Konferencja nowej KRS. Temat? Wpływ Żołnierzy Wyklętych na sądy
Nowa KRS w czwartek organizuje konferencję, na której uczci Żołnierzy Wyklętych i będzie się zastanawiać czy powojenne represje wobec nich są powodem obecnego „kryzysu” w sądach. Spotkanie będą umilać ballady o Żołnierzach Wyklętych, w tym Jan Pietrzak, za którego występ KRS zapłaci 8 tys. zł
O tej konferencji środowisko sędziów mówi od kilku tygodni. Czegoś takiego w Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma stać na straży niezależności sądów i zajmować się wymiarem sprawiedliwości, jak dotąd nie było.
Konferencja odbędzie w czwartek 14 marca w warszawskiej siedzibie KRS. Jej temat to „Historyczne źródła kryzysu zaufania do sądownictwa w III RP”.
Wydaje się, że członkowie nowej KRS znają już odpowiedź. I przewlekłości w sądach, procesy trwające latami, 14 mln nowych spraw każdego roku — bo to są źródła kryzysu w sądach — będą tłumaczyć prześladowaniem po II wojnie światowej Żołnierzy Wyklętych.
Świadczyć o tym może dobór prelegentów. Do zebranych sędziów przemówią:
- Tadeusz M. Płużański, obecnie w TVP Info, wcześniej publikował historyczne teksty m.in. w prawicowej prasie. Był prezesem Fundacji „Łączka”, był też w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
- Dr Kazimierz Krajewski, historyk z IPN.
- Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, od 2003 r. prowadzi poszukiwania pochówków zamordowanych w czasach stalinowskich.
- Prof. Dariusz Dudek, konstytucjonalista z KUL.
Pietrzak na deser
Po konferencji jest przewidziane jej „artystyczne podsumowanie”. Będzie bardzo patriotycznie. Dla sędziów zaśpiewają:
- Bard prawicy Jan Pietrzak,
- Lech Makowiecki, kompozytor znany z tematyki patriotycznej,
- Andrzej Kołakowski, też specjalizujący się w patriotycznych balladach np. „Śmierć wrogom ojczyzny”.
Jak ustaliło OKO.press, specjalnie na tę konferencję z funduszy nowej KRS zakupiono też książki o Żołnierzach Wyklętych.
OKO.press chciało się akredytować na konferencję, ale rzecznik KRS Maciej Mitera przekazał nam, że „organizator konferencji nie planuje udziału w niej żadnej redakcji ani też dziennikarzy. Natomiast po konferencji będzie udostępniona oficjalna informacja wraz z materiałami dokumentującymi”.
Zapytaliśmy więc o cel tej konferencji i jej koszty. „Organizatorem jest Krajowa Rada Sądownictwa, a koszty konferencji zostaną podane po jej zakończeniu tj. po wpłynięciu wszystkich faktur” – odpowiedziało biuro KRS.
Biuro dodaje, że celem konferencji jest „realizacja ustawowych zadań Rady, upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych, refleksja nad represjami wobec Podziemia Niepodległościowego także z udziałem aparatu sądowego i refleksja, czy te zagadnienia nie są jednym ze źródeł braku zaufania do sądownictwa w III RP”.
Biuro Rady przyznało, że za „oprawę artystyczną” w wykonaniu Jana Pietrzaka KRS zapłaci ze swojego budżetu 8 tys. złotych.
Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.