Sędzia podpisała listę poparcia do nowej KRS. Potem awansowała i została wiceprezeską sądu

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Sędzia z Konina poparła kandydata z Poznania do nowej KRS. Potem od nowej KRS dostała nominację do sądu okręgowego. Następnie resort ministra Ziobry powołał sędzię na wiceprezesa Sądu Rejonowego w Koninie. "Nie mam sobie nic do zarzucenia. Nie chcę się bawić w politykę", mówi OKO.press sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz



O przypadku sędzi z Konina Kingi Śliwińskiej-Buśkiewicz mówi od niedawna środowisko sędziowskie. Padają pytania, czy została nagrodzona przez „dobrą zmianę” w sądach za podpisanie listy poparcia dla kandydata do nowej KRS.

 

Listy poparcia to obecnie gorący temat. Bo mimo ostatecznego wyroku NSA Kancelaria Sejmu i posłowie PiS robią wszystko, by list nie ujawniać. Kandydaci do KRS musieli mieć podpisy popierających ich 25 sędziów lub grupy obywateli. Kto ich poparł, nie wiadomo. PiS listy utajnił ustawą. Kandydatów do nowej KRS można było zgłaszać do stycznia 2018 roku.

 

Sędzia z Konina sama jednak ujawniła, że na początku 2018 roku dała poparcie sędziemu z Poznania Markowi Jaskulskiemu. Śliwińska-Buśkiewicz w oświadczeniu napisała, że poparła go za „wieloletnie zaangażowanie w sprawy związane z niezawisłością sędziów i niezależnością sądów”.

 

Popierany przez konińską sędzię Marek Jaskulski do nowej KRS został wybrany przez Sejm. I trafił do prezydium KRS. Co ważne, Jaskulski był członkiem Iustitii i zlekceważył wezwanie swojego stowarzyszenia do bojkotu naboru do nowej KRS, która zastąpiła poprzednią, legalną Radę rozwiązaną wbrew Konstytucji przez PiS. Jaskulski został za to został usunięty ze stowarzyszenia. W tym roku Iustitia podjęła w tej sprawie ostateczną decyzję.

 

Jak sędzia z Konina awansowała

 

W Iustitii była też sędzia Śliwińska-Buśkiewicz. Współpracowała z Forum Współpracy Sędziów, które pilnuje niezależności sędziów. Iustitia i Forum są w opozycji do zmian, które wprowadza w wymiarze sprawiedliwości PiS i minister Zbigniew Ziobro. Konińska sędzia wykonała jednak niespodziewaną woltę. W styczniu 2018 podpisała listę poparcia dla Jaskulskiego, gdy kandydował do nowej KRS.

 

W kwietniu 2018 roku sama wystąpiła z Iustitii. Zakończyła też współpracę z Forum Współpracy Sędziów. Dwa miesiące po rezygnacji z członkostwa w Iustitii resort ministra Ziobry powołał ją na wiceprezes Sądu Rejonowego w Koninie. W październiku 2018 nowa KRS przegłosowała uchwałę, w której rekomendowała prezydentowi powołanie Śliwińskiej-Buśkiewicz na sędzię sądu okręgowego. To awans do sądu wyższej instancji.

 

Na to stanowisko kandydowała ona i jeszcze jeden sędzia z Konina. Nowa KRS uznała, że Śliwińska-Buśkiewicz jest lepszym kandydatem. Mimo że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej niemal jednomyślnie udzieliło poparcia jej kontrkandydatowi. To samo Zgromadzenie przegłosowało też stanowisko, by nie udzielać poparcia kandydaturze Śliwińskiej-Buśkiewicz. Nowa KRS miała jednak inne zdanie.

 

Uchwała KRS w tej sprawie jest tutaj.

 

W kwietniu 2019 roku prezydent powołał Śliwińską-Buśkiewicz na sędzię Sądu Okręgowego w Koninie.

 

Sędzia: Nic nie dostałam po znajomości. Ja na to zapracowałam

 

Środowisko sędziów zastanawia się teraz czy to przypadek, że po poparciu kandydata do nowej KRS, kariera sędzi z Konina nagle przyśpieszyła.

