Adam Szłapka walczy o KPO. Spotka się z Didierem Reyndersem oraz Věrą Jourovą
Nowy minister spraw europejskich ma dziś odbyć dwa ważne spotkania w Komisji Europejskiej. Szłapka będzie rozmawiał o tym, co musi zrobić Polska, by Komisja Europejska mogła uznać spełnienie kamieni milowych i odblokować KPO Drugi dzień Donalda Tuska i jego ministrów w Brukseli. Premier uczestniczy w szczycie UE, a polska delegacja odbywa ważne spotkania […]
Nowy minister spraw europejskich ma dziś odbyć dwa ważne spotkania w Komisji Europejskiej. Szłapka będzie rozmawiał o tym, co musi zrobić Polska, by Komisja Europejska mogła uznać spełnienie kamieni milowych i odblokować KPO
Drugi dzień Donalda Tuska i jego ministrów w Brukseli. Premier uczestniczy w szczycie UE, a polska delegacja odbywa ważne spotkania w sprawie odblokowania środków KPO oraz funduszy spójności dla Polski.
Szłapka na rozmowa w KE
Tuskowi towarzyszy nowy minister ds. europejskich Adam Szłapka, przyszły ambasador Polski (na zdjęciu powyżej widoczny obok Rafała Grupińskiego, posła PO, podczas kampanii wyborczej przed wyborami 15 października 2023) przy UE Piotr Serafin, który ma zastąpić odwołanego z funkcji Andrzeja Sadosia oraz Paweł Graś, który nie pełni żadnej funkcji w nowym rządzie.
Adam Szłapka ma dziś spotkać się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą oraz komisarzem sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Tematem rozmów mają być kroki podjęte przez nowy rząd w celu przywrócenia praworządności w Polsce oraz sposób udokumentowania tego na potrzeby złożenia pierwszego wniosku o płatność z KPO.
Tusk powołuje zespół ds. przywracania praworządności
W środę 13 grudnia Donald Tusk powołał międzyresortowy zespół ds. przywracania praworządności. Zespół ma się zająć określeniem propozycji działań związanych z przywracaniem praworządności oraz wprowadzaniem ich w życie. To ważny sygnał dla Komisji Europejskiej, która będzie oceniała stopień spełnienia przez Polskę kamieni milowych.
Prace zespołu ma koordynować minister sprawiedliwości Adam Bodnar lub wyznaczony przez niego sekretarz stanu.
Jak wynika z podpisanego przez premiera zarządzenia, do zadań zespołu należy:
- identyfikacja obszarów i analiza zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego;
- określenie propozycji działań, w tym działań legislacyjnych, związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego;
- monitorowane działań, o których mowa w pkt 2, oraz analiza proponowanych rozwiązań;
- opiniowanie projektów dokumentów rządowych dotyczących zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego;
- wykonywanie innych zadań zleconych przez Prezesa Rady Ministrów dotyczących zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego.
Komisarz Hahn: KE na pewno znajdzie sposób, by pomóc Polsce
Już w środę 13 grudnia pierwszą rozmowę z komisarzem sprawiedliwości Didierem Reyndersem oraz komisarzem budżetu oraz administracji Johannesem Hahnem odbył nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Bodnar pytał m.in. o to, czy Komisja Europejska będzie gotowa wstępnie uznać za wystarczające spełnienie kamieni milowych sytuacji, w której wadliwe ustawy, które zgodnie z zapisami kamieni milowych powinny zostać usunięte z porządku prawnego, nie będą stosowane.
Chodzi m.in. o zapisy ustawy kagańcowej.
Po rozmowie z Adamem Bodnarem komisarz Hahn zapewniał w rozmowie z Reutersem, że Komisja Europejska „na pewno znajdzie sposób” na to, by wesprzeć Polskę w wysiłkach na rzecz odblokowania funduszy unijnych oraz przywrócenia praworządności.
„Mamy wiele oczekiwań, ale z pewnością będziemy wspierać [Donalda Tuska] w jego wysiłkach” – powiedział Hahn w wywiadzie dla agencji Reuters.
„Nie mówimy o natychmiastowym transferze miliardów, chodzi raczej o odblokowanie funduszy. Musimy zobaczyć, jak postępować” – powiedział. „Jestem pewien, że znajdziemy sposoby, by pomóc Polsce. Nie mamy żadnych wątpliwości, że Polska zmierza w dobrym kierunku, jeśli chodzi o praworządność” – podkreślił komisarz.
Tusk spotka się z von der Leyen
W piątek 15 grudnia rano premier Donald Tusk ma się spotkać z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Możliwe jest ogłoszenie, że Polska już złożyła pierwszy wniosek o płatność z KPO.
Ponadto premier może się też odnieść do tego, że już na początku roku nastąpi wypłata 5 mld euro zaliczek z programu REPowerUE. To zaliczki, które zostaną Polsce wypłacone bez względu na spełnienie kamieni milowych. Pochodzą one z nowej części KPO – programu REPowerUE, który jest programem interwencyjnym. Jego celem jest jak najszybsza transformacja energetyczna oraz uniezależnianie się od paliw kopalnych z Rosji.
Polska może dostać niemal 60 mld euro z KPO oraz 76,5 mld euro z funduszy spójności. To wielkie zastrzyk do budżetu i środki na ważne inwestycje.