Wierny żołnierz Ziobry prezesem największego sądu w Polsce. Dostał nominację

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Według źródła OKO.press główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab dostał nominację na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Schab jest znany ze ścigania niezależnych sędziów. Jeśli informacja oficjalnie się potwierdzi, oznacza zaostrzenie kursu w największym sądzie w PolsceZ informacji OKO.press wynika, że Piotr Schab nominację z ministerstwa sprawiedliwości na prezesa sądu okręgowego dostał w poniedziałek 16 listopada po południu. Nominacja jest zaskoczeniem, bo Schab do tej pory jako główny rzecznik dyscyplinarny zajmował się głównie wytaczaniem dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Robił to z dwoma zastępcami Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą. A że ścigają sędziów za byle co, stali się symbolami „dobrej zmiany” w sądach.

 

O nominacji dla Piotra Schaba środowisko warszawskich prawników spekulowało od kilku dni. Z naszych informacji wynika, że Schab miał postawić warunki finansowe w zamian za zgodę na objęcie tej funkcji. OKO.press chciało zapytać Schaba o nominację, ale jego telefon komórkowy był wyłączony. Nie udało nam się też ustalić, czy funkcję prezesa największego i najważniejszego sądu w Polsce będzie łączył z funkcją głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów. Chcieliśmy o to zapytać rzeczniczkę resortu sprawiedliwości Agnieszkę Borowską, ale nie odebrała telefonu.

 

Prezes Bitner odchodziła trzy razy

 

Nominacja dla Schaba na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie to skutek rezygnacji z tej funkcji Joanny Bitner, dotychczasowej prezes. Rezygnację złożyła 5 listopada. Pierwszy napisał o tym Onet.

 

Z informacji OKO.press wynika, że Bitner nie miała wyjścia. Musiała zrezygnować z powodu napięć pomiędzy nią a wiceminister sprawiedliwości Anną Dalkowską, która odpowiada za sądy. Z naszych informacji wynika, że Bitner zarzucano złą organizację pracy sądu w czasie epidemii – statystyki pracy sądu nie są najlepsze. Ponadto Bitner była kojarzona jako człowiek Łukasza Piebiaka, który był kadrowym w sądach. Piebiak odszedł z resortu sprawiedliwości w 2019 roku po wybuchu afery hejterskiej.

 

Bitner kierowała sądem od 2017 roku, obejmując stanowisko po poprzedniej prezes, której wygasła kadencja. Nominację dostała od resortu Ziobry. Nadal jednak była członkinią stowarzyszenia Iustitia, które jest głównym krytykiem „reform” ministra Ziobry.

 

Za jej rządów w Sądzie Okręgowym w Warszawie nie dochodziło do spięć z sędziami, zwłaszcza tymi angażującymi się w obronę wymiaru sprawiedliwości przed zmianami wprowadzanymi przez PiS. Takie spięcia były w Krakowie, czy w Olsztynie. Nie utrudniała również pracy samorządu sędziowskiego.

 

Jej kadencja nie będzie też kojarzona jako kadencja typowego „prezesa dobrej zmiany”. Ze znanych jej wpadek było głośno o tym, że na czas składania zeznań przez Jarosława Kaczyńskiego w jednej ze spraw kazała wyłączyć z użytku dla innych dwa korytarze sądu.

 

Nie jest też tajemnicą, że Bitner była w konflikcie z wiceprezesem sądu Dariuszem Drajewiczem, członkiem nowej KRS, który nominację na to stanowisko dostał w tym samym okresie. Media pisały, że Drajewicz nie przepracowuje się w sądzie. Z tego powodu Bitner już wcześniej dwa razy składała rezygnację, ale wówczas nie została ona przyjęta przez resort sprawiedliwości.

 

Z naszych informacji wynika, że po rezygnacji Bitner rezygnację złożyła także wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzata Szymkiewicz-Trelka, której podlegają wydziały cywilne. Nie udało nam się ustalić, czy została ona przyjęta.

