Timothy Garton Ash (po polsku!): Od sukcesu 1989 do kryzysu 2019. Zapraszamy na wykład 3 czerwca

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? - prof. Timothy Garton Ash zaprasza do dyskusji nad kryzysem polskiej i europejskiej demokracji. Wykład im. Osiatyńskiego 3 czerwca. Głos zabiorą: m.in. D. Huebner, A. Smolar, K. Kasia, A. Bodnar3 czerwca 2019, na dzień przed 30. rocznicą wyborów, które otworzyły drogę do wolności w Polsce, Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press zapraszają na doroczny wykład im. Wiktora Osiatyńskiego.

 

Wygłosi go jeden z najsłynniejszych intelektualistów europejskich prof. Timothy Garton Ash profesor europeistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Słowo wstępne będzie miał dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 

Wykłady im. Wiktora Osiatyńskiego, zmarłego w kwietniu 2017 roku wybitnego prawnika-konstytucjonalisty oraz obrońcy praw człowieka, a także patrona naszego Archiwum i przyjaciela OKO.press, są okazją do dyskusji o najważniejszych politycznych, prawnych i społecznych procesach w Polsce i Europie.

 

W 2018 roku wykład „Skąd wziął się populizm, dokąd idzie i jak z nim walczyć?” wygłosił prof. Jan Werner Mueller z Uniwersytetu Princeton (nagranie wykładu i debaty).

 

W tym roku czeka nas kolejne spotkanie z wybitnym myślicielem. Timothy Garton Ash będzie mówił po polsku! Podał nam temat: „Polska, Europa: od «chwalebnej rewolucji» 1989 do kryzysu Unii 2019″.

 

Słynny brytyjski intelektualista odniesie się do paradoksalnej sytuacji, w jakiej znalazła się i Polska, i Europa. W 30 lat po sukcesie Jesieni Ludów 1989, a potem udanej transformacji ustrojowej w krajach postkomunistycznych i przyjęciu ich do Unii Europejskiej, doszło do zaburzeń procesu demokratyzacji i samej idei europejskiej.

 

Jakie są źródła obecnego kryzysu? Czy można go było uniknąć?

 

Timothy Garton Ash zachęca do wspólnej refleksji nad pytaniami:

 

  • Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy?
  • W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych?
  • Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

Pytania postawione przez Asha brzmią jeszcze bardziej frapująco po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwyższa od 1994 roku frekwencja w państwach członkowskich dowodzi, że obywatele UE dostrzegają wagę zjednoczonej Europy. Zarówno zaskakująco dobre wyniki liberałów i zielonych, jak i umacnianie się prawicowych populistów w najludniejszych państwach UE takich jak Francja, Wielka Brytania czy Polska wskazują na oczekiwanie wyborców, żeby szukać innych niż do tej pory odpowiedzi na zróżnicowane kryzysy  UE.

 

W drugiej części spotkania do tez profesora Asha oraz do wyników wyborów europejskich odniosą się Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dr Katarzyna Kasia, filozofka związana z „Kulturą Liberalną”, prof. Danuta Huebner, europosłanka, była minister i pierwsza polska komisarz w Komisji Europejskiej.

 

Na koniec głos zabiorą aktywiści zaangażowani w kwestie ochrony praworządności, prowadzenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej, a także przestrzegania praw pracowniczych: Maria Ejchart-Dubois (Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS), Katarzyna Jagiełło (Greenpeace Polska) oraz Piotr Szumlewicz (publicysta i działacz związkowy).

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 


 

Timothy Garton Ash – brytyjski historyk, intelektualista, znawca nowożytnej i współczesnej historii Europy, w tym Europy Środkowej i Wschodniej. Świadek, kronikarz, komentator przemian demokratycznych w regionie po 1989. Stawia też pytanie, jak w ramach Unii Europejskiej połączyć wartości wolności oraz różnorodności, czy i jakie granice stawiać wolności słowa. Ostatnio wydał „Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata” (wydanie polskie Znak, 2018).

 

Polski czytelnik pamięta jego tłumaczone na polski książki m.in. „Polska rewolucja: Solidarność”, „Wiosna obywateli: Rewolucja 1989: widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”,  „Teczka. Historia osobista”.

