Nowa KRS zakazuje sędziom akcji charytatywnych. Zakazany WOŚP, Szlachetna Paczka, Caritas…

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Upolityczniona KRS zakazuje sędziom udziału w jakichkolwiek akcjach charytatywnych. Niezależni sędziowie pukają się w czoło i zapowiadają, że nadal będą wspierać potrzebujących     Kuriozalna uchwała upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa jest krótka: „Udział sędziego z wykorzystaniem swojego statusu w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny, jako naruszający Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych”.     […]Upolityczniona KRS zakazuje sędziom udziału w jakichkolwiek akcjach charytatywnych. Niezależni sędziowie pukają się w czoło i zapowiadają, że nadal będą wspierać potrzebujących

 

 

Kuriozalna uchwała upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa jest krótka: „Udział sędziego z wykorzystaniem swojego statusu w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny, jako naruszający Zbiór Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych”.

 

 

W drugim zdaniu uchwały napisano, że „wspieranie działalności charytatywnej, co do zasady słuszne społecznie, może, w przypadku sędziego, budzić wątpliwości co do jego bezstronności”.

 

 

Uchwałę nowa KRS przyjęła w piątek 17 grudnia. Jej inicjatorem jest Rafał Puchalski, członek neoKRS i prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie z nominacji Ziobry. To zwolennik twardego kursu wobec sędziów. Członkostwo w Radzie wykorzystał do załatwienia sobie dwóch awansów – do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej oraz Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

 

 

Celem zainicjowanej przez Puchalskiego uchwały może być zakazanie udziału sędziom w zbliżającym się WOŚP oraz w letnim festiwalu Pol`and`Rock. Obie akcje są związane z Jerzym Owsiakiem. A niezależni sędziowie biorą udział w zbiórce pieniędzy oraz prowadzą na festiwalu edukację prawniczą dla młodzieży. Kilka lat temu próbowano nawet ścigać dyscyplinarnie kilku sędziów za spotkania z młodzieżą na festiwalu.

 

 

Uchwała neoKRS zakazuje jednak sędziom jakiejkolwiek działalności charytatywnej. Również wspierania akcji charytatywnych związanych z Kościołem jak np. akcji Caritasu. Dlatego już spotkała się z krytyką niezależnych sędziów, którzy zapowiadają, że nie będą się do niej stosować. Nawet za cenę represji i dyscyplinarek.

NeoKRS dała rzecznikom dyscyplinarny bat na sędziów

 

 

Uchwała neoKRS nie jest dla sędziów wiążąca, ale mogą ją wykorzystać rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry. Czyli główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwaj zastępcy: Przemysław Radzik i Michał Lasota. W oparciu o tę uchwałę będą mogli robić sędziom dyscyplinarki za udział w akacjach charytatywnych, bo Rada uważa, że narusza to artykuł 3, 3a i 10 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych.

 

 

Artykuł 3 kodeksu etyki sędziów mówi, że „sędziemu nie wolno wykorzystywać swego statusu i prestiżu sprawowanego urzędu w celu wspierania interesu własnego lub innych osób. W szczególności sędzia nie powinien nadużywać posiadanego immunitetu”.

 

 

Artykuł 3a mówi z kolei, że „sędzia powinien unikać wszelkiego rodzaju kontaktów osobistych i związków ekonomicznych z osobami fizycznymi, prawnymi i innymi podmiotami, a także unikać podejmowania działań w sferze prywatnej, zawodowej i publicznej, które mogłyby rodzić konflikt interesów i przez to negatywnie wpływać na postrzeganie sędziego jako osoby bezstronnej oraz podważać zaufanie do urzędu sędziego”.

 

 

Zaś artykuł 10 stanowi: „sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności”.

Sędzia Żurek: Trzeba dzielić się z innymi

 

 

OKO.press zapytało sędziów z dwóch największych stowarzyszeń niezależnych sędziów Iustitia i Themis, jak oceniają zakaz neoKRS.

 

 

Sędzia Waldemar Żurek z Krakowa, członek stowarzyszenia Themis i jeden z symboli wolnych sądów tak odpowiada OKO.press: „Ignoruję neoKRS, bo nie jest legalnym organem, a treść jej uchwały świadczy o absurdalnym podejściu tych osób i wystawia im nienajlepsze świadectwo” – mówi sędzia Żurek.

