Europosłowie popędzają Komisję Europejską: dlaczego nie bronicie sędziów Morawiec, Tulei, Majcher?

Udostępnij

współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…

Więcej

Europosłowie z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Luksemburga, Polski przypominają Komisji Europejskiej, że "Izba Dyscyplinarna" w Sądzie Najwyższym nie jest niezawisłym sądem wg prawa UE. Apelują o szybkie działania w obronie praworządności



Europosłowie piszą do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourovej i komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa w sprawie sędzi Beaty Morawiec, której „Izba Dyscyplinarna” w SN uchyliła immunitet i obniżyła uposażenie o połowę.

 

Wymieniają także sędzię Irenę Majcher z Sadu Okręgowego w Opolu i sędziego Igora Tuleyę z Sądu Okręgowego w Warszawie, o których immunitetach izba rozstrzyga 21 i 22 października. Na razie izba zadecydowała, że nie uchyli immunitetu sędzi Majcher.

 

Europosłowie wytykają Komisji Europejskiej brak zdecydowanych działań w celu skutecznej ochrony niezawisłości sędziowskiej i praworządności w Polsce.

 

Przypominają, że „Izba Dyscyplinarna” w Sądzie Najwyższym jest bezprawnym organem, a rozpatrując sprawy i wydając decyzje w sprawie immunitetu sędziów, wobec których prowadzone są postępowania karne, narusza sedno postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia 2020 roku nakazujące izbie powstrzymanie się od orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

 

„Jest jasne, że „wyroki” wydawane przez ten bezprawny organ są nie do przyjęcia i naruszają niezawisłość sędziowską oraz prawo do sprawiedliwego procesu, a przez to naruszają praworządność” – piszą europosłowie.

 

Domagają się od Komisji Europejskiej monitorowania spraw polskich sędziów i ogłoszenia, jakie kroki podejmie Komisja „w najbliższym czasie”.

 

Pod listem podpisali się europosłowie znani z zaangażowania w obronę wartości unijnych w państwach UE, w tym praworządności i praw człowieka w Polsce:

 

  • inicjatorka listu Terry Reintke z Niemiec, zaangażowana w obronę praw osób LGBT i kobiet w Polsce,
  • koordynator głośnego raportu o stanie demokracji w Polsce Juan Fernando López Aguilar z Hiszpanii,
  • Michał Šimečka ze Słowacji, autor sprawozdania o unijnym mechanizmie na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych,
  • europosłanka Sylwia Spurek,
  • i dwadzieścioro posłów z Niemiec, Austrii, Czech, Holandii, Grecji, Francji, Hiszpanii i Luksemburga.

 


 

20 października 2020

 

Věra Jourová

Wiceprzewodnicząca i Komisarz ds. Wartości i przejrzystości

 

Didier Reynders

Komisarz ds. Sprawiedliwości

Komisja Europejska

 

Temat: Sytuacja praworządności w Polsce – sprawa sędzi Beaty Morawiec

 

Szanowna Pani Wiceprzewodnicząca,

Szanowny Panie Komisarzu,

 

Piszemy do Państwa, żeby wyrazić nasze poważne obawy odnośnie rozwoju wypadków dotyczących praworządności w Polsce, zwłaszcza w stosunku do ostatniego wyroku tak zwanej „Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym” wobec sędzi Beaty Morawiec. Wyrażamy też obawy co do braku dalszych działań ze strony Komisji.

 

Już 8 kwietnia 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska musi natychmiast zawiesić stosowanie krajowych przepisów dotyczących uprawnień „Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym”. Pomimo zlekceważenia tego przez Polskę, Komisja nie zawnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zarządzenie kary pieniężnej, nie złożyła innych wniosków, ani nie wszczęła kolejnego postępowania o naruszenie prawa unijnego przesz „Izbę”. W międzyczasie, „Izba Dyscyplinarna” dalej podejmuje się orzekania.

 

W związku z tym, podkreślamy, że „Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym” w Polsce nie jest prawowitym organem.

