Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Znane są nazwiska sędziów, którzy chcą objąć zwolnione miejsce w nowej KRS. Oprócz byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka kandydują jeszcze dwie sędzie rejonowe. Jedna jest wiceprezeską sądu w Krakowie, z nominacji resortu Ziobry. Druga to sędzia liniowa z MalborkaNowa upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa jeszcze przed wakacjami może odnowić swój skład. Sejm na miejsce zwolnione przez Teresę Kurcyusz-Furmanik – przeszła na sędziowską emeryturę – wybierze nowego sędziego.

 

Konkurs na ten wakat budzi w środowisku prawników duże emocje, bo wiadomo, że kandydaturę do nowej KRS zgłosił Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. To były kadrowy ministra Ziobry w sądach. Musiał odejść z resortu po wybuchu afery hejterskiej. Jak pisał Onet – Mała Emi, która organizowała hejt na niezależnych sędziów miała konsultować z Piebiakiem akcję uderzającą w szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

 

Ale oprócz Piebiaka do Sejmu wpłynęły jeszcze dwie kandydatury. Biuro prasowe Sejmu poinformowało nas, że w nowej KRS chcą jeszcze zasiadać Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, z nominacji resortu ministra Ziobry i sędzia Katarzyna Chmura z Sądu Rejonowego w Malborku.

 

Kim jest Łukasz Piebiak

 

O kandydaturze Piebiaka do nowej KRS wiadomo od kilku tygodni. Sam poinformował o tym w mediach społecznościowych. Chwalił się też, że jego kandydaturę poparło aż 11 208 obywateli oraz 78 sędziów.

 

Po wybuchu afery hejterskiej w 2019 roku odszedł ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości. Ale nie wrócił do orzekania. Obecnie pracuje w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, który podlega ministerstwu sprawiedliwości.

 

W przeszłości miał dyscyplinarkę. Sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym ostatecznie uznał go winnym w dwóch sprawach – oddawania po terminie uzasadnień do wyroków i szkolenia za pieniądze bez powiadomienia prezesa sądu (sąd uznał jednak, że zrobił to nieumyślnie).

 

Prawomocny wyrok dyscyplinarny zapadł jesienią 2015 roku. Piebiak jest zwolennikiem ostrego kursu w sądach, jaki wdraża minister Zbigniew Ziobro.

 

Nie wiadomo, którzy sędziowie poparli jego kandydaturę, bo jak informuje biuro prasowe Sejmu, jego zgłoszenie jest poddawane jeszcze kontroli pod „względem kompletności i zgodności z przepisami ustawy”.

 

Kim jest sędzia Irena Bochniak

 

Na współpracę z resortem ministra Ziobry poszła też druga kandydatka do nowej KRS, sędzia Irena Bochniak. Od 1 marca 2021 roku jest – z nominacji resortu Ziobry – wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Prezesem tego sądu jest Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS, która w szkole uczyła się ze Zbigniewem Ziobrą.

 

Z informacji wynika, że Bochniak jest znajomą Mieczysława Potejki, który też jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Bochniak na sędziego została powołana w 2001 roku. Dwa lata później zaczęła orzekać w wydziale ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza. Była tam zastępcą przewodniczącego wydziału, a potem przewodniczącą wydziału. W listopadzie 2017 roku z nominacji resortu Ziobry została prezesem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza.

 

Kto poparł Bochniak do nowej KRS

 

Bochniak w swoim zgłoszeniu do KRS chwali się, że współpracowała z Solidarnością Rolników Indywidualnych i pracowała społecznie w Towarzystwie Polsko-Francuskim.

 

Wiceprezes Sądu Okręgowego Mieczysław Potejko wystawił jej dobrą opinię. O Bochniak było jeszcze głośno w kontekście list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Jej podpis jest na listach poparcia Pawła Styrny, Joanny Kołodziej-Michałowicz, Jędrzeja Kondka, Jarosława Dudzicza, czy Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

 

Jej kandydaturę poparło 27 sędziów. To głównie sędziowie z Krakowa i okolicy – prezesi sądów z nominacji resortu Ziobry i sędziowie, którzy mimo słabych opinii dostali awans od nowej KRS.