 

 

Dodaje: „Sędziowie w całej Polsce działając w stowarzyszeniach i indywidualnie, biorą udział w różnych akcjach. Sędziowie z Themis biorą udział w WOŚP i w Szlachetnej Paczce. Pomagamy dzieciom z uboższych rodzin z Polski i Ukrainy. Wysyłaliśmy paczki do domu samotnej matki. Sam zawiozłem w zeszłym roku paczkę dla samotnej matki w Bieszczadach. Mamy też sędziów, którzy wspierają Caritas”.

 

 

Żurek zastanawia się, co chce osiągnąć tym zakazem neoKRS: „Nie podobają się im jakieś organizacje charytatywne? A może drażni ich to, że sędziowie kilka lat temu wyszli z sal sądowych do obywateli, nawiązali z nimi relacje i pokazali, że są zwykłymi ludźmi? A może chodzi o nowe narzędzie dla rzeczników dyscyplinarnych do uderzania w sędziów?”.

 

 

I mówi dalej: „My, sędziowie, biorąc udział w akcjach charytatywnych pokazujemy, że trzeba dzielić się tym, co się ma, z potrzebującymi. To działalność obywatelska. Może jeszcze zakażą nam iść do sklepu na zakupy, bo możemy zagadać do sprzedawcy, co rzekomo naruszy naszą bezstronność? Albo zakażą nam dawać ofiarę w kopercie dla księdza, który chodzi po kolędzie?”.

 

 

Żurek zapowiada, że nadal będzie brał udział w akacjach charytatywnych. „Jeszcze bardziej będziemy wspierać różne akcje i potrzebujących. Czekam na kolejną dyscyplinarkę od Schaba, Radzika, czy Lasoty. My się nie kryjemy” – mówi OKO.press Waldemar Żurek.

Prezes Iustitii: Będziemy pomagać jeszcze mocniej

 

 

Krytyki pod adresem nowej KRS nie kryje też prezes największego stowarzyszenie niezależnych sędziów Iustitia prof. Krystian Markiewicz. Mówi OKO.press: „Może zakazali nam akcji charytatywnych, bo sami wychodzą z założenia, że wszystko robi się za pieniądze? Ta uchwała to dramat, jest idiotyczna. Zakazuje pomagania dzieciom, osobom chorym i potrzebującym. A każdy człowiek powinien pomagać słabszym, każdy powinien zrobić coś dobrego dla innych”.

 

 

Prof. Markiewicz wylicza, że sędziowie z Iustitii biorą udział w WOŚP, festiwalu Jerzego Owsiaka (prowadzą akcję edukacyjną), czy w Szlachetnej Paczce. W tym roku zbierali dary i fundusze dla rodzin sędziów z Afganistanu, którzy uciekli do Polski przed Talibami. Teraz zbierają fundusze na zabieg ratujący życie dla czteroletniej Lenki z Wrocławia.

 

 

„I co teraz mamy nie pomagać, bo tak chce grupa osób z neoKRS? Mamy zostawić ludzi bez pomocy? Oni nie mają legitymacji prawnej i moralnej, by się w tych sprawach wypowiadać. Tą uchwałą wystawiają świadectwo tylko sobie. A nas to zachęca do jeszcze większego pomagania innym” – mówi prof. Markiewicz. Dodaje: „Nadal będziemy pomagać ludziom i weźmiemy udział w najbliższym finale WOŚP”. Pisaliśmy w OKO.press o tym, jak sędziowie z Iustitii zebrali 600 tysięcy złotych dla szpitali walczących z epidemią:

 

 

Uchwałę nowej KRS krytykuje też niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski (zasiada w neoKRS z ramienia Senatu): „Uchwała jest kuriozalna. Ci, którzy nie mają oporów w popieraniu obecnych zmian w sądach, i ci, których wybór do nowej KRS był zależny od polityków [Kwiatkowski mówi o członkach nowej KRS, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry – red.], uważają, że udział w akcjach charytatywnych może mieć wpływ na niezawisłość sędziego”. Kwiatkowski głosował przeciw tej uchwale, podobnie jak senator Bogdan Zdrojewski.

 

 

Co ciekawe uchwałę nowej KRS skrytykował nawet Jacek Skała, lider Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, który pracuje w Prokuraturze Krajowej. Na Twitterze napisał tak: „Poważnie? Jest taka akcja »prawnicy chorym dzieciom« na rzecz szpitala w dziecięcego w Prokocimiu [w Krakowie – red.]. Kilku sędziów brało w tym udział. Zbieraliśmy na sprzęt dla dzieci. I co teraz? Dyscyplinarki?”.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

20 grudnia 2021


Inne artykuły tego autora

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200