Sąd nad prokuratorem, który bronił Trybunału Konstytucyjnego i uczył dzieci Konstytucji

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski ukarał Wojciecha Sadrakułę, prokuratora, który przez wiele lat występował przed Trybunałem Konstytucyjnym. Święczkowskiemu nie spodobało się to, że zabierał on publicznie głos w sprawie ustaw, które rozmontowywały niezależny TK. Teraz ukarany prokurator walczy o swoje prawa w sądzie dyscyplinarnymUkarany przez Bogdana Święczkowskiego prokurator to Wojciech Sadrakuła, śledczy nietuzinkowy. Pracę w prokuraturze zaczął w PRL-u, ale odszedł z niej gdy wprowadzono stan wojenny. Sadrakuła wrócił do prokuratury po upadku PRL-u i piął się w górę po kolejnych szczeblach prokuratorskiej kariery.

 

Od 2001 r. miał tytuł prokuratora krajowego i został wicedyrektorem biura spraw konstytucyjnych. Przez wiele lat prezentował stanowisko prokuratury w różnych sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Pracował też w ministerstwie sprawiedliwości i za czasów rządu PO-PSL był współtwórcą niezależnej prokuratury. Więcej o Wojciechu Sadrakule przeczytać można w sylwetce opublikowanej przez Archiwum Osiatyńskiego w ramach „Alfabetu Buntu”.

 

Gdy po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r. Zbigniew Ziobro przejął władzę nad prokuraturą Wojciech Sadrakuła przeszedł w stan spoczynku. Ale nie znikł z publicznego życia.

 

Ścigany za lekcję o Konstytucji i opinię o TK

 

Sadrakuła daje wsparcie niezależnym prokuratorom ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, którego też jest członkiem. Przychodzi na ich procesy dyscyplinarne.

 

Ale sam też był ścigany przez rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów. Rzecznik zażądał od niego wyjaśnień po tym jak w 2018 r. przeprowadził w jednej z warszawskich szkół zajęcia o Konstytucji. Zajęcia odbyły się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Rzecznik dyscyplinarny badał to pod kątem przewinienia dyscyplinarnego, ale sprawa (póki co) ucichła.

 

Sadrakuła został jednak ukarany przez samego szefa Prokuratury Krajowej Bogdana Święczkowskiego. Chodzi o inną sprawę. W 2016r. z ramienia KOD brał udział w posiedzeniu komisji ustawodawczej Sejmu, na którym rozpatrywano projekt ustawy PiS o TK. Prokurator Krajowy ukarał go za to upomnieniem, bo uważa, że był tam bez jego zgody, mimo że Sadrakuła go o tym informował. Karze sprzeciwił się jednak pełnomocnik Sadrakuły, który złożył odwołanie do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów.

 

Tą sprawą z uwagi na życiorys Sadrakuły interesowali się warszawscy sędziowie i znani warszawscy prawnicy, w tym były prezes TK Andrzej Rzepliński.

 

We wtorek 18 sierpnia sprawa po wielu miesiącach ponownie trafiła na wokandę.

 

Kara nie zmroziła prokuratora

 

Na salę rozpraw sądu dyscyplinarnego wpuszczono jednak tylko kilka osób, tłumacząc to wymogami epidemiologicznymi. Rozprawie nie mógł się przesłuchiwać m.in. Andrzej Rzepliński. Sadrakuła był ze swoim obrońcą Ryszardem Kaliszem, byłym posłem SLD i prawnikiem. Na sali byli jeszcze dziennikarze i kilka osób publiczności z inicjatywy Wolna Prokuratura, która daje wsparcie niezależnym prokuratorom.

 

Rzecznik dyscyplinarny przypomniał zarzuty stawiane Sadrakule. Zarzuty zbijał Ryszard Kalisz. Kwestionował to, że opinia o ustawie o TK, którą Sadrakuła wyraził w Sejmie, ma naruszać godność prokuratora.

 

„On działał na rzecz praworządności, demokratycznego państwa prawnego” – argumentował w sądzie dyscyplinarnym Ryszard Kalisz. A w kuluarach podkreślał: „Nie może być tak, że tak zasłużony człowiek za to, że chciał dzielić się w Sejmie swoją wiedzą, jest karany. Sprawa ma charakter polityczny”.

