Tęczowa flaga na Min. Sprawiedliwości. „Chciałem, żeby to był czytelny sygnał dla ministra”

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

Mężczyznę, który powiesił tęczową flagę, szybko zatrzymała policja, został przesłuchany przez prokuraturę. Wszczęto śledztwo w sprawie naruszenia art. 137 par. 1 kodeksu karnego, w związku z usunięciem symboli państwowych. Grozi za to do roku pozbawienia wolności



W piątek 14 sierpnia rano warszawska policja zatrzymała 34-letniego mężczyznę, który zdjął polskie flagi umieszczone przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich i w ich miejsce włożył flagi tęczowe.

 

Zatrzymany mówi OKO.press po przesłuchaniu przez prokuraturę na komisariacie na ulicy Wilczej:

 

„Przesiedziałem cały dzień na komisariacie, wszystko trwało o 8:00 do 18:00. Policja traktowała mnie dobrze, prokuratura też. Zatrzymano mnie pod pretekstem możliwości zacierania dowodów. To absurdalne, bo jak niby miałem zacierać dowody? Będę składać zażalenie na zatrzymanie. Grozi mi postępowanie w związku z artykułem 137.1 kodeksu karnego za usunięcie flagi państwowej.

 

Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że za zdjęcie flagi grozi kara. Nie planowałem jej zdejmować. Chciałem zawiesić tęczowe flagi na uchwytach przed Ministerstwem Sprawiedliwości, ale okazało się, że są tam flagi biało-czerwone, wywieszone w związku ze świętem Wojska Polskiego. Więc zdjąłem flagi biało-czerwone i zawiesiłem w ich miejsce tęczowe.

 

Zauważyli to ochroniarze i zatrzymali mnie. Pół godziny czekałem z ochroniarzami na ławce, aż przyjedzie policja. Do ministerstwa w centrum Warszawy, w Alejach Ujazdowskich.

 

Jakie były moje motywacje? Odpowiem tak, jak powiedziałem prokuraturze: wśród moich znajomych jest dużo osób, które identyfikują się jako LGBT. Bardzo mocno dotyka je to, co dzieje się ostatnio w Polsce.

 

Mam poczucie, że Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli instytucja, które powinna chronić dyskryminowane mniejszości nie tylko tego nie robi, ale wręcz zachęca do dyskryminacji swoimi publicznymi wypowiedziami. Wieszając flagi chciałem przypomnieć o obowiązku ministerstwa wobec osób LGBT.

 

Nie czuję się aktywistą LGBT. Jeśli już, to bardziej czuję się aktywistą klimatycznym, ekologicznym. Postanowiłem zdobyć się gest solidarności z osobami LGBT.

 

Zdecydowałem się na taką formę, czyli, zawieszenie tęczowych flag przed Ministerstwem Sprawiedliwości z kilku przyczyn. Po pierwsze, chciałem, żeby to był czytelny, widzialny sygnał. Był on skierowany przede wszystkim do ministra sprawiedliwości. Nie zależało mi na tym, żeby dokonując gestu obrazić czyjeś uczucia religijne, dlatego uznałem, że powinien to być gest związany z symbolem państwa i z urzędem państwowym. Przyznaję, że myślałem, że nie będzie za co postawić mi zarzutów.

 

Ale nie żałuję. Czy zamierzam jeszcze podejmować działania na rzecz osób LGBT? Nie wiem. Odpowiem tak: w Polsce jest bardzo dużo pustych uchwytów na flagi i szkoda, żeby się marnowały.”

 

Informacja dnia

 

O zatrzymaniu mężczyzny poinformował na Twitterze Dariusz Matecki, radny Rady Miasta Szczecin z PiS. Nie wiadomo, skąd zaczerpnął informacje, że zatrzymany był agresywny.

 

 

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że prowadzone były działania w kierunku art. 137.1 kodeksu karnego. Artykuł brzmi: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

Sprawę zatrzymanego za zdjęcie flag państwowych z budynku Ministerstwa Sprawiedliwości od początku monitorowało biuro poselskie posłanki Lewicy Razem Magdaleny Biejat. Pracownikom biura udało się zorganizować dla zatrzymanego pomoc prawną.

 

Przed komisariatem pojawiła się posłanka Zielonych Magdalena Tracz, poseł Franek Sterczewski i posłanka Zielonych Urszula Zielińska.

 

https://twitter.com/Ula_Zielinska/status/1294237971936411649?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1294237971936411649%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Foko.press%2Fteczowa-flaga-na-min-sprawiedliwosci-chcialem-zeby-to-byl-czytelny-sygnal-dla-ministra%2F

 

Co grozi za usunięcie flagi?

