Wierny żołnierz Ziobry prezesem największego sądu w Polsce. Dostał nominację

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Według źródła OKO.press główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab dostał nominację na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Schab jest znany ze ścigania niezależnych sędziów. Jeśli informacja oficjalnie się potwierdzi, oznacza zaostrzenie kursu w największym sądzie w PolsceZ informacji OKO.press wynika, że Piotr Schab nominację z ministerstwa sprawiedliwości na prezesa sądu okręgowego dostał w poniedziałek 16 listopada po południu. Nominacja jest zaskoczeniem, bo Schab do tej pory jako główny rzecznik dyscyplinarny zajmował się głównie wytaczaniem dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Robił to z dwoma zastępcami Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą. A że ścigają sędziów za byle co, stali się symbolami „dobrej zmiany” w sądach.

 

O nominacji dla Piotra Schaba środowisko warszawskich prawników spekulowało od kilku dni. Z naszych informacji wynika, że Schab miał postawić warunki finansowe w zamian za zgodę na objęcie tej funkcji. OKO.press chciało zapytać Schaba o nominację, ale jego telefon komórkowy był wyłączony. Nie udało nam się też ustalić, czy funkcję prezesa największego i najważniejszego sądu w Polsce będzie łączył z funkcją głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów. Chcieliśmy o to zapytać rzeczniczkę resortu sprawiedliwości Agnieszkę Borowską, ale nie odebrała telefonu.

 

Prezes Bitner odchodziła trzy razy

 

Nominacja dla Schaba na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie to skutek rezygnacji z tej funkcji Joanny Bitner, dotychczasowej prezes. Rezygnację złożyła 5 listopada. Pierwszy napisał o tym Onet.

 

Z informacji OKO.press wynika, że Bitner nie miała wyjścia. Musiała zrezygnować z powodu napięć pomiędzy nią a wiceminister sprawiedliwości Anną Dalkowską, która odpowiada za sądy. Z naszych informacji wynika, że Bitner zarzucano złą organizację pracy sądu w czasie epidemii – statystyki pracy sądu nie są najlepsze. Ponadto Bitner była kojarzona jako człowiek Łukasza Piebiaka, który był kadrowym w sądach. Piebiak odszedł z resortu sprawiedliwości w 2019 roku po wybuchu afery hejterskiej.

 

Bitner kierowała sądem od 2017 roku, obejmując stanowisko po poprzedniej prezes, której wygasła kadencja. Nominację dostała od resortu Ziobry. Nadal jednak była członkinią stowarzyszenia Iustitia, które jest głównym krytykiem „reform” ministra Ziobry.

 

Za jej rządów w Sądzie Okręgowym w Warszawie nie dochodziło do spięć z sędziami, zwłaszcza tymi angażującymi się w obronę wymiaru sprawiedliwości przed zmianami wprowadzanymi przez PiS. Takie spięcia były w Krakowie, czy w Olsztynie. Nie utrudniała również pracy samorządu sędziowskiego.

 

Jej kadencja nie będzie też kojarzona jako kadencja typowego „prezesa dobrej zmiany”. Ze znanych jej wpadek było głośno o tym, że na czas składania zeznań przez Jarosława Kaczyńskiego w jednej ze spraw kazała wyłączyć z użytku dla innych dwa korytarze sądu.

 

Nie jest też tajemnicą, że Bitner była w konflikcie z wiceprezesem sądu Dariuszem Drajewiczem, członkiem nowej KRS, który nominację na to stanowisko dostał w tym samym okresie. Media pisały, że Drajewicz nie przepracowuje się w sądzie. Z tego powodu Bitner już wcześniej dwa razy składała rezygnację, ale wówczas nie została ona przyjęta przez resort sprawiedliwości.

 

Z naszych informacji wynika, że po rezygnacji Bitner rezygnację złożyła także wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzata Szymkiewicz-Trelka, której podlegają wydziały cywilne. Nie udało nam się ustalić, czy została ona przyjęta.

 

Jak będzie rządził Schab

 

Stołeczni sędziowie spekulują teraz, co oznacza dla ich sądu nominacja na prezesa dla Piotra Schaba. Czy zaostrzy kurs wobec sędziów, zwłaszcza tych angażujących się w obronę wolnych sądów?

 

To oznaczałoby konflikt, bo warszawscy sędziowie już nie raz pokazali, że represji się nie boją.

 

W Sądzie Okręgowym jest spora grupa sędziów, którzy angażują się w obronę niezależności – jak Piotr Gąciarek czy Igor Tuleya. Sędziowie pokazują też przywiązanie do niezależności w swoich orzeczeniach. Za co są ścigani przez rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, czyli Schaba (główny rzecznik) i przez dwóch jego zastępców Radzika i Lasotę.

 

Za to rzecznicy dyscyplinarni awansowali. Nowa KRS dała nominację dla Piotra Schaba na sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Przemysława Radzika KRS awansowała na sędziego do tego samego sądu, a jego żonie Gabrieli Zalewskiej-Radzik KRS dała nominację aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z kolei Michał Lasota awansował na sędziego do Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

PS. Już po publikacji naszego tekstu informację o nominacji dla Schaba na prezesa sądu podał prorządowy portal wPolityce, który ma źródła zbliżone do resortu sprawiedliwości. Portal liczy, że Schab będzie bezkompromisowy jako prezes. Z informacji OKO.press wynika też, że po publikacji naszego tekstu wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie zaczęli informować sędziów o nominacji dla Schaba.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

17 listopada 2020Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200