Rząd przekłada matury i egzamin ósmoklasisty. Koniec stresującego absurdu, przynajmniej na razie

Udostępnij

Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…

Więcej

Rząd poszedł po rozum do głowy. 9 kwietnia premier i minister edukacji poinformowali, że ani egzamin ósmoklasisty, ani matury nie odbędą się w zaplanowanych terminach. O nowej dacie uczniowie mają dowiedzieć się nie później niż "trzy tygodnie przed egzaminami". Premier sugerował, że najbardziej prawdopodobna jest druga połowa czerwca9 kwietnia 2020 premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował o przedłużeniu wszystkich restrykcji związanych z walką z epidemią koronawirusa do 19 kwietnia.

 

Wciąż obowiązują zasady dotyczące m.in. specjalnych godzin zakupowych dla seniorów, zamknięcia parków, bulwarów, galerii handlowych czy restauracji. Do 26 kwietnia zamknięte będą placówki oświatowo-wychowawcze – żłobki, przedszkola i szkoły i wstrzymany ruch lotniczy. Za to do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych.

 

Nową restrykcją, która wejdzie w życie w czwartek, 16 kwietnia, jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

 

O tym, w jakim stopniu taki obowiązek jest uzasadniony w świetle obecnego konsensusu naukowego, napiszemy wkrótce w OKO.press.

 

Premier Mateusz Morawiecki apelował też, by święta spędzić w „najbliższym gronie rodzinnym”. I straszył, że gdybyśmy „w tym szczególnym dla większości Polek i Polaków czasie” zaczęli się masowo odwiedzać, za kilka tygodni liczba wykrytych zakażeń mogłaby wzrosnąć nawet o 50 tys.

 

Za to po świętach rząd ma przedstawić „plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej”, co można czytać jako pierwszą zapowiedź otwarcia.

 

Lepiej późno niż później, czyli kiedy?

 

Na informację o terminach egzaminów od miesiąca w napięciu czekało 350 tys. uczniów klas ósmych i 250 tys. tegorocznych maturzystów. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że zostaną one przełożone, a o nowym terminie uczniowie dowiedzą się co najmniej trzy tygodnie wcześniej. Sugerował, że nie odbędą się wcześniej niż „w czerwcu, drugiej połowie czerwca”.

 

Minister edukacji Dariusz Piontkowski potwierdził, że rząd przekłada egzaminy na „inny czas” i pierwszy raz bezpośrednio zwrócił się do uczniów. „Kochani, wiemy, że macie ogromny stres, że nie wiecie kiedy egzamin się odbędzie, nie wiecie jak się przygotować, my też się do tego przygotowujemy” — mówił nieco enigmatycznie szef MEN.

 

I polecił uczniom, by ten „dodatkowy czas” wykorzystali na przygotowania.

 

Do uczniów, rodziców i nauczycieli z podziękowaniami i prośbą o wyrozumiałość zwrócił się też premier Mateusz Morawiecki. „Ta sytuacja wszystkich nas zaskoczyła. Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali”.

 

Słusznie, ale nie odważnie

 

Co dalej? Uczniom, rodzicom i nauczycielom odpadł stres związany z możliwością organizacji egzaminów w szczycie epidemii – szkoda, że ministerstwo nie podjęło oczywistej decyzji wcześniej i tak długo brnęło w absurd terminowych egzaminów.

 

Niepewność jednak pozostała. Część ekspertów edukacyjnych, a także Związek Nauczycielstwa Polskiego postulowali, by egzamin ósmoklasisty całkowicie odwołać, a tegoroczną rekrutację do szkół średnich oprzeć o konkurs świadectw.

 

Oczywiście, żeby oceny były wymierne i sprawiedliwie, uczniowie musieliby mieć możliwość ich poprawy, choćby zdalnej. Jednak ministerstwo nie zdecydowało się na tak odważny krok. Dlaczego? Bo musiałoby zaprzeczyć modelowi edukacji w Polsce, który jest silnie podporządkowany rygorowi egzaminów i selekcji.

 

Niepewni są też maturzyści. Czerwiec to tylko termin orientacyjny, a dla wielu z nich – jak mówiła OKO.press Wiktoria, uczennica poznańskiego liceum – najtrudniejsze jest rozplanowanie pracy i zawieszenie.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego, po konsultacjach z władzami uczelni wyższej, postulował, by egzaminy odbyły się w sierpniu lub we wrześniu, a rekrutacja na studia w całości została przełożona na jesień.Autor


Dziennikarz i reporter. Laureat nagród: "Pióro Nadziei 2018" przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i "Korony Równości 2019". Nominowany…


Więcej

Opublikowany

10 kwietnia 2020Inne artykuły tego autora

09.07.2020

Nieudokumentowani. Pierwsze weto Dudy, które skrzywdziło tysiące osób trans

08.07.2020

Szpagat wyborczy Trzaskowskiego. W kwestii praw człowieka wchodzi w buty prawicy

06.07.2020

Dudy gra wyborcza zakazem adopcji. „To okrutne. Prezydent odbiera dzieciom prawo do rodziny”

17.06.2020

Aktywista o homofobicznej kampanii Dudy: „To nie walka, tylko znęcanie się. Nie ma ideologii LGBT”

10.06.2020

Program Dudy: homofobia plus. Prezydent zapowiada zakaz propagowania „ideologii LGBT”

08.06.2020

Sąd: homofobiczna „Inwazja” TVP musi zniknąć z Youtube’a

04.06.2020

Bronią oskarżonej kierowniczki Ikei. „Nawoływanie do przemocy i dyskryminacja nie zasługują na ochronę”

02.06.2020

Komisja Europejska interweniuje ws. stref wolnych od LGBT. Ten list może być przełomowy

29.05.2020

Gdzie jest prokuratura, gdy łamane są prawa pracownicze? Ściga tych, którzy przestrzegają Kodeksu Pracy

22.05.2020

Niemieckie miasto zawiesza umowę partnerską z Nowym Sączem. Za uchwałę anty-LGBT

30.04.2020

Duda wyznaczył „komisarza” w SN. Zaradkiewicz był anarchistą, potem przepraszał się z Kościołem

29.04.2020

RPO chce, by sąd wstrzymał organizację wyborów przez Pocztę Polską. Skarży decyzję Morawieckiego

24.04.2020

Związkowiec wyklęty. Poczta Polska najpierw zwalnia, teraz chce wyrzucić na bruk

07.04.2020

Maturzyści idą do sądu przeciwko MEN. Chcą walczyć o przesunięcie egzaminów

13.03.2020

Koronawirus. Groźna luka w rządowym rozporządzeniu: szkoły zamknięte, ale nauczyciel musi przychodzić do pracy

27.02.2020

Ideologia chrześcijańskich fundamentalistów. Zobacz, jak działa i manipuluje Ordo Iuris [RAPORT]

20.02.2020

KKRiTV broni homofobicznego szczucia w TVP ze względu na „ważny interes społeczny”

07.02.2020

Ziobro nęka nauczycielkę, która zdjęła krzyż w szkole. Wykorzystuje „swoją” izbę Sądu Najwyższego

07.02.2020

Polska rajem dla alimenciarzy. „Były mąż ma 60 tys. długu i śmieje się w twarz sądowi”

25.01.2020

Pokazał „strefy wolne od LGBT” i wywołał wstrząsWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200