Podpisz Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii" - apelują byli prezydenci i premierzy, politycy od prawa do lewa, aktywiści ruchów obywatelskich, prawnicy, artyści. Nie chcą, by wróciły "ponure czasy" MO i ZOMO. Możesz podpisać ten apel„Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji” – taki apel skierowany do policji podpisało 2 sierpnia 2018 m.in. trzech prezydentów: Lech Wałęsa (1990-1995), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-2015), trzech premierów: Włodzimierz Cimoszewicz (1996-1997, Jerzy Buzek (1997-2001), Kazimierz Marcinkiewicz (2005), a także cała rzesza polityków od prawa do lewa, aktywistów ruchów obywatelskich, prawników, intelektualistów, artystów.

 

Sygnatariusze odwołują się do stanowiska Rafała Jankowskiego, przewodniczącego NSZZ Policjantów, „w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną”.

 

Zachęcając policję do przestrzegania praw obywatelskich podkreślają jednocześnie, że „bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione”.

 

Jeśli zgadzasz się z treścią apelu, możesz go tutaj podpisać. Cały list poniżej. Pod listem podpisali się m.in. członkowie Rady Archiwum Osiatyńskiego: Zdzisław Kędzia, Maciej Kisilowski, Ewa Łętowska, Marcin Matczak, Monika Płatek, Danuta Przywara, Wojciech Sadurski, Jerzy Stępień, a także Marcin Król z Rady Fundacji Kontroli Obywatelskiej OKO.

 

Przypomnijmy, że Rafał Jankowski w liście do min. Joachima Brudzińskiego skarżył się 24 lipca na „upolitycznianie roli policji”: „Policjantów uczestniczących w zabezpieczaniu demonstracji określa się mianem bandytów działających na zlecenie partii sprawującej władzę, w mediach społecznościowych upublicznia się ich wizerunki oraz personalia, a na członków ich rodzin organizuje nagonki”. Podkreślał, że słabnie policyjne morale, czego wyrazem jest „dosyć powszechne korzystanie ze zwolnień”.

 

30 lipca w TVN24 poszedł jeszcze dalej: „Wydaje mi się, że ostatnio jest nas zbyt wielu na tego typu protestach, bo mam przekonanie, że takie pododdziały, które stoją face to face z demonstrującym tłumem wzbudzają niepotrzebną agresję”. Uznał, że budynki parlamentu powinny ochraniać Służba Ochrony Państwa oraz Straż Marszałkowska i poparł też apel Amnesty International Polska o zbadanie okoliczności użycia gazu przez policję podczas protestu pod Pałacem Prezydenckim 24 lipca.

 

Jankowski domaga się jednocześnie spełnienia postulatów związkowych: podniesienia płac, waloryzacji wynagrodzeń, płatnych nadgodzin. O akcji protestacyjnej, która trwa od 10 lipca mówił OKO.press: “Napięcie wśród służb mundurowych było tak duże, że ludzie po prostu nie wytrzymali. Straciliśmy ostatnie 1,5 roku. Nikt nie słuchał naszych postulatów”.

 

18 lipca 2018 organizatorzy protestu pod Sejmem (KOD, Strajk Kobiet, Obywatele RP) apelowali: „Policjo! Czy nie macie już dość wykonywania brudnej, oskarżycielskiej roboty, w zastępstwie politycznych chuliganów z PiS?”.

 

„Mamy w pamięci rotę przysięgi policyjnej, która mówi o zobowiązaniu policji, by »chronić ustanowiony Konstytucją RP porządek prawny«, w którego obronie przybyli również pod Sejm Obywatele i Obywatelki. Apelujemy i domagamy się, by nie stosować wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego” – pisali 21 lipca 2018 w liście do Komendy Głównej Policji i Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przedstawiciele środowisk akademickich.

 

APEL OBYWATELSKI

 

„Pamiętamy ponure czasy PRL, z jego aparatem represji obejmującym MO i ZOMO. Upadek tej dyktatury i jej zastąpienie demokracją i rządami prawa było dla ogromnej większości Polaków wielkim historycznym wydarzeniem. Obejmowało to tworzenie profesjonalnej, apartyjnej policji. Dlatego, broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii. I, że policjanci, podobnie jak inni obywatele są odpowiedzialni przed konstytucją oraz ustawami, które są z nią zgodne.

