Prokurator Bogdan Święczkowski atakuje I prezes SN Małgorzatę Gersdorf. Grozi zarzutami?

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, żąda wyjaśnień od I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Chce wiedzieć dlaczego zawiesiła orzekanie przez Izbę Dyscyplinarną. Pismo Święczkowskiego to groźny i niespotykany precedens, który może być odbierany jako próba zastraszenia lub zapowiedź zarzutów karnychProkurator Krajowy Bogdan Święczkowski pismo do prezes I prezes SN wysłał w piątek 24 kwietnia 2020. I od razu poinformował o tym prorządowy portal wPolityce.pl.

 

Według portalu Bogdan Święczkowski ma „poważne wątpliwości” dotyczące zarządzenia prezes Małgorzaty Gersdorf sprzed kilku dni, w którym zawiesiła w orzekaniu Izbę Dyscyplinarną. Dlatego Święczkowski domaga się wyjaśnień.

 

Jak pisze portal, Święczkowski decyzję Gersdorf uważa za sprzeczną z ustawą o SN, którą PiS wielokrotnie nowelizował (po to by łatwiej było mu przejąć kontrolę nad SN).

 

Święczkowski ma też uważać, że to zarządzenie wykracza poza administracyjne kompetencje I prezes SN, bo jego zdaniem – jak pisze portal – „nie można zwykłym zarządzeniem administracyjnym podważyć Konstytucji”.

 

Święczkowski miał też w piśmie do Gersdorf określić jej zarządzenie jako „niedopuszczalne” i stawiające się wyżej w hierarchii aktów prawnych niż Konstytucja.

 

Przypomnijmy, że to zarzut chybiony, bo ani TSUE ani prezes Gersdorf nie podważa statusu sędziów, powołanych przez neo KRS i prezydenta Dudę, a jedynie nakazuje im powstrzymanie się od orzekania, do czasu wyjaśnienia przez TSUE czy zostali prawidłowo powołani.

 

Rzecznik SN: I prezes wykonała orzeczenie TSUE

 

Wysłanie takiego pisma przez Prokuratora Krajowego potwierdził OKO.press rzecznik prasowy SN sędzia Michał Lasowski.

 

„Będzie odpowiedź na to pismo. Zarządzenie pani prezes opiera się na orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE i uchwale pełnego składu SN [ze stycznia 2020, które dotyczy też sędziów Izby Dyscyplinarnej – red.].

 

Pani prezes wydając zarządzenie korzystała ze swoich uprawnień – mówi Laskowski. I dodaje: „To nie jest normalna praktyka, że Prokurator Krajowy zwraca się do prezesa SN z żądaniem wyjaśnień w sprawie podejmowanych przez niego decyzji. Do tej pory się z tym nie spotkałem”.

 

Osoba znająca kulisy SN mówi z kolei OKO.press, że pismo Święczkowskiego jest czymś „niebywałym”, bo Prokurator Krajowy próbuje kontrolować decyzje I prezesa SN.

 

Święczkowski prawdopodobnie wykorzystał uprawnienie do występowania jako tzw. strażnik praworządności (takie uprawnienia daje prokuraturze art. 69 ustawy o prokuraturze).

 

Ale według rozmówców OKO.press z kręgu znanych prawników, pismo to można traktować jako próbę zastraszenia I prezes SN lub zapowiedź wszczęcia śledztwa w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej.

 

I być może w konsekwencji zapowiedź stawiania zarzutów karnych przekroczenia uprawnień. Bo uchwalona przez PiS ustawa kagańcowa zabrania sędziom kwestionowania statusu nowych sędziów SN, nominowanych przez nową, wybraną w niekonstytucyjny sposób KRS.

 

Izba Dyscyplinarna została zamrożona, a jej sprawy mają trafić do innych Izb SN

 

Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf odsunęła od orzekania nielegalną Izbę Dyscyplinarną przy SN w poniedziałek 20 kwietnia.

 

Gersdorf zrobiła to, co zrobić powinna. Wykonała orzeczenie TSUE z 8 kwietnia 2020 roku, który zawiesił Izbę w obowiązkach orzeczniczych do czasu rozpoznania pytań prejudycjalnych jej dotyczących.

 

Pisaliśmy o tym orzeczeniu TSUE.

 

Na mocy zarządzenia Gersdorf Izba nie możne ani przyjmować spraw do rozpoznania, ani wydawać orzeczeń. W zarządzeniu I prezes SN zawiesza też w wykonywaniu części kompetencji prezesa Izby Dyscyplinarnej Tomasza Przesławskiego.

