Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Jak ustaliło OKO.press, Michał Lasota w swoim sądzie musi osądzić ponad 350 spraw, w których na orzeczenia czekają obywatele. By zmniejszyć zaległości w referacie sędziego Lasoty pracują teraz wszyscy asystenci w sądzie, w tym syn wiceprezes sądu. Bo Lasota sam jest zajęty robieniem dyscyplinarek sędziomOKO.press sprawdziło, jak zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota sam pracuje jako sędzia w macierzystym Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Lasota jeszcze do niedawna orzekał tam jako sędzia liniowy, a od ubiegłego roku jest też prezesem.

 

OKO.press zainteresowało się wynikami jego pracy, bo na początku września 2019 roku Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził przewlekłość postępowania w jednej ze spraw, którą prowadził.

 

Sąd orzekł przewlekłość i teraz sędziów wzywa rzecznik dyscyplinarny

 

Skargę na Lasotę złożył obywatel, bo sprawa karna, w której jest pokrzywdzonym leżała na półce w sądzie przez rok. Gdy pokrzywdzony złożył skargę na przewlekłość postępowania Lasota szybko wydał wyrok nakazowy. Mimo to na początku września 2019 Sąd Okręgowy w Elblągu orzekł przewlekłość i nakazał, by obywatelowi wypłacić 2 tys. zł odszkodowania. Zapłaci Skarb Państwa.

 

Krótko po tym orzeczeniu Michał Lasota zawiadomił o tej sprawie zastępcę rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Chce, aby zbadał on uchybienie proceduralne, którego miał się dopuścić trzyosobowy skład, który stwierdził u niego przewlekłość postępowania.

 

Postępowanie wyjaśniające w sprawie niekorzystnego dla Lasoty orzeczenia wszczął też główny rzecznik dyscyplinarny w Warszawie. Wezwał on już na przesłuchanie sędziów, którzy wydali to orzeczenie. Z informacji OKO.press wynika, że głównie może interesować się rzekomym ujawnieniem tajemnicy tego postępowania. O sprawie przewlekłości Lasoty napisały media, w tym OKO.press, co mogło nie spodobać się rzecznikowi.

 

Przypomnijmy, że głównym rzecznikiem dyscyplinarnym jest Piotr Schab, a jego dwoma zastępcami Przemysław Radzik i właśnie Michał Lasota. Czyli ten urząd będzie sprawdzał sprawę, która dotyczy jednej z osób sprawujących ten urząd.

 

Dlatego OKO.press sprawdziło, ile jeszcze spraw Lasoty czeka na osądzenie w jego macierzystym Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Lasota przydziela sobie wszystkich asystentów

 

Z oficjalnych danych wynika, że na dzień 30 września 2019 roku Lasota miał do załatwienia jeszcze 364 spawy. Z czego cztery sprawy pochodziły z 2017 roku, 272 z 2018 roku i 88 spraw z 2019.

 

Po wydaniu orzeczenia o przewlekłości Lasota jako prezes sądu rejonowego zdecydował, że dwoje asystentów sędziów w tym sądzie (to nie jest duży sąd) czasowo będzie pracowało tylko dla niego. Jeden z asystentów to syn wiceprezes sądu, który wygrał oficjalny konkurs na to stanowisko.

 

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że Michał Lasota nie dostaje już nowych spraw do osądzenia, a to dlatego, że obecnie orzeka na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Na delegację do największego sądu w Polsce wysłało go wraz z Przemysławem Radzikiem (drugim zastępcą rzecznika dyscyplinarnego) ministerstwo sprawiedliwości. Ponadto Lasota ma też dużo „pracy” jako rzecznik dyscyplinarny, bo razem z Radzikiem i Schabem wytaczają sędziom hurtową już ilość dyscyplinarek sędziom. Za byle co.

 

Ostatnio pojawił się jednak problem, bo w stołecznym sądzie okręgowym sędzia Anna Bator-Ciesielska odmówiła orzekania w składzie z Michałem Lasotą i Przemysławem Radzikiem. Ma to związek w związku z aferą oczerniania sędziów. W kontekście tej sprawy w mediach padły nazwiska obu sędziów, którzy zapowiadają pozwy za łączenie ich z tą sprawą.

 

Był problem, więc Radzik i Lasota będą sądzić sami

 

Jaki ustaliło OKO.press Radzik i Lasota nie muszą się już jednak obawiać, że gdy wyjdą na salę sądową, znowu jakiś sędzia oznajmi, że nie chce z nimi sądzić.

 

Sędziowie z wydziału obydwu rzeczników napisali do prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie pismo. Zaproponowali w nim, by Radzik i Lasota sądzili sami. I taka właśnie zapadła decyzja. W składach jednoosobowych będą orzekać w mniej skomplikowanych sprawach i w wykroczeniach.

 

Ale nie tylko Lasota miał problemy z jakością pracy jako sędziego. Drugi z zastępców rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik, jak ujawniliśmy w OKO.press, miał w przeszłości dyscyplinarkę za jakość pracy.

 

W tym roku groziła mu też druga dyscyplinarka za pisanie uzasadnień do wyroków po terminie. Ale tę sprawę przejął do prowadzenia główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i uznał, że Radzik nie uchybił procedurom.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

15 października 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

02.01.2020

Represje Ziobry: już 43 sędziów ściganych przez rzeczników i prokuratorów

27.12.2019

Prezydent oskarżył SN o korupcję. Znowu minął się z prawdą, „korupcję” wykreowało CBA

18.12.2019

Sąd: Siedlecka i Czuchnowski mogli krytykować TVP za materiały o prezydencie Adamowiczu

18.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry ściga sędzię za negatywną opinię o nowej KRS

16.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry chce zawiesić dwie sędzie z Katowic za zadanie pytania prawnego do SN

13.12.2019

Nocny zamach PiS na niezależność sądów i atak na wyrok TSUE. Projekt ustawy punkt po punkcie

13.12.2019

Dziennikarz Wojciech Czuchnowski wygrał z partią Kaczyńskiego: mógł napisać „mafia z PiS”

12.12.2019

Wczoraj sędziowie zapytali o legalność KRS, dziś mają dyscyplinarkę

12.12.2019

Kolejny sąd w Polsce wykonuje wyrok TSUE i pyta o legalność nowej KRS

06.12.2019

Grzebią w starych sprawach sędziego Juszczyszyna. OKO.press pokazuje manipulacje

04.12.2019

55 przewinień zarzuca rzecznik Ziobry szefowi Iustitii. Sędzia Markiewicz: Nie uciszą nas represje

23.11.2019

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna nie odpuściła sędzi Czubieniak za sprawiedliwe orzeczenie

21.11.2019

Sąd dyscyplinarny po raz drugi uniewinnił Krzysztofa Parchimowicza. Zarzuty są bezpodstawne

14.11.2019

Jacek Wygoda z Izby Dyscyplinarnej SN wyrzucił publiczność z posiedzenia, z pomocą policji

12.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów Iustitia

12.11.2019

Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

08.11.2019

Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

07.11.2019

Nowy etap represji. Rzecznicy Ziobry zaczynają ścigać niezależnych sędziów za wyroki

02.11.2019

Sąd Najwyższy uchylił awans dla Michała Lasoty, który ściga niezależnych sędziów

02.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab ściga krakowskich sędziów za badanie legalności wyrokuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200