Szynkowski vel Sęk cieszy się, że Trybunał Przyłębskiej sprawnie proceduje. Co przegapił minister?

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

„Trybunał rzeczywiście wziął na siebie odpowiedzialność sprawnego procedowania. To mnie bardzo cieszy. Wielu obawiało się, że ta sprawa będzie w jakiś sposób przeciągana” – stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister nie słyszał najwyraźniej o konflikcie paraliżującym TK.     SZYMON Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE, odpowiedzialny za wynegocjowanie nowej ustawy sądowej, która ma odblokować […]



„Trybunał rzeczywiście wziął na siebie odpowiedzialność sprawnego procedowania. To mnie bardzo cieszy. Wielu obawiało się, że ta sprawa będzie w jakiś sposób przeciągana” – stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister nie słyszał najwyraźniej o konflikcie paraliżującym TK.

 

 

SZYMON Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE, odpowiedzialny za wynegocjowanie nowej ustawy sądowej, która ma odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, został zapytany 20 kwietnia w Polskim Radiu o postępy w tej sprawie. Ustawa nie weszła jeszcze w życie, ponieważ – z powodu wniosku prezydenta Andrzeja Dudy – o jej konstytucyjności musi najpierw orzec Trybunał Konstytucyjny.

 

 

 

„Czekamy na rozwiązanie tej kwestii w TK. Ustawa skierowana przez pana prezydenta do TK zostanie rozpatrzona zgodnie z przedstawionym harmonogramem 30 maja. Widać, że Trybunał rzeczywiście wziął na siebie odpowiedzialność sprawnego procedowania. To mnie bardzo cieszy. Wielu obawiało się, że ta sprawa w Trybunale będzie w jakiś sposób przeciągana, czy utkwi tam na dłużej” – stwierdził Szynkowski vel Sęk.

 

 

Wypowiedź ministra ds. UE to kolejny już przykład próby zaklinania rzeczywistości przez obóz władzy. Jarosław Kaczyński twierdził niedawno, że TK jest bliski wydania wyroku, Krystyna Pawłowicz (obecnie sędzia, wcześniej posłanka) zapewniała na Twitterze, że „nie ma burdelu w TK”, a Julia Przyłębska od lutego obiecuje, że „wkrótce spotkamy się na rozprawie”, a wszelkie pogłoski o sporach, to „nieprawda i błędny obraz”.

Tymczasem mijają cenne (dosłownie, bo kosztujące miliardy euro) miesiące, w których Trybunał nawet nie zaczął oficjalnie nad wnioskiem obradować.

 

 

 

Miało być tak pięknie

 

 

Minister zachwala szybko postępującą pracę TK i z ulgą stwierdza, że nie spełniły się obawy opinii publicznej. Gdy tylko bowiem 10 lutego kraj obiegła informacja o decyzji prezydenta, który nie zdecydował się podpisać ustawy, tylko odesłał ją do TK, głośno podnoszono, że problemem w sprawnym procedowaniu może stać się konflikt w Trybunale.

 

 

Wszystko dlatego, że sześciu sędziów TK od kilku miesięcy domaga się, żeby Julia Przyłębska, której kadencja skończyła się 20 grudnia 2022 roku, zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. Zgromadzenie miałoby wybrać kandydatów, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego Prezesa TK.

 

 

Według Julii Przyłębskiej te apele „nie mają oparcia w prawie i są bezprzedmiotowe”, ponieważ przepisy wprowadzające sześcioletnią kadencję Prezesa TK zostały uchwalone kilkanaście dni po wybraniu jej na Prezesa TK. Julia Przyłębska chce pozostać na stanowisku Prezesa TK do grudnia 2024 roku, czyli do końca swojej dziewięcioletniej kadencji sędziowskiej. I z tego powodu nie zwołuje Zgromadzenia.

PiS nie chce rezygnacji Przyłębskiej

 

 

Stanowisko Przyłębskiej popiera rząd. Premier Mateusz Morawiecki pytany w grudniu o tę kwestię stwierdził, że „nie ma żadnej wątpliwości, że kadencja prezes Trybunału kończy się wraz z czasem trwania kadencji sędziego”.

 

 

 

Podobnego zdania jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Udzielił on 28 marca wywiadu, w którym mówił: „Pani Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, po prostu kwestionuje obowiązujące prawo, jakkolwiek by próbować je interpretować”.

 

 

 

Andrzej Duda pytany stwierdził z kolei wymijająco, że są dwa stanowiska, ale za to w dość ostrych słowach wezwał TK do porzucenia sporów i rozstrzygnięcia jego wniosku: „Każdy organ państwa konstytucyjny, a takim organem jest też Trybunał Konstytucyjny, ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe i ma swój wymiar zadań i te zadania powinien realizować, więc niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci, skoro jest wewnętrznie skłócony i weźmie się do roboty.

Zajmie się tym, co do niego należy”.

