Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prokuratura Krajowa złożyła do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej wniosek o zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei. Wniosek podpisał Czesław Stanisławczyk, który prokuratorem jest od niedawana i zrobił za PiS „karierę”Wniosek do Izby Dyscyplinarnej wpłynął w poniedziałek 15 marca 2021 roku. Jest on realizacją zapowiedzi Prokuratury Krajowej sprzed kilku dni. Prokuratura chce, by nielegalna Izba wydała zgodę na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego przez policję. Bo Tuleya wcześniej trzy razy zignorował jej wezwanie.

 

Prokuratura wzywa go na przesłuchanie w charakterze osoby podejrzanej. Jednocześnie chce mu postawić absurdalny zarzut karny za wpuszczenie dziennikarzy na ogłoszenie krytycznego dla PiS orzeczenia. Igor Tuleya ignoruje wezwania, bo jak wielu prawników nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd. A w konsekwencji nie uznaje legalności jej decyzji, na mocy której uchylono mu immunitet i zawieszono go w obowiązkach sędziego.

 

Izba nie wyznaczyła jeszcze składu, który rozpozna nowy wniosek prokuratury. Nie ma też terminu wydania decyzji. Jeśli zgodzi się na zatrzymanie sędziego i do niego dojdzie, to odbije się to szerokim echem w świecie. Bo będzie to pierwszy polski sędzia zatrzymany za wydane orzeczenie, które nie spodobało się władzy PiS. Sprawa będzie głośna tym bardziej, że Tuleya jest symbolem wolnych sądów w Polsce.

 

Od wójta aż do Prokuratury Krajowej

 

Dlatego wszyscy śledzą, kto podejmuje decyzje dotyczące sędziego Igora Tulei. To ważne również z tego powodu, że w przyszłości, gdy skończy się władza PiS, wszystkie takie działania będą rozliczane.

 

Z informacji wynika, że pod wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej o zatrzymanie i siłowe doprowadzenie Tulei podpisał się prokurator Czesław Stanisławczyk.

 

Pracuje on w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. To specjalny wydział powołany przez PiS do ścigania sędziów i prokuratorów. Trafiają tam tylko zaufane osoby. Pracują jednak pod ciągłą presją i w każdej chwili mogą być odwołane za decyzje niezgodne z oczekiwaniami kierownictwa Prokuratury Krajowej, na czele której stoi Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry.

 

Wszyscy prokuratorzy w wydziale spraw wewnętrznych pracują bowiem na czasowych delegacjach. Takie delegacje można łatwo cofnąć i wysłać prokuratorów z powrotem do pracy w rodzinnym mieście. I tak się dzieje, bo w wydziale spraw wewnętrznych jest rotacja. Obecnie pracuje tam 16 prokuratorów.

 

Czesław Stanisławczyk jest w wydziale już ponad rok. To ciekawy przykład na to, kto teraz pnie się w prokuraturze w górę.

 

Stanisławczyk formalnie jest prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, ale jeszcze kilka lat temu prokuratorem nie był. Jak pisała „Gazeta Wyborcza” w przeszłości pracował w CBA. Był też adwokatem i wójtem gminy Laskowa koło Limanowej, w której częstym gościem był poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. W kwietniu 2018 roku został prokuratorem rejonowym w Limanowej, a już w grudniu 2019 roku prokuratorem okręgowym w Nowym Sączu (awans był w trybie nagrodowym, z pominięciem ustawowych zasad). Stamtąd od razu delegowano go do Prokuratury Krajowej.

 

Jest on trzecim prokuratorem, który zajmuje się ściganiem sędziego Igora Tulei. To Stanisławczyk domagał się w nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej uchylenia mu immunitetu. Wcześniej sprawą Tulei w Prokuraturze Krajowej zajmowali się Dariusz Ziomek z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (był delegowany do Prokuratury Krajowej) i Piotr Dąbrowski z Prokuratury Rejonowej w Gdyni (też był delegowany do PK).

 

Tuleya walczy o powrót do orzekania

 

Sędzia Igor Tuleya od początku konsekwentnie nie uznaje ani legalności Izby Dyscyplinarnej, ani działań Prokuratury Krajowej. Spokojnie czeka na siłowe zatrzymanie i doprowadzenie. Mówił, że policja zapuka do jego mieszkania po godzinie 06:00 rano i wywlecze go na przesłuchanie. Zapowiada jednak, że nie będzie składał wyjaśnień. Może je złożyć każdy podejrzany po przedstawieniu mu zarzutów karnych.

 

Tuleya nie czeka jednak biernie na kolejne ruchy prokuratury. Niedawno złożył wniosek o tzw. zabezpieczenie do sądu. Domaga się w nim przywrócenia go do pracy. Pisze też pozew przeciwko macierzystemu Sądowi Okręgowemu w Warszawie w tej sprawie.

 

Tuleya powołuje się na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który kilka tygodni temu orzekł, że nadal jest czynnym sędzią i może orzekać. Sąd apelacyjny uznał bowiem, że decyzja o jego zawieszeniu i uchyleniu mu immunitetu nie jest skuteczna, bo wydała ją Izba Dyscyplinarna, która sądem nie jest. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab – z nominacji resortu Ziobry – nie przywrócił jednak sędziego do pracy. Uważa, że decyzja Izby Dyscyplinarnej nadal obowiązuje.

 

Z wydaniem przez Izbę Dyscyplinarną zgody na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie Tulei może być jednak problem. Jak napisał sędzia Włodzimierz Wróbel ze starej, legalnej Izb Karnej Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie ma kompetencji, by taką zgodę dać. O tym może decydować tylko Izba Karna.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

16 marca 2021


Inne artykuły tego autora

05.06.2023

Blef Dudy. Decyzje rosyjskiej komisji ma oceniać powołana przez PiS Izba Kontroli z neo-sędziami

31.05.2023

Prawnicy: lex Tusk łamie prawo unijne, musi interweniować KE. Polska może stracić miliardy euro

30.05.2023

Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

16.05.2023

Prokuratura Krajowa może przegrywać precedensowe procesy. Przez „wadliwego” pełnomocnika

11.05.2023

Nielegalna KRS domyka przejęcie Sądu Najwyższego. Desant neo-sędziów na Izbę Cywilną

09.05.2023

Neo-sędziowie przejmują kontrolę nad Izba Karną SN. Prezesem zostanie neo-sędzia Kapiński

26.04.2023

Pierwsze orzeczenie z Pegasusem w tle. SN nie uchylił immunitetu prokurator od Ewy Wrzosek

24.04.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką. Za szykany sędziego Ferka

21.04.2023

Pilne. SN: Resort Ziobry ma przeprosić sędzię Koskę-Janusz za oczerniający ją komunikat

20.04.2023

Iustitia: Nie daliśmy się złamać przez 8 lat, wygramy. Walczymy o nowoczesne sądy i nową KRS

11.04.2023

Ziobro robi skok na prokuraturę. Chce zabetonować w niej swoich ludzi i kontrolę nad śledztwami

03.04.2023

Afera hejterska wraca. Sędzia Żurek chce ścigania prokuratorów, którzy umorzyli sprawę jego hejterów

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sąduWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200