Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

To wielka akcja obrony sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła 32 osoby protestujące w poznańskiej katedrze. Za ten wyrok sędzię zaatakowała prawica, minister Ziobro i neo-KRS. Ale murem stoją za nią sędziowie i prawnicy w całej Polsce, którzy podpisali list w jej obronie.     TO JEDNA z największych akcji polskich sędziów i prokuratorów oraz mocny […]To wielka akcja obrony sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła 32 osoby protestujące w poznańskiej katedrze. Za ten wyrok sędzię zaatakowała prawica, minister Ziobro i neo-KRS. Ale murem stoją za nią sędziowie i prawnicy w całej Polsce, którzy podpisali list w jej obronie.

 

 

TO JEDNA z największych akcji polskich sędziów i prokuratorów oraz mocny głos tego środowiska przeciwko nagonce na sędzię Joannę Knobel z Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda (na zdjęciu u góry). List w jej obronie w niecałe dwie doby podpisało 111 sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, 1425 sędziów z całej Polski – w tym kilkudziesięciu sędziów SN i sędziowie NSA – 224 prokuratorów i 59 prawników, głównie z Poznania. W sumie listę podpisało 1818 osób. Wszystkie podpisy wraz z listem w obronie sędzi zamieszczamy pod tekstem.

 

 

Sędzia Joanna Knobel w poniedziałek 13 marca 2023 roku uniewinniła osoby, które w październiku 2020 roku w poznańskiej katedrze protestowały przeciwko wyrokowi TK Przyłębskiej, zaostrzającemu prawo aborcyjne. Protestujący stanęli przed ołtarzem. Trzymali transparenty, rozrzucili ulotki, klaskali. Ksiądz przerwał mszę, wkroczyła policja.

 

 

Prokuratura wniosła akt oskarżenia o przeszkodzenie w wykonaniu aktu religijnego. Na ławie oskarżonych zasiadły 32 osoby i jak pisał dziennikarz Piotr Żytnicki z „Gazety Wyborczej”, był to największy proces za pokojowe protesty za rządów PiS.

 

 

W poniedziałek 13 marca sędzia Knobel sędzia wydała wyrok uniewinniający protestujących. Orzekła, że przeszkodzili w mszy, ale mieli oni ważne powody i nie działali złośliwie. Sąd orzekł, że to był ich sprzeciw przeciwko ingerencji Kościoła w ich życie i przeciwko wyrokowi TK.

Za to sędzia została zaatakowana przez prawicowych publicystów, czy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. A w środę 15 marca sędzię zaatakowała przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Choć ten organ ma bronić sędziów, to jego szefowa zamieściła w internecie pismo do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sugerowała, by wysłał sędzię Knobel na szkolenie z Konstytucji, w szczególności z ochrony kultu religijnego.
To pismo oburzyło sędziów w całej Polsce. Bo Pawełczyk-Woicka, która robi „karierę” za obecnej władzy, wkroczyła w niezawisłość i niezależność sędziego. Tego samego dnia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu padł pomysł listu w obronie Joanny Knobel. „Stanowisko KRS, spowodowało duże wzburzenie i zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić. I tak zrodził się pomysł na list w obronie sędzi Knobel” – mówi OKO.press sędzia Małgorzata Wiśniewska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Podpisy zbierano do godziny 12 w piątek 17 marca, czyli niecałe dwie doby. I list podpisało 1817 sędziów, prokuratorów, naukowców i innych prawników. Co ważne list w obronie sędzi podpisał również prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski, do którego szefowa neo-KRS skierowała apel o szkolenie. Podpisali go też m.in.:

  • Były prezes legalnego TK i sędzia TSUE prof. Marek Safjan, sędzia legalnego TK w stanie spoczynku prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i były szef PKW Wojciech Hermeliński.
  • 35 sędziów SN, w tym prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Piotr Prusinowski, prezes Izby Karnej SN Michał Laskowski i prof. Włodzimierz Wróbel.
  • Prezes stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia Katarzyna Kwiatkowska.

Jak sędziowie stają w obronie praworządności i represjonowanych

 

 

Wsparcie dla sędzi Knobel jest ogromne, tym bardziej że taką ilość podpisów zebrano w niecałe dwie doby. To pokazuje, że sędziowie i spora grupa niezależnych prokuratorów będą bronić niezależności sądów. Ponadto jest to już kolejna duża akcja sędziów – ze wsparciem prokuratorów – w związku z obroną praworządności i represjonowanych sędziów.

