Podpisz Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii" - apelują byli prezydenci i premierzy, politycy od prawa do lewa, aktywiści ruchów obywatelskich, prawnicy, artyści. Nie chcą, by wróciły "ponure czasy" MO i ZOMO. Możesz podpisać ten apel„Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji” – taki apel skierowany do policji podpisało 2 sierpnia 2018 m.in. trzech prezydentów: Lech Wałęsa (1990-1995), Aleksander Kwaśniewski (1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-2015), trzech premierów: Włodzimierz Cimoszewicz (1996-1997, Jerzy Buzek (1997-2001), Kazimierz Marcinkiewicz (2005), a także cała rzesza polityków od prawa do lewa, aktywistów ruchów obywatelskich, prawników, intelektualistów, artystów.

 

Sygnatariusze odwołują się do stanowiska Rafała Jankowskiego, przewodniczącego NSZZ Policjantów, „w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną”.

 

Zachęcając policję do przestrzegania praw obywatelskich podkreślają jednocześnie, że „bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione”.

 

Jeśli zgadzasz się z treścią apelu, możesz go tutaj podpisać. Cały list poniżej. Pod listem podpisali się m.in. członkowie Rady Archiwum Osiatyńskiego: Zdzisław Kędzia, Maciej Kisilowski, Ewa Łętowska, Marcin Matczak, Monika Płatek, Danuta Przywara, Wojciech Sadurski, Jerzy Stępień, a także Marcin Król z Rady Fundacji Kontroli Obywatelskiej OKO.

 

Przypomnijmy, że Rafał Jankowski w liście do min. Joachima Brudzińskiego skarżył się 24 lipca na „upolitycznianie roli policji”: „Policjantów uczestniczących w zabezpieczaniu demonstracji określa się mianem bandytów działających na zlecenie partii sprawującej władzę, w mediach społecznościowych upublicznia się ich wizerunki oraz personalia, a na członków ich rodzin organizuje nagonki”. Podkreślał, że słabnie policyjne morale, czego wyrazem jest „dosyć powszechne korzystanie ze zwolnień”.

 

30 lipca w TVN24 poszedł jeszcze dalej: „Wydaje mi się, że ostatnio jest nas zbyt wielu na tego typu protestach, bo mam przekonanie, że takie pododdziały, które stoją face to face z demonstrującym tłumem wzbudzają niepotrzebną agresję”. Uznał, że budynki parlamentu powinny ochraniać Służba Ochrony Państwa oraz Straż Marszałkowska i poparł też apel Amnesty International Polska o zbadanie okoliczności użycia gazu przez policję podczas protestu pod Pałacem Prezydenckim 24 lipca.

 

Jankowski domaga się jednocześnie spełnienia postulatów związkowych: podniesienia płac, waloryzacji wynagrodzeń, płatnych nadgodzin. O akcji protestacyjnej, która trwa od 10 lipca mówił OKO.press: “Napięcie wśród służb mundurowych było tak duże, że ludzie po prostu nie wytrzymali. Straciliśmy ostatnie 1,5 roku. Nikt nie słuchał naszych postulatów”.

 

18 lipca 2018 organizatorzy protestu pod Sejmem (KOD, Strajk Kobiet, Obywatele RP) apelowali: „Policjo! Czy nie macie już dość wykonywania brudnej, oskarżycielskiej roboty, w zastępstwie politycznych chuliganów z PiS?”.

 

„Mamy w pamięci rotę przysięgi policyjnej, która mówi o zobowiązaniu policji, by »chronić ustanowiony Konstytucją RP porządek prawny«, w którego obronie przybyli również pod Sejm Obywatele i Obywatelki. Apelujemy i domagamy się, by nie stosować wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego” – pisali 21 lipca 2018 w liście do Komendy Głównej Policji i Zarządu Głównego NSZZ Policjantów przedstawiciele środowisk akademickich.

 

APEL OBYWATELSKI

 

„Pamiętamy ponure czasy PRL, z jego aparatem represji obejmującym MO i ZOMO. Upadek tej dyktatury i jej zastąpienie demokracją i rządami prawa było dla ogromnej większości Polaków wielkim historycznym wydarzeniem. Obejmowało to tworzenie profesjonalnej, apartyjnej policji. Dlatego, broniąc państwa prawa i demokracji w Polsce, zwracamy się do policjantów, a zwłaszcza ich dowódców, aby pamiętali, że policja nie jest własnością jednej partii. I, że policjanci, podobnie jak inni obywatele są odpowiedzialni przed konstytucją oraz ustawami, które są z nią zgodne.

 

Z wielką uwagą przyjęliśmy stanowisko Rafała Jankowskiego, Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, w sprawie wykorzystywania Policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego oraz apolityczności formacji i niedopuszczalności włączania jej w retorykę polityczną.