 

OKO.press rozmawiało z sędzia Kingą Śliwińską-Buśkiewicz. Oto jej stanowisko: „Moje poparcie dla Marka Jaskulskiego nie było tajemnicą. Powiedziałam o nim publicznie na zebraniu wielkopolskiej Iustitii wiosną 2018 roku. Poparłam go za to, co robił w Iustitii, w której był blisko 20 lat. Był wiceprezesem oddziału wielkopolskiego. Ma dorobek w walce o niezależność sądów. Tego nie można kwestionować. On rozbudował wielkopolski oddział Iustitii. I dlatego dałam mu poparcie.

 

W kwietniu 2018 roku wystąpiłam z Iustitii. Bo nie zgadzałam się ze stanowiskiem, by sędziowie nie startowali w naborze do KRS. Chciałam też wziąć udział w naborze na wolne stanowisko w Sądzie Okręgowym w Koninie, a było stanowisko stowarzyszenia, żeby nie brać w tym udziału.

 

W związku z tym zrezygnowałam też ze współpracy z Forum Współpracy Sędziów, bo byłam tam reprezentantem sądu rejonowego.

 

Czy awans do sądu okręgowego dostałam za poparcie kandydatury do KRS Marka Jaskulskiego? Wszystko można oceniać różnie. Kto mnie zna, wie, jak funkcjonuję. Mój kontrkandydat na stanowisko w sądzie okręgowym miał uzasadnienia do wyroków po terminie. Ja pisałam w terminie. Orzekam od 16 lat. Byłam we wszystkich wydziałach w sądzie rejonowym. Pracowałam tam ciężko wiele lat. Mam dobre relacje z ludźmi. Jestem autorką pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego. I mnie poparła cała KRS, Jaskulski też.

 

Nie czuję, że dostałam coś po znajomości. Pracuję rzetelnie. Nie ma do mnie uwag. Co my, sędziowie, mamy teraz robić? Nigdzie się nie zgłaszać na wolne stanowiska? Ja skorzystałam z okazji, bo chciałam orzekać w wydziale cywilnym. To była dla mnie szansa na ucieczkę z wydziału pracy.

 

Jak zostałam wiceprezesem Sądu Rejonowego w Koninie? Wskazał mnie do powołania prezes tego sądu. Który też był w Iustitii. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Prezes i wiceprezes w sądzie musi być. Gdybym się nie zgodziła, wiceprezesem byłyby ktoś z zewnątrz. Wiem, że będę oceniana tak, jakbym została nagrodzona za poparcie Jaskulskiego.

 

To są moje wybory i moje decyzje. Rozliczy mnie historia. Będę bronić się wyrokami. To moja służba społeczeństwu. Nie chcę bawić się w politykę”.

 

W internecie są jeszcze dostępne filmiki, w których nie tak dawno sędzia Śliwińska-Buśkiewicz mówiła o roli sądów dla Wolnych Sądów. Jak na przykład ten.

 

Themis i Iustitia wzywają sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS do ujawniania się

 

Sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz nie jest jedyną sędzią, która w ostatnim czasie ujawniła, że podpisała listy poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Ujawniła się już nieduża grupa sędziów, pokazując w ten sposób, że nie mają nic do ukrycia. Ich deklaracje idą pod prąd temu, co robi władza PiS, która listy za wszelką cenę chce utajnić, lekceważąc nawet wyrok NSA. Do ujawnienia udzielenia poparcia wezwały sędziowskie stowarzyszenia Themis i Iustitia.

 

Do podpisania list do KRS przyznali się już między innymi:

 

– Mieczysław Potejko, wiceprezes Sądu Okręgowego poparł Dagmarę Pawełczyk-Woicką, obecną prezes Sądu Okręgowego w Krakowie z nominacji resortu Ziobry,

– Dagmara Pawełczyk-Woicka wyznała, że ona z kolei poparła m.in. Pawła Styrnę, obecnie wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie z nominacji resortu Ziobry.

 

Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” na bieżąco aktualizuje kolejne oświadczenia sędziów ujawniających się z poparciem. Ich nazwiska są dostępne tutaj.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

18 sierpnia 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200