Sąd nad prokuratorem, który bronił Trybunału Konstytucyjnego i uczył dzieci Konstytucji

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski ukarał Wojciecha Sadrakułę, prokuratora, który przez wiele lat występował przed Trybunałem Konstytucyjnym. Święczkowskiemu nie spodobało się to, że zabierał on publicznie głos w sprawie ustaw, które rozmontowywały niezależny TK. Teraz ukarany prokurator walczy o swoje prawa w sądzie dyscyplinarnymUkarany przez Bogdana Święczkowskiego prokurator to Wojciech Sadrakuła, śledczy nietuzinkowy. Pracę w prokuraturze zaczął w PRL-u, ale odszedł z niej gdy wprowadzono stan wojenny. Sadrakuła wrócił do prokuratury po upadku PRL-u i piął się w górę po kolejnych szczeblach prokuratorskiej kariery.

 

Od 2001 r. miał tytuł prokuratora krajowego i został wicedyrektorem biura spraw konstytucyjnych. Przez wiele lat prezentował stanowisko prokuratury w różnych sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Pracował też w ministerstwie sprawiedliwości i za czasów rządu PO-PSL był współtwórcą niezależnej prokuratury. Więcej o Wojciechu Sadrakule przeczytać można w sylwetce opublikowanej przez Archiwum Osiatyńskiego w ramach „Alfabetu Buntu”.

 

Gdy po wygranych przez PiS wyborach w 2015 r. Zbigniew Ziobro przejął władzę nad prokuraturą Wojciech Sadrakuła przeszedł w stan spoczynku. Ale nie znikł z publicznego życia.

 

Ścigany za lekcję o Konstytucji i opinię o TK

 

Sadrakuła daje wsparcie niezależnym prokuratorom ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, którego też jest członkiem. Przychodzi na ich procesy dyscyplinarne.

 

Ale sam też był ścigany przez rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów. Rzecznik zażądał od niego wyjaśnień po tym jak w 2018 r. przeprowadził w jednej z warszawskich szkół zajęcia o Konstytucji. Zajęcia odbyły się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Rzecznik dyscyplinarny badał to pod kątem przewinienia dyscyplinarnego, ale sprawa (póki co) ucichła.

 

Sadrakuła został jednak ukarany przez samego szefa Prokuratury Krajowej Bogdana Święczkowskiego. Chodzi o inną sprawę. W 2016r. z ramienia KOD brał udział w posiedzeniu komisji ustawodawczej Sejmu, na którym rozpatrywano projekt ustawy PiS o TK. Prokurator Krajowy ukarał go za to upomnieniem, bo uważa, że był tam bez jego zgody, mimo że Sadrakuła go o tym informował. Karze sprzeciwił się jednak pełnomocnik Sadrakuły, który złożył odwołanie do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów.

 

Tą sprawą z uwagi na życiorys Sadrakuły interesowali się warszawscy sędziowie i znani warszawscy prawnicy, w tym były prezes TK Andrzej Rzepliński.

 

We wtorek 18 sierpnia sprawa po wielu miesiącach ponownie trafiła na wokandę.

 

Kara nie zmroziła prokuratora

 

Na salę rozpraw sądu dyscyplinarnego wpuszczono jednak tylko kilka osób, tłumacząc to wymogami epidemiologicznymi. Rozprawie nie mógł się przesłuchiwać m.in. Andrzej Rzepliński. Sadrakuła był ze swoim obrońcą Ryszardem Kaliszem, byłym posłem SLD i prawnikiem. Na sali byli jeszcze dziennikarze i kilka osób publiczności z inicjatywy Wolna Prokuratura, która daje wsparcie niezależnym prokuratorom.

 

Rzecznik dyscyplinarny przypomniał zarzuty stawiane Sadrakule. Zarzuty zbijał Ryszard Kalisz. Kwestionował to, że opinia o ustawie o TK, którą Sadrakuła wyraził w Sejmie, ma naruszać godność prokuratora.

 

„On działał na rzecz praworządności, demokratycznego państwa prawnego” – argumentował w sądzie dyscyplinarnym Ryszard Kalisz. A w kuluarach podkreślał: „Nie może być tak, że tak zasłużony człowiek za to, że chciał dzielić się w Sejmie swoją wiedzą, jest karany. Sprawa ma charakter polityczny”.

 

Sam Sadrakuła mówił, że nie musiał prosić przełożonych o zgodę na wyrażenie swoich opinii w Sejmie. Uważa, że kara dla niego ma wywołać charakter mrożący na innych prokuratorach.

 

Po wystąpieniach rzecznika dyscyplinarnego, Kalisza i Sadrakuły sąd dyscyplinarny zdecydował o odroczeniu rozprawy do 23 września. Na ten termin wezwał świadka z KOD-u, którego chce przesłuchać na okoliczność wystąpienia Sadrakuły w Sejmie.

 

Niezależnie od tej sprawy, Sadrakuła w 2019 r. zaskarżył do TK przepisy nakazujące informować przełożonych o rozpoczęciu innej działalności i możliwości zgłoszenia do tego sprzeciwu przez przełożonych. Te przepisy do ustawy o prokuraturze wprowadził PiS w 2016 roku. Sprawa w TK Juli Przyłębskiej wciąż czeka na rozpoznanie.

 

Sadrakuła, Parchimowicz i wielu innych

 

Wojciech Sadrakuła to nie jedyny ścigany niepokorny prokurator. Rzecznicy dyscyplinarny Ziobry wytaczają dyscyplinarki głównie członkom Lex Super Omnia. Za co? Za krytykę prokuratury Ziobry, czy za rzekome ich błędy w pracy. Kilku prokuratorów z Lex Super Omnia jest też ściganych przez prokuraturę za rzekome błędy w śledztwach. Najbardziej represjonowany jest były szef Lex Super Omnia Krzysztof Parchimowicz. Listę ściganych prokuratorów opublikowaliśmy w OKO.press.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

18 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200