Gigantyczny wyciek danych sędziów. Sędzia Manowska straci szanse na schedę po Gersdorf?

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Typowana na nowego I prezesa SN sędzia Małgorzata Manowska ma poważny problem. Po wycieku danych ponad 50 tysięcy sędziów i prokuratorów, kierowaną przez nią Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury zainteresowała się prokuratura oraz rzecznik dyscyplinarny Ziobry. Ta sprawa może pozbawić ją szans na przejęcie SN po Małgorzacie Gersdorf



Do gigantycznego wycieku danych ponad 50 tysięcy prokuratorów, sędziów, asesorów, aplikantów, kuratorów i pracowników sądów doszło w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w lutym 2020 roku. Sprawa dopiero teraz wyszła na jaw, bo skradzione dane miały pojawić się na zagranicznych serwerach.

 

Polska policja poinformowała o tym KSSiP, a ta prokuraturę oraz wszystkie osoby, których dane zostały wykradzione. Dane zostały skradzione z platformy szkoleniowej KSSiP, i dotyczą tych użytkowników, którzy logowali się przed 21 lutego 2020.

 

W ręce hakerów trafiły imiona i nazwiska, numery telefonów, maile, adresy zamieszkania, adresy miejsca pracy, hasła i numery Yahoo, czy Skype. Do kradzieży doszło najprawdopodobniej w czasie przenoszenia tych danych ze starej platformy na nową. Po ujawnieniu wycieku KSSiP zresetowała hasła na platformie.

 

Sędziowie i prokuratorzy są oburzeni. Bo jest ryzyko, że ich dane zostaną wykorzystane do oszustw, oraz, jeśli trafią w ręce przestępców, mogą być wykorzystane do ich zastraszania. Bo w skradzionych danych są ich adresy.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi już Prokuratura Regionalna w Lublinie.

 

Rzecznik dyscyplinarny Radzik sprawdzi Manowską

 

KSSiP zajmuje się szkoleniem kadr dla wymiaru sprawiedliwości i wymiaru ścigania. Na jej czele od stycznia 2016 roku stoi sędzia Małgorzata Manowska. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Manowska wygrała konkurs na to stanowisko, który został ogłoszony w 2015 roku, czyli jeszcze za rządu PO.

 

Ale pracowała już wcześniej z ministrem Ziobro. W 2007 roku w pierwszym rządzie PiS była jego zastępczynią w resorcie sprawiedliwości.

 

W 2018 roku została wybrana przez nową KRS do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego i od tamtego czasu jej nazwisko wymieniane jest jako jeden z pewniaków na nowego I prezesa Sądu Najwyższego, który od maja 2020 roku zastąpi Małgorzatę Gersdorf. Z ostatnim dniem kwietnia upływa 6-letnia kadencja Gersdorf.

 

Na jej konkurentkę jest typowana inna nowa sędzia SN Joanna Lemańska, prezeska Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, oraz bardzo dobra znajoma prezydenta Andrzeja Dudy. Pisaliśmy o niej w OKO.press.

 

Sprawa z wyciekiem danych z KSSiP może zaszkodzić Manowskiej i wypadnie ona z giełdy nazwisk kandydatów na następcę prezes Gersdorf.

 

Sprawców wycieku i winnych zaniedbań będzie szukać prokuratura. Ale niespodziewanie zainteresował się tym też Przemysław Radzik, jeden z rzeczników dyscyplinarnych ministra sprawiedliwości.

 

Kasta Watch wskazuje na Manowską

 

Choć sprawa wycieku wygląda na czysto kryminalną, to Radzik – znany ze ścigania niezależnych sędziów – wszczął w środę 15 kwietnia własne postępowanie wyjaśniające. Będzie prowadził sprawę pod kątem „uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego”, polegającego na „działaniach lub zaniechaniach mogących uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości”.

