Sąd nad prokuratorem, który bronił Trybunału Konstytucyjnego i uczył dzieci Konstytucji

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski ukarał Wojciecha Sadrakułę, prokuratora, który przez wiele lat występował przed Trybunałem Konstytucyjnym. Święczkowskiemu nie spodobało się to, że zabierał on publicznie głos w sprawie ustaw, które rozmontowywały niezależny TK. Teraz ukarany prokurator walczy o swoje prawa w sądzie dyscyplinarnymUkarany przez Bogdana Święczkowskiego prokurator to Wojciech Sadrakuła, śledczy nietuzinkowy. Pracę w prokuraturze zaczął w PRL-u, ale odszedł z niej gdy wprowadzono stan wojenny. Sadrakuła wrócił do prokuratury po upadku PRL-u i piął się w górę po kolejnych szczeblach prokuratorskiej kariery.

 

Od 2001 r. miał tytuł prokuratora krajowego i został wicedyrektorem biura spraw konstytucyjnych. Przez wiele lat prezentował stanowisko prokuratury w różnych sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Pracował też w ministerstwie sprawiedliwości i za czasów rządu PO-PSL był współtwórcą niezależnej prokuratury. Więcej o Wojciechu Sadrakule przeczytać można w sylwetce opublikowanej przez Archiwum Osiatyńskiego w ramach „Alfabetu Buntu”.

 

Gdy po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r. Zbigniew Ziobro przejął władzę nad prokuraturą Wojciech Sadrakuła przeszedł w stan spoczynku. Ale nie znikł z publicznego życia.

 

Ścigany za lekcję o Konstytucji i opinię o TK

 

Sadrakuła daje wsparcie niezależnym prokuratorom ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, którego też jest członkiem. Przychodzi na ich procesy dyscyplinarne.

 

Ale sam też był ścigany przez rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów. Rzecznik zażądał od niego wyjaśnień po tym jak w 2018 r. przeprowadził w jednej z warszawskich szkół zajęcia o Konstytucji. Zajęcia odbyły się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Rzecznik dyscyplinarny badał to pod kątem przewinienia dyscyplinarnego, ale sprawa (póki co) ucichła.

 

Sadrakuła został jednak ukarany przez samego szefa Prokuratury Krajowej Bogdana Święczkowskiego. Chodzi o inną sprawę. W 2016r. z ramienia KOD brał udział w posiedzeniu komisji ustawodawczej Sejmu, na którym rozpatrywano projekt ustawy PiS o TK. Prokurator Krajowy ukarał go za to upomnieniem, bo uważa, że był tam bez jego zgody, mimo że Sadrakuła go o tym informował. Karze sprzeciwił się jednak pełnomocnik Sadrakuły, który złożył odwołanie do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów.

 

Tą sprawą z uwagi na życiorys Sadrakuły interesowali się warszawscy sędziowie i znani warszawscy prawnicy, w tym były prezes TK Andrzej Rzepliński.

 

We wtorek 18 sierpnia sprawa po wielu miesiącach ponownie trafiła na wokandę.

 

Kara nie zmroziła prokuratora

 

Na salę rozpraw sądu dyscyplinarnego wpuszczono jednak tylko kilka osób, tłumacząc to wymogami epidemiologicznymi. Rozprawie nie mógł się przesłuchiwać m.in. Andrzej Rzepliński. Sadrakuła był ze swoim obrońcą Ryszardem Kaliszem, byłym posłem SLD i prawnikiem. Na sali byli jeszcze dziennikarze i kilka osób publiczności z inicjatywy Wolna Prokuratura, która daje wsparcie niezależnym prokuratorom.

 

Rzecznik dyscyplinarny przypomniał zarzuty stawiane Sadrakule. Zarzuty zbijał Ryszard Kalisz. Kwestionował to, że opinia o ustawie o TK, którą Sadrakuła wyraził w Sejmie, ma naruszać godność prokuratora.

 

„On działał na rzecz praworządności, demokratycznego państwa prawnego” – argumentował w sądzie dyscyplinarnym Ryszard Kalisz. A w kuluarach podkreślał: „Nie może być tak, że tak zasłużony człowiek za to, że chciał dzielić się w Sejmie swoją wiedzą, jest karany. Sprawa ma charakter polityczny”.

 

Sam Sadrakuła mówił, że nie musiał prosić przełożonych o zgodę na wyrażenie swoich opinii w Sejmie. Uważa, że kara dla niego ma wywołać charakter mrożący na innych prokuratorach.

 

Po wystąpieniach rzecznika dyscyplinarnego, Kalisza i Sadrakuły sąd dyscyplinarny zdecydował o odroczeniu rozprawy do 23 września. Na ten termin wezwał świadka z KOD-u, którego chce przesłuchać na okoliczność wystąpienia Sadrakuły w Sejmie.

 

Niezależnie od tej sprawy, Sadrakuła w 2019 r. zaskarżył do TK przepisy nakazujące informować przełożonych o rozpoczęciu innej działalności i możliwości zgłoszenia do tego sprzeciwu przez przełożonych. Te przepisy do ustawy o prokuraturze wprowadził PiS w 2016 roku. Sprawa w TK Juli Przyłębskiej wciąż czeka na rozpoznanie.

 

Sadrakuła, Parchimowicz i wielu innych

 

Wojciech Sadrakuła to nie jedyny ścigany niepokorny prokurator. Rzecznicy dyscyplinarny Ziobry wytaczają dyscyplinarki głównie członkom Lex Super Omnia. Za co? Za krytykę prokuratury Ziobry, czy za rzekome ich błędy w pracy. Kilku prokuratorów z Lex Super Omnia jest też ściganych przez prokuraturę za rzekome błędy w śledztwach. Najbardziej represjonowany jest były szef Lex Super Omnia Krzysztof Parchimowicz. Listę ściganych prokuratorów opublikowaliśmy w OKO.press.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

18 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiej

14.10.2020

Sędziowie o Izbie Dyscyplinarnej: to nie jest sąd, nie uznajemy uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

13.10.2020

Nielegalna Izba Dyscyplinarna pod osłoną nocy uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

12.10.2020

„Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury

06.10.2020

Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

05.10.2020

Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

03.10.2020

Porażka rzecznika Ziobry. Sędzia z Olsztyna bez dyscyplinarki za koszulkę z napisem „Konstytucja”

03.10.2020

Izba Dyscyplinarna jawnie nie uznaje wyroku TSUE i bawi się w Polexit. Iustitia chce interwencji Komisji Europejskiej

02.10.2020

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie ściganej sędzi Beaty Morawiec i pisze o represji

30.09.2020

Ryszard Czarnecki z PiS przegrał proces z Różą Thun. Ma ją przeprosić za porównanie do szmalcowników

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem Bońkiem

13.09.2020

Klęska Ziobry. Przegrał z niepokornym prokuratorem Parchimowiczem w Izbie DyscyplinarnejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200