Awanse last minute nowej KRS. Dla sędziów, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Nowa KRS nominuje do jednego z najważniejszych sądów w Polsce NSA obecną zastępczynię ministra Ziobry i żonę rzecznika dyscyplinarnego Ziobry, który zasłużył się ściganiem sędziów broniących wolnych sądów. To nie koniec awansów dla „swoich”. W kolejce czeka członkini nowej KRS i znajoma ministra Ziobry z czasów szkołyAwanse dla sędziów powiązanych z resortem ministra Zbigniewa Ziobry nowa KRS przegłosowała w czwartek 18 czerwca 2020.

 

I tak awans do Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, który statusem równy jest Sądowi Najwyższemu dostała obecna wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

 

Dla Dalkowskiej to niesamowity awans, bo obecnie jest sędzią liniową z Sądu Rejonowego w Gdyni. Zastępczynią Ziobry została w ubiegłym roku po wybuchu afery hejterskiej, gdy z resortu sprawiedliwości musiał odejść Łukasz Piebiak, którego nazwisko padało w kontekście tej afery. Dalkowska z resortem ministra Ziobry związała się jednak wcześniej. Od 2017 roku pracowała tam na delegacji.

 

Rzecznik nowej KRS: nie spieszymy się z awansami

 

W czwartek 18 czerwca nowa KRS zarekomendowała też do powołania do Izby Finansowej NSA Gabrielę Zalewską-Radzik.

 

Dla niej to też niesamowity awans w górę, bo do tej pory była radczynią prawną. Miała swoją kancelarię w Zielonej Górze. Głośno o niej zrobiło się w lutym 2020, gdy się okazało, że dostała od resortu sprawiedliwości nominację na dyrektora Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza. Dyrektor zajmuje się zapewnieniem obsługi administracyjnej dla sądu.

 

Sprawa może by przeszła bez echa gdyby nie fakt, że Gabriela Zalewska-Radzik jest żoną Przemysława Radzika, jednego z dwóch zastępców głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Piotra Schaba. Zarówno Radzik, Piotr Schab, jak i drugi zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota są nominatami ministra Ziobry. I od połowy 2018 roku ścigają niezależnych sędziów za obronę wolnych sądów.

 

I teraz żona Radzika z posady dyrektora sądu, przeskakując kilka szczebli sądowych, awansuje od razu do jednego z dwóch najważniejszych sądów w Polsce. Bo nowa KRS obsadzona sędziami też współpracującymi z resortem Ziobry, dobrze oceniła jej kandydaturę. Gabriela Zalewska-Radzik, która nie ma żadnego doświadczenia w sądzeniu, w głosowaniu nowej KRS jednym głosem pokonała doświadczonego sędziego i prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku Wojciecha Stachurskiego.

 

Nominacje dla zastępczyni Ziobry i żony rzecznika Radzika musi jeszcze zaakceptować prezydent Andrzej Duda, który wręcza akt powołania na urząd sędziego.

 

Obie rekomendacje od nowej KRS zapadają w końcówce kadencji prezydenta Dudy. Trudno nie odnieść wrażenia, że KRS spieszyła się z nominacjami, bo nie wiadomo czy Andrzej Duda zostanie wybrany na drugą kadencję.

 

„Nie mam takiego wrażenia, że się spieszymy. Ten konkurs do NSA był ogłoszony w 2018 roku i wtedy zgłoszono obie kandydatury” – mówi OKO.press rzecznik nowej KRS, sędzia Maciej Mitera.

 

Nowa KRS zdecyduje o awansie dla znajomej ministra ze szkoły

 

To nie koniec awansów od nowej KRS dla sędziów współpracujących z resortem ministra Ziobry.

 

Tydzień temu awans do Sądu Okręgowego w Elblągu dostał drugi z zastępców rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota. Na co dzień – oprócz tego, że ściga niezależnych sędziów – ma status sędziego Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Jest tam też prezesem z nominacji ministra Ziobry.

 

To drugi awans od nowej KRS dla Lasoty. Poprzednią nominację uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

 

Na awans z kolei czeka sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS i prezes Sądu Okręgowego w Krakowie z nominacji ministra Ziobry. Pawełczyk-Woicka z ministrem Ziobro chodziła do jednej szkoły. Teraz stara się o awans do sądu okręgowego. Decyzję w tej sprawie nowa KRS ma podjąć w lipcu.

