Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prezes sądu w Poznaniu nie posłuchał się neo-KRS, która chciała wysłać sędzię Knobel na szkolenie za wyrok ws. protestu w katedrze. Prezes sądu ingerencję neo-KRS uznał za „niedopuszczalną” i przypomina jej, że zgodnie z Konstytucją ma bronić sędziów, a nie ich atakować.     NIELEGALNEJ neo-KRS odpowiedział prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski. W […]Prezes sądu w Poznaniu nie posłuchał się neo-KRS, która chciała wysłać sędzię Knobel na szkolenie za wyrok ws. protestu w katedrze. Prezes sądu ingerencję neo-KRS uznał za „niedopuszczalną” i przypomina jej, że zgodnie z Konstytucją ma bronić sędziów, a nie ich atakować.

 

 

NIELEGALNEJ neo-KRS odpowiedział prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski. W poniedziałek 20 marca 2023 roku jego pismo zostało opublikowane na profilu Iustitii na Twitterze. Pismo jest adresowane do przewodniczącej nielegalnej neo-KRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej, która kilka dni temu zaatakowała sędzię Joannę Knobel z poznańskiego sądu rejonowego (na zdjęciu u góry).

 

 

Przewodnicząca neo-KRS skrytykowała sędzię Knobel, która uniewinniła 32 osoby protestujące w poznańskiej katedrze przeciwko wyrokowi TK Przyłębskiej w październiku 2020 roku. Wyrok ten zaostrzył prawo aborcyjne.

 

 

Pawełczyk-Woickiej nie spodobało się uniewinnienie protestujących w katedrze. W piśmie do prezesa sądu okręgowego sugerowała, by ten wysłał sędzię Knobel na szkolenie z przepisów o ochronie kultu religijnego. Oburzyło to wielu prawników. Powstał apel w obronie sędzi Knobel, który podpisało aż 1840 sędziów i 259 prokuratorów.

 

 

W poniedziałek 20 marca na pismo Pawełczyk-Woickiej odpowiedział prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski, który też podpisał apel w obronie sędzi Knobel. Prezes sądu pisze do przewodniczącej neo-KRS, że z „przykrością i smutkiem stwierdza”, że jej pismo jest „absolutnie niedopuszczalną formą negatywnego komentarza (..) do nieprawomocnego wyroku Sądu orzekającego w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej”.

 

 

Prezes przypomina, że zgodnie z artykułem 186 ustęp 1 Konstytucji KRS „winna strać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. A treść pisma Pawełczyk-Woickiej „daleko odbiega od ww. konstytucyjnego zadania KRS”.

 

 

Prezes sądu zauważa też, że przewodnicząca neo-KRS błędnie zaadresowała pismo na niego. Bo sędzia orzeka w sądzie rejonowym, a nie w okręgowym. Na koniec jeszcze dodaje: „Jednocześnie uprzejmie informuję, iż nie zamierzam w żadnym zakresie kierować, czy choćby sugerować skierowanie Pani Sędzi Joanny Knobel na jakiekolwiek szkolenie”.

 

 

 

Przewodnicząca neo-KRS nadal jednak atakuje sędzię w nowym, kuriozalnym piśmie. Poucza też w nim ponad 2 tysiące sędziów i prokuratorów, którzy podpisali apel w obronie sędzi. Piszemy o tym w dalszej części tekstu.

 

 

Wielka akcja obrony sędzi Knobel

 

 

Sędzia Joanna Knobel w poniedziałek 13 marca 2023 roku uniewinniła osoby, które w październiku 2020 roku w poznańskiej katedrze protestowały przeciwko wyrokowi TK Przyłębskiej zaostrzającemu prawo aborcyjne. Protestujący stanęli przed ołtarzem. Trzymali transparenty, rozrzucili ulotki, klaskali. Ksiądz przerwał mszę, wkroczyła policja.

 

 

Prokuratura wniosła akt oskarżenia o przeszkodzenie w wykonaniu aktu religijnego. Na ławie oskarżonych zasiadły 32 osoby i jak pisał dziennikarz Piotr Żytnicki z „Gazety Wyborczej”, był to największy proces za pokojowe protesty za rządów PiS.

 

 

W poniedziałek 13 marca sędzia Knobel sędzia wydała wyrok uniewinniający protestujących. Orzekła, że przeszkodzili w mszy, ale mieli oni ważne powody i nie działali złośliwie. Sąd orzekł, że to był ich sprzeciw przeciwko ingerencji Kościoła w ich życie i przeciwko wyrokowi TK.

 

 

 

Za to sędzia została zaatakowana m.in. przez prawicowych publicystów i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. A w środę 15 marca sędzię zaatakowała przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Choć ten organ ma bronić sędziów, to jego szefowa zamieściła w internecie pismo do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sugerowała, by wysłał sędzię Knobel na szkolenie z Konstytucji, w szczególności z ochrony kultu religijnego.

