2 do 26. Polska i Węgry wetują dialog o praworządności. Boją się współpracy Rady z Komisją Europejską

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

Polska i Węgry boją się współpracy Rady UE z Komisją Europejską. Zablokowały więc inicjatywę, by w prowadzonym od 2014 roku "dialogu o rządach prawa" Rada korzystała z ustaleń KE. Komisja zapowiedziała ostrzejsze podejście do łamania praworządności w krajach UE, przede wszystkim przez obu "bratanków" naruszających zasady demokratycznego państwa prawaNa posiedzeniu Rady ds. Ogólnych Unii Europejskiej we wtorek 19 listopada 2019 fińska prezydencja chciała przyjąć wspólne stanowisko oceniające tzw. „dialog o rządach prawa”. Od 2014 roku Rada ds. Ogólnych dyskutuje co roku o praworządności w państwach członkowskich. W listopadzie 2016 członkowie Unii umówili się, że ocenią te działania po trzech latach.

 

(Czym się zajmuje Rada ds. ogólnych patrz tu).

 

Niestety nie udało się, bo do przyjęcia konkluzji konieczna była jednomyślność. Zablokowały je – jak dwa bratanki – delegacje polska i węgierska. Pozostałych 26 państw było „za”.

 

„W obliczu braku konsensusu, prezydencja podjęła decyzję, by dokument przyjąć w formie konkluzji własnych” – stwierdza komunikat. Taki dokument ma słabszą wymowę – nie jest stanowiskiem Rady, czyli całej Unii, a jedynie prezydencji, która zmienia się co sześć miesięcy.

 

To nie pierwszy raz, gdy polskie weto blokuje przyjęcie konkluzji przez Radę UE.

 

W październiku 2018 roku na Radzie ds. Ogólnych wysłannicy Zbigniewa Ziobry torpedowali konkluzje z wykonania w państwach członkowskich przepisów Karty Praw Podstawowych. Bo dokument mówił o prawach osób LGBTI i zawierał odniesienia do poszanowania zasady rządów prawa. Także wówczas dokument przyjęto jako konkluzje własne prezydencji, którą wtedy sprawowała Austria. Wtedy jednak delegacja węgierska głosowała za i Ziobro wetował jako jedyny.

 

Konkluzje: niby nic, a jednak boli

 

Co zawierały konkluzje, których 19 listopada nie chciały przyjąć Polska i Węgry?

 

To szereg ogólnych stwierdzeń, w których państwa członkowskie potwierdzają poparcie dla ustaleń sprzed kilku lat. Podkreślają, że ocena stanu praworządności w Radzie musi być prowadzona w oparciu o zasadę równego traktowania wszystkich członków Unii, z poszanowaniem narodowej specyfiki i przy lojalnej współpracy.

 

To wszystko zapewne spodobałoby się rządom Polski i Węgier, które deklarują, że należy ograniczyć ingerencję Brukseli i rozwijać „Europę ojczyzn” i „kontrrewolucję kulturową”. Dalej było gorzej: dialog o praworządności należałoby wzmocnić i rozwijać. Dokument zachęcał państwa członkowskie do corocznej „inwentaryzacji” stanu przestrzegania praworządności. Rada Europejska mogłaby robić to na podstawie raportów Komisji Europejskiej, wzmacniając tym samym synergię między instytucjami Unii.

 

W lipcu 2019 Komisja zaproponowała nowe sposoby walki z łamaniem zasady rządów prawa w UE. Jednym z nich ma być właśnie coroczne sprawozdanie z przestrzegania praworządności we wszystkich państwach członkowskich.

 

Konkluzje, których nie chciała poprzeć Polska, zawierały też ogólne wezwanie do KE, by ta współpracowała z członkami UE przy tworzeniu raportów. I publikowała je przed rozpoczęciem dialogu w Radzie, by państwa członkowskie mogły wcześniej zapoznać się ze stanowiskiem Komisji.