 

Czyli rzecznik dyscyplinarny będzie sprawdzał pracę sędziów pracujących w KSSiP pod kątem niedopełnienia obowiązków służbowych w związku z wyciekiem danych oraz będzie sprawdzał, czy w KSSiP prawidłowo są przetwarzane dane osobowe, a także czy są one prawidłowo chronione. Cały komunikat Radzika o wszczęciu postępowania wyjaśniającego jest tutaj.

 

Nie padają w nim nazwiska sędziów, w tym dyrektor KSSiP Małgorzaty Manowskiej. Ale hejterski profil Kasta Watch na Twitterze – który na co dzień uderza w niezależnych sędziów i ma dostęp do danych wrażliwych o sędziach – podając informacje o działaniach Radzika pyta: „Czy to początek końca sędzi Sądu Najwyższego M.Manowskiej?”.

 

Iustitia chce dymisji Manowskiej i Ziobry

 

Działania rzecznika dyscyplinarnego Ziobry mogą zakończyć się umorzeniem, ale też postawieniem zarzutów. Na czele KSSiP, oprócz sędzi Manowskiej, stoją dwaj inni sędziowie, jej zastępcy. Za obszar, w którym jest m.in. platforma szkoleniowa, odpowiada sędzia Adam Czerwiński z Lublina.

 

KSSiP oficjalnie informuje, że do wycieku danych doszło prawdopodobnie z winy zaniedbania prywatnej firmy, z którą Szkoła współpracuje.

 

Czy Radzik poczeka na ustalenia prokuratury, czy sam będzie szukał winnych? I czy będzie chciał obaczyć odpowiedzialnością kierownictwo KSSiP na czele z Manowską, na zasadzie, że kierownictwo zawsze odpowiada za to, co dzieje się w podległej mu instytucji?

 

Z powodu afery z wyciekiem danych, dymisji Manowskiej ze stanowiska dyrektora KSSiP domaga się stowarzyszenie sędziów Iustitia. Zarząd stowarzyszenia wydał w tej sprawie oświadczenie: „Wyciekły bardzo wrażliwe informacje, które powinny być szczególnie chronione (m.in. imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy mailowe, być może także adresy zamieszkania i numery PESEL [KSSiP zapewnia, że dane PESEL nie zostały skradzione – red.]).

 

Jest to niezwykle niepokojące z uwagi ma możliwość powiązania tych danych z informacjami zawartymi z publikowanymi w internecie oświadczeniami majątkowymi. Publikacja tych oświadczeń powinna być zatem wstrzymana.

 

Zaistniała sytuacja stanowi bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa majątkowego, ale też osobistego ww. osób, w tym tysięcy polskich sędziów. Dane te mogą być pozyskane przez przestępców lub inne osoby, które nigdy nie powinny wejść w ich posiadanie, np. przez hejterów.

 

W niebezpieczeństwie znalazło się wielu funkcjonariuszy państwowych, co może prowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego” – pisze w oświadczeniu Zarząd Iustiti.

 

Stowarzyszenie wytyka, że o wycieku danych KSSiP poinformowała sędziów dopiero po pięciu dniach od uzyskania tej informacji. ”Należy wskazać na wieloletnie zaniedbania w zakresie informatyzacji całego sądownictwa i instytucji z nim związanych, w tym dotyczące bezpieczeństwa gromadzonych danych. Zakres danych, które stały się dostępne dla osób niepowołanych, może mieć również wpływ na proces głosowania korespondencyjnego.

 

Ktokolwiek pozyska wrażliwe dane kilkudziesięciu tysięcy osób, będzie mógł ich użyć do wypełnienia kart wyborczych i sfałszowania wyborów. Zachodzi uzasadniona obawa, że sytuacja kryzysowa, która wystąpiła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, jest efektem braku właściwego nadzoru ze strony osób do tego zobowiązanych” – ostrzega Zarząd stowarzyszenia.

