Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Od trzech miesięcy parlament nie potrafi wyłonić nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Mimo ogromnego poparcia obywateli i organizacji pozarządowych, PiS dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. O poparcie dla niej apeluje teraz prof. Adam Strzembosz„Kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wyróżnia się nie tylko ze względu na merytoryczne przygotowanie kandydatki oraz jej długoletnie doświadczenie zawodowe, w tym dogłębną znajomość specyfiki pracy biura RPO, w którym od lat pracuje, jako aktywny uczestnik postępowań w obronie praw obywatelskich. Istotnym walorem kandydatki jest także to, że nie jest związana z żadną partią polityczną, całkowicie bezstronna i oddana idei ochrony praw obywatelskich” – pisze do wydziałów prawa w całej Polsce prof. Adam Strzembosz, b. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

 

Kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich poparły już wydziały prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy wpłynie to na decyzję polityków Prawa i Sprawiedliwości? To konieczne, bo bez ich głosów nowego Rzecznika wybrać się nie da, i zarazem bardzo wątpliwe.

 

Obóz władzy już dwukrotnie odrzucał Rudzińską-Bluszcz w sejmowym głosowaniu, nie udając nawet, że poparcie obywateli (wspiera ją ponad 1300 organizacji społecznych) i kompetencje kandydatki mają jakiekolwiek znaczenie.

 

Teoretycznie głos prof. Strzembosza powinien być bliski konserwatywnej prawicy, za jaką chce uchodzić PiS, bowiem poglądy profesora na rzeczywistość i ład społeczny (np. kwestię aborcji) wywodzą się właśnie z konserwatywnego spojrzenia na świat. Jego poparcie dla Rudzińskiej-Bluszcz zadaje również kłam zarzutom, że kandydatka obywatelska jest tak naprawdę przedstawicielką „środowisk lewackich” – takie argumenty padały ze strony PiS i Konfederacji.

 

By skutecznie wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzeba zgody Sejmu (gdzie większość ma PiS) oraz Senatu (gdzie większość ma opozycja). Pięcioletnia kadencja dr. hab. Adama Bodnara na tym stanowisku upłynęła we wrześniu.

 

W czwartek 17 grudnia PiS ogłosił, że ma swojego kandydata na RPO. To dr hab. Piotr Wawrzyk, politolog, obecny wiceminister spraw zagranicznych. Jego kandydatura – poza tym, że jest obciążona licznymi wadami – nie ma też poparcia politycznego i najprawdopodobniej przepadnie w Senacie.

 

Czy Rudzińska-Bluszcz wystartuje po raz trzeci? Kandydatka nie wyklucza takiej decyzji, wśród ugrupowań sejmowych popierają ją Koalicja Obywatelska oraz Lewica. Własną kandydaturę zapowiedział również PSL, który poprzednio dwukrotnie popierał Rudzińską-Bluszcz.

 

List prof. Adam Strzembosza do wydziałów prawa

 

Warszawa, 22 grudnia 2020 r.

 

Szanowni Państwo,

 

Zwracam się do Państwa w związku z trwającym procesem wyłonienia następcy prof. Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak wiadomo Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a jednocześnie rządząca większość nie zgłaszała swoich kandydatów. Od trzech miesięcy Sejm nie potrafi wyłonić RPO.

 

Z tym większym zaniepokojeniem odbieram informację o przedstawieniu na to stanowisko kandydatury czynnego polityka. Z rezerwą odnoszę się też do postulatów wyłonienia przez społeczność akademicką innego kandydata – w istniejących okolicznościach oznaczałoby to, że środowisko akademickie miałoby autoryzować zniweczenie zaangażowania obywateli i obywatelek, którzy przedstawili swoją kandydatkę na to stanowisko.

 

Z tego względu, jestem głęboko przekonany, że w przypadku wyboru następnego Rzecznika Praw Obywatelskich społeczność akademicka oraz samorządy prawnicze powinny posłuchać głosu obywateli i obywatelek, i jednomyślnie poprzeć, przedstawioną przez ponad 1.300 organizacji społecznych, kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Rzecz jasna mój apel o poparcie tej kandydatury kieruję też do osób zasiadających w Parlamencie, do których należy ostateczna decyzja w tej sprawie.

 

Kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wyróżnia się nie tylko ze względu na merytoryczne przygotowanie kandydatki oraz jej długoletnie doświadczenie zawodowe, w tym dogłębną znajomość specyfiki pracy biura RPO, w którym od lat pracuje, jako aktywny uczestnik postępowań w obronie praw obywatelskich. Istotnym walorem kandydatki jest także to, że nie jest związana z żadną partią polityczną, jest całkowicie bezstronna i oddana idei ochrony praw obywatelskich.

 

W tych trudnych czasach, pandemii i trwającego kryzysu praworządności, urząd Rzecznika Praw Obywatelskich powinien zostać powierzony w ręce osoby, która będzie umiała upominać się o prawa osób najsłabszych, stać na straży konstytucyjnych wartości i bronić obywateli przed naruszeniem ich praw ze strony państwa – bez względu na to, jaka partia będzie państwem rządzić.

 

Z tych względów zwracam się do Państwa z apelem o wyrażenie poparcia dla kandydatury mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Z wyrazami szacunku,

Prof. Adam StrzemboszAutor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

26 grudnia 2020Inne artykuły tego autora

21.02.2021

Nikita Grekowicz: Pokazówka Łukaszenki. Dziennikarki Biełsatu skazane na 2 lata więzienia

20.02.2021

Żadnych kompromisów. Jak przywrócić prawo po rządach PiS [Rakowska-Trela i Wawrykiewicz]

18.02.2021

Tęczowe Maryjki. Adwokat: „To proces o ograniczanie przez kościół praw człowieka” [Słowo w słowo]

18.02.2021

Podleśna: „Ja nie pozwalam, aby wiary czy religii używać do pognębiania człowieka” [Słowo w słowo]

12.02.2021

Nie ma zgody na uderzenie w media. Ponad 100 organizacji społecznych tłumaczy dlaczego. Wśród nich Archiwum Osiatyńskiego

12.02.2021

Prawnicy z inicjatywy „Wolne Sądy” laureatami nagrody Parlamentu Europejskiego

12.02.2021

Grodzki o podatku od mediów: musimy zatrzymać te autorytarne zapędy [ORĘDZIE SŁOWO W SŁOWO]

09.02.2021

Nie wystarczy przywrócić praworządności. Trzeba do demokracji przekonać „krytycznych demokratów”

03.02.2021

Adwokat Mikołaj Pietrzak: Państwo ograniczało prawa obywatelskie długo przed PiS

31.01.2021

Norweska posłanka zgłosiła Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” do pokojowej Nagrody Nobla

25.01.2021

Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 24 stycznia 2021 r.

25.01.2021

Oświadczenie Sędziów Sądu Najwyższego: sprzeciw wobec szykan prokuratorów i sędziów oraz funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej

25.01.2021

Komunikat Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” w przedmiocie delegowania przez Prokuratora Krajowego członków Stowarzyszenia do jednostek odległych od miejsc zamieszkania

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafiłWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200