Protest po represjach wobec sędziego Juszczyszyna. „Czas zwrócić wymiar sprawiedliwości społeczeństwu”

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jednego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa na sędziach. Dlatego w niedzielę 1 grudnia o godz. 16. pod Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie i pod sądami w całej Polsce odbędą się manifestacje solidarności z sędziamiOKO.press będzie na demonstracji pod Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie od godz. 16. Bądź z nami na miejscu lub oglądaj relację na żywo można zobaczyć na naszym Facebooku.

 

„Nadszedł czas wyzwania – wierzymy, że nie zostawicie sędziego Pawła Juszczyszyna i jemu podobnych sędziów samych, godząc się, żeby zamiast nich wyroki wydawali polityczni urzędnicy. Mówi się o sędziach, że jesteśmy ostatnim bastionem praworządności. To pewnie prawda, ale stanowimy ów bastion wspólnie ze społeczeństwem. Bądźcie z nami. Polskie sądy to nasze wspólne sądy, nie pozwólcie politykom ich sobie odebrać” – pisze sędzia Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, w apelu do obywateli i obywatelek o pokazanie solidarności z sędziami.

 

W niedzielę 1 grudnia o 16:00 pod Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie (ul. Koszykowa) i przed sądami w całym kraju odbędą się protesty. Organizuje je Iustitia”.

 

Sędziowie przyjeżdżają do Warszawy z całej Polski. Dołączają do nich prokuratorzy i przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Organizatorzy podkreślają, że protest w obronie sędziów to nasza wspólna, obywatelska sprawa. Dołącz i Ty!

 

Protest ma charakter obywatelski, organizatorzy proszą o zostawienie emblematów partyjnych w domu. Prawników namawiają do zabrania na protest tóg i przewieszenia ich przez ramię. Dozwolone są transparenty z hasłami dotyczącymi protestu i wyrażającymi solidarność z sędziami i prokuratorami, a także flagi Polski i Unii Europejskiej. Można też zabrać latarki i lampy. Organizatorzy proszą o nie używanie świec, ponieważ wosk niszczy bruk.

 

W trakcie demonstracji głos zabiorą sędziowie, prawnicy, oraz obywatele i obywatelki – nie politycy. Organizatorzy proszą o wystrzeganie się języka nienawiści i pogardy. Obiecują za to wspólne skandowanie.

 

Mapa demonstracji w całej Polsce (aktualizowana).

 

 

Apel sędziów do obywateli

 

Paweł JuszczyszynOlimpia Barańska-MałuszekKrystian MarkiewiczMonika FrąckowiakAlina CzubieniakWaldemar Żurek oraz inne osoby, ich bliscy i współpracownicy odczuwają codziennie skutki represji wobec sędziów.

 

To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa. Bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel – zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa.

 

Bo kiedy politycy w całości opanują sądy nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli. Zdobycie i utrzymanie władzy.  Tylko na tym zależy obecnie tym, którzy niszczą niezależnych sędziów.

 

Pokażmy, że jesteśmy razem i się ich nie boimy!

Sędziowie, chodźcie z nami!

Adwokaci, radcy prawni chodźcie z nami!

Prokuratorzy, chodźcie z nami!

Polki i Polacy, chodźcie z nami!

Mieszkańcy, mieszkanki miast, miasteczek i wsi, chodźcie z nami!

 

Organizujmy się!

 

1 grudnia, w niedzielę o 16:00 spotkajmy się pod Ministerstwem Sprawiedliwości, by zaprotestować przeciwko zawłaszczaniu sądów przez władzę polityczną! Tych, którzy nie mogą być w Warszawie, zapraszamy pod sądy w całym kraju!

 

Czas najwyższy zwrócić wymiar sprawiedliwości społeczeństwu. Sądy będą należeć do ludzi! Robimy to dla nas wszystkich.

 

Apelujemy do sędziów Sądu Najwyższego o jak najszybsze wykonanie wyroku TSUE z 19 listopada i rozstrzygnięcie, czy osoby powołane przez upolitycznioną KRS są sędziami.

 

Apelujemy do sędziów – żeby byli odważni, tak jak sędzia Paweł Juszczyszyn.

 

Apelujemy do sądów – o wstrzymanie się od opiniowania kandydatur dla upolitycznionej neoKRS.

 

Apelujemy do sojuszników i sojuszniczek w walce o prawa człowieka do wspólnej mobilizacji w obronie niezależnych sądów.

 

Apelujemy do osób, których postępowania toczą się, lub będą toczyć w sądach o solidarność w opanowywaniu chaosu prawnego.”