 

 

Największy był historyczny apel do władz o wykonanie orzeczeń TSUE z 14 i 15 lipca 2021 roku, w których podważono legalność Izby Dyscyplinarnej. Ten apel podpisało 3843 sędziów i 376 prokuratorów. OKO.press opublikowało wszystkie nazwiska.

 

Z kolei w kwietniu 2020 roku 1278 sędziów podpisało list do OBWE o objęcie monitoringiem kopertowych wyborów prezydenckich, które miały odbyć się w środku epidemii. Wszystkie podpisy są tutaj:

 

 

 

 

 

Duże poparcie zyskał też list w obronie trzech karnie przeniesionych sędzi apelacyjnych w Warszawie. To Marzanna Piekarska-Drżążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska-Furtak. W sierpniu 2022 roku za wykonywanie wyroków ETPCz i TSUE prezes sądu Piotr Schab i jego zastępca Przemysław Radzik, przenieśli sędziego z wydziału karnego do wydziału pracy.

 

 

 

List w ich obronie podpisało 1507 sędziów i 159 prokuratorów. Wszystkie podpisy są tutaj:

 

 

 

Stanowisko w obronie sędzi Knobel zajęło też stowarzyszenie sędziów Themis i Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Znaleźć je można tutaj:

 

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

20 marca 2023


Inne artykuły tego autora

01.03.2024

Prokuratura krajowa wszczęła śledztwo ws. Schaba i Radzika. Za blokowanie sędziego Tulei

28.02.2024

Werdykt: niewinna! Zwycięstwo dyrektorki z Dobczyc, ściganej za udział uczniów w Tour de Konstytucja

26.02.2024

Zastępca Nawackiego uderza w Bodnara. Zarzuca mu, że robi z Juszczyszyna bohatera i wpływa na sądy

19.02.2024

Bodnar dla OKO.press: „Rozliczę ludzi Ziobry. Zmienię sądy, dam prokuraturze niezależność”

13.02.2024

SN: Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest legalnym sądem. Ma „ustrojową i strukturalną wadę”

12.02.2024

Pierwsza neo-sędzia w Polsce chce cofnięcia nominacji od neo KRS. „Przyjęcie awansu było błędem”

12.02.2024

Sędzia Niklas-Bibik była represjonowana przez ludzi Ziobry. Teraz Bodnar powołał ją na prezeskę sądu

12.02.2024

Sędziowie największego w Polsce sądu w Warszawie chcą odwołania prezesa. Apelują do Bodnara

11.02.2024

„Egzekutor” Radzik idzie na zwarcie z Bodnarem. Nie zgadza się na odbieranie dyscyplinarek sędziów

11.02.2024

Prokurator Kwiatkowska startuje na prokuratora krajowego. Chce niezależnej prokuratury dla obywateli

09.02.2024

Odnowa prokuratury. Wrzosek i Korneluk startują w konkursie na Prokuratora Krajowego

08.02.2024

Sukces Bodnara. Odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, nominata władzy PiS

06.02.2024

Bodnar zaczął odwoływać prezesa sądu z Kielc. A prokurator Kwiatkowska wygrała ze Święczkowskim

05.02.2024

Sąd: Prezes Schab złamał prawo przenosząc karnie sędzię Gregajtys. Nie miał do tego podstaw

29.01.2024

Wygrana sędziego Juszczyszyna. Uchylono mu siedem kar za rzekome uchylanie się od pracy

17.01.2024

Bodnar nie cofnie się w sprawie Barskiego. Chce odpartyjnić prokuraturę i dać jej niezależność

17.01.2024

Początek końca kariery „rzeźnika”: Radzik traci stanowisko wiceprezesa sądu w Poznaniu

17.01.2024

Nielegalna KRS dalej betonuje Sąd Najwyższy neo-sędziami. Kandyduje Dudzicz z Kasty/Antykasty

15.01.2024

Lex Super Omnia: Decyzja Bodnara ws. Barskiego jest legalna. Bunt przeciwko niemu wszczęli ziobryści

15.01.2024

Bodnar zawiesił Radzika i prezesa sądu w Poznaniu od Ziobry. Sędziowie chcą więcej takich decyzjiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200