Rzecznik dyscyplinarny Ziobry wywiera presję na sąd w sprawie Giertycha

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Znany ze ścigania niezależnych sędziów zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik żąda od poznańskiego sądu akt sprawy dotyczących zażalenia Romana Giertycha m.in. na zawieszenie go w zawodzie adwokata. Robi to na cztery dni przed decyzją sądu w tej sprawieJak ustaliło OKO.press, Przemysław Radzik zażądał od poznańskiego sądu kopii akt dotyczących sprawy zażalenia adwokata Romana Giertycha na decyzję prokuratury o nałożeniu na niego środków zapobiegawczych. Środki takie zastosowała wobec niego Prokuratura Regionalna w Poznaniu w połowie października 2020 roku. Giertych miał wpłacić poręczenie majątkowe 5 mln zł, dostał zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny.

 

Najbardziej dotkliwe było zawieszenie w prawach wykonywania zawodu adwokata. Prokuratura nałożyła na Giertycha takie środki, bo biegli lekarze nie zgodzili się na jego aresztowanie w związku ze sprawą dotyczącą biznesmena Ryszarda Krauzego.

 

Radzikowi nie spodobała się decyzja sądu

 

Giertych nie wpłacił poręczenia majątkowego, bo tak jak jego obrońcy uważa, że środki zapobiegawcze są nieskuteczne. Kwestionuje bowiem legalność postawienia mu zarzutów karnych w tej sprawie. Prokurator mu je odczytał, gdy leżał w szpitalu w stanie nieświadomości. Giertych złożył zażalenie na środki zapobiegawcze do Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto.

 

W połowie listopada 2020 sąd na wniosek Giertycha wstrzymał wykonanie decyzji prokuratury o tych środkach. Było to dużym sukcesem adwokata, bo mógł wrócić do wykonywania zawodu. W czwartek 3 grudnia ten sam sąd rejonowy w trzyosobowym składzie rozpozna merytorycznie zażalenie Giertycha.

 

Kilka dni temu do sprawy zażalenia Giertycha wkroczył symbol „dobrej zmiany” w sądach, czyli zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik.

 

Zażądał on kopii akt tej sprawy. Radzik zainteresował się decyzją sądu o zawieszeniu środków zapobiegawczych. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Radzik uważa, iż sąd wstrzymując decyzję prokuratury miał rażąco naruszyć przepisy. Jak? Nie wiadomo. Radzikowi mogło nie spodobać się to, że posiedzenie w tej sprawie było niejawne, bez udziału stron, w tym prokuratury.

 

Żądanie kopii akt przez rzecznika dyscyplinarnego ministra Ziobry na kilka dni przed wydaniem przez sąd merytorycznej decyzji w głośnej sprawie jest odbierane jako wywieranie presji i stosowanie efektu mrożącego w stosunku do sędziów.

 

To może być bowiem sygnał, że mogą grozić im za orzeczenie – które nie spodobało się prokuraturze i obecnej władzy – co najmniej dyscyplinarki, a kto wie, może nawet zarzuty karne.

 

„Zgadzam się z tym, że to próba wywarcia presji na sąd, który ma wydać w czwartek merytoryczne orzeczenie. Już samo zażądanie akt sprawy powoduje taką presję na niezawisłym sądzie. Ale nic mnie już chyba nie zaskoczy w działaniach rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów” – mówi OKO.press adwokat Jakub Wende, jeden z obrońców Giertycha. Mecenas broni też niepokornych sędziów ściganych przez rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry: „Posiedzenia co do zasady są niejawne. Na takim posiedzeniu sąd zawiesił wykonanie środków zapobiegawczych. Jest to sprawa wpadkowa, która może odbyć się bez udziału stron, w tym prokuratora. Sąd zrobił wszystko zgodnie z procedurą karną”.

 

Podwójna porażka prokuratury w sprawie Giertycha

 

Prokuratura Regionalna w Poznaniu ściga Romana Giertycha w sprawie dotyczącej wyrządzenia rzekomej szkody w kwocie ponad 90 mln zł spółce deweloperskiej Polnord.

