Timothy Garton Ash (po polsku!): Od sukcesu 1989 do kryzysu 2019. Zapraszamy na wykład 3 czerwca

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? - prof. Timothy Garton Ash zaprasza do dyskusji nad kryzysem polskiej i europejskiej demokracji. Wykład im. Osiatyńskiego 3 czerwca. Głos zabiorą: m.in. D. Huebner, A. Smolar, K. Kasia, A. Bodnar3 czerwca 2019, na dzień przed 30. rocznicą wyborów, które otworzyły drogę do wolności w Polsce, Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press zapraszają na doroczny wykład im. Wiktora Osiatyńskiego.

 

Wygłosi go jeden z najsłynniejszych intelektualistów europejskich prof. Timothy Garton Ash profesor europeistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Słowo wstępne będzie miał dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 

Wykłady im. Wiktora Osiatyńskiego, zmarłego w kwietniu 2017 roku wybitnego prawnika-konstytucjonalisty oraz obrońcy praw człowieka, a także patrona naszego Archiwum i przyjaciela OKO.press, są okazją do dyskusji o najważniejszych politycznych, prawnych i społecznych procesach w Polsce i Europie.

 

W 2018 roku wykład „Skąd wziął się populizm, dokąd idzie i jak z nim walczyć?” wygłosił prof. Jan Werner Mueller z Uniwersytetu Princeton (nagranie wykładu i debaty).

 

W tym roku czeka nas kolejne spotkanie z wybitnym myślicielem. Timothy Garton Ash będzie mówił po polsku! Podał nam temat: „Polska, Europa: od «chwalebnej rewolucji» 1989 do kryzysu Unii 2019″.

 

Słynny brytyjski intelektualista odniesie się do paradoksalnej sytuacji, w jakiej znalazła się i Polska, i Europa. W 30 lat po sukcesie Jesieni Ludów 1989, a potem udanej transformacji ustrojowej w krajach postkomunistycznych i przyjęciu ich do Unii Europejskiej, doszło do zaburzeń procesu demokratyzacji i samej idei europejskiej.

 

Jakie są źródła obecnego kryzysu? Czy można go było uniknąć?

 

Timothy Garton Ash zachęca do wspólnej refleksji nad pytaniami:

 

  • Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy?
  • W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych?
  • Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

Pytania postawione przez Asha brzmią jeszcze bardziej frapująco po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwyższa od 1994 roku frekwencja w państwach członkowskich dowodzi, że obywatele UE dostrzegają wagę zjednoczonej Europy. Zarówno zaskakująco dobre wyniki liberałów i zielonych, jak i umacnianie się prawicowych populistów w najludniejszych państwach UE takich jak Francja, Wielka Brytania czy Polska wskazują na oczekiwanie wyborców, żeby szukać innych niż do tej pory odpowiedzi na zróżnicowane kryzysy  UE.

 

W drugiej części spotkania do tez profesora Asha oraz do wyników wyborów europejskich odniosą się Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dr Katarzyna Kasia, filozofka związana z „Kulturą Liberalną”, prof. Danuta Huebner, europosłanka, była minister i pierwsza polska komisarz w Komisji Europejskiej.

 

Na koniec głos zabiorą aktywiści zaangażowani w kwestie ochrony praworządności, prowadzenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej, a także przestrzegania praw pracowniczych: Maria Ejchart-Dubois (Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS), Katarzyna Jagiełło (Greenpeace Polska) oraz Piotr Szumlewicz (publicysta i działacz związkowy).

 

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 3 czerwca od 18:30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie przy ulicy Sapieżyńskiej 10A.

 


 

Timothy Garton Ash – brytyjski historyk, intelektualista, znawca nowożytnej i współczesnej historii Europy, w tym Europy Środkowej i Wschodniej. Świadek, kronikarz, komentator przemian demokratycznych w regionie po 1989. Stawia też pytanie, jak w ramach Unii Europejskiej połączyć wartości wolności oraz różnorodności, czy i jakie granice stawiać wolności słowa. Ostatnio wydał „Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata” (wydanie polskie Znak, 2018).

 

Polski czytelnik pamięta jego tłumaczone na polski książki m.in. „Polska rewolucja: Solidarność”, „Wiosna obywateli: Rewolucja 1989: widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”,  „Teczka. Historia osobista”.

 

Jest profesorem studiów europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie w St. Antony’ College zajmuje stanowisko ufundowane ku czci wybitnego brytyjskiego filozofa Isaiaha Berlina. Jest również związany z Uniwersytetem Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

 

W maju 2019 roku, w chaosie Brexitu i przed wyborami europejskimi, Timothy Garton Ash przypominał, że „żadna europejska osada, zakon, imperium, wspólnota narodów, rzeczpospolita, czy unia nie trwa wiecznie. Ale dzisiejszy projekt europejski, ze wszystkimi swoimi wadami, jest wart obrony; szkoda byłoby ją stracić, aby dopiero zrozumieć jej prawdziwą wartość.” (The Guardian, 9 maja 2019).

