Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do polskiego rządu: Nie wypowiadajcie Konwencji Stambulskiej

Udostępnij

współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…

Więcej

Przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy apelują do polskiego rządu o niewypowiadanie Konwencji Stambulskiej: "W czasie epidemii COVID-19 więcej kobiet cierpiało z powodu doznawania przemocy ze strony swoich partnerów. Zapobieganie przemocy, ochrona ofiar i ściganie sprawców są podstawą mechanizmów konwencji"



27 lipca Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wszczęcie procedury wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej, czyli konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą Polska ratyfikowała 27 kwietnia 2015 roku.

 

Powód? „W warstwie ideologicznej jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym”.

 

„Podpisując ją, Polska wprowadziła do naszego systemu prawnego lewicowego konia trojańskiego” – powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski (typowany na jednego z kandydatów obozu rządzącego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich).

 

„Polska nie może zgodzić się na promowanie zmian w społecznych i kulturowych wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn, które podkopują fundamenty naszej demokracji” – ocenił dr hab. Marcin Warchoł, powołany w grudniu 2019 roku „RPO bis”, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka.

 

Wypowiedzenie tego ważnego instrumentu prawa międzynarodowego było jedną z obietnic wyborczych PiS w 2015 roku. Politycy PiS przekonują, że w polskim prawie istnieją skuteczne mechanizmy chroniące przed przemocą.

 

Innego zdania jest sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić, która już 26 lipca wydała oświadczenie, w którym uznała zapowiedzi polskiego rządu za „alarmujące” i wyjaśniła, że Konwencja Stambulska jest „podstawowym międzynarodowym traktatem Rady Europy do walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową – i to jest jedyny jej cel”.

 

Po informacji Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęciu konkretnych kroków w celu wypowiedzenia konwencji natychmiast zareagowali przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – organu doradczego RE składającego się z reprezentantów parlamentów wszystkich 47 państw członkowskich tej organizacji.

 

Apel do większości rządzącej i do polskich parlamentarzystów

 

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rik Daems (reprezentujący w ZPRE Belgię), Specjalna Sprawozdawczyni ds. Przemocy wobec Kobiet Béatrice Fresko-Rolfo (reprezentująca Monako), a także autorzy raportów monitorujących sytuację w Polsce – Pieter Omtzigt (reprezentujący Holandię) i Azadeh Rojhan Gustafsson (reprezentujący Szwecję) – wydali oświadczenie.

 

Przetłumaczyliśmy je na język polski i publikujemy w całości:

 

„Poinformowanie przez przedstawicieli polskiego rządu, że inicjują procedurę wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencji Stambulskiej) jest powodem do poważnych obaw.

 

Konwencja Stambulska jest powszechnie uznawana za najbardziej zaawansowany prawnie wiążący traktat, którego celem jest zapobieganie i zwalczanie przemocy opartej na uprzedzeniach ze względu na płeć, w tym gwałtu małżeńskiego, zmuszania do zawierania małżeństw, stalkingu, okaleczania narządów płciowych i tak zwanych zbrodni honorowych.

 

Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa stanowią poważne naruszenia praw człowieka. W czasie epidemii COVID-19 i wprowadzanych w związku z nią ograniczeń, zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost liczby przypadków przemocy domowej. Więcej kobiet cierpiało z powodu doznawania przemocy ze strony swoich partnerów.

 

Zapobieganie przemocy, ochrona ofiar i ściganie sprawców są podstawą wszystkich mechanizmów przewidzianych w Konwencji Stambulskiej. Sprawia to, że jej wdrożenie jest tym bardziej zasadne i ważne, zwłaszcza w czasach kryzysów.

 

Żałujemy, że dochodzi do wypaczeń i celowego dezinformowania o celach i powodach Konwencji Stambulskiej oraz do ich wykorzystywania do osiągania pewnych celów ideologicznych.

 

Wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej będzie stanowić duży krok wstecz jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka w Polsce.

