Jest dyscyplinarka dla sędziego Jęksy, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak z zarzutu użycia na demonstracji Międzynarodowego Strajku Kobiet słów „jestem wkur...”. To już dziesiąty sędzia, którego rzecznik mianowany przez Ziobrę ściga za wyrok niezgodny z linią partii



Sędzia Sławomir Jęksa z Sądu Okręgowego w Poznaniu dostał właśnie dwa zarzuty dyscyplinarne. Postawił mu je zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik, który uznał, że

 

Jęksa uchybił godności urzędu sędziego, bo w ustnym uzasadnieniu wyroku wobec żony prezydenta Poznania „wygłosił manifest polityczny dotyczący jego poglądów

 

i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa oraz dokonał pochwały czynu obwinionej [Joanny Jaśkowiak – red.]”. Zdaniem rzecznika sędzia naruszył też zasadę apolityczności i bezstronności. Jęksa dostał dwa zarzuty, bo zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego „manifest polityczny” pojawił się też w pisemnym uzasadnieniu do wyroku.

 

O postawieniu zarzutów rzecznik dyscyplinarny poinformował na swojej stronie internetowej.

 

„Naruszono świętą zasadę trójpodziału władzy”

 

Sędzia Jęksa żonę prezydenta Poznania uniewinnił we wrześniu 2018 roku. Joanna Jaśkowiak miała zarzut popełnienia wykroczenia w postaci użycia wulgarnego słowa na manifestacji. W 2017 roku w trakcie demonstracji Międzynarodowego Strajku Kobiet na placu Wolności w Poznaniu mówiła: „Od czasu, gdy panuje nam »dobra zmiana«, budzą się we mnie różne uczucia. Najpierw było to zdziwienie, później zaskoczenie, oburzenie, niedowierzanie, złość, wściekłość. I ostatecznie brakuje mi słów i [oddaje to – red.] chyba tylko jedno mało cenzuralne: wkurw. Jestem wkurwiona”.

 

Jaśkowiak mówiła, że sprzeciwia się nienawiści i pogardzie wobec kobiet oraz pozbawianiu ich prawa wyboru. A na koniec dodała: „Myślę, że wszystkie, jak tu jesteśmy, jesteśmy po prostu wkurwione”.

 

I za to sąd rejonowy skazał ją na 1 tys. zł grzywny. Sędzia Jęksa rozpoznając apelację od tego wyroku, uniewinnił Jaśkowiak. W ustnym uzasadnieniu wyroku mówił, że sprawę Jaśkowiak rozpoznano w oderwaniu od politycznych realiów. Podkreślał, że w sytuacji, gdy łamana jest praworządność w Polsce, jej słowa nie są szkodliwym czynem i być może były potrzebne.

 

Jęksa uzasadniając uniewinnienie, wypowiedział mocne słowa, które nie spodobały się władzy: „Pomijając wulgaryzmy, ta wypowiedź była uzasadniona. Mamy ciąg naruszeń konstytucji związanych z naruszaniem wolności zgromadzeń, przejmowaniem Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

 

Mamy do czynienia z naruszaniem świętej zasady trójpodziału władzy. Mamy odmowę publikowania orzeczeń TK, stosowanie prawa łaski w trakcie postępowania karnego. To rażące i ciężkie wkraczanie w kompetencje władzy sądowniczej.

 

Do TK wprowadzono osoby nieuprawnione do orzekania, utworzono KRS, która jest organem niezgodnym z prawem”.

 

I jeszcze jedno zdanie uzasadnienia wyroku: „Być może spowszedniało nam naruszanie konstytucji. Towarzyszy temu nękanie sędziów i obywateli upominających się o uszanowanie konstytucji, działających pro publico bono, także w interesie tych Polaków, którzy uśpili swoją wyobraźnię i nie wyobrażają sobie, co stanie się, gdy trafią do sądu, który nie będzie niezależny”.

 

Słowa sędziego o przejmowaniu wymiaru sprawiedliwości przez PiS badał początkowo rzecznik dyscyplinarny wielkopolskich sądów, ale odmówił wszczęcia dyscyplinarki.

 

Wtedy jednak sprawę przejął główny rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych i postawił zarzuty.

 

Za Sławomirem Jęksą murem stoją sędziowie z Poznania. Jeszcze w październiku 2018 roku przyjęli uchwałę, w której ocenili, że sędzia jedynie „zaprezentował inną ocenę konstytucyjności działań władzy wykonawczej i ustawodawczej, niż wyrażana przez jej przedstawicieli”.

 

Ścigani

 

Jęksa to jeden z 10 sędziów, których ścigają powołani przez ministra Ziobrę rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych Piotr Schab oraz jego zastępcy Piotr Radzik i Michał Lasota. Publikowaliśmy pełną listę ściganych sędziów.

 

Czworo sędziów z tej listy ma już zarzuty dyscyplinarne. Oprócz Jęksy dostała je też sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego i sędzia Monika Frąckowiak z Poznania. Obie za krytyczne wypowiedzi wobec obecnej władzy w wymiarze sprawiedliwości, w tym wobec nowej Krajowej Rady Sądownictwa, powołanej wbrew Konstytucji przez posłów PiS i Kukiz’15. Zarzuty wobec obu sędzi opisaliśmy tutaj.

 

Dwie sprawy dyscyplinarne ma też sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS, który jest twarzą obrony niezależności sądów w Polsce. Żurkowi grożą jeszcze dwie kolejne dyscyplinarki.

 

Środowisko prawników dyscyplinarki dla niezależnych sędziów traktuje jako formę represji za ich publiczną działalność w obronie niezależności sądów w Polsce. Dyscyplinarki mają też wywołać efekt mrożący u innych sędziów, by zniechęcić ich do krytyki obecnej władzy oraz do krytyki sędziów, który poszli na współpracę z tą władzą. Zwłaszcza tych z nowej KRS, która w środowisku sędziów jest nazywana neo KRS.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

14 lutego 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200