Podpisz Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii" - apelują byli prezydenci i premierzy, politycy od prawa do lewa, aktywiści ruchów obywatelskich, prawnicy, artyści. Nie chcą, by wróciły "ponure czasy" MO i ZOMO. Możesz podpisać ten apel



„Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji” – taki apel skierowany do policji podpisało 2 sierpnia 2018 m.in. trzech prezydentów: Lech Wałęsa (1990-1995), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-2015), trzech premierów: Włodzimierz Cimoszewicz (1996-1997, Jerzy Buzek (1997-2001), Kazimierz Marcinkiewicz (2005), a także cała rzesza polityków od prawa do lewa, aktywistów ruchów obywatelskich, prawników, intelektualistów, artystów.

 

Sygnatariusze odwołują się do stanowiska Rafała Jankowskiego, przewodniczącego NSZZ Policjantów, „w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną”.

 

Zachęcając policję do przestrzegania praw obywatelskich podkreślają jednocześnie, że „bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione”.

 

Jeśli zgadzasz się z treścią apelu, możesz go tutaj podpisać. Cały list poniżej. Pod listem podpisali się m.in. członkowie Rady Archiwum Osiatyńskiego: Zdzisław Kędzia, Maciej Kisilowski, Ewa Łętowska, Marcin Matczak, Monika Płatek, Danuta Przywara, Wojciech Sadurski, Jerzy Stępień, a także Marcin Król z Rady Fundacji Kontroli Obywatelskiej OKO.

 

Przypomnijmy, że Rafał Jankowski w liście do min. Joachima Brudzińskiego skarżył się 24 lipca na „upolitycznianie roli policji”: „Policjantów uczestniczących w zabezpieczaniu demonstracji określa się mianem bandytów działających na zlecenie partii sprawującej władzę, w mediach społecznościowych upublicznia się ich wizerunki oraz personalia, a na członków ich rodzin organizuje nagonki”. Podkreślał, że słabnie policyjne morale, czego wyrazem jest „dosyć powszechne korzystanie ze zwolnień”.

 

30 lipca w TVN24 poszedł jeszcze dalej: „Wydaje mi się, że ostatnio jest nas zbyt wielu na tego typu protestach, bo mam przekonanie, że takie pododdziały, które stoją face to face z demonstrującym tłumem wzbudzają niepotrzebną agresję”. Uznał, że budynki parlamentu powinny ochraniać Służba Ochrony Państwa oraz Straż Marszałkowska i poparł też apel Amnesty International Polska o zbadanie okoliczności użycia gazu przez policję podczas protestu pod Pałacem Prezydenckim 24 lipca.

 

Jankowski domaga się jednocześnie spełnienia postulatów związkowych: podniesienia płac, waloryzacji wynagrodzeń, płatnych nadgodzin. O akcji protestacyjnej, która trwa od 10 lipca mówił OKO.press: “Napięcie wśród służb mundurowych było tak duże, że ludzie po prostu nie wytrzymali. Straciliśmy ostatnie 1,5 roku. Nikt nie słuchał naszych postulatów”.

 

18 lipca 2018 organizatorzy protestu pod Sejmem (KOD, Strajk Kobiet, Obywatele RP) apelowali: „Policjo! Czy nie macie już dość wykonywania brudnej, oskarżycielskiej roboty, w zastępstwie politycznych chuliganów z PiS?”.

 

„Mamy w pamięci rotę przysięgi policyjnej, która mówi o zobowiązaniu policji, by »chronić ustanowiony Konstytucją RP porządek prawny«, w którego obronie przybyli również pod Sejm Obywatele i Obywatelki. Apelujemy i domagamy się, by nie stosować wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego” – pisali 21 lipca 2018 w liście do Komendy Głównej Policji i Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przedstawiciele środowisk akademickich.

 

APEL OBYWATELSKI

 

„Pamiętamy ponure czasy PRL, z jego aparatem represji obejmującym MO i ZOMO. Upadek tej dyktatury i jej zastąpienie demokracją i rządami prawa było dla ogromnej większości Polaków wielkim historycznym wydarzeniem. Obejmowało to tworzenie profesjonalnej, apartyjnej policji. Dlatego, broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii. I, że policjanci, podobnie jak inni obywatele są odpowiedzialni przed konstytucją oraz ustawami, które są z nią zgodne.

 

Z wielką uwagą przyjęliśmy stanowisko Rafała Jankowskiego, Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną.

 

Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji.

 

Jednocześnie uważamy, że bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione. Tego wymaga państwo prawa.

 

Rozumiejąc i podzielając obywatelską motywację osób protestujących na ulicach apelujemy, aby nie dostarczali oni pretekstów tym nielicznym policjantom, którzy są gotowi agresywnie działać, łamiąc prawa obywatelskie”.

 

SYGNATARIUSZE

Byli prezydenci:

 

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski

 

oraz:

 

Leszek Balcerowicz,
Bogdan Borusewicz,
Jerzy Buzek,
Włodzimierz Cimoszewicz,
Zbigniew Ćwiąkalski,
Władysław Frasyniuk,
Janusz Gajos,
Zbigniew Janas,
Krystyna Janda,
Ryszard Kalisz,
Paweł Kasprzak,
Krzysztof Król,
Bogdan Lis,
Jan Lityński,
Katarzyna Lubnauer,
Ewa Łętowska,
Krzysztof Łoziński,
Olgierd Łukaszewicz,
Kazimierz Marcinkiewicz,
Marcin Matczak,
Jerzy Miller,
Barbara Nowacka,
Andrzej Olechowski,
Józef Pinior,
Monika Płatek,
Danuta Przywara,
Andrzej Rzepliński,
Wojciech Sadurski,
Marek Safjan,
Grzegorz Schetyna,
Andrzej Seweryn,
Radosław Sikorski,
Jerzy Stępień,
Maciej Stuhr,
Adam Strzembosz,
Jan Widacki,
Henryk Wujec

 

oraz:

 

Zdzisław Czarnecki,
Irena Doroszkiewicz,
Jarosław Flis,
Antoni Kowalski,
Tomasz Lis,
Wojciech Mazowiecki,
Jeremi Mordasewicz,
Anna Nehrebecka,
Maja Ostaszewska,
Adam Rapacki,
Paweł Wojtunik,
Marek Zieliński,

Marcin Król.

 

DOŁĄCZ DO NICH WYPEŁNIAJĄC FORMULARZ:

 

Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

3 sierpnia 2018






Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200