 

Nalegamy, żeby większość rządząca nie przechodziła do kolejnych etapów procesu, który zapowiedział Minister Sprawiedliwości.

 

Polscy parlamentarzyści powinni wypełnić swój obowiązek i rozliczać rząd za wcielanie w życie standardów, do których przestrzegania Polska się zobowiązała.

 

Parlament to miejsce, w którym prowadzi się debatę o ideach, przyjmuje ustawy i gdzie nadrzędnym celem powinno być dobro wspólne. To zatem miejsce, w którym powinno się obalać mity i nieprawdziwe interpretacje Konwencji Stambulskiej.

 

Wzywamy członków polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, żeby odegrali swoją kluczową rolę jako osoby wspierające prawa człowieka, równość i brak dyskryminacji i aby zainicjowali wysłuchanie w parlamencie, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, na temat zakresu i celu Konwencji Stambulskiej.

 

Są one przedstawione w Podręczniku dla parlamentarzystów o konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ma to na celu potwierdzenie konieczności skutecznego wdrażania konwencji. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest gotowe poprzeć i wspomóc taką inicjatywę.

 

Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem jako parlamentarzystów jest wspieranie przestrzegania praw człowieka, w tym praw kobiet do życia bez bycia ofiarami przemocy. Jesteśmy gotowi, żeby w tym celu wspólnie pracować z parlamentarzystami i władzami we wszystkich państwach Rady Europy”.



Autor


współzałożycielka Archiwum Osiatyńskiego i The Rule of Law in Poland, doktor nauk prawnych, badaczka w Polskiej Akademii Nauk, afiliowana przy…


Więcej

Opublikowany

28 lipca 2020






Inne artykuły tego autora

15.02.2023

Pilne! Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE za Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza?

20.01.2023

Senat prosi Komisję Wenecką o opinię o ustawie o Sądzie Najwyższym. Game changer w sprawie KPO?

16.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [Debata]

05.01.2023

Julia Przyłębska nie ustępuje. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego chcą wyboru nowego prezesa

29.12.2022

Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej stał się elementem machiny niszczenia państwa prawnego

12.10.2022

Czym są pozwy SLAPP i jak z nimi walczyć [zapisz się na warsztat dla prawników]

06.10.2022

Słowenia wykonuje wyrok swojego TK. Legalizuje małżeństwa par tej samej płci i możliwość adopcji

29.08.2022

Cztery organizacje sędziowskie pozywają Radę UE za akceptację polskiego KPO

29.07.2022

Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny? Sadurski: Usunięcie dublerów nie wystarczy, trzeba iść dalej

13.07.2022

Komisja Europejska domaga się zmian w zakresie praworządności. Ziobro oskarża ją o szantaż

04.07.2022

Czy nie lepiej usunąć Węgry i Polskę z Unii Europejskiej? John Morijn: Odrzucam ten pomysł

29.06.2022

Rząd PiS znów stanął przed TSUE. Komisja Europejska: system dyscyplinowania sędziów narusza prawo UE

28.06.2022

Europa nie może iść na kompromis, jeśli chodzi o rządy prawa w Polsce

30.03.2022

TSUE potwierdził, że sposób wyboru KRS ma wpływ na ocenę niezawisłości sądu [ANALIZA WYROKU]

16.03.2022

ETPCz zasądza 30 tys. euro sędziemu ze starej KRS, któremu ustawa PiS skróciła kadencję [WYROK]

22.02.2022

TSUE: sędziów nie można dyscyplinować za stosowanie zasady pierwszeństwa prawa UE

03.02.2022

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka obnaża słabość zmian w SN proponowanych w LexDuda

03.02.2022

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka obnaża słabość zmian w SN proponowanych w LexDuda

28.01.2022

„Nasza praworządność”. Polki w Holandii edukują o ataku na sądy w Polsce

22.01.2022

Polscy kandydaci na sędziów Trybunału w Strasburgu odrzuceni. Porażka założyciela Ordo Iuris



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200