Timothy Garton Ash (po polsku!): Od sukcesu 1989 do kryzysu 2019. Zapraszamy na wykład 3 czerwca

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? - prof. Timothy Garton Ash zaprasza do dyskusji nad kryzysem polskiej i europejskiej demokracji. Wykład im. Osiatyńskiego 3 czerwca. Głos zabiorą: m.in. D. Huebner, A. Smolar, K. Kasia, A. Bodnar3 czerwca 2019, na dzień przed 30. rocznicą wyborów, które otworzyły drogę do wolności w Polsce, Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press zapraszają na doroczny wykład im. Wiktora Osiatyńskiego.

 

Wygłosi go jeden z najsłynniejszych intelektualistów europejskich prof. Timothy Garton Ash profesor europeistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Słowo wstępne będzie miał dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 

Wykłady im. Wiktora Osiatyńskiego, zmarłego w kwietniu 2017 roku wybitnego prawnika-konstytucjonalisty oraz obrońcy praw człowieka, a także patrona naszego Archiwum i przyjaciela OKO.press, są okazją do dyskusji o najważniejszych politycznych, prawnych i społecznych procesach w Polsce i Europie.

 

W 2018 roku wykład „Skąd wziął się populizm, dokąd idzie i jak z nim walczyć?” wygłosił prof. Jan Werner Mueller z Uniwersytetu Princeton (nagranie wykładu i debaty).

 

W tym roku czeka nas kolejne spotkanie z wybitnym myślicielem. Timothy Garton Ash będzie mówił po polsku! Podał nam temat: „Polska, Europa: od «chwalebnej rewolucji» 1989 do kryzysu Unii 2019″.

 

Słynny brytyjski intelektualista odniesie się do paradoksalnej sytuacji, w jakiej znalazła się i Polska, i Europa. W 30 lat po sukcesie Jesieni Ludów 1989, a potem udanej transformacji ustrojowej w krajach postkomunistycznych i przyjęciu ich do Unii Europejskiej, doszło do zaburzeń procesu demokratyzacji i samej idei europejskiej.

 

Jakie są źródła obecnego kryzysu? Czy można go było uniknąć?

 

Timothy Garton Ash zachęca do wspólnej refleksji nad pytaniami:

 

  • Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy?
  • W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych?
  • Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

Pytania postawione przez Asha brzmią jeszcze bardziej frapująco po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwyższa od 1994 roku frekwencja w państwach członkowskich dowodzi, że obywatele UE dostrzegają wagę zjednoczonej Europy. Zarówno zaskakująco dobre wyniki liberałów i zielonych, jak i umacnianie się prawicowych populistów w najludniejszych państwach UE takich jak Francja, Wielka Brytania czy Polska wskazują na oczekiwanie wyborców, żeby szukać innych niż do tej pory odpowiedzi na zróżnicowane kryzysy  UE.

 

W drugiej części spotkania do tez profesora Asha oraz do wyników wyborów europejskich odniosą się Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dr Katarzyna Kasia, filozofka związana z „Kulturą Liberalną”, prof. Danuta Huebner, europosłanka, była minister i pierwsza polska komisarz w Komisji Europejskiej.

 

Na koniec głos zabiorą aktywiści zaangażowani w kwestie ochrony praworządności, prowadzenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej, a także przestrzegania praw pracowniczych: Maria Ejchart-Dubois (Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS), Katarzyna Jagiełło (Greenpeace Polska) oraz Piotr Szumlewicz (publicysta i działacz związkowy).

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 


 

Timothy Garton Ash – brytyjski historyk, intelektualista, znawca nowożytnej i współczesnej historii Europy, w tym Europy Środkowej i Wschodniej. Świadek, kronikarz, komentator przemian demokratycznych w regionie po 1989. Stawia też pytanie, jak w ramach Unii Europejskiej połączyć wartości wolności oraz różnorodności, czy i jakie granice stawiać wolności słowa. Ostatnio wydał „Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata” (wydanie polskie Znak, 2018).

 

Polski czytelnik pamięta jego tłumaczone na polski książki m.in. „Polska rewolucja: Solidarność”, „Wiosna obywateli: Rewolucja 1989: widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”,  „Teczka. Historia osobista”.

