Wiceszef Ordo Iuris nie będzie doradzał UE ws. LGBT. Trwa postępowanie wyjaśniające

Udostępnij

Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…

Więcej

"W oczekiwaniu na dokończenie procedury pan Zych zgodził się nie uczestniczyć w żadnych pracach grupy roboczej zajmującej się strategią równości LGBTIQ na lata 2020-2025" - pisze Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w odpowiedzi na apel eurodeputowanych



Kierownictwo grupy Różnorodność Europa w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES) odpowiada na apel 34 europosłów i europosłanek zrzeszonych w Intergrupie ds. praw osób LGBT.

 

W liście z 18 lutego 2021 eurodeputowani alarmowali, że członkiem EKES kilka miesięcy temu został wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych. Dopytywali, czy osoba o takich poglądach powinna uczestniczyć w opiniowaniu unijnej strategii LGBT. I czy będzie w stanie działać na rzecz statutowych celów grupy Różnorodność Europa, w tym praw kobiet i mniejszości.

 

 

Zych trafił do Komitetu nie jako członek Ordo Iuris, a przedstawiciel Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej, której OI jest członkiem. Zdaniem eurodeputowanych informacja o członkostwie w OI została „wygodnie pominięta” w profilu kandydata.

 

Przewodniczący i wiceprzewodniczący Grupy Różnorodność Europa w EKES przyznają, że są „poważnie zaniepokojeni”, informacjami przekazanymi przez europosłów i europosłanki.

 

„Stanowisko organizacji »Ordo Iuris« w tematach równości praw, zwłaszcza praw osób LGBTI, jest sprzeczne z wartościami Komitetu i traktatami (art. 2 i 3 Traktatu o UE).” – piszą członkowie EKES w liście z 24 lutego 2021.

 

Na tym jednak nie koniec.

 

Zych odsunięty od spraw LGBT

 

Kierownictwo grupy Różnorodność Europa powołuje się na regulamin Komitetu. Od jego członków wymaga się, by zapewniali „propagowanie, skuteczną ochronę i poszanowanie praw podstawowych i wartości takich jak godność osoby ludzkiej, niedyskryminacja, tolerancja, wolność, solidarność, zasada praworządności i równość płci”.

 

W reakcji na list europosłów przewodniczący postanowili wszcząć wobec Tymoteusza Zycha postępowanie wyjaśniające. Zamierzają:

 

  • poprosić go, by dookreślił swoje poglądy w odniesieniu do stanowiska prezentowanego przez Ordo Iuris;
  • zgromadzić informacje dotyczące jego publicznych wypowiedzi na tematy takie jak równość płci, prawa kobiet, prawa mniejszości i prawa podstawowe.

 

Na podstawie tych informacji i po wysłuchaniu Zycha kierownictwo wyda grupie stosowne rekomendacje. Do tego czasu Zych ma nie uczestniczyć w pracach nad opinią o strategii równości LGBT na lata 2020-2025.

 

Członkowie EKES deklarują, że chętnie przedyskutują z sygnatariuszami listu procedurę przyjmowania członków do Komitetu.

 

„Pragniemy przypomnieć, że proces nominacji (art. 302 Traktatu o Funkcjonowaniu UE) jest poza naszą kontrolą. Rządy państw członkowskich przedstawiają kandydatury, a Rada przyjmuje je po konsultacji z Komisją […]. Kiedy ten proces się kończy, EKES po prostu akceptuje nominację” – tłumaczą w liście.

 

Podkreślają, że w tracie procedury wyłaniania kandydatów żadna instytucja nie zgłosiła sprzeciwu wobec nominacji Zycha.

 

Jak to się stało?

 

Jak pisaliśmy, EKES (ang. European Economic and Social Committee, EESC) to ciało doradcze Unii Europejskiej, które opiniuje pomysły legislacyjne unijnych instytucji. Komitet, w którym zasiada 21 członków z Polski, co roku wydaje średnio 175 opinii i raportów.

 

Tymoteusz Zych do grupy Różnorodność Europa – w której pracują m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych – trafił w wyniku skomplikowanej procedury nominacyjnej, bez wymaganej opinii sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

 

W EKES przyłączył się m.in. do zespołu pracującego nad opinią o unijnej strategii na rzecz osób LGBT.