 

Jest profesorem studiów europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie w St. Antony’ College zajmuje stanowisko ufundowane ku czci wybitnego brytyjskiego filozofa Isaiaha Berlina. Jest również związany z Uniwersytetem Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

 

W maju 2019 roku, w chaosie Brexitu i przed wyborami europejskimi, Timothy Garton Ash przypominał, że „żadna europejska osada, zakon, imperium, wspólnota narodów, rzeczpospolita, czy unia nie trwa wiecznie. Ale dzisiejszy projekt europejski, ze wszystkimi swoimi wadami, jest wart obrony; szkoda byłoby ją stracić, aby dopiero zrozumieć jej prawdziwą wartość.” (The Guardian, 9 maja 2019).

 


Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, 3 czerwca 2019 roku

 

Prof. Timothy Garton Ash: Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019

 

Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy? W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych? Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

PROGRAM

 

18:30 – uwagi wstępne – Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
18:45-19:30 – wykład „Od chwalebnej rewolucji 1989 do kryzysu Unii Europejskiej 2019” – prof. Timothy Garton Ash
19:30-19:50 – dyskusja – Timothy Garton Ash, Aleksander Smolar, Katarzyna Kasia, Danuta Huebner.
19:50-21:o0 – dyskusja z udziałem publiczności, w tym głosy z perspektywy aktywistów – obrońców rządów prawa (Maria Ejchart-Dubois), przyrody i klimatu (Katarzyna Jagiełło), praw pracowniczych (Piotr Szumlewicz).

 

Rejestracja nie jest wymagana. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Nie zapewniamy tłumaczenia na inne języki. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego. Nagranie wideo będzie dostępne później na kanale YouTube Archiwum Osiatyńskiego.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

28 maja 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

07.04.2021

Konferencja Ambasadorów RP: Komentarz do „spotkania w Budapeszcie”

31.03.2021

Łukasz Woźnicki: Nowelizacja ustawy o SN przyjęta. „Domknie kontrolę nad tym sądem”

29.03.2021

Prof. Jędrzej Skrzypczak: SLAPP narasta. Czas wyznaczyć granicę nękania pozwami

27.03.2021

Hulaj władzo, piekła nie ma. I Prezes SN przeciw jawności i społeczeństwu obywatelskiemu

27.03.2021

„Chybione, trudne do obrony”. Ekspertka rozbraja zarzuty Polski i Węgier ws. „pieniędzy za praworządność”

24.03.2021

NGO do Manowskiej: Prosimy o wycofanie wniosku do TK. Obywatele chcą wiedzieć

23.03.2021

Prof. Zachariasz o korupcji w samorządach. Dlaczego tak trudno jej zapobiegać?

21.03.2021

Włodzimierz Wróbel (na Facebooku): Chyba warto znowu przypomnieć. Po co politykom przejęcie Sądu Najwyższego?

21.03.2021

571 sędziów do 19 ministrów, prokuratorów, policjantów i osób z Sądu Najwyższego w oświadczeniu pisze: Tuleya jest sędzią!

21.03.2021

Jarosław Kaczyński, komisarz ds. bezpieczeństwa władzy. Tekst prof. Kuźniara

21.03.2021

Naukowcy-prawnicy protestują przeciwko zapowiedzi złożenia przez Orlen powództwa typu SLAPP przeciwko prof. Romanowskiemu

19.03.2021

Władza i sądy: domykanie kontroli nad Sądem Najwyższym

18.03.2021

Oświadczenie sędziów Sądu Najwyższego w sprawie działań prokuratury z dnia 17 marca 2021 roku

16.03.2021

Administracja Bidena nie będzie patrzeć przez palce na zamach na media i praworządność w Polsce

15.03.2021

Prokuratura na usługach Ziobry i Święczkowskiego chce ścigać internautów z art. 212 kk

14.03.2021

„Pierwsza prezes SN nie wykonała ustawowego obowiązku”. Senat nie przyjął sprawozdania z działalności SN

14.03.2021

Środowisko dziennikarskie poza narzekaniem nie robi prawie nic. Tak ułatwia PiS-owi demolkę mediów

08.03.2021

Sędzia Żurek o decyzji rzecznika dyscyplinarnego: Będziemy dalej walczyć. Robimy to dla obywateli

02.03.2021

„Tęcza, symbol dumy osób LGBT, nie niesie poniżających treści” – uzasadnienie wyroku słowo w słowo

21.02.2021

Nikita Grekowicz: Pokazówka Łukaszenki. Dziennikarki Biełsatu skazane na 2 lata więzieniaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200