Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Znane są nazwiska sędziów, którzy chcą objąć zwolnione miejsce w nowej KRS. Oprócz byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka kandydują jeszcze dwie sędzie rejonowe. Jedna jest wiceprezeską sądu w Krakowie, z nominacji resortu Ziobry. Druga to sędzia liniowa z MalborkaNowa upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa jeszcze przed wakacjami może odnowić swój skład. Sejm na miejsce zwolnione przez Teresę Kurcyusz-Furmanik – przeszła na sędziowską emeryturę – wybierze nowego sędziego.

 

Konkurs na ten wakat budzi w środowisku prawników duże emocje, bo wiadomo, że kandydaturę do nowej KRS zgłosił Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. To były kadrowy ministra Ziobry w sądach. Musiał odejść z resortu po wybuchu afery hejterskiej. Jak pisał Onet – Mała Emi, która organizowała hejt na niezależnych sędziów miała konsultować z Piebiakiem akcję uderzającą w szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

 

Ale oprócz Piebiaka do Sejmu wpłynęły jeszcze dwie kandydatury. Biuro prasowe Sejmu poinformowało nas, że w nowej KRS chcą jeszcze zasiadać Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, z nominacji resortu ministra Ziobry i sędzia Katarzyna Chmura z Sądu Rejonowego w Malborku.

 

Kim jest Łukasz Piebiak

 

O kandydaturze Piebiaka do nowej KRS wiadomo od kilku tygodni. Sam poinformował o tym w mediach społecznościowych. Chwalił się też, że jego kandydaturę poparło aż 11 208 obywateli oraz 78 sędziów.

 

Po wybuchu afery hejterskiej w 2019 roku odszedł ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości. Ale nie wrócił do orzekania. Obecnie pracuje w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, który podlega ministerstwu sprawiedliwości.

 

W przeszłości miał dyscyplinarkę. Sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym ostatecznie uznał go winnym w dwóch sprawach – oddawania po terminie uzasadnień do wyroków i szkolenia za pieniądze bez powiadomienia prezesa sądu (sąd uznał jednak, że zrobił to nieumyślnie).

 

Prawomocny wyrok dyscyplinarny zapadł jesienią 2015 roku. Piebiak jest zwolennikiem ostrego kursu w sądach, jaki wdraża minister Zbigniew Ziobro.

 

Nie wiadomo, którzy sędziowie poparli jego kandydaturę, bo jak informuje biuro prasowe Sejmu, jego zgłoszenie jest poddawane jeszcze kontroli pod „względem kompletności i zgodności z przepisami ustawy”.

 

Kim jest sędzia Irena Bochniak

 

Na współpracę z resortem ministra Ziobry poszła też druga kandydatka do nowej KRS, sędzia Irena Bochniak. Od 1 marca 2021 roku jest – z nominacji resortu Ziobry – wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Prezesem tego sądu jest Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS, która w szkole uczyła się ze Zbigniewem Ziobrą.

 

Z informacji wynika, że Bochniak jest znajomą Mieczysława Potejki, który też jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Bochniak na sędziego została powołana w 2001 roku. Dwa lata później zaczęła orzekać w wydziale ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza. Była tam zastępcą przewodniczącego wydziału, a potem przewodniczącą wydziału. W listopadzie 2017 roku z nominacji resortu Ziobry została prezesem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza.

 

Kto poparł Bochniak do nowej KRS

 

Bochniak w swoim zgłoszeniu do KRS chwali się, że współpracowała z Solidarnością Rolników Indywidualnych i pracowała społecznie w Towarzystwie Polsko-Francuskim.

 

Wiceprezes Sądu Okręgowego Mieczysław Potejko wystawił jej dobrą opinię. O Bochniak było jeszcze głośno w kontekście list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Jej podpis jest na listach poparcia Pawła Styrny, Joanny Kołodziej-Michałowicz, Jędrzeja Kondka, Jarosława Dudzicza, czy Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

 

Jej kandydaturę poparło 27 sędziów. To głównie sędziowie z Krakowa i okolicy – prezesi sądów z nominacji resortu Ziobry i sędziowie, którzy mimo słabych opinii dostali awans od nowej KRS.

 

Listę poparcia dla Bochniak podpisali m.in.: Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS, Dariusz Pawłyszcze z Sądu Okręgowego w Krakowie, prywatnie partner Pawełczyk-Woickiej, obecnie dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Robert Pelewicz z Sądu Okręgowego w Tarnowie, który wcześniej bezskutecznie startował do nowej KRS, w PRL-u był zarejestrowany jako Tajny Współpracownik SB, Mieczysław Potejko, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Michał Puza obecny prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, z nominacji resortu Ziobry, Bartłomiej Migda prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty, to on zgłosił sędzię Bochniak do nowej KRS, Piotr Skrzyszowski, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, Katarzyna Wysokińska-Walenciak, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Rafał Sobczuk, prezes Sądu Rejonowego w Chrznowie, Wojciech Trzaska, prezes Sądu Rejonowego w Olkuszu, Przemysław Wypych, sędzia z dyscyplinarką w życiorysie, pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości, Piotr Kowalski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Kim jest sędzia Katarzyna Chmura

 

Trzecią kandydatką do nowej KRS jest sędzia Katarzyna Chmura z Sądu Rejonowego w Malborku. Jej kandydaturę popiera 35 sędziów, głównie z Sądu Rejonowego w Malborku (w tym prezes Maciej Helmin i wiceprezes Bartosz Bystrek), Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe (m.in. prezes Tomasz Jabłoński), ale też z Wałbrzycha, Rzeszowa, czy Elbląga.

 

Katarzyna Chmura sędzią została w 1998 roku. Orzekała w wydziale karnym i w wydziale rodzinnym i nieletnich. Była wiceprzewodniczącą wydziału rodzinnego, a od tego roku jest przewodniczącą. Prezes malborskiego sądu wystawił jej dobrą opinię.

 

Na razie nie jest znany termin wyboru nowego członka nowej KRS. Kadencja obecnej KRS kończy się w 2022 roku.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 marca 2021Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”

10.03.2021

Nowa KRS postawiła się Ziobrze. Nie zgadza się na dymisję sędzi, która odmówiła aresztu za Strajk KobietWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200