 

W połowie października 2020 roku doszło w tej sprawie do zatrzymań kilkunastu osób, w tym Romana Giertycha i biznesmena Ryszarda Krauzego. Prokuratura łączy ich z dwoma transakcjami na szkodę Polnordu. Krauze przed laty był związany z tą spółką, podobnie jak z Prokomem. Pomiędzy tymi spółkami doszło do dwóch transakcji: Prokom sprzedał Polnordowi wierzytelność dotyczącą roszczeń za wybudowanie kanalizacji w Miasteczku Wilanów w Warszawie, które budował. Firma kanalizację miała wybudować za darmo, ale potem uznała, że powinno za nią zapłacić miasto. Jest teraz o to spór w sądzie cywilnym. Prokuratura uważa jednak, że Polnordowi sprzedano fikcyjną wierzytelność.

 

Druga transakcja dotyczyła sprzedaży przez Prokom – za pośrednictwem spółek – działki pod Poznaniem. Ostatecznym nabywcą był Polnord. Prokuratura uważa, że działkę sprzedano po zawyżonej cenie.

 

Z tej sprawy prorządowe media przez kilka dni robiły igrzyska. Ale prokuratura szybko zaliczyła pierwszą porażkę, bo sąd rejonowy w Poznaniu nie zgodził się na areszt dla Krauzego i kilku innych osób. Sąd decydując o odmowie aresztu wstępnie ocenił dowody prokuratury i orzekł, że nie uprawdopodobniają one w wysokim stopniu popełnienia przestępstwa. Czyli uznał, że dowody są słabe.

 

Sąd orzekł, że o wierzytelność za kanalizację toczy się skomplikowany spór w sądzie cywilnym pomiędzy Polnordem, a urzędem miasta w Warszawie. Ocenił też, że działkę pod Poznaniem sprzedano według obowiązujących wtedy rynkowych stawek. Orzeczenia te nie obejmowały Giertycha, który podczas przeszukania jego domu zasłabł i trafił do szpitala (to dlatego lekarze nie zgodzili się na jego areszt), ale mają znaczenie dla jego sytuacji procesowej.

 

Bezpardonowy atak Prokuratora Krajowego

 

Po tym orzeczeniu do „rewelacji” prokuratury ws. Giertycha i Krauzego trzeba podchodzić z dużą rezerwą i wątpliwościami. Tym bardziej, że odmowę aresztu w pełni utrzymał Sąd Okręgowy w Poznaniu, który podzielił ustalenia sądu rejonowego.

 

To bardzo nie spodobało się prokuraturze Ziobry. W bezprecedensowy sposób poznański sąd zaatakował sam Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” w lekceważący sposób o mówił o sędziach:

 

„Kuriozalne orzeczenia sądów dotyczące braku zastosowania środków zapobiegawczych wobec podejrzanych utrudniają postępowanie, ale go nie uniemożliwiają i nie powstrzymają. Jestem przekonany, że w trakcie procesu sąd uważnie przeczyta wielotomowe akta i wnikliwie zapozna się z dowodami. W przeciwieństwie do sądu, który decydował o środkach zapobiegawczych”.

 

To zapowiedź, że w tej sprawie prokuratura będzie szła jak taran i żaden sąd jej nie powstrzyma.

 

Dziennikarki „Rz” dopytywały, dlaczego więc prokurator nie przekonał sądu w sprawie aresztu. A Święczkowski dalej atakował: „Sąd nie udźwignął zadania rzetelnego przeanalizowania gigantycznej ilości akt przekazanych przez prokuraturę. Na materiał zebrany w 110 tomach składają się zeznania kilkudziesięciu świadków, opinie biegłych, dokumentacja, w tym bankowa, dane pochodzące od generalnego inspektora informacji finansowej, zabezpieczona poczta elektroniczna i wiele innych dowodów”.

 

Święczkowski sugeruje, że sąd wydał nierzetelne orzeczenie i źle wykonał swoją pracę. W ten sposób podważa prawo sądu do własnej oceny zebranych przez prokuraturę dowodów. I jeszcze jedna wypowiedź Prokuratora Krajowego: „W tym świetle zapadłe orzeczenie oceniam jako porażkę sądu, a nie prokuratury”.