 


Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, 3 czerwca 2019 roku

 

Prof. Timothy Garton Ash: Polska, Europa: od „chwalebnej rewolucji” 1989 do kryzysu Unii 2019

 

Dlaczego Polska nie potrafi lepiej opowiedzieć o swym największym wkładzie w historię współczesnej Europy? W jakiej mierze brak tej umiejętności wynika z prawdziwych problemów z polską „rewolucją” lat 1980-1989? A w jakiej jest konsekwencją podziałów politycznych, których można było uniknąć? Panoszenia się teorii spiskowych? Ile z obecnego kryzysu Europy wynika z długoterminowych, nieprzewidzianych i niezamierzonych skutków globalnych liberalnych przemian, którym początek dał polski 4 czerwca? I jaką lekcję możemy z tego wszystkiego wyciągnąć?

 

PROGRAM

 

18:30 – uwagi wstępne – Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
18:45-19:30 – wykład „Od chwalebnej rewolucji 1989 do kryzysu Unii Europejskiej 2019” – prof. Timothy Garton Ash
19:30-19:50 – dyskusja – Timothy Garton Ash, Aleksander Smolar, Katarzyna Kasia, Danuta Huebner.
19:50-21:o0 – dyskusja z udziałem publiczności, w tym głosy z perspektywy aktywistów – obrońców rządów prawa (Maria Ejchart-Dubois), przyrody i klimatu (Katarzyna Jagiełło), praw pracowniczych (Piotr Szumlewicz).

 

Rejestracja nie jest wymagana. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim. Nie zapewniamy tłumaczenia na inne języki. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego. Nagranie wideo będzie dostępne później na kanale YouTube Archiwum Osiatyńskiego.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

28 maja 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

23.02.2020

Profesor w czasach zarazy

21.02.2020

Koronawirus z Wuhan, Greta Thunberg i św. Augustyn. Obłędne zdanie odrębne do uchwały SN

18.02.2020

Klaka Rady Sądownictwa. Szef neo-KRS wiwatował na cześć Kaczyńskiego. Jak się tłumaczy? Kłamie

11.02.2020

22 sędziów TK w oświadczeniu bez precedensu: Pawłowicz i Piotrowicz w składzie orzekającym to naruszenie prawa

09.02.2020

Jest twarzą rewolucji sądowej, ściga sędziów. Mówi: Nie nadużywam władzy

09.02.2020

Kaczyńskiemu nie mieści się w głowie, że sędzia może być uczciwy. Więc lepiej wziąć swoich

07.02.2020

Prof. Strzembosz o prześladowcach sędziego Juszczyszyna: “Będą się tego bardzo wstydzić”

07.02.2020

Międzynarodowa Komisja Prawników „zaalarmowana gwałtownie rozwijającym się kryzysem rządów prawa w Polsce”

05.02.2020

Tylko w OKO.press. Niezwykły list do Jourovej: Ma Pani mandat do reprezentowania wszystkich polskich obywateli UE

30.01.2020

Stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie sporu kompetencyjnego zainicjowanego wnioskiem Marszałka Sejmu

29.01.2020

„We are good”, a u was zabijają demonstrantów i wycinają łechtaczki. PiS w Strasburgu dał Europie popalić

27.01.2020

Wójcik: Argumenty zawarte w uzasadnieniach wyroku NSA oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 29 sierpnia 2018 r. są oczywiste i przekonywujące

25.01.2020

Lista dla obywateli: 384 sędziów zarekomendowanych przez neo-KRS i powołanych przez prezydenta Dudę

25.01.2020

Fundacja Helsińska: Rząd zaprowadził Polskę na peryferia demokracji. Uchwała SN daje mu szansę na odwrót

24.01.2020

Prof. Mikuli: Pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości jest tragikomiczny

24.01.2020

Prof. Łętowska: Mądra, dalekowzroczna uchwała Sądu Najwyższego

24.01.2020

Niebezpieczne cofnięcie zegarów historii. Sędzia Zabłocki tłumaczy zagrożenia ustawy represyjnej

24.01.2020

Sędzia Wróbel objaśnia uchwałę SN: Nikt z nas nie chce, byśmy żyli w kraju, gdzie są sędziowie „nasi” i „wasi”

22.01.2020

Resort Ziobry dał nam 3 godziny na usunięcie informacji o reklamach w WP. Bezprawnie i bezpodstawnie

09.01.2020

Kilkudziesięciu profesorów prawa: ustawa „kagańcowa” nie do pogodzenia z członkostwem Polski w UEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200