 

List otwarty Prezesa „Iustitii” sędziego prof. Krystiana Markiewicza

 

„Szanowni Państwo,

 

Robimy to dla wszystkich. Organizujemy to wydarzenie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje obecnie w naszym kraju. Robimy to dla wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, wyznania, miejsca zamieszkania czy poglądów politycznych.

 

Mamy wspaniałych polskich sędziów, którzy postawili na szali karierę zawodową, a także życie osobiste swoje i swoich rodzin, po to, żebyśmy w różnych sprawach, zarówno w błahych, jak i poważnych, osobistych czy zawodowych, mieli pewność, że zwracamy się do niezależnego i bezstronnego sądu.

 

Paweł Juszczyszyn stanął po stronie tych wartości, bo nie wyobraża sobie, że sędzia mógłby zachować się inaczej, gdy są wątpliwości prawne co do prawidłowości przebiegu procesu sądowego. Próbował zweryfikować zgłaszane zastrzeżenia, znając zwłaszcza treść orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Ale w ciągu kilku dni zwaliła się na niego cała machina, którą dysponuje władza polityczna. Uderzył w niego Minister Sprawiedliwości Z. Ziobro i powiązane z nim osoby – rzecznicy dyscyplinarni, członkowie neoKRS, a także mianowany przez tegoż Ministra prezes, który zasiada w neoKRS i uniemożliwił publikację list poparcia. Teraz chce się pozbawić sędziego Juszczyszyna tego, co jest ważne dla niego i dla społeczeństwa – możliwości pełnienia służby sędziowskiej i wydawania wyroków w imieniu Rzeczpospolitej.

 

Z szykanowaniem polskich sędziów mamy do czynienia już od 4 lat. Używano wszelkich możliwych narzędzi: najpierw była słynna kampania bilboardowa mająca zniszczyć ich wizerunek, potem rozwiązania ustawowe w celu podporządkowania sędziów politycznej władzy, a także kupowanie przychylności sędziów rozmaitymi stanowiskami, wreszcie uruchomienie rzeczników dyscyplinarnych i neoKRS. A do tego wszystkiego jeszcze obrzydliwy hejt, którego źródło było w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

Teraz nadszedł czas wyzwania – wierzymy, że nie zostawicie Pana Sędziego i jemu podobnych sędziów samych, godząc się, żeby zamiast nich wyroki wydawali polityczni urzędnicy.

 

Wierzymy w nasze społeczeństwo i potrzebujemy wsparcia jak nigdy dotąd. Już za kilka dni zapadnie pierwsze orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie, której dotyczył wyrok TSUE. Ten wyrok Paweł próbował wykonać.

 

Obawiamy się, że władza polityczna nie uszanuje wyroku Sądu Najwyższego i nie będzie chciała go wykonać, podobnie jak postąpiła w przypadku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego opublikowanie list poparcia do KRS oraz podobnego postanowienia, które wydał Paweł w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

 

Mówi się o sędziach, że jesteśmy ostatnim bastionem praworządności. To pewnie prawda, ale stanowimy ów bastion wspólnie ze społeczeństwem. Bądźcie z nami. Polskie sądy to nasze wspólne sądy, nie pozwólcie politykom ich sobie odebrać.

 

Robimy to dla wszystkich. Bo chcemy, aby w Polsce żyli Wolni Ludzie, a sądy były wolne od władzy politycznej”

 

– czytamy w liście Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

 

Wspólna sprawa

 

W filmach przygotowanych przez Inicjatywę Wolne Sądy do wsparcia sędziów zachęca m.in. noblistka Olga Tokarczuk i aktorzy Andrzej ChyraMaja Ostaszewska.

 

 

OKO.press będzie na demonstracji pod Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie od godz. 16:00. Bądź z nami na miejscu lub oglądaj relację na żywo można zobaczyć na naszym Facebooku.

 

Pokaż, że wspierasz sędziów – dodaj zdjęcie z protestu z hasztagami #SolidarniZSedziami #wolneSądy #IustitiaPolska #RobimyToDlaWszystkich.

 

W OKO.press bez przerwy (dosłownie!) piszemy o zamachu władz na państwo prawa, w tym o represjach wobec sędziów i prokuratorów. Przeczytaj o znaczeniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, reakcji sędziów oraz polskich władz.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

1 grudnia 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]

17.11.2020

Konferencja Ambasadorów RP: Weto przeciw Polsce

14.11.2020

Archiwum Osiatyńskiego w debacie: Igrzyska Wolności [ZAPROSZENIE]

10.11.2020

Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych do Kandydatek i Kandydatów na stanowisko Sędziego ETPCWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200