 

Czy atak Święczkowskiego na sąd ośmielił zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika? Czy też Radzik współpracuje z prokuraturą lub działa na jej wniosek, bo skąd miałby wiedzę o rzekomych „nieprawidłowościach” w orzeczeniu poznańskiego sądu?

 

Roman Giertych, wróg publiczny numer 1

 

Do działań prokuratury w sprawie Giertycha trzeba podchodzić z dużą rezerwą i nieufnością jeszcze z jednego powodu. Giertych w latach 2005-2007 był z ramienia LPR w koalicji z PiS i Samoobroną. Potem stał się wielkim przeciwnikiem PiS i Jarosława Kaczyńskiego oraz ostrym ich krytykiem. A jako adwokat występuje w sprawach głośnych i uderzających w PiS. Był m.in. pełnomocnikiem Donalda Tuska.

 

Jego zatrzymanie w połowie października 2020 roku też mogło nie być przypadkowe. Zrobiono to na dzień przed ważnym posiedzeniem warszawskiego sądu ws. biznesmena Leszka Czarneckiego. Prokuratura chce dla niego aresztu w związku ze sprawą GetBacku. A Giertych jest jego obrońcą.

 

Poprzez jego zatrzymanie pozbawiono Czarneckiego obrony. Sąd warszawski zgodził się jednak na odroczenie tej sprawy do czasu rozpoznania zażaleń Giertycha na zawieszenie go w prawach adwokata.

 

Widać, że prokuratura Ziobry chce dopaść Giertycha za wszelką cenę. Śledztwo obejmujące Polnord przez kilka lat prowadziła wrocławska prokuratora (z zawiadomienia Polnordu). Ale nie chciała stawiać zarzutów, planowała zlecić kolejne ekspertyzy finansowe. Kilka miesięcy temu śledztwo przeniesiono jednak do Poznania, a tu szybko zdecydowano o zarzutach i zatrzymaniach. Prokuratura była zdeterminowana, by Giertych trafił do aresztu, bo zarzuty ogłoszono mu w szpitalu, gdy był w stanie nieświadomości.

 

Potem, jak ujawniła „Gazeta Wyborcza”, w prokuraturze powstał zespół do zajmowania się sprawą Giertycha, Krauzego i innych. To nie koniec. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski atakując poznański sąd zapowiedział, że Giertych dostanie kolejne zarzuty. Pozwoli to prokuraturze na nakładanie na niego kolejnych środków zapobiegawczych, w tym wniosku o areszt. W końcu może trafią one do sędziego, który wyda orzeczenie zgodne z żądaniami prokuratury.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

29 listopada 2020


Inne artykuły tego autora

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

09.03.2023

Sprawa immunitetu prokurator Ewy Wrzosek. Czy nowa Izba SN pozwoli na inwigilację Pegasusem?

09.03.2023

TK z odsieczą dla PiS. Chce zablokować proces Mariusza Kamińskiego za akcję CBA ws. afery gruntowej

08.03.2023

Sąd wstrzymał akt prezydenta o wyznaczeniu sędziego SN do Izby Odpowiedzialności Zawodowej

08.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

07.03.2023

Sąd: To nie lider narodowców będzie decydował, kto wejdzie do kościoła. I skazuje go na roboty

04.03.2023

Ważne. Pierwszy neo-sędzia SN oblał test na niezależność. To bliska Ziobrze była prokurator Bednarek

02.03.2023

Kontrofensywa sędziego Juszczyszyna. Składa na Nawackiego zawiadomienia, a ten chwyta się brzytwy

10.02.2023

Neo-sędziowie rozpychają się w SN. Teraz mogą przejąć kontrolę nad legalną Izbą Karną SN

06.02.2023

ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy

06.02.2023

Nagonka na zawieszonego sędziego Macieja Ferka. W akcji nielegalna neo-KRS i była koleżanka Ziobry

27.01.2023

Chaos w nowej Izbie SN. Przestaje sądzić sędziów i prokuratorów, przez Manowską i ławnikówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200