 

Listę poparcia dla Bochniak podpisali m.in.: Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS, Dariusz Pawłyszcze z Sądu Okręgowego w Krakowie, prywatnie partner Pawełczyk-Woickiej, obecnie dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Robert Pelewicz z Sądu Okręgowego w Tarnowie, który wcześniej bezskutecznie startował do nowej KRS, w PRL-u był zarejestrowany jako Tajny Współpracownik SB, Mieczysław Potejko, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Michał Puza obecny prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, z nominacji resortu Ziobry, Bartłomiej Migda prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty, to on zgłosił sędzię Bochniak do nowej KRS, Piotr Skrzyszowski, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, Katarzyna Wysokińska-Walenciak, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Rafał Sobczuk, prezes Sądu Rejonowego w Chrznowie, Wojciech Trzaska, prezes Sądu Rejonowego w Olkuszu, Przemysław Wypych, sędzia z dyscyplinarką w życiorysie, pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości, Piotr Kowalski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Kim jest sędzia Katarzyna Chmura

 

Trzecią kandydatką do nowej KRS jest sędzia Katarzyna Chmura z Sądu Rejonowego w Malborku. Jej kandydaturę popiera 35 sędziów, głównie z Sądu Rejonowego w Malborku (w tym prezes Maciej Helmin i wiceprezes Bartosz Bystrek), Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe (m.in. prezes Tomasz Jabłoński), ale też z Wałbrzycha, Rzeszowa, czy Elbląga.

 

Katarzyna Chmura sędzią została w 1998 roku. Orzekała w wydziale karnym i w wydziale rodzinnym i nieletnich. Była wiceprzewodniczącą wydziału rodzinnego, a od tego roku jest przewodniczącą. Prezes malborskiego sądu wystawił jej dobrą opinię.

 

Na razie nie jest znany termin wyboru nowego członka nowej KRS. Kadencja obecnej KRS kończy się w 2022 roku.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 marca 2021Inne artykuły tego autora

29.11.2021

Sędzia Niklas-Bibik zablokowała swoje zawieszenie! Izba Dyscyplinarna na razie skapitulowała

27.11.2021

Ważne. Sędzia Żurek podważa delegacje Ziobry, a NSA wprowadza kontrolę decyzji prezydenta ws. sędziów

26.11.2021

Nielegalna Izba Dyscyplinarna chce zawiesić sędzię Niklas-Bibik za prawo UE. To już wojna z TSUE

24.11.2021

Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną. To jawne złamanie zabezpieczenia TSUE

05.11.2021

Miliardy na sędziów pokoju Dudy i Kukiza. To furtka do sądów dla ludzi władzy [SZCZEGÓŁY PROJEKTU]

04.11.2021

Sędziowie w całej Polsce murem za sędzią Niklas-Bibik, zawieszoną za stosowanie prawa UE

04.11.2021

PiS wyrzuci z zawodu sędziów SN, którzy stosują prawo UE i podważają neo sędziów? Jest taka opcja

30.10.2021

Sędzia Niklas-Bibik zawieszona za stosowanie prawa UE i za zadanie pytań prejudycjalnych do TSUE

29.10.2021

Nowa, upolityczniona KRS wyrzucona z ważnej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. To sygnał dla UE

26.10.2021

Legalni sędziowie SN mocno i wprost: Nie chcemy orzekać z neo-sędziami, będziemy stosować prawo UE

23.10.2021

Sędzia z Krakowa karnie przeniesiony przez nominatkę Ziobry. Bo chce stosować prawo UE

07.10.2021

Czy neo prezes Izby Cywilnej zatrzyma TSUE i sparaliżuje sprawę sędziego Żurka?

16.09.2021

Ziobro na wojnie z UE. Zawiesił kolejnego sędziego za wykonanie orzeczeń TSUE i ETPCz

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga RadzikWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200