 

I Prezes SN rozdysponowała ponadto sprawy, które są w Izbie Dyscyplinarnej. Trafią one do „starych” Izb SN. I tak:

 

– Sprawy dotyczące przeniesienia w stan spoczynku sędziów SN oraz sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń sędziów SN mają zostać przekazane do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

– Sprawy dyscyplinarne sędziów, sprawy o uchylenie immunitetu sędziów SN i pozostałe mają zostać przekazane do Izby Karnej.

 

Do tych dwóch Izb mają być też kierowane nowe sprawy, które wpływają do SN. Ponadto prezes Gersdorf przekazała do prezesa Izby Karnej kompetencję wyznaczania właściwych sądów dyscyplinarnych dla spraw sędziów sądów powszechnych.

 

Na przekazanie spraw Izba Dyscyplinarna ma siedem dni. Termin ten mija w poniedziałek 27 kwietnia. Jeśli Izba Dyscyplinarna lub pracownicy SN zlekceważą zarządzenie Gersdorf, to grożą im dyscyplinarki lub konsekwencje służbowe.

 

Prezes SN Małgorzata Gersdorf wydała takie zarządzenie, bo Izba Dyscyplinarna zlekceważyła jej stanowisko, które wydała zaraz po orzeczeniu TSUE. Wezwała wtedy Izbę Dyscyplinarną do zaprzestania orzekania i do przekazania spraw, które ma.

 

Jest jednak ryzyko, że Izba Dyscyplinarna zlekceważy i to zarządzenie prezes Małgorzaty Gersdorf, bo z ostatnim dniem kwietnia kończy się sześcioletnia kadencja pani prezes. Zastąpi ją wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę sędzia – komisarz, który tymczasowo pokieruje SN do czasu wyboru pięciu kandydatów na nowego prezesa.

 

Spośród nich prezydent Duda wybierze nową osobę, która pokieruje SN. I zapewne będzie to ktoś z nowych sędziów SN, wskazanych przez nową KRS. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Sędzia – komisarz lub nowy prezes mogą zaś zmienić zarządzenie Gersdorf i w pełni dopuścić do pracy Izbę Dyscyplinarną.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

25 kwietnia 2020Inne artykuły tego autora

23.02.2021

Ścigana sędzia Beata Morawiec nadal z immunitetem. Izba Dyscyplinarna odkłada sprawę

22.02.2021

Żurek kontra maszyna Ziobry. Prokuratura robi wszystko, żeby dopaść niewygodnego sędziego

22.02.2021

Adam Bodnar broni sędzi, której grozi dymisja za orzeczenie i postawienie się prokuraturze

22.02.2021

Drajewicz, sędzia „dobrej zmiany”, chce kolejnego wysokiego awansu w sądach

20.02.2021

Szykany wobec zesłanych w Polskę prokuratorów. Ewie Wrzosek zabroniono spotkania ze studentami

20.02.2021

Prezydent Duda chce nowych „komisarzy” w SN. By zablokować ważną sprawę w TSUE?

18.02.2021

Warszawscy sędziowie murem za sędzią Gąciarkiem, na którego spadły represje za obronę Igora Tulei

17.02.2021

Zastępczyni Ziobry chce dymisji sędzi, która nie dała aresztu za Strajk Kobiet i uderzenie księdza

16.02.2021

Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora Tulei

14.02.2021

Obywatel wygrał z TVP. Telewizja publiczna musi przeprosić za zmanipulowany materiał

09.02.2021

Będzie siłowe zatrzymanie sędziego Igora Tulei? Prokuratura Krajowa zapowiada, że mu nie odpuści

08.02.2021

Prokuratura Ziobry idzie na wojnę z firmami otwierającymi się wbrew zakazom w czasie epidemii

08.02.2021

Karne zsyłki prokuratorów to za mało dla ekipy Ziobry. Ścigają śledczych, którzy bronią kolegów

06.02.2021

Sędzia Nawacki, symbol „dobrej zmiany” w sądach, bez kary za podarcie uchwał sędziów z Olsztyna

03.02.2021

Pierwszy wyrok skazujący za udział w zgromadzeniu w czasie epidemii. Dlaczego zapadł?

01.02.2021

Prokuratura Ziobry stawia się ponad sądem. Nie uznaje orzeczenia w sprawie Giertycha

30.01.2021

Będzie pozew przeciwko prokuraturze Ziobry za karne zsyłki w Polskę niezależnych prokuratorów

30.01.2021

Sąd: Przeszukanie domu sędzi Morawiec nielegalne. Prokuratura Krajowa naruszyła jej immunitet

30.01.2021

„Jastrzębie” przegrały walkę o władzę nad nową KRS. Opisujemy walkę frakcji w upolitycznionej Radzie

27.01.2021

Europejscy prawnicy wzywają KE do pilnej obrony ściganych 14 sędziów z KrakowaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200