Izba Dyscyplinarna SN chce się sama zalegalizować. W ekspresowym tempie

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Powołana przez PiS nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która ma usuwać z zawodu niepokornych sędziów, chce sama zdecydować czy zasiadający w niej sędziowie są legalni. W ten sposób chce ubiec orzeczenie „starego” SN, który rozpatruje wniosek o legalność jej składu.Nowopowołana przez PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego działa na specjalnych prawach i jest niezależna od I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Legalność wyboru jej członków przez nową KRS podważają zarówno teoretycy prawa, jak i konstytucjonaliści.

 

W dodatku Komisja Europejska ogłosiła, że wszczyna postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z dyscyplinarkami wytaczanymi sędziom.

 

Izba Dyscyplinarna postanowiła wykonać ruch uprzedzający – chce sama stwierdzić, że jest legalna.

 

We wtorek, 2 kwietnia 2019, na rozprawie w tej Izbie trzyosobowy skład sędziowski na czele z sędzią Konradem Wytrykowskim zadał pytanie prawne do poszerzonego składu 7 sędziów tej Izby. Poszerzony skład ma dać odpowiedź na pytanie, czy sędziowie tej Izby zostali wybrani legalnie przez nową KRS. Pierwszy napisał o tym portal Prawo.pl.

 

Posiedzenie składu, który ma wydać orzeczenie w tej sprawie, wyznaczono w ekspresowym tempie, bo już na piątek, 5 kwietnia, choć uzasadnienie pytania prawnego miało być gotowe „dopiero” w czwartek. Teoretycznie sędziowie poszerzonego składu mają więc na przygotowania do posiedzenia niecałą dobę.

 

Odpowiedź na pytanie prawne ma dać skład: Tomasz Przesławski (przewodniczący), Małgorzata Bednarek (sprawozdawca sprawy), Paweł Czubik (sprawozdawca), Piotr Niedzielak, Adam Roch, Adam Tomczyński i Jacek Wygoda.

 

Można się spodziewać, że ten skład raczej nie zaneguje powołania sędziów Izby Dyscyplinarnej – w tym siebie – tylko da wywód o prawidłowości wyboru. Na podstawie takiego orzeczenia sędziowie tej Izby będą oddalali kolejne wnioski o ich wyłącznie ze spraw.

 

Ale nie tylko o to Izbie Dyscyplinarnej chodzi. Chce ubiec podobne postępowanie o stwierdzenie  legalności wyboru sędziów do Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

Wniosek w tej sprawie ma rozpoznać poszerzony skład „starych” Izb SN tj. Karnej i Cywilnej. Sędziowie i prawnicy mają bowiem zastrzeżenia czy sędziów dwóch nowych Izb wybrano legalnie.

 

Zarzuty dotyczą ogłoszenia przez prezydenta konkursu do tych Izb. Ogłoszenie ukazało się bez kontrasygnaty premiera. Kolejne zarzuty dotyczą nowej KRS, która opiniowała kandydatów na sędziów SN i wskazywała prezydentowi kogo ma powołać. Prawnicy podważają legalność obecnego składu KRS, bo sędziów do niej wybrano w niekonstytucyjny sposób. Wybrali ich posłowie z PiS i Kukiz’15.

 

Trzeci zarzut dotyczy zaś powołania sędziów dwóch nowych Izb przez prezydenta. Andrzej Duda zlekceważył bowiem orzeczenie NSA, które zamroziło powołania do czasu rozpoznania pytań prejudycjalnych o ważności decyzji KRS przez TSUE. OKO.press pisało o tym:

 

Przeczytaj: Sąd Najwyższy wkracza do gry. Zbada, czy legalnie powołano sędziów dwóch nowych Izb SN

 

Orzeczenia poszerzonych składów „starego” SN nie zapadną w najbliższym czasie, bo te Izby mają dużo wcześniej wyznaczane terminy rozpraw i posiedzeń. Ponadto w nich nad ważnymi zagadnieniami prawnymi nie naradza się z dnia na dzień.

 

Izba Dyscyplinarna działa inaczej. Można się spodziewać, że nie będzie stosować orzeczeń „starych” Izb SN. Możliwe też, że będzie kontestować legalność orzeczenia TSUE, który bada zmiany wprowadzone przez PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości.

 

Jest już tego zapowiedź. W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Izby Dyscyplinarnej wydało ostrą w wymowie uchwałę, w której zanegowano legalność procesu przed TSUE.

 

To nie koniec. Ruch wyprzedzający mający na celu potwierdzenie legalności wyboru sędziów do nowych Izb SN wykonał też skład sędziowski na czele z Kamilem Zaradkiewiczem, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego – zdominowanego przez sędziów wybranych przez PiS – by ten rozstrzygnął o tym, czy składy nowych Izb są legalne.

 

Wcześniej podobny ruch wykonała nowa KRS. Też wystąpiła do TK o wyrok potwierdzający jej legalność. I oczywiście TK ją potwierdził. Czy potrafi odmówić teraz Kamilowi Zaradkiewiczowi? Chyba nie.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.

 Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

5 kwietnia 2019Inne artykuły tego autora

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”

03.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Radzik kontratakuje. Chce ścigania sędzi, która nie chciała z nim orzekaćWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200