Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota doniósł na trzech sędziów z Elbląga. Popadli mu wydaniem orzeczenia, w którym uznali, że przez ponad rok przewlekle prowadził jedną ze spraw jako sędzia. I nakazali zapłacić obywatelowi odszkodowanieMichał Lasota znany jest z tego, że jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego ściga sędziów, którzy mają odwagę bronić niezależności wymiaru sprawiedliwości. Robi to z drugim zastępcą rzecznika Przemysławem Radzikiem i głównym rzecznikiem dyscyplinarnym Piotrem Schabem.

 

Lasota jest też prezesem Sądu Rejonowego Nowym Mieście Lubawskim i czynnym sędzią. I teraz na jaw wychodzi coraz więcej informacji o tym, jak pracuje jako sędzia.

 

Sprawa karna w małym sądzie czekała rok na wyrok

 

W ubiegłym tygodniu na wokandę Sądu Okręgowego w Elblągu trafiła skarga obywatela na sędziego Michała Lasotę. Obywatel skarżył się na przewlekłość w sprawie, którą prowadził Lasota w lubawskim sądzie rejonowym. Chodzi o sprawę karną dotyczącą „naruszenia czynności narządu ciała”. Skargę na przewlekłość złożył pokrzywdzony w tej sprawie, bo choć sprawa nie jest obszerna (mieści się w jednym tomie akt), to sędzia Michał Lasota przez rok nie podejmował w niej czynności.

 

Gdy pokrzywdzony złożył skargę na przewlekłość postępowania, Lasota wydał wyrok nakazowy i zmieścił w aktach notatkę, w której wyjaśniał, dlaczego dopiero teraz zajął się sprawą.

 

To nie zatrzymało jednak sprawy o przewlekłość. W ubiegłym tygodniu trzyosobowy skład w Sądzie Okręgowym w Elblągu orzekł, że w tej sprawie doszło do przewlekłości i zasądził dla pokrzywdzonego 2 tys. zł, które wypłaci Skarb Państwa. Sądu nie przekonały wyjaśnienia Lasoty zawarte w jego notatce.

 

O sprawie orzeczenia stwierdzającego przewlekłość napisał Onet.

 

Lasota zawiadamia o uchybieniu proceduralnym

 

Reakcja Michała Lasoty, którego nazwisko w ostatnim czasie pojawiło się w kontekście afery hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości, była błyskawiczna.

 

Z informacji, do których dotarło OKO.press wynika, że wystąpił on do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającego przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, by wszczął wobec tej trójki sędziów postępowanie wyjaśniające.

 

Jak się okazuje, Lasota nie ma poważnych zarzutów merytorycznych wobec orzeczenia, w którym oceniono jego pracę. Według informacji OKO.press Lasota zarzuca mu jedynie uchybienia proceduralne. Bo sąd powinien o skardze na przewlekłość powiadomić prezesa sądu, w którym miało do niej dojść. Prezes w takiej sprawie reprezentuje Skarb Państwa. I może zając stanowisko, ale nie musi.

 

W tym przypadku zawiadomienie powinien dostać właśnie Michał Lasota, ale działający jako prezes sądu w Nowym Mieście Lubawskim. Sąd Okręgowy w Elblągu zawiadomienia i odpisu skargi obywatela mu jednak nie wysłał. Prawnicy, z którymi rozmawiało OKO.press, nie uważają tego uchybienia proceduralnego za poważne i takie, które miałoby wpływ na wydane orzeczenie.

 

Stanowisko Lasoty (jako sędziego) było znane, bo w aktach była jego notatka. Lasota jako prezes sądu wiedział też o skardze. Bo po jej złożeniu wydał wyrok, a potem przekazał akta sprawy do sądu w Elblągu.

 

W praktyce prezesi sądów przekazując akta ze skargą na przewlekłość do sądu wyższej instancji zajmują od razu stanowisko i dołączają je do akt, by dodatkowo nie przedłużać postępowania.

 

Ale nawet gdyby Lasota dostał odpis skargi i zajął stanowisko jako prezes, to i tak raczej nie zmieniłoby to orzeczenia. Bo sąd orzeka na podstawie akt, w których widzi, co zrobił sędzia. Poza tym w aktach była przecież notatka z wyjaśnieniami Lasoty (jako sędziego), która sędziów z Elbląga nie przekonała.

 

To nie pierwsze błędy w pracy sędziego Lasoty

 

Teraz Lasota chce, by sędziami z Elbląga zajął się rzecznik dyscyplinarny. Środowisko sędziowskie jest tym oburzone. Sędziowie dziwią się, że zawiadamia on rzecznika dyscyplinarnego, w sytuacji, gdy sam dopuścił się przewlekłości.

 

Niewykluczone, że sprawę, którą prowadził Lasota, powinien teraz zbadać rzecznik dyscyplinarny i ocenić, czy przewlekłość postępowania była zawiniona, czy też nie. Tym bardziej że główny zastępca rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępcy prowadzili już postępowania wobec niezależnych sędziów, których jakość pracy sprawdzali. Takie postępowania prowadzono m.in. wobec sędzi Olimpii Barańskie-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego i wobec sędzi Moniki Frąckowiak z Poznania. Obie mocno angażują się w obronę wolnych sądów. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Zawiadomieniem na elbląskich sędziów za orzeczenie wytykające Lasocie błędy w pracy zajmie się teraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Ale jeśli główny rzecznik Piotr Schab stwierdzi, że postępowanie w jego ocenie jest źle prowadzone, może je przejąć.

 

Główny rzecznik przejął już podobne postępowanie, które dotyczyło oceny jakości pracy drugiego ze swoich zastępców Przemysława Radzika. I uznał, że Radzik nie popełnił błędów w pracy. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

To nie pierwsze informacje o jakości pracy Michała Lasoty jako sędziego. OKO.press pisało wcześniej, że jego orzeczenia były uchylane w apelacji. Onet opisał sprawę, w której Lasota przesłuchiwał nieletnią ofiarę molestowania seksualnego. Portal napisał, że przesłuchanie trzeba było powtórzyć, bo na przesłuchaniu, które prowadził Lasota, nie było obrońcy podejrzanego. Gdy przesłuchanie powtórzono, dziewczynka nie chciała już składać zeznań.

 

Sędzia Lasota orzeka obecnie na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Dzięki decyzji resortu sprawiedliwości. Z kolei nowa KRS rekomendowała prezydentowi awansowanie Lasoty na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Według mediów sędzia Lasota jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego i drugi zastępca Przemysław Radzik należeli do grupy dyskusyjnej Kasta, na jednym z komunikatorów. Do tej grupy mieli też należeć sędziowie z ministerstwa sprawiedliwości i z nowej KRS. Radzik i Lasota zapowiadają pozwy za łączenie ich z aferą hejtowania niezależnych sędziów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

9 września 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborów

03.05.2020

„Komisarz” Dudy w SN zapowiada ostry kurs. Sędziowie mają milczeć, media teżWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200