 

Jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość policjantów nie chciałaby powrotu do czasów MO i ZOMO. Zwracamy się do tej ogromnej większości z przesłaniem: my, obrońcy państwa prawa i demokracji, jesteśmy jednocześnie obrońcami profesjonalnej, apartyjnej policji.

 

Jednocześnie uważamy, że bezprawne działania niektórych policjantów wobec demonstrujących muszą zostać wyjaśnione. Tego wymaga państwo prawa.

 

Rozumiejąc i podzielając obywatelską motywację osób protestujących na ulicach apelujemy, aby nie dostarczali oni pretekstów tym nielicznym policjantom, którzy są gotowi agresywnie działać, łamiąc prawa obywatelskie”.

 

SYGNATARIUSZE

Byli prezydenci:

 

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski

 

oraz:

 

Leszek Balcerowicz,
Bogdan Borusewicz,
Jerzy Buzek,
Włodzimierz Cimoszewicz,
Zbigniew Ćwiąkalski,
Władysław Frasyniuk,
Janusz Gajos,
Zbigniew Janas,
Krystyna Janda,
Ryszard Kalisz,
Paweł Kasprzak,
Krzysztof Król,
Bogdan Lis,
Jan Lityński,
Katarzyna Lubnauer,
Ewa Łętowska,
Krzysztof Łoziński,
Olgierd Łukaszewicz,
Kazimierz Marcinkiewicz,
Marcin Matczak,
Jerzy Miller,
Barbara Nowacka,
Andrzej Olechowski,
Józef Pinior,
Monika Płatek,
Danuta Przywara,
Andrzej Rzepliński,
Wojciech Sadurski,
Marek Safjan,
Grzegorz Schetyna,
Andrzej Seweryn,
Radosław Sikorski,
Jerzy Stępień,
Maciej Stuhr,
Adam Strzembosz,
Jan Widacki,
Henryk Wujec

 

oraz:

 

Zdzisław Czarnecki,
Irena Doroszkiewicz,
Jarosław Flis,
Antoni Kowalski,
Tomasz Lis,
Wojciech Mazowiecki,
Jeremi Mordasewicz,
Anna Nehrebecka,
Maja Ostaszewska,
Adam Rapacki,
Paweł Wojtunik,
Marek Zieliński,

Marcin Król.

 

DOŁĄCZ DO NICH WYPEŁNIAJĄC FORMULARZ:

 

Apel Obywatelski ws. prób wykorzystywania policji do celów partyjnych.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

3 sierpnia 2018


Inne artykuły tego autora

26.05.2023

Sprawiedliwość po latach. SN uchylił wyroki w „procesie brzeskim” wydane pod dyktando Piłsudskiego

18.04.2023

Apel sędziów oraz prokuratorów polskich i europejskich zebranych podczas XXIX Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” do Komisji Europejskiej o natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem neo-KRS

17.04.2023

Uchwała programowa XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Ołtarzewie

14.03.2023

Sąd uniewinnił 32 osoby, które przerwały mszę po wyroku TK. „Protest musiał odbyć się w kościele”

08.03.2023

Co dalej z Odrą? NSA zdecydował: Wody Polskie nie mają prawa przerabiać rzeki na drogę wodną

19.01.2023

To nie był „kompromis”, ale postawienie polityki nad konstytucją. Opozycja nie powinna [WIDZĘ TO TAK]

09.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [debata]

31.12.2022

2 lata więzienia za krytykę Kościoła? Czytamy kodeks karny projektu ziobrystów

28.12.2022

Studiujesz prawo? Zgłoś się do Akademii Praworządności

15.12.2022

Ustawa o SN nie spełnia kamieni milowych. Nie wykreśla przepisów ustawy kagańcowej [ROZMOWA]

01.12.2022

Wybory wysokiego ryzyka. 13 NGO-sów apeluje do OBWE o monitoring wyborów w 2023 roku. Lista powodów

04.10.2022

Po przejęciu władzy trzeba będzie zbudować prokuraturę od nowa [Gazeta Wyborcza]

18.09.2022

Jest decyzja KE w sprawie obcięcia funduszy dla Węgier. Victor Orbán raczej się nie zmartwi

05.09.2022

Konfederacja i cenzura Facebooka. Czy platforma medialna ma decydować, co mamy widzieć i czytać?

10.08.2022

Wyniki losowania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

27.07.2022

Sąd Najwyższy przeprowadził pierwszy test niezależności sędziego. Przełomowe orzeczenie [Gazeta Wyborcza]

15.07.2022

Warszawska adwokatura jednogłośnie i zdecydowanie za obecnym optymalnym modelem samorządu adwokackiego

13.07.2022

Sprawozdanie na temat praworządności z 2022 r. Komisja wydaje konkretne zalecenia kierowane do państw członkowskich (komunikat prasowy)

11.07.2022

Oświadczenie Pana Mariusza Muszyńskiego w sprawie tzw. maili Dworczyka i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego

17.03.2022

Uchwała Komitetu Nauk Prawnych PAN wzywająca do podjęcia rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w PolsceWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200