Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Szef stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia Krzysztof Parchimowicz (na zdjęciu drugi od prawej) znowu staje przed sądem dyscyplinarnym. Tym razem ma zarzuty za krytykę szefa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Parchimowicz uważa, że ten proces to próba stłumienia jego działalności na rzecz wolnej prokuraturyDrugi proces dyscyplinarny prokuratora Krzysztofa Parchimowicza zaczął się we wtorek 8 października 2019. Przed Sądem Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie stawił się wraz z trójką obrońców.

 

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów miał uchybić godności urzędu, gdy dwa lata temu zdecydował o publikacji na stronie Lex Super Omnia komunikatu „Stanowisko w sprawie instrumentalnego podejmowania śledztw”.

 

W komunikacie stowarzyszenie wzięło w obronę sędzię Agnieszkę Pilarczyk z Krakowa, która uniewinniła lekarzy oskarżonych przez Zbigniewa Ziobrę o przyczynienie się do śmierci jego ojca, choć nie wymieniło jej nazwiska. I skrytykowało Prokuratora Regionalnego w Katowicach Tomasza Janeczka, który w swoim komunikacie wymienił sędzię z imienia i nazwiska.

 

„W treści zamieszczonego przez Prokuratora Regionalnego w Katowicach Tomasza Janeczka komunikatu o wszczęciu w dniu 3 lutego 2017 roku śledztwa w sprawie krakowskiego procesu wskazano z imienia i nazwiska sędziego [Pilarczyk – red.], wobec którego postępowanie ma się toczyć. Nie można zaakceptować tak sformułowanej informacji prokuratora, który nie bacząc na to, że przekształcenie postępowania w fazę ad personam wobec sędziego ustawa uzależnia od uprzedniej zgody sądu dyscyplinarnego, powiadamia opinię publiczną o jego personaliach, stygmatyzując tę osobę i tym samym naruszając jej dobra osobiste. Działanie takie nosi bowiem cechę bezprawności” – napisało stowarzyszenie Lex Super Omnia. I zażądało usunięcia z komunikatu prokuratury apelacyjnej danych sędzi.

 

Katowicka prokuratura zaczęła badać opinię sądową wydaną przez lekarzy w procesie lekarzy ojca ministra Ziobry. W swoim komunikacie podała, że wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez sędzię prowadzącą sprawę.

 

I to właśnie skrytykowało stowarzyszenie Lex Super Omnia. Bo taka informacja prokuratury stygmatyzuje sędzię Pilarczyk, na którą wtedy wywierano ogromną presję. Dodatkowe śledztwo katowickiej prokuratury odebrano jako próbę nacisku na nią.

 

Krytyka prokuratorów od Ziobry zabolała

 

Stanowisko niezależnych prokuratorów nie spodobało się Prokuratorowi Apelacyjnemu w Katowicach Tomaszowi Janeczkowi.

 

Wszczęto w tej sprawie postępowanie u rzecznika dyscyplinarnego w Warszawie, ale ten sprawę umorzył, bo stwierdził, że nie można stwierdzić kto zamieścił komunikat (był on podpisany „stowarzyszenie Lex Super Omnia”).

 

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski złożył jednak sprzeciw i sprawa trafiła do rzecznika dyscyplinarnego dla okręgu łódzkiego, a ten postawił Krzysztofowi Parchimowiczowi, Dariuszowi Kornelukowi i Katarzynie Gembalczyk zarzut uchybienia godności prokuratora (zarząd stowarzyszenia był wtedy trzyosobowy).

 

Rzecznikowi nie spodobało się to, że ocenili zachowanie Prokuratora Apelacyjnego z Katowic, zwłaszcza zarzucając mu bezprawne działanie.

 

Tyle że rzecznik dyscyplinarny z Łodzi też nie ustalił kto zamieścił komunikat i kto był jego autorem. Przyjął jednak odpowiedzialność zbiorową zarządu stowarzyszenia. Zarzucił mu przesądzenie o bezprawności działania Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, jej deprecjonowanie i nie zachowanie „powagi przy ferowaniu ocen”.

 

Pod wnioskiem o dyscyplinarkę dla Parchimowicza podpisał się zastępca rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla okręgu łódzkiego Rafał Sławnikowski. Pisaliśmy o tym w OKO.press w kwietniu tego roku, gdy miał zacząć się ten proces, ale odroczono go z powodów proceduralnych.

 

Obrona żąda umorzenia dyscyplinarki

 

We wtorek 8 października zaczął się proces dyscyplinarny, ale tylko Parchimowicza. Pozostałe osoby z zarządu stowarzyszenia będą miały oddzielne procesy, bo sąd dyscyplinarny nie zgodził się na ich połączenie. Sąd uznał, że w zwyczaju jest, że każdy prokurator odpowiada indywidualnie przed sądem, nawet jeśli zarzut za to samo ma kilka osób.

 

Obrońcy Parchimowicza na samym początku złożyli wniosek o umorzenie. Uzasadniali go blisko dwie godziny. Dowodzą, że rzecznik dyscyplinarny nie miał podstaw do postawienia zarzutów. Bo rzecznik nie wskazał kto zamieścił komunikat. A ustalenie tego powinno być warunkiem postawienia zarzutów.

 

Jako pierwszy z obrońców Parchimowicza przemawiał prokurator Andrzej Śliwski z Białegostoku. Przekonywał, że nawet jeśli przyjąć – jak chce rzecznik dyscyplinarny – że za umieszczenie krytycznego komunikatu odpowiada Krzysztof Parchimowicz, to i tak działał on nie jako zwykły prokurator, tylko szef Lex Super Omnia. A prawo nie zabrania prokuratorom należeć do stowarzyszeń i w nich działać.

