Nominatka Ziobry w Krakowie chce zdegradować sędziego Żurka

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Znany z obrony niezależności sądów sędzia Waldemar Żurek będzie przeniesiony do innego wydziału, co w praktyce oznacza zawodową degradację. Zmiany wydziału chce prezes krakowskiego sądu, nominatka ministra Zbigniewa ZiobryWniosek w sprawie Waldemara Żurka, byłego rzecznika niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa, złożyła nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka.

 

Jak ustaliło OKO.press wniosek ten był procedowany w poniedziałek na Kolegium Sądu Okręgowego, którego prezes sądu, ale też sędzia Żurek są członkami. Decyzji na razie jednak nie podjęto.

 

Pawełczyk-Woicka chce przenieść Waldemara Żurka z II wydziału cywilnego, który rozpoznaje odwołania od wyroków sądów rejonowych, do I wydziału cywilnego, który działa jako sąd I instancji i wydaje merytoryczne wyroki.

 

Degradacja do sądu rejonowego

 

W praktyce dla sędziego Żurka to zawodowa degradacja, bo od wielu lat pracuje  w sądzie odwoławczym, a po zmianie wydziału trafi do sądu I instancji. W nowym wydziale na nowo będzie musiał się wdrożyć nie tylko w sprawy, ale też przestawić na inny sposób prowadzenia spraw.

 

Będzie miał też większe obciążenie, bo będzie musiał sam przeprowadzać postępowanie dowodowe. W wydziale odwoławczym sędziowie raczej oceniają zebrane wcześniej dowody.

 

Prezes sądu może przenieść sędziego w ramach tego samego sądu pomiędzy wydziałami. Może to uzasadniać brakami kadrowymi w danym wydziale lub zaległościami, które trzeba zlikwidować.

 

Sędzia Żurek odbiera to jednak jako szykanę. „To pokazówka dla innych sędziów, mająca im pokazać, że z sędziami można zrobić wszystko” – mówi OKO.press Waldemar Żurek.

 

Niechciana prezes

 

Prezes Dagmara Pawełczyk-Woicka jest skonfliktowana nie tylko z Żurkiem, ale też z sędziami Sądu Okręgowego. Sędziowie nie zaakceptowali nominatki Ziobry i jego znajomej ze szkoły. Murem stoją za odwołaną prezes Beatą Morawiec, ale też za Żurkiem.

 

Jedną z pierwszych decyzji Pawełczyk-Woickiej na stanowisku prezes było zdymisjonowanie Żurka z funkcji rzecznika sądu ds. cywilnych. Co odebrano jako szykanę za obronę przez Żurka niezależności sądów przed obecną władzą. Robił to jako rzecznik poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa, rozwiązanej przez PiS wbrew Konstytucji.

 

Od kilku miesięcy sytuacja w krakowskim sądzie jest napięta. Sędziowie wezwali nawet prezes do dymisji, bo nie akceptują stylu jej pracy.

 

Nie wiadomo kiedy zapadnie decyzja o zmianie wydziału dla Żurka. Kolegium może się zebrać ponownie za kilka dni. Opinia Kolegium nie jest jednak dla prezes wiążąca. Możliwy jest wariant, że członkowie Kolegium wyjdą z posiedzenia i nie będą głosować swojego stanowiska wobec Żurka. W takiej sytuacji Kolegium opinii nie wyda. Co wtedy zrobi nominowana przez ministra Ziobrę prezes sądu okręgowego?

 

Sędzia Drożdżejko przypilnuje

 

Sędzia Żurek ma trafić do I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego. Tak się składa, że przewodniczącym w tym wydziale jest sędzia delegowany z sądu rejonowego Zygmunt Drożdżejko. O jego awansie pisała w maju tego roku „Gazeta Wyborcza”. Przeszedł on z Sądu Rejonowego Kraków Nowa Huta. Jego kandydaturę na przewodniczącego wydziału zaproponowała prezes Pawełczyk-Woicka.

 

Drożdżejko objął stanowisko po sędzi, która protestowała przeciwko odwołaniu Żurka z funkcji rzecznika sądu. Według „Gazety Wyborczej”, Drożdżejko przyszedł do tej sędzi i powiedział, że jak przeprosi za swoją postawę, to zachowa stanowisko przewodniczącego wydziału.

 

„Drożdżejko przedstawił to jako propozycję samej prezes, zaznaczył jednak, by zachowała to w tajemnicy. Sędzia była wstrząśnięta, wyszła ze łzami w oczach. To był dla niej policzek” – relacjonował w „GW” jeden z krakowskich sędziów.

 

Była przewodnicząca wydziału nie przeprosiła, w marcu Pawełczyk-Woicka odwołała ją ze stanowiska. „Wyborcza” pisała, że Drożdżejko uchodzi za zwolennika obecnych zmian w sądach.

 

Haki pod dyscyplinarkę

 

Krakowscy sędziowie spekulują, że przeniesienie Żurka do nowego wydziału może mieć na celu większą kontrolę nad nim oraz wyłapanie jego ewentualnych potknięć w pracy. Po co? Obecna władza chce wyrzucać niepokornych sędziów za różne uchybienia za pomocą dyscyplinarek i przy pomocy Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

 

A Waldemar Żurek jest jednym z najbardziej znienawidzonych przez PiS sędziów. Bo krytykował „reformy” PiS w wymiarze sprawiedliwości i bronił do końca niezależności sądów. Za co był sprawdzany przez różne urzędy – na razie z tych kontroli nic nie wyszło.

 

Ponadto krakowski sąd najbardziej aktywnie w całej Polsce stanął w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Próbując złamać sędziego Żurka, obecna władza liczy na złamanie nie tylko krakowskich sędziów, ale też w innych sądach w Polsce.

 

A scenariusz z dyscyplinarką jest realny, tym bardziej, że Żurkiem i sędzią Igorem Tuleyą ma zająć się komisja etyki w nowej KRS, wybranej przez polityków PiS.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 lipca 2018

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborów

03.05.2020

„Komisarz” Dudy w SN zapowiada ostry kurs. Sędziowie mają milczeć, media też

02.05.2020

Porażka rzecznika dyscyplinarnego od Ziobry. Nie udało mu się zawiesić sędziów z Olsztyna za pytania prawne do SN

30.04.2020

Zaradkiewicz: Od cenionego prawnika w TK do współpracownika Ziobry i „komisarza” Sądu NajwyższegoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200