Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prokuratura Krajowa złożyła do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej wniosek o zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei. Wniosek podpisał Czesław Stanisławczyk, który prokuratorem jest od niedawana i zrobił za PiS „karierę”Wniosek do Izby Dyscyplinarnej wpłynął w poniedziałek 15 marca 2021 roku. Jest on realizacją zapowiedzi Prokuratury Krajowej sprzed kilku dni. Prokuratura chce, by nielegalna Izba wydała zgodę na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego przez policję. Bo Tuleya wcześniej trzy razy zignorował jej wezwanie.

 

Prokuratura wzywa go na przesłuchanie w charakterze osoby podejrzanej. Jednocześnie chce mu postawić absurdalny zarzut karny za wpuszczenie dziennikarzy na ogłoszenie krytycznego dla PiS orzeczenia. Igor Tuleya ignoruje wezwania, bo jak wielu prawników nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd. A w konsekwencji nie uznaje legalności jej decyzji, na mocy której uchylono mu immunitet i zawieszono go w obowiązkach sędziego.

 

Izba nie wyznaczyła jeszcze składu, który rozpozna nowy wniosek prokuratury. Nie ma też terminu wydania decyzji. Jeśli zgodzi się na zatrzymanie sędziego i do niego dojdzie, to odbije się to szerokim echem w świecie. Bo będzie to pierwszy polski sędzia zatrzymany za wydane orzeczenie, które nie spodobało się władzy PiS. Sprawa będzie głośna tym bardziej, że Tuleya jest symbolem wolnych sądów w Polsce.

 

Od wójta aż do Prokuratury Krajowej

 

Dlatego wszyscy śledzą, kto podejmuje decyzje dotyczące sędziego Igora Tulei. To ważne również z tego powodu, że w przyszłości, gdy skończy się władza PiS, wszystkie takie działania będą rozliczane.

 

Z informacji wynika, że pod wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej o zatrzymanie i siłowe doprowadzenie Tulei podpisał się prokurator Czesław Stanisławczyk.

 

Pracuje on w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. To specjalny wydział powołany przez PiS do ścigania sędziów i prokuratorów. Trafiają tam tylko zaufane osoby. Pracują jednak pod ciągłą presją i w każdej chwili mogą być odwołane za decyzje niezgodne z oczekiwaniami kierownictwa Prokuratury Krajowej, na czele której stoi Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry.

 

Wszyscy prokuratorzy w wydziale spraw wewnętrznych pracują bowiem na czasowych delegacjach. Takie delegacje można łatwo cofnąć i wysłać prokuratorów z powrotem do pracy w rodzinnym mieście. I tak się dzieje, bo w wydziale spraw wewnętrznych jest rotacja. Obecnie pracuje tam 16 prokuratorów.

 

Czesław Stanisławczyk jest w wydziale już ponad rok. To ciekawy przykład na to, kto teraz pnie się w prokuraturze w górę.

 

Stanisławczyk formalnie jest prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, ale jeszcze kilka lat temu prokuratorem nie był. Jak pisała „Gazeta Wyborcza” w przeszłości pracował w CBA. Był też adwokatem i wójtem gminy Laskowa koło Limanowej, w której częstym gościem był poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. W kwietniu 2018 roku został prokuratorem rejonowym w Limanowej, a już w grudniu 2019 roku prokuratorem okręgowym w Nowym Sączu (awans był w trybie nagrodowym, z pominięciem ustawowych zasad). Stamtąd od razu delegowano go do Prokuratury Krajowej.

 

Jest on trzecim prokuratorem, który zajmuje się ściganiem sędziego Igora Tulei. To Stanisławczyk domagał się w nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej uchylenia mu immunitetu. Wcześniej sprawą Tulei w Prokuraturze Krajowej zajmowali się Dariusz Ziomek z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (był delegowany do Prokuratury Krajowej) i Piotr Dąbrowski z Prokuratury Rejonowej w Gdyni (też był delegowany do PK).

 

Tuleya walczy o powrót do orzekania

 

Sędzia Igor Tuleya od początku konsekwentnie nie uznaje ani legalności Izby Dyscyplinarnej, ani działań Prokuratury Krajowej. Spokojnie czeka na siłowe zatrzymanie i doprowadzenie. Mówił, że policja zapuka do jego mieszkania po godzinie 06:00 rano i wywlecze go na przesłuchanie. Zapowiada jednak, że nie będzie składał wyjaśnień. Może je złożyć każdy podejrzany po przedstawieniu mu zarzutów karnych.

 

Tuleya nie czeka jednak biernie na kolejne ruchy prokuratury. Niedawno złożył wniosek o tzw. zabezpieczenie do sądu. Domaga się w nim przywrócenia go do pracy. Pisze też pozew przeciwko macierzystemu Sądowi Okręgowemu w Warszawie w tej sprawie.

 

Tuleya powołuje się na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który kilka tygodni temu orzekł, że nadal jest czynnym sędzią i może orzekać. Sąd apelacyjny uznał bowiem, że decyzja o jego zawieszeniu i uchyleniu mu immunitetu nie jest skuteczna, bo wydała ją Izba Dyscyplinarna, która sądem nie jest. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab – z nominacji resortu Ziobry – nie przywrócił jednak sędziego do pracy. Uważa, że decyzja Izby Dyscyplinarnej nadal obowiązuje.

 

Z wydaniem przez Izbę Dyscyplinarną zgody na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie Tulei może być jednak problem. Jak napisał sędzia Włodzimierz Wróbel ze starej, legalnej Izb Karnej Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie ma kompetencji, by taką zgodę dać. O tym może decydować tylko Izba Karna.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

16 marca 2021


Inne artykuły tego autora

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”

09.05.2022

„Kasta” w Sejmie. Awanse dla „swoich”, „gnojenie” sędziów i obietnica ścigania winnych

06.05.2022

Człowiek Ziobry ściga sędzię Ptaszek za stosowanie prawa UE i rozmowę z OKO.press

05.05.2022

Legalny SN do Trybunału Sprawiedliwości UE: Zbadajcie status nowych sędziów SN, nie wycofamy pytań

04.05.2022

Ziobro chce totalnych sądów. Sędziowie mają być pokorni aż po grób, bo stracą emeryturę [PROJEKT USTAWY]

03.05.2022

Przełom w sprawie sędziego Juszczyszyna. Izba Dyscyplinarna może sama przywrócić go do pracy

02.05.2022

PiS już nie chce Dudzicza i Mitery w nowej KRS. Obaj na pocieszenie chcą wysokiego awansu aż do SN

26.04.2022

Radzik, człowiek od Ziobry: „Żadnemu z kaściaków nie odpuszczę”. Dialogi sędziów „dobrej zmiany”

25.04.2022

„Sprawdźcie działki sędziego Żurka”. Były szef KRS wskazywał, jak uderzyć

25.04.2022

Piebiak: „Ani kroku w tył. O Polskę bić się trzeba”. Sędziowie Cichocki i Szmydt: cała prawda o Kaście

22.04.2022

Piebiak poleca „utłuc kaściaka”. Rzecznik Radzik zamawia donos na Żurka [ŚLEDZTWO OKO.press i ONETU]

09.04.2022

Sąd: Nawacki ma zapłacić 15 tysięcy za blokowanie Juszczyszyna lub czeka go 15 dni aresztu

27.03.2022

Prokurator Generalny nie odpuszcza Żurkowi. Trzecia skarga nadzwyczajna, by zaszkodzić sędziemuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200