 

Potem głos zabrała mec. Joanna Jakubowska-Siwko z Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Podkreślała, że ten proces jest za działalność Parchimowicza w obronie praworządności i godności zawodu prokuratora. Pytała dlaczego rzecznik dyscyplinarny nie zainteresował się Tomaszem Janeczkiem.

 

Ostatni z obrońców prokurator Zbigniew Szpiczko z Białegostoku mówił, że Parchimowicz przede wszystkim działa jako reprezentant stowarzyszenia. Że przywraca prokuraturze uczciwość i honor. Zaznaczył też, że Konstytucja daje wolność wyrażania poglądów, również prokuratorom.

 

Szpiczko przypomniał, że za czasu rządu PO-PSL obecny Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski (wówczas emeryt) udzielił wywiadu, w którym bronił prawa wolności słowa dla prokuratorów i nie wyobrażał sobie, że można robić za to dyscyplinarki.

 

Zaś stowarzyszenie Ad Vocem założone przez prokuratorów tzw. ziobrystów wydało wtedy uchwałę, w której grzmiało, że ubezwłasnowolnienie prokuratora to klęska wymiaru sprawiedliwości i państwa.

 

Rzecznik dyscyplinarny nie odpuszcza

 

Głos na rozprawie dyscyplinarnej zabrał też Krzysztof Parchimowicz. Też złożył wniosek o umorzenie sprawy, ale z powodu tego, że nie popełnił czynu dyscyplinarnego. Zarzucił, że ściga się jego, a nie Tomasza Janeczka, w którego prokuraturze wszczęto sprawę związaną z procesem przeciwko lekarzom leczącym ojca Zbigniewa Ziobry. Podkreślał, że jego proces dyscyplinarny to próba wpłynięcia na niezależne od władzy stowarzyszenie prokuratorów.

 

Potem przemawiał rzecznik dyscyplinarny Rafał Sławnikowski. Przyznał, że nie ustalił kto odpowiada za komunikat, ale przez „rozumowanie” doszedł do wniosku, że jedną z osób decydujących musiał być Parchimowicz.

 

Podkreślał, że Parchimowicz i pozostałe osoby z zarządu Lex Super Omnia oceniając Janeczka zachowali się jak lekarz, który stawia diagnozę, nie widząc pacjenta na oczy. „Czy coś się zmieni jeśli Parchimowicz wystąpi jako przewodniczący stowarzyszenia i nadal będzie diagnozował? Nie znając spawy formułował kategoryczne oceny o zachowaniu innej osoby” – dowodził rzecznik dyscyplinarny.

 

Zapewniał, że nie kwestionuje prawa do wolności wypowiedzi. Odmówił jednak niezależnym prokuratorom prawa do krytyki. Rzecznik uważa, że mogli co najwyżej złożyć zawiadomienie na Janeczka do prokuratury i zwołać konferencję, na której by poinformowali o tym.

 

Lex Super Omnia tego nie zrobiła. Bo zarząd mógłby dostać zarzuty za niezasadne zawiadomienie. I tak pewnie by było, bo sprawę komunikatu katowickiej prokuratury apelacyjnej badała prokuratura i uznała, że nie załamano prawa.

 

Na rozprawie obrońcy podnosili też, że Parchimowicz mógłby być w sytuacji sędziego Wojciecha Łączewskiego, który zawiadomił śledczych o próbie podszywania się pod niego w internecie. I teraz prokuratura chce oskarżać jego, bo uważa, że rzekomo złożył fałszywe zawiadomienie.

 

Na koniec rzecznik dyscyplinarny dodał, że nie interesowało go co zrobił szef Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Bo on tylko zajmował się komunikatem Lex Super Omnia i zarządem stowarzyszenia.

 

Odpowiedział mu Parchimowicz: „Rzecznik mówi, że nie interesuje go co zrobił Tomasz Janeczek. To smutne. Dostał sprawę i zamknął oczy”.

 

Ciąg dalszy nastąpi po wyborach

 

Sąd dyscyplinarny nie podjął jednak decyzji co zrobić z wnioskiem o umorzenie sprawy. Stwierdził, że potrzebuje więcej czasu na decyzję i odroczył rozprawę do 20 listopada.

 

To druga sprawa dyscyplinarna Krzysztofa Parchimowicza. Kilka dni temu odbył się proces w pierwszej sprawie. Chodziło w niej o rzekomą opieszałość Parchimowicza w prowadzeniu spraw w prokuraturze. Ale sąd dyscyplinarny umorzył sprawę, przyznając, że Parchimowicz nie uchybił swoim obowiązkom. OKO.press pisało o tym.

 

Pod koniec października odbędzie się zaś trzecia sprawa dyscyplinarna za krytykę m.in. Zbigniewa Ziobry na Twitterze. Ponadto Parchimowiczowi grożą zarzuty w kolejnych sprawach, którymi zajmuje się rzecznik dyscyplinarny. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

Dyscyplinarki to cena jaką Parchimowicz płaci za to, że stał się twarzą niezależnej prokuratury. Dzięki jego zaangażowaniu problemy prokuratury zostały dostrzeżone przez społeczeństwo i środowisko prawników oraz sędziów. Nękani prokuratorzy dostali też wsparcie obywateli z inicjatywy Wolna Prokuratura. Zapełniają oni sale sądu dyscyplinarnego. We wtorek 8 października byli też na procesie Parchimowicza.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

9 października 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200