Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

To wielka akcja obrony sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła 32 osoby protestujące w poznańskiej katedrze. Za ten wyrok sędzię zaatakowała prawica, minister Ziobro i neo-KRS. Ale murem stoją za nią sędziowie i prawnicy w całej Polsce, którzy podpisali list w jej obronie.     TO JEDNA z największych akcji polskich sędziów i prokuratorów oraz mocny […]To wielka akcja obrony sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła 32 osoby protestujące w poznańskiej katedrze. Za ten wyrok sędzię zaatakowała prawica, minister Ziobro i neo-KRS. Ale murem stoją za nią sędziowie i prawnicy w całej Polsce, którzy podpisali list w jej obronie.

 

 

TO JEDNA z największych akcji polskich sędziów i prokuratorów oraz mocny głos tego środowiska przeciwko nagonce na sędzię Joannę Knobel z Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda (na zdjęciu u góry). List w jej obronie w niecałe dwie doby podpisało 111 sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, 1425 sędziów z całej Polski – w tym kilkudziesięciu sędziów SN i sędziowie NSA – 224 prokuratorów i 59 prawników, głównie z Poznania. W sumie listę podpisało 1818 osób. Wszystkie podpisy wraz z listem w obronie sędzi zamieszczamy pod tekstem.

 

 

Sędzia Joanna Knobel w poniedziałek 13 marca 2023 roku uniewinniła osoby, które w październiku 2020 roku w poznańskiej katedrze protestowały przeciwko wyrokowi TK Przyłębskiej, zaostrzającemu prawo aborcyjne. Protestujący stanęli przed ołtarzem. Trzymali transparenty, rozrzucili ulotki, klaskali. Ksiądz przerwał mszę, wkroczyła policja.

 

 

Prokuratura wniosła akt oskarżenia o przeszkodzenie w wykonaniu aktu religijnego. Na ławie oskarżonych zasiadły 32 osoby i jak pisał dziennikarz Piotr Żytnicki z „Gazety Wyborczej”, był to największy proces za pokojowe protesty za rządów PiS.

 

 

W poniedziałek 13 marca sędzia Knobel sędzia wydała wyrok uniewinniający protestujących. Orzekła, że przeszkodzili w mszy, ale mieli oni ważne powody i nie działali złośliwie. Sąd orzekł, że to był ich sprzeciw przeciwko ingerencji Kościoła w ich życie i przeciwko wyrokowi TK.

Za to sędzia została zaatakowana przez prawicowych publicystów, czy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. A w środę 15 marca sędzię zaatakowała przewodnicząca neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Choć ten organ ma bronić sędziów, to jego szefowa zamieściła w internecie pismo do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Sugerowała, by wysłał sędzię Knobel na szkolenie z Konstytucji, w szczególności z ochrony kultu religijnego.
To pismo oburzyło sędziów w całej Polsce. Bo Pawełczyk-Woicka, która robi „karierę” za obecnej władzy, wkroczyła w niezawisłość i niezależność sędziego. Tego samego dnia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu padł pomysł listu w obronie Joanny Knobel. „Stanowisko KRS, spowodowało duże wzburzenie i zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić. I tak zrodził się pomysł na list w obronie sędzi Knobel” – mówi OKO.press sędzia Małgorzata Wiśniewska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Podpisy zbierano do godziny 12 w piątek 17 marca, czyli niecałe dwie doby. I list podpisało 1817 sędziów, prokuratorów, naukowców i innych prawników. Co ważne list w obronie sędzi podpisał również prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski, do którego szefowa neo-KRS skierowała apel o szkolenie. Podpisali go też m.in.:

  • Były prezes legalnego TK i sędzia TSUE prof. Marek Safjan, sędzia legalnego TK w stanie spoczynku prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku i były szef PKW Wojciech Hermeliński.
  • 35 sędziów SN, w tym prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Piotr Prusinowski, prezes Izby Karnej SN Michał Laskowski i prof. Włodzimierz Wróbel.
  • Prezes stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia Katarzyna Kwiatkowska.

Jak sędziowie stają w obronie praworządności i represjonowanych

 

 

Wsparcie dla sędzi Knobel jest ogromne, tym bardziej że taką ilość podpisów zebrano w niecałe dwie doby. To pokazuje, że sędziowie i spora grupa niezależnych prokuratorów będą bronić niezależności sądów. Ponadto jest to już kolejna duża akcja sędziów – ze wsparciem prokuratorów – w związku z obroną praworządności i represjonowanych sędziów.

 

 

Największy był historyczny apel do władz o wykonanie orzeczeń TSUE z 14 i 15 lipca 2021 roku, w których podważono legalność Izby Dyscyplinarnej. Ten apel podpisało 3843 sędziów i 376 prokuratorów. OKO.press opublikowało wszystkie nazwiska.

 

Z kolei w kwietniu 2020 roku 1278 sędziów podpisało list do OBWE o objęcie monitoringiem kopertowych wyborów prezydenckich, które miały odbyć się w środku epidemii. Wszystkie podpisy są tutaj:

 

 

 

 

 

Duże poparcie zyskał też list w obronie trzech karnie przeniesionych sędzi apelacyjnych w Warszawie. To Marzanna Piekarska-Drżążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska-Furtak. W sierpniu 2022 roku za wykonywanie wyroków ETPCz i TSUE prezes sądu Piotr Schab i jego zastępca Przemysław Radzik, przenieśli sędziego z wydziału karnego do wydziału pracy.

 

 

 

List w ich obronie podpisało 1507 sędziów i 159 prokuratorów. Wszystkie podpisy są tutaj:

 

 

 

Stanowisko w obronie sędzi Knobel zajęło też stowarzyszenie sędziów Themis i Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Znaleźć je można tutaj:

 

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

20 marca 2023


Inne artykuły tego autora

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

14.03.2023

Jak w Polsce PiS i Ziobry prześladuje się niezależnych sędziów [Analiza Archiwum Osiatyńskiego]

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

09.03.2023

Sprawa immunitetu prokurator Ewy Wrzosek. Czy nowa Izba SN pozwoli na inwigilację Pegasusem?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200