Sędziowie bronią Tulei i Przymusińskiego, którym grożą dyscyplinarki za krytykę KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędziowie z Łodzi przyjęli uchwałę popierającą sędziów Bartłomieja Przymusińskiego i Igora Tuleyę. Rzecznik dyscyplinarny żąda od nich wyjaśnień w sprawie ich wypowiedzi w mediach. Łódzcy sędziowie uważają, że to tłumienie "zasadnej krytyki", a nowa KRS powinna podać się do dymisjiUchwała łódzkich sędziów została przyjęta w poniedziałek, 10 września 2018 roku. To reakcja na artykuł OKO.press z niedzieli.

 

Ujawniliśmy w nim, że rzecznik dyscyplinarny przy KRS wszczął postępowanie wyjaśniające wobec Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Dotyczy ono wypowiedzi w mediach, w których sędzia krytykował nową Krajową Radę Sądownictwa. Identyczne postępowanie ma też sędzia Igor Tuleya, który również w krytykował w mediach nową KRS i broni wolnych sądów. Z kolei szef Iustitii – Krystian Markiewicz, został wezwany przez rzecznika dyscyplinarnego na przesłuchanie jako świadek.

 

Według środowiska sędziowskiego, to próba uciszenia niezależnych sędziów lub wstęp do dyscyplinarek.

 

Łódzcy sędziowie: to tłumienie zasadnej krytyki

 

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi przyjęło uchwałę, w której bierze w obronę Przymusińskiego i Tuleyę. Jak pisze – „w trosce o należyte funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości jako dobra wspólnego Polaków”.

 

Zgromadzenie protestuje wobec „wykorzystywania sędziowskich postępowań dyscyplinarnych, nie do ścigania rzeczywistych przewinień sędziowskich (co powinno być celem takich procedur), ale do tłumienia w ten sposób zasadnej krytyki oraz wywoływania efektu mrożącego, który ma powstrzymać innych sędziów przed dalszym kwestionowaniem legalności działań wymierzonych w ograniczanie niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej”.

 

Jednocześnie łódzcy sędziowie krytycznie ocenili procedurę naboru kandydatów do Sądu Najwyższego, którą przeprowadziła nowa KRS. Uznali, że nabór do SN był pośpieszny, nie dość staranny i transparentny, a kandydaci byli wybierani w oparciu o kryteria polityczne.

 

Sędziowie z Łodzi wezwali więc członków nowej KRS do rozważenia rezygnacji z zasiadania w niej. „Pomijając dotychczasowe zastrzeżenia do konstytucyjności i legalności wyboru „sędziowskiej” części Rady, jej obecny tryb pracy skłania do oceny, że nie jest ona w stanie podołać odpowiedzialnemu zadaniu opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, NSA, a także w sądach powszechnych i administracyjnym” – napisali.

 

To nie koniec. Zgromadzenie łódzkich sędziów apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie powoływał do Sądu Najwyższego osób wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa, do czasu wyjaśnienia wątpliwości co do legalności wyboru KRS, a tym samym legalności jej działań.

 

Łódzcy sędziowie napisali w uchwale miej więcej to samo, co wcześniej mówił w mediach Przymusiński i z czego teraz ma tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu.

 

Warszawska Iustitia: niedopuszczalna inferencja w sferę niezawisłości sędziowskiej

 

W obronie obu sędziów z Iustitii stanął też zarząd warszawskiego oddziału tego stowarzyszenia. W przyjętej w poniedziałek uchwale, zarząd „wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów Igora Tulei i Bartłomieja Przymusińskiego i innych członków SSP Iustitia.”

 

„Wzywanie sędziów do składania wyjaśnień w związku z ich udziałem w debacie publicznej oceniamy jednoznacznie jako zapowiedź wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i próbę zastraszenia wszystkich sędziów broniących niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – pisze zarząd warszawskiej Iustitii.

 

I podkreśla: „Sędziowie Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński aktywnie bronią zapisanego w Konstytucji trójpodziału władzy i prawa wszystkich obywateli do sądów wolnych od politycznego podporządkowania. Domaganie się od sędziego Igora Tulei składania wyjaśnień w związku z przebiegiem posiedzenia, na którym Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznawał zażalenie na umorzenia śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu odbieramy jako bezpośrednią i niedopuszczalną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej. Jawność postępowania przed sądami jest bowiem zasadą wynikającą wprost z Konstytucji, zaś przepisy Kodeksu postępowania karnego upoważniają Sąd zarówno do jawnego rozpoznania zażalenia na umorzenie śledztwa, jak i do zezwolenia mediom na rejestrację takiego posiedzenia.”

 

Na koniec warszawska Iustitia wzywa zastępcę rzecznika dyscyplinarnego (jak podkreśla „powołanego bez udziału środowiska sędziów”) „do zaniechania działań godzących w prawo sędziów do udziału w debacie publicznej w obronie najważniejszych wartości gwarantowanych przez Konstytucję RP”.

 

Takich uchwał można spodziewać się w kolejnych dniach więcej, bo groźby dyscyplinarek dla znanych sędziów oburzyły środowisko sędziowskie w całej Polsce.

 

Gorzowskie zgromadzenie: „nie” zastraszaniu sędziów

 

Kolejna uchwała w obronie niezależnych sądów i krytyczna wobec KRS zapadła w poniedziałek w Gorzowie – choć nie padają w niej nazwiska sędziów z Iustitii.

 

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Gorzowskiego napisało w uchwale, że popiera działania innych sędziów w obronie niezależności sądów. Sprzeciwia się zastraszaniu sędziów, w związku z wydawanymi przez nich wyrokami i wzywa do nie ulegania naciskom.

 

Sędziowie z Gorzowa również krytykują nabór do Sądu Najwyższego, przeprowadzony przez nową KRS, uznając, że był nierzetelny i nietransparentny. Jak piszą – w efekcie do SN mogą trafić osoby o „wątpliwej wiedzy prawniczej”, po dyscyplinarkach i powiązane z obecną władzą, „nie dające żadnej gwarancji obiektywizmu, niezależności i niezawisłości w orzekaniu”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

11 września 2018Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200