie jako świadek.

 

Według środowiska sędziowskiego, to próba uciszenia niezależnych sędziów lub wstęp do dyscyplinarek.

 

Łódzcy sędziowie: to tłumienie zasadnej krytyki

 

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi przyjęło uchwałę, w której bierze w obronę Przymusińskiego i Tuleyę. Jak pisze – „w trosce o należyte funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości jako dobra wspólnego Polaków”.

 

Zgromadzenie protestuje wobec „wykorzystywania sędziowskich postępowań dyscyplinarnych, nie do ścigania rzeczywistych przewinień sędziowskich (co powinno być celem takich procedur), ale do tłumienia w ten sposób zasadnej krytyki oraz wywoływania efektu mrożącego, który ma powstrzymać innych sędziów przed dalszym kwestionowaniem legalności działań wymierzonych w ograniczanie niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej”.

 

Jednocześnie łódzcy sędziowie krytycznie ocenili procedurę naboru kandydatów do Sądu Najwyższego, którą przeprowadziła nowa KRS. Uznali, że nabór do SN był pośpieszny, nie dość staranny i transparentny, a kandydaci byli wybierani w oparciu o kryteria polityczne.

 

Sędziowie z Łodzi wezwali więc członków nowej KRS do rozważenia rezygnacji z zasiadania w niej. „Pomijając dotychczasowe zastrzeżenia do konstytucyjności i legalności wyboru „sędziowskiej” części Rady, jej obecny tryb pracy skłania do oceny, że nie jest ona w stanie podołać odpowiedzialnemu zadaniu opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, NSA, a także w sądach powszechnych i administracyjnym” – napisali.

 

To nie koniec. Zgromadzenie łódzkich sędziów apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie powoływał do Sądu Najwyższego osób wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa, do czasu wyjaśnienia wątpliwości co do legalności wyboru KRS, a tym samym legalności jej działań.

 

Łódzcy sędziowie napisali w uchwale miej więcej to samo, co wcześniej mówił w mediach Przymusiński i z czego teraz ma tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu.

 

Warszawska Iustitia: niedopuszczalna inferencja w sferę niezawisłości sędziowskiej

 

W obronie obu sędziów z Iustitii stanął też zarząd warszawskiego oddziału tego stowarzyszenia. W przyjętej w poniedziałek uchwale, zarząd „wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów Igora Tulei i Bartłomieja Przymusińskiego i innych członków SSP Iustitia.”

 

„Wzywanie sędziów do składania wyjaśnień w związku z ich udziałem w debacie publicznej oceniamy jednoznacznie jako zapowiedź wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i próbę zastraszenia wszystkich sędziów broniących niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – pisze zarząd warszawskiej Iustitii.

 

I podkreśla: „Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński aktywnie bronią zapisanego w Konstytucji trójpodziału władzy i prawa wszystkich obywateli do sądów wolnych od politycznego podporządkowania. Domaganie się od sędziego Igora Tulei składania wyjaśnień w związku z przebiegiem posiedzenia, na którym Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznawał zażalenie na umorzenia śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu odbieramy jako bezpośrednią i niedopuszczalną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej. Jawność postępowania przed sądami jest bowiem zasadą wynikającą wprost z Konstytucji, zaś przepisy Kodeksu postępowania karnego upoważniają Sąd zarówno do jawnego rozpoznania zażalenia na umorzenie śledztwa, jak i do zezwolenia mediom na rejestrację takiego posiedzenia.”

 

Na koniec warszawska Iustitia wzywa zastępcę rzecznika dyscyplinarnego (jak podkreśla „powołanego bez udziału środowiska sędziów”) „do zaniechania działań godzących w prawo sędziów do udziału w debacie publicznej w obronie najważniejszych wartości gwarantowanych przez Konstytucję RP”.

 

Takich uchwał można spodziewać się w kolejnych dniach więcej, bo groźby dyscyplinarek dla znanych sędziów oburzyły środowisko sędziowskie w całej Polsce.

 

Gorzowskie zgromadzenie: „nie” zastraszaniu sędziów

 

Kolejna uchwała w obronie niezależnych sądów i krytyczna wobec KRS zapadła w poniedziałek w Gorzowie – choć nie padają w niej nazwiska sędziów z Iustitii.

 

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Gorzowskiego napisało w uchwale, że popiera działania innych sędziów w obronie niezależności sądów. Sprzeciwia się zastraszaniu sędziów, w związku z wydawanymi przez nich wyrokami i wzywa do nie ulegania naciskom.

 

Sędziowie z Gorzowa również krytykują nabór do Sądu Najwyższego, przeprowadzony przez nową KRS, uznając, że był nierzetelny i nietransparentny. Jak piszą – w efekcie do SN mogą trafić osoby o „wątpliwej wiedzy prawniczej”, po dyscyplinarkach i powiązane z obecną władzą, „nie dające żadnej gwarancji obiektywizmu, niezależności i niezawisłości w orzekaniu”.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

11 września 2018


Inne artykuły tego autora

31.05.2023

Prawnicy: lex Tusk łamie prawo unijne, musi interweniować KE. Polska może stracić miliardy euro

30.05.2023

Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200