 

 

To pismo oburzyło sędziów w całej Polsce. Bo Pawełczyk-Woicka, która robi „karierę” za obecnej władzy, wkroczyła w niezawisłość i niezależność sędziego. Tego samego dnia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu padł pomysł listu w obronie Joanny Knobel. „Stanowisko KRS, spowodowało duże wzburzenie i zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić. I tak zrodził się pomysł na list w obronie sędzi Knobel” – mówiła OKO.press sędzia Małgorzata Wiśniewska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

 

 

 

Choć podpisy zbierano do piątku w południe, to nadal byli chętni, by podpisać apel. I w poniedziałek 20 marca w obronie sędzi Knobel stanęło aż 1840 sędziów w całej Polsce i 259 prokuratorów. Apel podpisali też prawnicy wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, czy adwokaci oraz lokalni przedsiębiorcy. W sumie podpisało go 2298 osób.

 

 

Podpisał go również prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski. To legalny sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezesem sądu okręgowego został w 2017 roku, gdy takie nominacje opiniował jeszcze samorząd sędziowski.

 

 

Ale teraz kończy się jego kadencja i jak ujawniła poznańska „Gazeta Wyborcza”, Lewandowskiego ma go zstąpić Daniel Jurkiewicz, który awansował za obecnej władzy. Jurkiewicz pochodzi z Sądu Rejonowego w Chodzieży. Ale jest już neo-sędzią sądu okręgowego. To on zgłosił do neo-KRS Marka Jaskulskiego. Awansuje też żona Jurkiewicza, czyli Joanna Jurkiewicz, która też jest neo-sędzią.

 

 

Kadencja kończy się też prezesowi Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezesa Andrzeja Daszczyńskiego ma zastąpić Mateusz Bartoszek. To też neo-sędzia, podpisywał listy poparcia do neo-KRS dla Jaskulskiego i Łukasza Piebiaka.

 

 

 

Pawełczyk-Woicka poucza ponad 2 tysięcy sędziów i prokuratorów.

 

 

Akcja obrony sędzi Knobel nie zraziła przewodniczącej nielegalnej neo-KRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej. W poniedziałek 20 marca 2023 roku na profilu neo-KRS na Twitterze zamieszczono jej odpowiedź do prawników, którzy podpisali apel w obronie sędzi Joanny Knobel.

 

 

Pawełczyk-Woicka pisze, że z „zażenowaniem” zapoznała się z apelem. Pisze, że liczyła, że jej „uprzejma prośba” wysłania sędzi Knobel na szkolenie spotka się ze zrozumieniem. Dalej pisze o apelu jako „histerycznej reakcji” i dziwi się, że nikt nie stanął w obronie sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz.

 

 

To neo-sędzia, która skazała aktywistkę Justynę Wydrzyńską za pomocnictwo w aborcji, której nie było. Na jaw jednak wyszło, że Brygidyr-Dorosz tuż przed wyrokiem dostała awans od ministra sprawiedliwości, co oburzyło wiele osób. Zdaniem Pawełczyk-Woickiej to neo-sędzia zasługuje na obronę, bo zarzuca się jej „wyrok za awans”.

 

 

I dalej poucza sędziów, prokuratorów, czy nauczycieli akademickich – tych, którzy podpisali apel w obronie poznańskiej sędzi – o tym, kiedy sędzia jest bezstronny, a jego orzeczenie jest sprawiedliwie. Pawełczyk-Woicka znowu zaatakowała sędzię Knobel. Zarzuca jej, że nie sprostała zasadom obiektywizmu i dziwi się, dlaczego prawo protestujących postawił wyżej niż ochronę prawa wiernych.

 

 

Na koniec apeluje do sygnatariuszy listu w obronie Joanny Knobel o przemyślenie jej słów. Bagatelizuje też dużą skalę poparcia dla sędzi. Przewodnicząca neo-KRS pisze, że duża liczba podpisków „nie należy do kategorii argumentów merytorycznych, które ewentualnie pozwoliłyby na zmianę mojego postrzegania sprawy”.

 

 

Dagmara Pawełczyk-Woicka to jedna z twarzy zmian w sądach, jakie wprowadza minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Skonfliktowała się ona z krakowskimi sędziami, którzy są znani z obrony wolnych sądów. Stosowała wobec nich represje służbowe – zawieszała ich na miesiąc, karnie zmieniała im wydział, straszyła wyrzuceniem z zawodu sędziego.

 

 

Kilka dni temu w nieprawomocnym wyroku Sądu Okręgowy w Katowicach potwierdził, że kierownictwo krakowskiego sądu dyskryminowało i nękało sędziego Waldemara Żurka. Sędzia ma też zostać przywrócony do prący w starym wydziale, skąd został karnie przeniesiony w 2018 roku. Sąd orzekł, że Żurek był dyskryminowany za poglądy i za to, że broni sądów. Ten wyrok obciąża Pawełczyk-Woicką. Bo to ona kierowała sądem i to ona karnie przeniosła Żurka.

 

 

Pawełczyk-Woicka za obecnej władzy awansuje. Jest nie tylko członkinią neo-KRS, ale też została neo-sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. Awansuje też jej partner życiowy Dariusz Pawłczyszcze. Neo-KRS dała mu nominację na neo-sędziego SN, jest też dyrektorem podległej Ziobrze Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

 

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

20 marca 2023


Inne artykuły tego autora

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

09.03.2023

Sprawa immunitetu prokurator Ewy Wrzosek. Czy nowa Izba SN pozwoli na inwigilację Pegasusem?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200