arrow search crossTadeusz Szumowski

Udostępnij

– Chcę być stałym elementem krajobrazu i pobudzić do myślenia – mówi o swojej samotnej manifestacji przed sądem w Piasecznie Tadeusz Szumowski

 

Tadeusz Szumowski – dr nauk humanistycznych (historia). W latach 1990-2017 dyplomata (m.in. ambasador RP w Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Indonezji, Timorze Wschodnim i przy ASEANie). W wyborach 1989 był komisarzem wyborczym w Warszawie. Jest autorem publikacji poświęconych najnowszej historii stosunków międzynarodowych i dyplomatycznych oraz polskiej polityce zagranicznej. Był również współredaktorem serii wydawniczej „Polskie dokumenty dyplomatyczne”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku. Obecnie na emeryturze. Mieszka w Zalesiu Górnym. Należy do Obywateli RP.

 

Przed Sądem Rejonowym w Piasecznie Tadeusz Szumowski staje samotnie od czerwca 2018 roku.

 

 

Tak o swoim proteście opowiedział Archiwum Osiatyńskiego 27 września 2018 roku:

 

„Od czerwca 2018 roku odbyłem 42 protesty, w ogromnej większości samotnie. Od połowy września przyłączają się do mnie sporadycznie Obywatele RP, bardzo z rzadka przechodnie.

 

Doceniając zbiorowe protesty w obronie demokracji i praworządności organizowane w wielkich ośrodkach miejskich, gdzie setki a czasami tysiące uczestników dają poczucie więzi i siły społecznej doszedłem do wniosku, że równie ważne jest zaakcentowanie niezgody na łamanie konstytucji także w małych miejscowościach, gdzie znacznie trudniej o współuczestników, gdzie ludzie oderwani są od bieżącej polityki, żyją własnym życiem, gdzie ulica i plac są ich najbliższym około-domem.

 

To właśnie w takich miastach i miasteczkach potrzebne jest, moim zdaniem, uwrażliwienie na sprawy ogólne, na łamanie PRAWA, na deptanie KONSTYTUCJI.

 

Samotne stanie pod piaseczyńskim sądem, obserwowana obojętność przechodniów lub ich wstydliwe odwracanie wzroku i przechodzenie na drugą stronę tym bardziej uświadomiły mi potrzebę dawania świadectwa innego myślenia i myślenia za/dla innych.

 

Stopniowo wtapiam się w krajobraz ulicy. Poznaję twarze przechodniów czy ludzi wysiadających z autobusu na przystanku na przeciwko Sądu. Oni też powoli oswajają się z 'dziwactwem samotnego protestanta’. Niekiedy odważają się podejść, uśmiechnąć, podnieść kciuk do góry, cicho powiedzieć 'szacun’.

 

Czasami przystają i pytają o co chodzi, co złego z tą demokracją, czy naprawdę demokracja jest zagrożona i jak się to może przełożyć na ich życie. Kocham te pytania. Kocham te rozmowy, zachwycam się każdym kto podejdzie i zadaje pytania o sens protestu i jego przesłanie.

 

Właśnie w takich Piasecznach potrzebna jest, moim zdaniem, edukacja obywatelska – cierpliwa, nieodgórna, nieakademicka ale właśnie uliczna, bezpośrednia, bezinteresowna.Trzeba przywrócić ludziom w małych miejscowościach nadzieję, że coś znaczyć mogą, że są częścią wielkiego organizmu, jakim jest Obywatelski Naród, że od nich coś zależy.

 

Ich perspektywa życiowa myślenia zamyka się dziś w ramach małego miasteczka, podróży do pracy i powrotom do domu. Do rodziny, do wspólnych lodów, piwa z sąsiadami, do spraw bezpośrednio ich dotykających.

 

Ludzie, których obserwuję ze schodów Sądu są w większości uśmiechnięci, radośni. Wydają się ludźmi szczęśliwymi, zadowolonymi z cudownego lata i nieporuszonymi wydarzeniami na miarę narodu. Naruszanie praworządności, łamanie zasad państwa konstytucyjnego w ich zrozumieniu ich nie dotyczy.

 

Dlatego uważam, że rozbudzenie świadomości obywatelskiej wychodzącej poza ramy 'małej ojczyzny’ jest wyzwaniem niezwykle skomplikowanym, ale jednocześnie niezbędnym dla upodmiotowienia wewnętrznej polskiej racji stanu”.

 

 

 

 

Tadeusz Szumowski jest również jednym z 29 członków Konferencji Ambasadorów RP, która została powołana w maju 2018 roku. Zadaniem tej inicjatywy jest „monitorowanie, a w przyszłości naprawa polskiej polityki zagranicznej”. Powstanie Konferencji to wyraz troski ambasadorów, którzy w okresie ostatnich 30 lat kształtowali polską politykę zagraniczną.

 

Dyplomaci krytykują m.in. politykę zagraniczną rządu PiS, stają w obronie polskiej racji stanu, apelują do PiS o zmianę kursu i powrót do polityki proeuropejskiej, a do prezydenta RP o zawetowanie ustawy o IPN. Ambasadorowie w swoim liście otwartym z września 2018 roku potępili również IPN za próbę cenzurowania tablicy Bronisława Geremka.

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!