 

Jest profesorem studiów europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie w St. Antony’ College zajmuje stanowisko ufundowane ku czci wybitnego brytyjskiego filozofa Isaiaha Berlina. Jest również związany z Uniwersytetem Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

 

W maju 2019 roku, w chaosie Brexitu i przed wyborami europejskimi, Timothy Garton Ash przypominał, że „żadna europejska osada, zakon, imperium, wspólnota narodów, rzeczpospolita, czy unia nie trwa wiecznie. Ale dzisiejszy projekt europejski, ze wszystkimi swoimi wadami, jest wart obrony; szkoda byłoby ją stracić, aby dopiero zrozumieć jej prawdziwą wartość.” (The Guardian, 9 maja 2019).

 


Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, 3 czerwca 2019 roku

 

Prof. Timothy Garton Ash: Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019

 

Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy? W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych? Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

PROGRAM

 

18:30 – uwagi wstępne – Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
18:45-19:30 – wykład „Od chwalebnej rewolucji 1989 do kryzysu Unii Europejskiej 2019” – prof. Timothy Garton Ash
19:30-19:50 – dyskusja – Timothy Garton Ash, Aleksander Smolar, Katarzyna Kasia, Danuta Huebner.
19:50-21:o0 – dyskusja z udziałem publiczności, w tym głosy z perspektywy aktywistów – obrońców rządów prawa (Maria Ejchart-Dubois), przyrody i klimatu (Katarzyna Jagiełło), praw pracowniczych (Piotr Szumlewicz).

 

Rejestracja nie jest wymagana. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Nie zapewniamy tłumaczenia na inne języki. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego. Nagranie wideo będzie dostępne później na kanale YouTube Archiwum Osiatyńskiego.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

28 maja 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.11.2019

RPO Adam Bodnar zaprasza na wykład prof. Andrása Sajó. Wystąpi też prof. Ewa Łętowska

25.10.2019

„Czy obronimy Państwo Prawa?” Wykład sędziego Waldemara Żurka

21.10.2019

List otwarty G. T. Pagone Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ) do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

10.10.2019

W sprawie przyszłości polskiej demokracji. List otwarty naukowców

04.10.2019

Iustitia składa zawiadomienie do prokuratury na pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nękających sędziów

23.09.2019

Nie będziesz z nami? Zniszczymy cię. Rozmowa z sędzią Waldemarem Żurkiem

20.09.2019

Konferencja Ambasadorów: od wyniku wyborów 13 października zależeć będzie ustrój naszego państwa, nasza pozycja w Europie i świecie oraz nasze bezpieczeństwo

20.09.2019

RPO do KRS w sprawie antysemickich wpisów

03.09.2019

„Rzecznicy dyscyplinarni M. Lasota i P. Radzik przekroczyli prawo”

03.09.2019

Hejtowani sędziowie boją się zmasowanych ataków: Nasze zdjęcia trafiały do KastaWatch z podpisem: „To będą nasze następne cele”

03.09.2019

Nic nie zniechęci mnie do otwartego działania na rzecz praworządności

27.08.2019

Apel Pierwszego Prezesa SN do członków Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 27 sierpnia 2019 roku

27.08.2019

List otwarty Konferencji Ambasadorów RP do Donalda Trumpa

26.08.2019

Apel Stowarzyszenia Sędziów „Themis” z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie tzw. „afery Piebiaka”

25.08.2019

Zrezygnujcie ze stanowisk! Apel Iustitii w związku z aferą hejterską

20.08.2019

Stanowisko HFPC ws. doniesień medialnych o zorganizowanych działaniach szkalujących sędziów

10.08.2019

Stanowisko okręgowej rady adwokackiej z dnia 6 sierpnia 2019 roku w sprawie nowelizacji kodeksu postępowania karnego

05.08.2019

Ekspert: Kuchciński latał poza prawem i obyczajem. To podręcznikowa korupcja

31.07.2019

Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów THEMIS dot. odmowy wykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

24.07.2019

Raport HFPC: Czas próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwościWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200