 

„Okazało się, że było tam najmniej chętnych, więc zostałem przyjęty. Interesuję się tym tematem, a zwłaszcza nadawaniem tej dyskusji mniej jednowymiarowego charakteru” – powiedział Zych w rozmowie nami.

 

Europarlamentarzyści działający w Intergrupie ds. praw osób LGBTI mieli jednak poważne wątpliwości, czy ultrakonserwatywna agenda spod szyldu Ordo Iuris powinna mieć swoją reprezentację w EKES.

 

„Czy członkowie organizacji, która działa przeciwko podstawowym prawom dla osób LGBTI i przeciwko równości płci, powinni zasiadać w ciałach, które odgrywają tak dużą rolę w instytucjach europejskich? Instytucjach, które powinny te prawa promować i wzmacniać? Uważamy, że przynajmniej trzeba to przedyskutować” – mówiła nam eurodeputowana Terry Reintke.

 

Tymoteusz Zych reakcję Komitetu na list eurodeputowanych skomentował w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”:

 

„Ku mojemu zdziwieniu, nie zignorowano go, a nawet wezwano mnie do złożenia wyjaśnień na temat moich poglądów. Takie przesłuchanie przed kierownictwem grupy ma mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Na tej podstawie władze grupy chcą rekomendować członkom decyzję co do mojego udziału w jej pracach. Cała ta procedura nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej. Budzi to tym większe zdziwienie, że zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE członek EKES dysponuje wolnym mandatem i nie podlega żadnym instrukcjom”.



Autor


Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…


Więcej

Opublikowany

26 lutego 2021






Inne artykuły tego autora

24.01.2025

Rusza proces białostockiego “mistrza dotacji”. Za rządów PiS miał wyłudzić 42 mln zł

18.10.2024

Rząd opublikował strategię migracyjną. Dodano zdanie o „kontroli parlamentarnej”

13.08.2024

Ks. Michał O. z Fundacji Profeto ma nowe zarzuty. Prokuratura chce zatrzymać go w areszcie

03.08.2024

Sprawa aresztu Romanowskiego. Prokuratura chce zmiany sędziego

30.07.2024

Prokuratura zaskarży decyzję sądu o uwolnieniu Marcina Romanowskiego

07.06.2024

Sędzia Tuleya pozywa Patryka Jakiego. Chodzi o Pegasusa

20.05.2024

Donald Tusk: „Pętla informacji zaciska się wokół Antoniego Macierewicza”

17.01.2024

Ziobryści bojkotują decyzje Bodnara w Prokuraturze Krajowej

08.01.2024

7 stycznia – podsumowanie dnia. PiS nagania ludzi na marsz. Prezydent nieugięty ws. Kamińskiego

07.01.2024

Hołownia skonsultuje „aferę mandatową” z Bodnarem i Wiąckiem

06.12.2023

Politycy opozycji zawiadamiają prokuraturę ws. działań neoKRS. Chodzi o ostatnią uchwałę

17.08.2023

Ziobro chce uniewinnienia Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Złożył skargę do SN

04.03.2023

Patryk Jaki dowodzi: Nie ma zasady pierwszeństwa prawa UE. OKO.press: Jest

29.01.2023

System kamieni milowych w fazie testów, Bruksela pod presją. Skorzysta na tym rząd PiS?

26.01.2023

Śledztwo ws. 100 tys. euro Czarneckiego w martwym punkcie. A prokurator dostał awans [UJAWNIAMY]

03.01.2023

Duda krytykuje „wielomiesięczną zwłokę w Sejmie” i nową ustawę o SN. Co z KPO?

06.12.2022

Ogórek i Ziemkiewicz winni zniesławienia Elżbiety Podleśnej. Jest wyrok

04.11.2022

Sędzia na medal. PiS i przyjaciele chcą odznaczyć byłego prezesa Izby Dyscyplinarnej

12.09.2022

Morawiecki na konferencji o Ukrainie broni sądowych „reform” PiS. „Chodzi o dekomunizację

24.08.2022

Legutko o blokadzie KPO: „Priorytetem instytucji europejskich jest obalenie polskiego rządu”



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200