 

Sam Sadrakuła mówił, że nie musiał prosić przełożonych o zgodę na wyrażenie swoich opinii w Sejmie. Uważa, że kara dla niego ma wywołać charakter mrożący na innych prokuratorach.

 

Po wystąpieniach rzecznika dyscyplinarnego, Kalisza i Sadrakuły sąd dyscyplinarny zdecydował o odroczeniu rozprawy do 23 września. Na ten termin wezwał świadka z KOD-u, którego chce przesłuchać na okoliczność wystąpienia Sadrakuły w Sejmie.

 

Niezależnie od tej sprawy, Sadrakuła w 2019 r. zaskarżył do TK przepisy nakazujące informować przełożonych o rozpoczęciu innej działalności i możliwości zgłoszenia do tego sprzeciwu przez przełożonych. Te przepisy do ustawy o prokuraturze wprowadził PiS w 2016 roku. Sprawa w TK Juli Przyłębskiej wciąż czeka na rozpoznanie.

 

Sadrakuła, Parchimowicz i wielu innych

 

Wojciech Sadrakuła to nie jedyny ścigany niepokorny prokurator. Rzecznicy dyscyplinarny Ziobry wytaczają dyscyplinarki głównie członkom Lex Super Omnia. Za co? Za krytykę prokuratury Ziobry, czy za rzekome ich błędy w pracy. Kilku prokuratorów z Lex Super Omnia jest też ściganych przez prokuraturę za rzekome błędy w śledztwach. Najbardziej represjonowany jest były szef Lex Super Omnia Krzysztof Parchimowicz. Listę ściganych prokuratorów opublikowaliśmy w OKO.press.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

18 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

23.02.2021

Ścigana sędzia Beata Morawiec nadal z immunitetem. Izba Dyscyplinarna odkłada sprawę

22.02.2021

Żurek kontra maszyna Ziobry. Prokuratura robi wszystko, żeby dopaść niewygodnego sędziego

22.02.2021

Adam Bodnar broni sędzi, której grozi dymisja za orzeczenie i postawienie się prokuraturze

22.02.2021

Drajewicz, sędzia „dobrej zmiany”, chce kolejnego wysokiego awansu w sądach

20.02.2021

Szykany wobec zesłanych w Polskę prokuratorów. Ewie Wrzosek zabroniono spotkania ze studentami

20.02.2021

Prezydent Duda chce nowych „komisarzy” w SN. By zablokować ważną sprawę w TSUE?

18.02.2021

Warszawscy sędziowie murem za sędzią Gąciarkiem, na którego spadły represje za obronę Igora Tulei

17.02.2021

Zastępczyni Ziobry chce dymisji sędzi, która nie dała aresztu za Strajk Kobiet i uderzenie księdza

16.02.2021

Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora Tulei

14.02.2021

Obywatel wygrał z TVP. Telewizja publiczna musi przeprosić za zmanipulowany materiał

09.02.2021

Będzie siłowe zatrzymanie sędziego Igora Tulei? Prokuratura Krajowa zapowiada, że mu nie odpuści

08.02.2021

Prokuratura Ziobry idzie na wojnę z firmami otwierającymi się wbrew zakazom w czasie epidemii

08.02.2021

Karne zsyłki prokuratorów to za mało dla ekipy Ziobry. Ścigają śledczych, którzy bronią kolegów

06.02.2021

Sędzia Nawacki, symbol „dobrej zmiany” w sądach, bez kary za podarcie uchwał sędziów z Olsztyna

03.02.2021

Pierwszy wyrok skazujący za udział w zgromadzeniu w czasie epidemii. Dlaczego zapadł?

01.02.2021

Prokuratura Ziobry stawia się ponad sądem. Nie uznaje orzeczenia w sprawie Giertycha

30.01.2021

Będzie pozew przeciwko prokuraturze Ziobry za karne zsyłki w Polskę niezależnych prokuratorów

30.01.2021

Sąd: Przeszukanie domu sędzi Morawiec nielegalne. Prokuratura Krajowa naruszyła jej immunitet

30.01.2021

„Jastrzębie” przegrały walkę o władzę nad nową KRS. Opisujemy walkę frakcji w upolitycznionej Radzie

27.01.2021

Europejscy prawnicy wzywają KE do pilnej obrony ściganych 14 sędziów z KrakowaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200