Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Jak ustaliło OKO.press, Michał Lasota w swoim sądzie musi osądzić ponad 350 spraw, w których na orzeczenia czekają obywatele. By zmniejszyć zaległości w referacie sędziego Lasoty pracują teraz wszyscy asystenci w sądzie, w tym syn wiceprezes sądu. Bo Lasota sam jest zajęty robieniem dyscyplinarek sędziomOKO.press sprawdziło, jak zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota sam pracuje jako sędzia w macierzystym Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Lasota jeszcze do niedawna orzekał tam jako sędzia liniowy, a od ubiegłego roku jest też prezesem.

 

OKO.press zainteresowało się wynikami jego pracy, bo na początku września 2019 roku Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził przewlekłość postępowania w jednej ze spraw, którą prowadził.

 

Sąd orzekł przewlekłość i teraz sędziów wzywa rzecznik dyscyplinarny

 

Skargę na Lasotę złożył obywatel, bo sprawa karna, w której jest pokrzywdzonym leżała na półce w sądzie przez rok. Gdy pokrzywdzony złożył skargę na przewlekłość postępowania Lasota szybko wydał wyrok nakazowy. Mimo to na początku września 2019 Sąd Okręgowy w Elblągu orzekł przewlekłość i nakazał, by obywatelowi wypłacić 2 tys. zł odszkodowania. Zapłaci Skarb Państwa.

 

Krótko po tym orzeczeniu Michał Lasota zawiadomił o tej sprawie zastępcę rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Chce, aby zbadał on uchybienie proceduralne, którego miał się dopuścić trzyosobowy skład, który stwierdził u niego przewlekłość postępowania.

 

Postępowanie wyjaśniające w sprawie niekorzystnego dla Lasoty orzeczenia wszczął też główny rzecznik dyscyplinarny w Warszawie. Wezwał on już na przesłuchanie sędziów, którzy wydali to orzeczenie. Z informacji OKO.press wynika, że głównie może interesować się rzekomym ujawnieniem tajemnicy tego postępowania. O sprawie przewlekłości Lasoty napisały media, w tym OKO.press, co mogło nie spodobać się rzecznikowi.

 

Przypomnijmy, że głównym rzecznikiem dyscyplinarnym jest Piotr Schab, a jego dwoma zastępcami Przemysław Radzik i właśnie Michał Lasota. Czyli ten urząd będzie sprawdzał sprawę, która dotyczy jednej z osób sprawujących ten urząd.

 

Dlatego OKO.press sprawdziło, ile jeszcze spraw Lasoty czeka na osądzenie w jego macierzystym Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Lasota przydziela sobie wszystkich asystentów

 

Z oficjalnych danych wynika, że na dzień 30 września 2019 roku Lasota miał do załatwienia jeszcze 364 spawy. Z czego cztery sprawy pochodziły z 2017 roku, 272 z 2018 roku i 88 spraw z 2019.

 

Po wydaniu orzeczenia o przewlekłości Lasota jako prezes sądu rejonowego zdecydował, że dwoje asystentów sędziów w tym sądzie (to nie jest duży sąd) czasowo będzie pracowało tylko dla niego. Jeden z asystentów to syn wiceprezes sądu, który wygrał oficjalny konkurs na to stanowisko.

 

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że Michał Lasota nie dostaje już nowych spraw do osądzenia, a to dlatego, że obecnie orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Na delegację do największego sądu w Polsce wysłało go wraz z Przemysławem Radzikiem (drugim zastępcą rzecznika dyscyplinarnego) ministerstwo sprawiedliwości. Ponadto Lasota ma też dużo „pracy” jako rzecznik dyscyplinarny, bo razem z Radzikiem i Schabem wytaczają sędziom hurtową już ilość dyscyplinarek sędziom. Za byle co.

 

Ostatnio pojawił się jednak problem, bo w stołecznym sądzie okręgowym sędzia Anna Bator-Ciesielska odmówiła orzekania w składzie z Michałem Lasotą i Przemysławem Radzikiem. Ma to związek w związku z aferą oczerniania sędziów. W kontekście tej sprawy w mediach padły nazwiska obu sędziów, którzy zapowiadają pozwy za łączenie ich z tą sprawą.

 

Był problem, więc Radzik i Lasota będą sądzić sami

 

Jaki ustaliło OKO.press Radzik i Lasota nie muszą się już jednak obawiać, że gdy wyjdą na salę sądową, znowu jakiś sędzia oznajmi, że nie chce z nimi sądzić.

 

Sędziowie z wydziału obydwu rzeczników napisali do prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie pismo. Zaproponowali w nim, by Radzik i Lasota sądzili sami. I taka właśnie zapadła decyzja. W składach jednoosobowych będą orzekać w mniej skomplikowanych sprawach i w wykroczeniach.

 

Ale nie tylko Lasota miał problemy z jakością pracy jako sędziego. Drugi z zastępców rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik, jak ujawniliśmy w OKO.press, miał w przeszłości dyscyplinarkę za jakość pracy.

 

W tym roku groziła mu też druga dyscyplinarka za pisanie uzasadnień do wyroków po terminie. Ale tę sprawę przejął do prowadzenia główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i uznał, że Radzik nie uchybił procedurom.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

15 października 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborów

03.05.2020

„Komisarz” Dudy w SN zapowiada ostry kurs. Sędziowie mają milczeć, media teżWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200