 

Praworządnością co do zasady zajmuje się Rada ds. Ogólnych, czyli ministrowie ds. europejskich. W konkluzjach wezwano jednak pozostałe formacje Rady (np. spotkania przedstawicieli ministerstw sprawiedliwości), by także i one dyskutowały o rządach prawa.

 

Co w tym kontrowersyjnego? Procedura z art. 7

 

Dla delegacji polskiej i węgierskiej ten ogólnikowy dokument okazał się nie do przyjęcia. Dlaczego? „Być może niektórym delegacjom trudno było zaakceptować rolę Komisji Europejskiej?” – spekulowała fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen, która przewodniczyła obradom.

 

Najpewniej miała rację. To, że Rada miałaby posiłkować się raportami KE nie mogło spodobać się Polsce i Węgrom.

 

Komisja konsekwentnie punktuje zagrożenia dla rządów prawa właśnie w tych krajach, w tym przygotowując swoje stanowisko na wysłuchania w ramach procedury z „atomowego” art. 7. O ostatnim dokumencie dotyczącym Polski pisaliśmy w OKO.press 19 września. Eksperci KE podkreślili, że stan przestrzegania praworządności uległ dalszemu pogorszeniu.

 

KE chce bacznie przyglądać się przestrzeganiu rządów prawa, które należą do fundamentalnych wartości Unii. Procedura z art. 7 Traktatu o UE, która toczy się wobec rządów Polski i Węgier, na razie nie przyniosła oczekiwanego przełomu.

 

To dlatego w lipcu 2019 Komisja zaproponowała nowe środki w celu upowszechniania kultury praworządności, zapobiegania problemom związanym z praworządnością oraz skutecznego reagowania na przypadki jej łamania. Jednym z pomysłów Komisji, które nadal leżą na stole, jest uzależnienie wypłat unijnych funduszy właśnie od poszanowania rządów prawa.

 

Orbán tak ufa Kaczyńskiemu, że mogą razem konie kraść

 

Viktor Orbán i politycy PiS wielokrotnie deklarowali wspólnotę wartości i chęć współpracy.

 

Już 7 września 2016 w panelu dyskusyjnym na Forum Ekonomicznym w Krynicy Orbán ocenił, że Brexit stworzył „fantastyczną możliwość dla  kontrrewolucji kulturowej”.

 

„Elita europejska, decydenci, politycy, fachowcy, liderzy mediów – oni wmówili sobie przez ostatnie 20 lat, że właściwym kierunkiem rozwoju Europy jest likwidacja naszych dotychczasowych tożsamości. Pozostawanie Polakiem, Węgrem i Czechem, chrześcijaninem nie było, ich zdaniem, nowoczesne. Proponowali nową europejską tożsamość. Brytyjczycy powiedzieli nie, chcieli zostać Brytyjczykami”.

 

Kaczyński zgodził się z węgierskim premierem. „Mamy także kryzys kierownictwa UE. Nie będę rozwijał tego problemu, bo to problem personalny, no ale przecież każdy go widzi” – wskazał na Donalda Tuska.

 

„Jedyną alternatywą są zmiany. Oczywiście te zmiany w swojej istocie muszą być tą kontrrewolucją kulturową, muszą przypomnieć, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur, ich zróżnicowaniem, że próba zintegrowania tego mogłaby się odbywać tylko i wyłącznie na poziomie tej popularnej, w gruncie rzeczy amerykańskiej kultury”.

 

Orbán  przytoczył węgierskie powiedzenie: „jeżeli się komuś ufa, to mówimy, że możemy razem konie kraść. Węgrzy bardzo chętnie z Polakami pójdą konie kraść”.

 

Kaczyński odpowiedział, że między Polską i Węgrami są pewne różnice. „Ale jest na pewno parę takich stajni, a szczególnie taka jedna, wielka, z napisem Unia Europejska, gdzie można i trzeba, ale oczywiście pro publico”.

