Sędzia Gąciarek donosi na siebie do rzecznika dyscyplinarnego. „W PRL dostałem nagrodę w szkole”

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędziowie biorą w obronę sędzię Zabłudowską z Gdańska, którą ściga rzecznik dyscyplinarny za przyjęcie "Nagrody Równości" od prezydenta Pawła Adamowicza. Sędzia z Warszawy złożył więc autodonos do rzecznika informując, że też chce być ścigany, bo w PRL dostawał co rok nagrody od wychowawcy w szkole, a przecież nauczyciel mógł być z PZPR.Autodonos złożył Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, wiceprezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, od 17 lat orzeka w sprawach karnych. W ten sposób chce obśmiać działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty, który ściga sędzię Dorotę Zabłudowską z Gdańska.

 

OKO.press pisało o tej sprawie 5 marca 2019. Rzecznik domaga się od sędzi wyjaśnień w związku z przyjęciem „Gdańskiej Nagrody Równości”, którą w grudniu 2018 roku wręczył jej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Rzecznik uznał, że przyjmując nagrodę uchybiła godności urzędu sędziego. Przyznanie jej tej nagrody nie spodobało się mediom związanym z PiS.

 

Przypomnijmy, że sędzia Zabłudowska została uhonorowana nagrodą za postawę, która „promuje zasadę równości sprawiedliwości społecznej i poszanowania praw człowieka, w szczególności prawa do niezależnego i niezawisłego sądu” oraz za „otwarcie środowiska sędziowskiego na obywateli”.

 

Pisaliśmy o tym tutaj:

 

Przeczytaj: Dyscyplinarka grozi sędzi Zabłudowskiej za nagrodę od Adamowicza. „Uchybiła godności urzędu”

 

Sędzia: donoszę, że dostawałem nagrody w szkole

 

W czwartek 7 marca zareagował sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie. Złożył autodonos do rzecznika Michała Lasoty.

 

Napisał w nim, że docenia troskę rzecznika, by sędziowie nie odbierali „niewłaściwych nagród, od niewłaściwych instytucji”.

 

Dlatego „dbając o to, by nie uchybić w żaden sposób godności sprawowanego urzędu sędziego, poczułem się w obowiązku poinformować Pana o ważnych faktach z mojego życia, które jak sądzę mogą wzbudzić Pana zainteresowanie”.

 

Gąciarek pisze, że w latach 1981-1989 skończył szkołę podstawową i każdego roku za wyniki dostawał nagrodę książkową od wychowawcy. Pisze, że w związku z tym może pojawić się kilka problemów.

 

Zastanawia się, czy nauczyciele, którzy wręczali mu nagrody, należeli do PZPR. Dodaje, że choć wtedy nie myślał jeszcze, że będzie sędzią, to jednak mógł przecież przypuszczać, że takie zachowanie może uchybić godności sprawowanego obecnie urzędu.

 

I na koniec dodaje, że powinien był już wtedy jako uczeń założyć, że odbieranie nagród w PRL-u, może wzbudzić w przyszłości zainteresowanie rzecznika dyscyplinarnego.

 

Autodonos kończy stwierdzeniem, że nic na swoją obronę i usprawiedliwienie nie ma. I że Lasota „będzie wiedział jaki użytek zrobić” z jego pisma.

 

Całe pismo Piotra Gąciarka jest tutaj.

 

Podobne gesty solidarności w formie auto donosów do rzecznika dyscyplinarnego sędziowie składali, gdy ten ścigał sędziów biorących udział w symulacji procesu na festiwalu Jerzego Owsiaka. OKO.press pisało o tym:

 

Przeczytaj też: Sędzia donosi na siebie: „Byłem Wilkiem w procesie o zjedzenie Czerwonego Kapturka”

 

Nie wykluczone, że autodonosów w obronie sędzi Zabłudowskiej będzie więcej, bo ta sprawa bardzo poruszyła nie tylko środowisko sędziowskie.

 

W jej obronie stanął gdański oddział Iustitii, który wyraził oburzenie wezwaniem Zabłudowskiej przez Lasotę. W ocenie Zarządu, uhonorowanie jej Gdańską Nagrodą Równości „jest powodem do dumy, nie tylko Laureatki, ale dla całego Wymiaru Sprawiedliwości, ponieważ przyczynia się do budowania dobrego wizerunku sądownictwa”.

 

W obronę sędzię wzięła też Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku: „Otrzymanie przez jakiegokolwiek sędziego nagrody powinno być powodem do dumy dla całego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ przyczynia się do poprawy nadszarpniętego wizerunku sądownictwa”.

 

 

OKO.press opisuje wszystkie dyscyplinarki wytaczane sędziom znanym z obrony niezależności. Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwaj zastępcy Michał Lasota i Przemysław Radzik – wszyscy z nominacji ministra Ziobry – ścigają już 12 sędziów.

 

Dyscyplinarki wytaczają za rzekomą złą pracę, publiczne wystąpienia i krytykę obecnej władzy, za wydawanie wyroków z uzasadnieniami nie pomyśli obecnej władzy, czy za noszenie koszulki z napisem Konstytucja.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

7 marca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200