 

Z wielką uwagą przyjęliśmy stanowisko Rafała Jankowskiego, Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną.

 

Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji.

 

Jednocześnie uważamy, że bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione. Tego wymaga państwo prawa.

 

Rozumiejąc i podzielając obywatelską motywację osób protestujących na ulicach apelujemy, aby nie dostarczali oni pretekstów tym nielicznym policjantom, którzy są gotowi agresywnie działać, łamiąc prawa obywatelskie”.

 

SYGNATARIUSZE

Byli prezydenci:

 

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski

 

oraz:

 

Leszek Balcerowicz,
Bogdan Borusewicz,
Jerzy Buzek,
Włodzimierz Cimoszewicz,
Zbigniew Ćwiąkalski,
Władysław Frasyniuk,
Janusz Gajos,
Zbigniew Janas,
Krystyna Janda,
Ryszard Kalisz,
Paweł Kasprzak,
Krzysztof Król,
Bogdan Lis,
Jan Lityński,
Katarzyna Lubnauer,
Ewa Łętowska,
Krzysztof Łoziński,
Olgierd Łukaszewicz,
Kazimierz Marcinkiewicz,
Marcin Matczak,
Jerzy Miller,
Barbara Nowacka,
Andrzej Olechowski,
Józef Pinior,
Monika Płatek,
Danuta Przywara,
Andrzej Rzepliński,
Wojciech Sadurski,
Marek Safjan,
Grzegorz Schetyna,
Andrzej Seweryn,
Radosław Sikorski,
Jerzy Stępień,
Maciej Stuhr,
Adam Strzembosz,
Jan Widacki,
Henryk Wujec

 

oraz:

 

Zdzisław Czarnecki,
Irena Doroszkiewicz,
Jarosław Flis,
Antoni Kowalski,
Tomasz Lis,
Wojciech Mazowiecki,
Jeremi Mordasewicz,
Anna Nehrebecka,
Maja Ostaszewska,
Adam Rapacki,
Paweł Wojtunik,
Marek Zieliński,

Marcin Król.

 

DOŁĄCZ DO NICH WYPEŁNIAJĄC FORMULARZ:

 

Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

3 sierpnia 2018Inne artykuły tego autora

02.03.2021

„Tęcza, symbol dumy osób LGBT, nie niesie poniżających treści” – uzasadnienie wyroku słowo w słowo

21.02.2021

Nikita Grekowicz: Pokazówka Łukaszenki. Dziennikarki Biełsatu skazane na 2 lata więzienia

20.02.2021

Żadnych kompromisów. Jak przywrócić prawo po rządach PiS [Rakowska-Trela i Wawrykiewicz]

18.02.2021

Tęczowe Maryjki. Adwokat: „To proces o ograniczanie przez kościół praw człowieka” [Słowo w słowo]

18.02.2021

Podleśna: „Ja nie pozwalam, aby wiary czy religii używać do pognębiania człowieka” [Słowo w słowo]

12.02.2021

Nie ma zgody na uderzenie w media. Ponad 100 organizacji społecznych tłumaczy dlaczego. Wśród nich Archiwum Osiatyńskiego

12.02.2021

Prawnicy z inicjatywy „Wolne Sądy” laureatami nagrody Parlamentu Europejskiego

12.02.2021

Grodzki o podatku od mediów: musimy zatrzymać te autorytarne zapędy [ORĘDZIE SŁOWO W SŁOWO]

09.02.2021

Nie wystarczy przywrócić praworządności. Trzeba do demokracji przekonać „krytycznych demokratów”

03.02.2021

Adwokat Mikołaj Pietrzak: Państwo ograniczało prawa obywatelskie długo przed PiS

31.01.2021

Norweska posłanka zgłosiła Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” do pokojowej Nagrody Nobla

25.01.2021

Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 24 stycznia 2021 r.

25.01.2021

Oświadczenie Sędziów Sądu Najwyższego: sprzeciw wobec szykan prokuratorów i sędziów oraz funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej

25.01.2021

Komunikat Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” w przedmiocie delegowania przez Prokuratora Krajowego członków Stowarzyszenia do jednostek odległych od miejsc zamieszkania

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursieWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200