 

Artykuł 137.1 kodeksu karnego przywoływany jest najczęściej w kontekście znieważenia symboli państwowych – przy ocenie, czy doszło do znieważenia, kluczowa jest intencja sprawcy.

 

Przepis zabrania też zniszczenia, uszkodzenia i usuwania oficjalnych symboli Rzeczpospolitej.

 

W przeszłości polskie sądy w sprawach o naruszenie art. 137.1 kodeksu karnego orzekały warunkowe umorzenie postępowań i grzywny.

 

W święto 3 maja 2017 roku o pierwszej w nocy w Opolu sprawca usunął z latarni flagę Polski. Sąd Okręgowy w Opolu wyrokiem z 2 lutego 2018 roku skazał go na karę grzywny w wysokości 500 złotych i zasądził zwrot kosztów sądowych w wysokości 190 złotych (Wyrok Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 2 lutego 2018 roku, II K 97/17).

 

W święto 1 maja 2008 roku w nocy sprawca usunął flagę Polski z uchwytu umieszczonego na ścianie budynku, a następnie wyrzucił ją na konary drzewa. Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z 30 czerwca 2008 roku warunkowo umorzył na rok postępowanie karne o czyn z art. 137 § 1 kodeksu karnego i na mocy art. 67 § 3 kodeksu karnego orzekł wpłatę 600 złotych na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 30 września 2008 r., II AKa 282/08).

 

Dodatkową ochronę symboli państwowych przewiduje kodeks wykroczeń. W 2018 roku za wykroczenie z art. 49. 2 kodeksu wykroczeń Sąd Okręgowy w Wołominie skazał poetę i publicystę Jana Kapelę, który nagrał i opublikował na YouTubie „Mazurek Kapeli – Polacy witają uchodźców”, przerobioną wersję Mazurka Dąbrowskiego. 14 października 2019 Sąd Najwyższy uniewinnił Kapelę, wskazując, że należy patrzeć na cel, jaki miał i sposób zmiany treści hymnu. SN uznał cel wzięcia udziału w debacie publicznej o przyjmowaniu do Polski uchodźców za ważny społecznie.



Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

15 sierpnia 2020






Inne artykuły tego autora

27.03.2024

Koalicja złożyła wniosek w sprawie postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

19.03.2024

Będzie nowy konkurs na sędziego ETPCz

11.03.2024

Jaki będzie efekt uchwały o Trybunale Konstytucyjnym? „Orzeczenia powinny być ignorowane”

05.03.2024

Czteropak Bodnara: uchwała o dublerach i Przyłębskiej i ustawy reformujące TK. Jak to działa?

09.02.2024

Hołownia: Zwrócę się do Moniki Pawłowskiej z propozycją objęcia mandatu

08.02.2024

PKW wskazała osoby mogące objąć mandat po Mariuszu Kamińskim

30.01.2024

Dlaczego wpisano likwidację PAP, ale odmówiono wpisu w przypadku TVP i Polskiego Radia?

24.01.2024

Kamiński i Wąsik ponownie ułaskawieni. Co z ich mandatami? Czy będą mogli ponownie kandydować?

23.01.2024

Prezydent: Nie pozwolę na żadną weryfikację sędziów

23.01.2024

Generał Szymczyk apeluje o wypuszczenie z więzienia Kamińskiego i Wąsika

23.01.2024

Kara porządkowa w wysokości 3 tys. zł, a nawet prokuratorskie zarzuty za obstrukcję posiedzenia komisji

23.01.2024

Prezydent zapowiada ponowne ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika, „żeby ich ratować”.

23.01.2024

Sądy rejestrowe oddaliły wnioski o wpisanie likwidacji TVP i PR. Rząd przegrywa bitwę o media?

19.01.2024

TK Julii Przyłębskiej wydał decyzję w sprawie likwidacji TVP. Co zrobią sądy rejestrowe?

21.12.2023

Decyzja ministra Sienkiewicza ws. mediów budzi duże prawne wątpliwości. Czy wobec tego obowiązuje?

12.12.2023

TK Julii Przyłębskiej: Kary pieniężne nakładane przez TSUE są niezgodne z polską Konstytucją

26.11.2023

Zbigniew Ziobro i KRS atakują Trybunał w Strasburgu za wyrok w sprawie Wałęsy. Czy mają rację?

24.11.2023

Wałęsa wygrywa w Strasburgu. Mamy systemowy problem z KRS, Izbą Kontroli SN i skargą nadzwyczajną

14.11.2023

Sejm zagłosuje nad uchwałą o sędziach-dublerach. Co się w niej znajdzie? I czy będzie skuteczna?

20.07.2023

Trybunał wciąż z pełnym składem i związanymi rękami. Co tym razem wydarzyło się na Szucha?



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200