 

Iustitia oczekuje, że dyrektor Manowska oraz minister Ziobro, którzy „ponoszą ogólną odpowiedzialność za działalność ww. instytucji publicznej” podadzą się do dymisji.

 

Kiedy nowy I prezes SN

 

Kadencja obecnej prezes Małgorzaty Gersdorf upływa z ostatnim dniem kwietnia 2020 roku. Nowego prezesa wybierze prezydent Andrzej Duda spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie sędziów SN. Ale jak pisaliśmy w OKO.press zwołanie Zgromadzenia nie jest możliwe z powodu epidemii wirusa.

 

Właśnie odwołano po raz trzeci Zgromadzenie wyznaczone tym razem na 21 kwietnia. A to oznacza, że do maja nie zostaną wskazani kandydaci na nowego prezesa. Do czasu ich wyborów prezydent Andrzej Duda będzie mógł więc wyznaczyć osobę – spośród sędziów SN – która będzie wykonywała tymczasowo obowiązki prezesa po odejściu na sędziowską emeryturę Małgorzaty Gersdorf.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

16 kwietnia 2020






Inne artykuły tego autora

10.04.2024

Bodnar odwołuje dwie wiceprezeski w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Lasota też traci stanowisko

09.04.2024

Radzik wygrał z Bodnarem? Niekoniecznie, orzeczenie wydał wadliwy neo-sędzia, niedawno awansowany

08.04.2024

Sędziowie z Iustitii wygrali z Ziobrą bitwę o sądy. Obiecują, że sądy będą sprawiedliwe i nowoczesne

03.04.2024

Bodnar wygasi działania „egzekutorów” Ziobry. Obniży im pensje, da więcej pracy sędziowskiej

02.04.2024

Upadek bastionu Schaba w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Jego ludzie sami rezygnują.

27.03.2024

Jest zgoda na dymisje prezesów sądów od Ziobry w Krakowie. Minister Bodnar może już ich odwołać

26.03.2024

Nielegalna Izba Kontroli zatrzymuje prace. Neo-sędzia zawiesza sprawę i czeka na nową ustawę

25.03.2024

Hermes także był groźny. Miał dostęp do darknetu i wykradzionych danych [NEWS OKO.press]

25.03.2024

Iustitia składa zawiadomienie na członków neo-KRS. Chce ich ścigania karnego i dyscyplinarnego

22.03.2024

Nominaci Ziobry sami składają dymisje. Zrezygnowało całe kierownictwo sądów w Lublinie i Elblągu

17.03.2024

Prezes Schab i Radzik nieformalnie wywierali presję na proces Nowaka. Miał ruszyć przed wyborami

15.03.2024

Schab idzie na wojnę z Bodnarem, straszy prokuraturą. Ale przeciw niemu jest 72 sędziów apelacyjnych

14.03.2024

Izba SN: Sędziowie mogli podpisać list do OBWE ws. wyborów prezydenckich. Nie można za to ścigać

12.03.2024

Nawacki i Lasota tracą stanowiska prezesów sądów! To długo wyczekiwane dymisje symboli „reform” PiS

04.03.2024

Sędziowie apelują do Bodnara o dymisje prezesów: Puchalskiego, Frydrych i Boguszewskiego

01.03.2024

Prokuratura krajowa wszczęła śledztwo ws. Schaba i Radzika. Za blokowanie sędziego Tulei

28.02.2024

Werdykt: niewinna! Zwycięstwo dyrektorki z Dobczyc, ściganej za udział uczniów w Tour de Konstytucja

26.02.2024

Zastępca Nawackiego uderza w Bodnara. Zarzuca mu, że robi z Juszczyszyna bohatera i wpływa na sądy

19.02.2024

Bodnar dla OKO.press: „Rozliczę ludzi Ziobry. Zmienię sądy, dam prokuraturze niezależność”

13.02.2024

SN: Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest legalnym sądem. Ma „ustrojową i strukturalną wadę”



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200