Daty przychodzą i odchodzą

 

 

Minister Szynkowski robi dobrą minę do złej gry, ale fakt, że trybunalska maszynka do wydawania wyroków się zacięła, widać gołym okiem. Do najszybszych decyzji TK w ostatnich latach należała ta dotycząca sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a TK. PiS-owi zależało, żeby zablokować uchwałę połączonych izb SN. Elżbieta Witek złożyła wniosek do TK pod koniec stycznia 2020 roku, a wyrok był już w kwietniu. Trzy miesiące.

 

 

Julia Przyłębska rzeczywiście wyznaczyła datę rozprawy na 30 maja 2023 roku, teoretycznie więc sprawa ma szansę zamknąć się w trzech i pół miesiąca. Minister nie wspomniał jednak, że sprawująca władzę w TK prezes ogłosiła ten termin akurat w dniu, w którym miała odbyć się sędziowska narada w sprawie wniosku Andrzeja Dudy. W tej sprawie TK musi obradować i wydać wyrok w pełnym składzie, zatem w obecności 11 spośród 15 sędziów.

Na naradzie nie stawiło się aż siedmiu, w wyniku czego Trybunał nie mógł pracować. I nie była to pierwsza tego rodzaju sytuacja.

Na początku kwietnia pięciu sędziów-buntowników wystosowało do Julii Przyłębskiej pismo, w którym wyrażali „gotowość do niezwłocznego podjęcia prac nad sprawą o sygn. Kp 1/23 (wniosek Prezydenta RP)”. Jasno stawiali jednak warunek, jakim jest ustąpienie Przyłębskiej z zajmowanego stanowiska i zwołanie Zgromadzenia Ogólnego, które miałoby wyłonić nowych kandydatów na prezesa.

 

 

Nic nie wskazuje na to, żeby w ostatnich dniach doszło do jakiegokolwiek przełamania tego impasu. Przeciwnie, TK w ostatnich dniach przesunął terminy dwóch innych rozpraw, w których musi orzekać w pełnym składzie.

 

 

 

Na 26 kwietnia wyznaczona była rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym (chodzi o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego). Przełożono ją na 9 maja. Druga rozprawa to sprawa z wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który domaga się uznania niezgodności z Konstytucją kar naliczanych przez TSUE. Termin tej rozprawy był wyznaczony na 27 kwietnia. Obecnie ma to być 14 czerwca.



Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

24 kwietnia 2023






Inne artykuły tego autora

27.03.2024

Koalicja złożyła wniosek w sprawie postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

19.03.2024

Będzie nowy konkurs na sędziego ETPCz

11.03.2024

Jaki będzie efekt uchwały o Trybunale Konstytucyjnym? „Orzeczenia powinny być ignorowane”

05.03.2024

Czteropak Bodnara: uchwała o dublerach i Przyłębskiej i ustawy reformujące TK. Jak to działa?

09.02.2024

Hołownia: Zwrócę się do Moniki Pawłowskiej z propozycją objęcia mandatu

08.02.2024

PKW wskazała osoby mogące objąć mandat po Mariuszu Kamińskim

30.01.2024

Dlaczego wpisano likwidację PAP, ale odmówiono wpisu w przypadku TVP i Polskiego Radia?

24.01.2024

Kamiński i Wąsik ponownie ułaskawieni. Co z ich mandatami? Czy będą mogli ponownie kandydować?

23.01.2024

Prezydent: Nie pozwolę na żadną weryfikację sędziów

23.01.2024

Generał Szymczyk apeluje o wypuszczenie z więzienia Kamińskiego i Wąsika

23.01.2024

Kara porządkowa w wysokości 3 tys. zł, a nawet prokuratorskie zarzuty za obstrukcję posiedzenia komisji

23.01.2024

Prezydent zapowiada ponowne ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika, „żeby ich ratować”.

23.01.2024

Sądy rejestrowe oddaliły wnioski o wpisanie likwidacji TVP i PR. Rząd przegrywa bitwę o media?

19.01.2024

TK Julii Przyłębskiej wydał decyzję w sprawie likwidacji TVP. Co zrobią sądy rejestrowe?

21.12.2023

Decyzja ministra Sienkiewicza ws. mediów budzi duże prawne wątpliwości. Czy wobec tego obowiązuje?

12.12.2023

TK Julii Przyłębskiej: Kary pieniężne nakładane przez TSUE są niezgodne z polską Konstytucją

26.11.2023

Zbigniew Ziobro i KRS atakują Trybunał w Strasburgu za wyrok w sprawie Wałęsy. Czy mają rację?

24.11.2023

Wałęsa wygrywa w Strasburgu. Mamy systemowy problem z KRS, Izbą Kontroli SN i skargą nadzwyczajną

14.11.2023

Sejm zagłosuje nad uchwałą o sędziach-dublerach. Co się w niej znajdzie? I czy będzie skuteczna?

20.07.2023

Trybunał wciąż z pełnym składem i związanymi rękami. Co tym razem wydarzyło się na Szucha?



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200