Zrezygnujcie ze stanowisk! Apel Iustitii w związku z aferą hejterską

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” kategorycznie sprzeciwia się określaniu ostatnio opisanej przez media afery związanej z Ministerstwem Sprawiedliwości mianem „kłótni między sędziami” i w ten sposób manipulowaniu faktami.Na przykładzie ostatnich wydarzeń, widać wyraźnie, że władza polityczna próbuje używać sędziów do realizacji własnych planów politycznych, daje im stanowiska polityczne oraz wysokie wynagrodzenia, ale gdy owe plany nie wychodzą, władza przestaje uznawać ich za swoich urzędników, wraca do określenia „sędziowie” i obciąża ich całą odpowiedzialnością, pozbawiając w zasadzie możliwości kontynuacji kariery sędziowskiej.

 

Ujawnione przez portal Onet.pl oraz inne media fakty świadczą o tym, że była to polityczna akcja wymierzona w sędziów broniących niezależności sądownictwa. Akcja przeprowadzona przez władzę polityczną rękoma pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości. Władzę, która za pomocą kłamstw, oszczerstw, hejtu i przekupstwa usiłuje zdusić wszelkie przejawy niezależności. Z ujawnionej korespondencji jasno wynika, że o dyskredytowaniu sędziego Piotra Gąciarka podsekretarz Piebiak informował „szefa, żeby i on się ucieszył”. Sformułowanie to może sugerować, że o działalności pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości wiedział sam minister Zbigniew Ziobro. Stwierdzenie to jest tym bardziej uprawdopodobnione, że od wielu miesięcy prokuratura, na czele której stoi Zbigniew Ziobro, dysponuje zabezpieczonymi nośnikami elektronicznymi zawierającymi upubliczniane obecnie, kompromitujące Ministerstwo Sprawiedliwości treści.

 

Przez te miesiące minister Zbigniew Ziobro nie wyciągał konsekwencji i nie piętnował podległych sobie osób, uwikłanych w ten hańbiący proceder. Podkreślamy, że wbrew sugestiom rzecznika rządu, żadna z tych osób nie jest członkiem naszego Stowarzyszenia. Przypomnieć należy, że Pan Łukasz Piebiak, był przede wszystkim wysokim urzędnikiem Ministerstwa Sprawiedliwości, a w drugiej kolejności sędzią, który nie orzekał już od kilku lat, faktycznie zatem nie był on już częścią środowiska sędziowskiego, a politycznego. To również kierownictwo resortu wielokrotnie zapewniało o zaangażowaniu w tzw. reformowanie sądownictwa osób o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych i etycznych.

 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” domaga się szczegółowego wyjaśnienia roli polityków w zorganizowanej akcji mającej na celu dyskredytację sędziów sprzeciwiających się niszczeniu niezależności sądownictwa. Postulujemy to w jednym, z naszych pięciu oczekiwań przedstawionych na konferencji prasowej przed Ministerstwem Sprawiedliwości w dniu 21.08.2019.

 

Ostatnie wydarzenia dobitnie wskazują na konieczności jak najszybszej likwidacji politycznego nadzoru Ministerstwa Sprawiedliwości nad sądownictwem oraz delegacji sędziów do tego resortu. Niezależne sądy stojące na straży praw i wolności obywatelskich muszą być niedostępne dla polityków i polityki. Podobnie prokuratura nie może być uwikłana w bieżącą politykę.

 

Negatywne skutki tych niezwykłych wydarzeń powinny zostać jak najszybciej wyeliminowane z życia publicznego poprzez przeprowadzenie odpowiednich zmian ustawowych, jak również poprzez weryfikację decyzji personalnych podjętych przez kierownictwo resortu zaangażowanego w akcję ujawnioną przez portal Onet.pl.

 

Apelujemy do:

– sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości,
– członków aktualnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa,
– rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców,
– „przyfaksowanych” prezesów sądów,
– osób, które uzyskały wątpliwe prawnie nominacje sędziowskie, w szczególności do Sądu Najwyższego, w tym wszystkich nominowanych do Izby Dyscyplinarnej i Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
– oraz innych sędziów obsługujących aktualnie funkcjonującą Radę Sądownictwa i agendy ministerialne o refleksję nad tym, czy służą praworządnej Rzeczypospolitej, czy opowiadają się po stronie kreujących na polityczne zamówienie nienawiść do współobywateli.

 

Apelujemy o rezygnację ze stanowisk otrzymanych w tak smutnych okolicznościach. Traktujemy to jako ważny warunek rozpoczęcia w Polsce procesu przywracania praworządności.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

25 sierpnia 2019Inne artykuły tego autora

23.09.2020

Śmierć Ruth Bader Ginsburg może zmienić Amerykę. Prawica wyczuła szansę na obalenie prawa do aborcji

21.09.2020

Jednogłośne stanowisko ORA w Warszawie w sprawie SSO Beaty Morawiec

21.09.2020

Poznaj swoje prawa przy zatrzymaniu przez policję – najlepsi prawnicy radzą

14.09.2020

Cudowna broń Adama Bodnara. Fragmenty niezwykłej książki, którą trzeba znać

13.09.2020

Koniec kadencji RPO. „Nigdy nie brakowało nam serca ani poczucia odpowiedzialności i troski o los najsłabszych”

07.09.2020

Sześciło: Powrót do 49 województw oznacza, że władza obgryzie samorząd do kości i przejmie fundusze UE

04.09.2020

Prof. Mirosław Wyrzykowski wyróżniony Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich

04.09.2020

OKO.press nominowane do Korony Równości. Głosowanie trwa!

02.09.2020

Petycja o odwołanie: „Mikołaj Pawlak nieustannie kompromituje urząd Rzecznika Praw Dziecka”

31.08.2020

Jak Zjednoczona Prawica podbija sądy i jak one się bronią. Przenikliwy esej prof. Garlickiego

28.08.2020

Idziesz na demonstrację? Poznaj swoje prawa! Rewelacyjny film prawników z Wolnych Sądów

25.08.2020

Prof. Maria Janion: „Demokracja w Polsce jest rodzaju męskiego”

19.08.2020

Sędziowie z „Themis” do Komendanta Głównego Policji: Policja w demokratycznym państwie winna pełnić służbę w interesie całego społeczeństwa

15.08.2020

Kobiety „Solidarności” w obronie osób LGBT: Użycie siły wobec najsłabszych dyskwalifikuje władzę

13.08.2020

Korespondenci na Białorusi w niebezpieczeństwie. Apelują do organów RP i UE

11.08.2020

Jak chronić mniejszości seksualne? Propozycja zmian w kodeksie karnym dla prezydenta

11.08.2020

Rudzińska-Bluszcz: mogę obiecać, że urząd RPO nie będzie nigdy brał udziału w politycznej walce

11.08.2020

Oświadczenie w sprawie zajść w Warszawie w nocy z 7 na 8 sierpnia 2020 r. po zatrzymaniu aktywistki LGBT+ – Margot

09.08.2020

Kucaj nago, jedzenia nie dostaniesz, na pomoc nie licz: raport o zatrzymaniach w Warszawie mrozi krew

09.08.2020

Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania wobec aktywistki LGBT oraz zatrzymaniami osób protestujących przeciwko temu aresztowaniuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200