 

Niemniej jednak, 13 października tak zwana „Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym” zniosła immunitet sędzi Beaty Morawiec oraz obniżyła jej uposażenie. Sprawa sędzi Morawiec nie jest sprawą dyscyplinarną w rozumieniu prawa krajowego, ale sprawą karną, wszczętą na podstawie wątpliwych dowodów, jest oczywiste, że „wyroki” wydawane przez ten bezprawny organ nie mogą być akceptowane i stanowią naruszenie niezawisłości sędziowskiej oraz prawa do sprawiedliwego procesu a przez to praworządności.

 

21 i 22 października sędziowie Irena Majcher i Igor Tuleya zostaną postawieni przed tak zwaną „Izbą Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym” a ich immunitet może zostać uchylony.

 

Prosimy Państwa o zabranie głosu w tych sprawach i poinformowanie, jakie kroki planuje podjąć Komisja Europejska w najbliższym czasie.

 

(1) W związku z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 roku w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18 oraz późniejszym wyrokiem polskiego Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2019 roku, Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów prawa unijnego dotyczącego niezawisłości sędziowskiej a zatem nie jest niezależnym sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

 

(2) Sprawa C-791/19 R.

 

Z poważaniem

 

Terry REINTKE, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Sylwia SPUREK, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Birgit SIPPEL, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Michal ŠIMEČKA, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Konstantinos ARVANITIS, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Rasmus ANDRESEN, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Benoit BITEAU, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Patrick BREYER, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Anna CAVAZZINI, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Bas EICKHOUT, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Sven GIEGOLD, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Markéta GREGOROVÁ, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Sergey LAGODINSKY, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Tilly METZ, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Hannah NEUMANN, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Niklas NIENAß, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Mikulas PEKSA, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Mounir SATOURI, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Tineke STRIK, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Kim VAN SPARRENTAK, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Monika VANA, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Viola VON CRAMON-TAUBADEL, Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Thomas WAITZ, Poseł do Parlamentu Europejskiego



Autor


współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…


Więcej

Opublikowany

22 października 2020






Inne artykuły tego autora

27.02.2025

Węgierscy sędziowie protestują w obronie niezależności sądów

28.01.2025

Prawnicy z Uniwersytetu Łódzkiego proponują, jak zweryfikować neo-sędziów

13.11.2024

Trybunał Sprawiedliwości UE nie dopuszcza pytań zadanych przez neo-sędziów Sądu Najwyższego

23.10.2024

RPO apeluje do Donalda Tuska o uwzględnienie opinii Komisji Weneckiej przy reformowaniu sądów

02.10.2024

Państwa UE systemowo nie wykonują wyroków europejskich trybunałów

09.09.2024

OBWE wyjaśnia, jak poprawić ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

16.08.2024

Joe Biden i Kamala Harris chcą reformy amerykańskiego Sądu Najwyższego. Oto dlaczego

05.08.2024

Niemcy chcą zreformować Federalny Trybunał Konstytucyjny. Polska i Stany Zjednoczone przestrogą

22.07.2024

Bodnar prosi Komisję Wenecką o ocenę rozwiązań problemu neo-sędziów

13.05.2024

Anonimowi kandydaci na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Czemu się kryją?

26.04.2024

Jak poprawić wolność mediów i słowa w Polsce [Raport Archiwum Osiatyńskiego]

25.12.2023

Zmiana kursu. Polski rząd chce wykonywać orzeczenia europejskich trybunałów

14.12.2023

Niedopuszczalny, bezużyteczny, zbędny. Tak o wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówią jego sędziowie

12.12.2023

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej wydał wyrok w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

11.09.2023

Tragedią polskiej polityki jest to, że nie potrafimy sensownie podzielić sceny politycznej [WYWIAD]

03.08.2023

Węgry mogą stracić 22 mld euro z funduszy spójności. A to nie koniec [analiza Archiwum Osiatyńskiego]

28.07.2023

Siła prawa Unii Europejskiej: innowacyjne rozwiązania i obszary wymagające poprawy w zakresie ochrony praworządności [Raport Archiwum Osiatyńskiego]

13.07.2023

TSUE: Sądy powinny odstąpić od stosowania uchwał Izby Dyscyplinarnej. Zwycięstwo Tulei i Gąciarka

07.06.2023

Pilne! Komisja Europejska zaczyna postępowanie w sprawie lex Tusk

05.06.2023

WAŻNE! TSUE: ustawa kagańcowa sprzeczna z prawem unijnym. Miliardy z KPO się oddalają



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200