 

Jak będzie rządził Schab

 

Stołeczni sędziowie spekulują teraz, co oznacza dla ich sądu nominacja na prezesa dla Piotra Schaba. Czy zaostrzy kurs wobec sędziów, zwłaszcza tych angażujących się w obronę wolnych sądów?

 

To oznaczałoby konflikt, bo warszawscy sędziowie już nie raz pokazali, że represji się nie boją.

 

W Sądzie Okręgowym jest spora grupa sędziów, którzy angażują się w obronę niezależności – jak Piotr Gąciarek czy Igor Tuleya. Sędziowie pokazują też przywiązanie do niezależności w swoich orzeczeniach. Za co są ścigani przez rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, czyli Schaba (główny rzecznik) i przez dwóch jego zastępców Radzika i Lasotę.

 

Za to rzecznicy dyscyplinarni awansowali. Nowa KRS dała nominację dla Piotra Schaba na sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Przemysława Radzika KRS awansowała na sędziego do tego samego sądu, a jego żonie Gabrieli Zalewskiej-Radzik KRS dała nominację aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z kolei Michał Lasota awansował na sędziego do Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

PS. Już po publikacji naszego tekstu informację o nominacji dla Schaba na prezesa sądu podał prorządowy portal wPolityce, który ma źródła zbliżone do resortu sprawiedliwości. Portal liczy, że Schab będzie bezkompromisowy jako prezes. Z informacji OKO.press wynika też, że po publikacji naszego tekstu wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie zaczęli informować sędziów o nominacji dla Schaba.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

17 listopada 2020Inne artykuły tego autora

15.01.2021

Zastępczyni Ziobry chce degradacji dla sędzi. Pretekst: brak aresztu dla zakażonego koronawirusem

14.01.2021

Przewrót w nowej KRS. „Jastrzębie” Ziobry odwołały przewodniczącego Rady i jej rzecznika

13.01.2021

Dymisja za obronę sędziów Tuleyi, Morawiec i Juszczyszyna. Stanowisko straci sędzia z Łodzi

13.01.2021

Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

10.01.2021

Sędzia Tuleya odpowiada na wezwanie Prokuratury Krajowej: „Nie pójdę, nie boję się ich”

04.01.2021

Prokuratura Ziobry oskarża niezależną prokuratorkę. To precedens, który ma zastraszyć śledczych

29.12.2020

Precedensowy protest sędziów pod siedzibą prokuratury: Przestańcie nas zastraszać!

24.12.2020

Kaczyński po raz pierwszy zapowiedział wprost czystkę wśród sędziów

19.12.2020

Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne

18.12.2020

Sędziowie żądają powrotu do pracy sędziów Tulei, Morawiec i Juszczyszyna. Raz w miesiącu nie będą sądzić

18.12.2020

Precedensowy list sędziów. Żądają ochrony przed naciskami i represjami Prokuratury Krajowej

16.12.2020

Szaleństwo Prokuratury Krajowej. Ściga 7 sędziów za korzystne dla gnębionego prokuratora orzeczenia

16.12.2020

Prokuratura zarzuciła sieć na Giertycha. Czy grożą mu zarzuty za zasłabnięcie i pobyt w szpitalu?

15.12.2020

Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w Polsce

13.12.2020

Sędziowie i prokuratorzy z całej Europy apelują do Brukseli: brońcie praworządności i wolnych sądów!

12.12.2020

Absurdalne uzasadnienie do odebrania immunitetu sędziemu Tulei: Nie ulegliśmy naciskom!

11.12.2020

Zawieszeniem sędziego Tulei zajmie się TSUE! Warszawski sąd skierował pytania prejudycjalne

08.12.2020

Spektakularna porażka Ziobry w powołanej przez PiS nowej Izbie SN

07.12.2020

Wielka akcja w obronie sędziego Igora Tulei w krakowskim sądzie

03.12.2020

Sąd rozjechał prokuraturę ws. Giertycha. Postawienie mu zarzutów nieskuteczne i nieetyczneWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200