 

Są granice wspólnej kradzieży. Orbán głosował za Tuskiem

 

W styczniu 2018 Mateuszem Morawieckim pojechał do Budapesztu w pierwszą podróżą jako premier. Victor Orbán mówił wtedy o wspólnocie „wartości europejskich” PiS i Fideszu: „Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę. Dziękujemy, że polskie siły wsparły Węgrów w obronie naszych granic i Polska pokazała, że to wspólna sprawa całej UE”.

 

Wbrew nadziejom polskiej strony Orbán nie wypowiedział się jednak o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską i procedurze art. 7. W ogóle nie skomentował tego sporu.

 

Orbán poparł kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Unii Europejskiej 9 marca 2017 w słynnym glosowaniu, które delegacja Beaty Szydło przegrała 1 do 27.  Była to najbardziej kompromitująca porażka PiS w polityce międzynarodowej, jak pokazał sondaż OKO.press, krytycznie przyjęta nawet przez elektorat PiS.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

21 listopada 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

02.01.2020

Sędzia Juszczyszyn nie odpuszcza. Wzywa szefową Kancelarii Sejmu na przesłuchanie do Olsztyna

02.01.2020

Tymczasowo aresztowanych na wniosek prokuratury Ziobry jest niemal dwa razy więcej niż w 2015 roku [RAPORT]

30.12.2019

Gorące 12 miesięcy walki o rządy prawa. Opór był twardszy niż spodziewali się Ziobro i spółka

28.12.2019

Jedna wypowiedź, cztery fałsze. Waszczykowski zabłądził ws. UE i praworządności

20.12.2019

Ostry list Komisji Europejskiej do polskich władz: „Przerwijcie prace nad ustawą dyscyplinującą”

19.12.2019

Warchoł rzucony na prawa człowieka. Rząd PiS mianował sobie „własnego RPO-bis”

18.12.2019

Oni też! Biuro Analiz Sejmowych dyskwalifikuje ustawę dyscyplinującą PiS

16.12.2019

Prokuratorzy mają donosić na niezależnych sędziów – żąda Prokurator Krajowy

16.12.2019

Fałsz Kaczyńskiego o ustawie dyscyplinującej: „Niemcy mogą, Francuzi mogą, a my nie możemy?”

14.12.2019

Nie tylko sędziowie. Ustawa dyscyplinująca ma też zamknąć usta niezależnym prokuratorom

10.12.2019

Wiceszefowa KE odwiedzi Polskę, żeby rozmawiać z PiS o praworządności: „Sytuacja w Polsce mnie martwi”

05.12.2019

Izba Pracy SN potwierdza: „KRS nie jest niezależna, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem”

05.12.2019

RPO grilluje rzecznika Schaba za dyscyplinarkę dla sędziów z Krakowa

04.12.2019

Kancelaria Sejmu stawia się sędziemu z Olsztyna. Nie wyda list poparcia do KRS, bo… RODO

29.11.2019

Resort Ziobry manipuluje interpretacją prawa, żeby zdyskredytować sędziego z Olsztyna

27.11.2019

NBP przegrał z „Wyborczą”. Teraz donosi na sędzie do Prokuratury Krajowej i KRS

22.11.2019

Pawłowicz i Piotrowicz nowymi sędziami TK. „Hańba” – skandowała w Sejmie opozycja

21.11.2019

„Morda to nie jest słowo wulgarne”, mówi przyszła sędzia TK Pawłowicz. PiS poparł też Piotrowicza

19.11.2019

Morawiecki ignoruje wyrok TSUE, ale oskarża opozycję: „Hiszpanie i Niemcy nie donoszą na swój kraj!”

16.11.2019

PiS nagle wycofał Elżbietę Chojnę-Duch. A Piotrowicz i Pawłowicz mogą być za starzy, by zasiadać w TKWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200