 

Awans od nowej KRS dostał za to już partner życiowy Pawełczyk-Woickiej, czyli Dariusz Pawłyszcze. To sędzia z Sądu Okręgowego w Krakowie, pracujący na delegacji w resorcie sprawiedliwości. Pawłyszcze dostał nominację do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale na razie prezydent go nie powołał. Bo nominację nie dawno uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

 

Dariusz Pawłyszcze póki co jest typowany przez ministra sprawiedliwości na nowego dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Obejmie zwolnione stanowisko przez Małgorzatę Manowską, którą prezydent powołał na nowego prezesa Sądu Najwyższego.

 

Członkowie nowej KRS też chcą awansów

 

Inni sędziowie współpracujący z „dobrą zmianą” w sądach też dostali awanse od nowej KRS.

 

Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab jest już sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Rafał Puchalski prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie (z nominacji Ziobry) i członek nowej KRS czeka na decyzję prezydenta o powołaniu do Izby Dyscyplinarnej przy SN. Dariusz Drajewicz, członek nowej KRS i wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie też czeka na powołanie przez prezydenta do Izby Dyscyplinarnej przy SN.

 

Awans od nowej KRS do Sądu Okręgowego w Olsztynie dostał też Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie (z nominacji Ziobry) i członek nowej KRS. Nawacki znany jest z podarcia projektów uchwał olsztyńskich sędziów, za co dostał zarzut dyscyplinarny.

 

Jak na razie prezydent nie wręczy mu jednak powołania do sądu wyższej instancji, bo w maju 2020 roku awans uchyliła mu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jego sprawa, podobnie jak w przypadku awansu dla rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty, wróci ponownie do opiniowania do nowej KRS.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

19 czerwca 2020Inne artykuły tego autora

11.08.2020

Sąd robi wielką tajemnicę z aresztu dla Margot. Prawnicy: areszt niezasadny, sąd powinien się wytłumaczyć.

06.08.2020

Ścigają sędziego za wykonanie uchwały SN. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza ustawą kagańcową

05.08.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry mści się za Dudę. Uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów

24.07.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza w grupę 14 sędziów, którzy organizują pomoc dla nękanych sędziów

20.07.2020

Masowy sprzeciw sędziów: kilkuset napisało na siebie donos, bo nie boją się ludzi Ziobry

20.07.2020

Niezależni dziennikarze wygrali z prorządową telewizją. Sąd: Można ostro krytykować TVP

16.07.2020

Nowi sędziowie mogą orzekać o ważności wyborów. SN ich nie zawiesił, ale pyta TSUE o ich status

14.07.2020

Plan Ziobry: przejąć media, sądy, a nawet szkoły i uczelnie. Cel: władza totalna

10.07.2020

Będzie weryfikacja, niepokorni sędziowie wylecą: Ziobro czeka na wygraną Dudy, by dokończyć rewolucję

10.07.2020

Znajoma ministra Ziobry ze szkoły dostała od nowej KRS awans do sądu wyższej instancji

09.07.2020

Opozycji brakuje jeszcze 4,5 tysiąca mężów zaufania do kontroli komisji wyborczych

01.07.2020

Sanepid wlepił dziennikarce 10 tys. zł kary. Bo robiła zdjęcia pod Pałacem Prezydenckim

29.06.2020

Lista ściganych i represjonowanych sędziów. Rzecznicy dyscyplinarni Ziobry w akcji (Schab, Radzik, Lasota)

27.06.2020

Sędzia Nawacki, twarz „dobrej zmiany”, może uniknąć dyscyplinarki za podarcie uchwał

24.06.2020

Trzaskowski ostatecznie wygrał z Dudą proces wyborczy o milion bezrobotnych w Polsce

17.06.2020

Resort Ziobry chce uderzyć w adwokaturę. Ma być połączona z dużo większą korporacją radców prawnych

17.06.2020

Ziobro żąda dyscyplinarki dla sędziów z Krakowa za powieszenie plakatów w obronie wolnych sądów

16.06.2020

Sędzia z nowej KRS wydał wyrok na dziennikarza za relację z kontrmiesięcznicy smoleńskiej

12.06.2020

Po raz pierwszy zerwano Zgromadzenie sędziów SN. Bo nowi sędziowie SN wzięli urlopy

11.06.2020

Prokurator Generalny bierze się za sędziego Żurka. Grzebie w jego prywatnych sprawachWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200