Stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego w sprawie postępowań dyscyplinarnych sędziów

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Szerzenie wiedzy na temat Konstytucji to obowiązek każdego prawnika. Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego z oburzeniem przyjmuje enuncjacje medialne o wszczynaniu przez organy państwowe postępowań dyscyplinarnych przeciwko adwokatom, prokuratorom i sędziom prowadzącym działalność edukacyjną w zakresie wiedzy o Konstytucji - publikujemy treść stanowiska



Stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego z dnia 14 września 2018 r.

 

Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego ze zdziwieniem, niepokojem i oburzeniem przyjmuje enuncjacje medialne o wszczynaniu przez organy państwowe postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom, prokuratorom, adwokatom i radcom prawnym prowadzącym w szkołach ponadpodstawowych działalność edukacyjną w zakresie wiedzy o Konstytucji. Tego rodzaju działalność edukacyjna jest zgodna z prawem, tym samym nie wypełnia znamion deliktu zawodowego i nie może stanowić przesłanki dla wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko osobie, która pro publico bono popularyzuje wiedzę na temat zasad polskiego ustroju, organizacji i funkcjonowania instytucji władzy publicznej oraz wolności i praw jednostki określonych w Konstytucji.

 

Szerzenie wiedzy na temat prawa, a zwłaszcza Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi obowiązek każdego prawnika. Edukacja prawnicza, w szczególności adresowana do młodzieży licealnej, odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania świadomości i kultury prawnej społeczeństwa oraz służy ochronie szeroko pojętego interesu publicznego. Propagowanie wiedzy o Konstytucji wśród najmłodszych pokoleń Polaków nawiązuje do chwalebnego dorobku kultury konstytucyjnej okresu Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej. Należy przypomnieć – zwłaszcza w obliczu zbliżającego się jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości – że w praktyce odrodzonej Rzeczypospolitej istniał piękny zwyczaj wręczania uczniom wraz ze świadectwem maturalnym egzemplarza Konstytucji.

 

Zarząd Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego wyraża stanowczy sprzeciw wobec wszelkich działań mających na celu ograniczanie, czy wręcz piętnowanie działalności edukacyjnej prawników przez funkcjonariuszy i instytucje władzy publicznej. Takie praktyki stoją w jawnej sprzeczności z interesem publicznym, godzą w etos zawodowy prawników, a także kwestionują dotychczasowy dorobek edukacyjny, zakorzeniony w tradycji niepodległej Drugiej Rzeczypospolitej.

 

Jednocześnie, Zarząd Polskiego Prawa Konstytucyjnego wyraża uznanie dla przedstawicieli zawodów prawniczych, którzy pro bono uczestniczą w procesie edukacji młodzieży, w szczególności wspierając realizację licznych inicjatyw pozarządowych, np. „Tygodnia Konstytucyjnego” organizowanego przez Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy oraz Fundację Batorego. Działalność ta służy nie tylko pogłębianiu wiedzy kolejnych pokoleń Polaków na temat ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, ale w istotny sposób przyczynia się także do kreowania postawy szacunku dla państwa, prawa i wartości demokratycznych, na których ów ustrój się opiera. Jest to bardzo ważna działalność na rzecz Polski jako najwyższego dobra wspólnego jej Obywateli.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

15 września 2018




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

26.05.2023

Sprawiedliwość po latach. SN uchylił wyroki w „procesie brzeskim” wydane pod dyktando Piłsudskiego

18.04.2023

Apel sędziów oraz prokuratorów polskich i europejskich zebranych podczas XXIX Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” do Komisji Europejskiej o natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem neo-KRS

17.04.2023

Uchwała programowa XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Ołtarzewie

14.03.2023

Sąd uniewinnił 32 osoby, które przerwały mszę po wyroku TK. „Protest musiał odbyć się w kościele”

08.03.2023

Co dalej z Odrą? NSA zdecydował: Wody Polskie nie mają prawa przerabiać rzeki na drogę wodną

19.01.2023

To nie był „kompromis”, ale postawienie polityki nad konstytucją. Opozycja nie powinna [WIDZĘ TO TAK]

09.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [debata]

31.12.2022

2 lata więzienia za krytykę Kościoła? Czytamy kodeks karny projektu ziobrystów

28.12.2022

Studiujesz prawo? Zgłoś się do Akademii Praworządności

15.12.2022

Ustawa o SN nie spełnia kamieni milowych. Nie wykreśla przepisów ustawy kagańcowej [ROZMOWA]

01.12.2022

Wybory wysokiego ryzyka. 13 NGO-sów apeluje do OBWE o monitoring wyborów w 2023 roku. Lista powodów

04.10.2022

Po przejęciu władzy trzeba będzie zbudować prokuraturę od nowa [Gazeta Wyborcza]

18.09.2022

Jest decyzja KE w sprawie obcięcia funduszy dla Węgier. Victor Orbán raczej się nie zmartwi

05.09.2022

Konfederacja i cenzura Facebooka. Czy platforma medialna ma decydować, co mamy widzieć i czytać?

10.08.2022

Wyniki losowania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

27.07.2022

Sąd Najwyższy przeprowadził pierwszy test niezależności sędziego. Przełomowe orzeczenie [Gazeta Wyborcza]

15.07.2022

Warszawska adwokatura jednogłośnie i zdecydowanie za obecnym optymalnym modelem samorządu adwokackiego

13.07.2022

Sprawozdanie na temat praworządności z 2022 r. Komisja wydaje konkretne zalecenia kierowane do państw członkowskich (komunikat prasowy)

11.07.2022

Oświadczenie Pana Mariusza Muszyńskiego w sprawie tzw. maili Dworczyka i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego

17.03.2022

Uchwała Komitetu Nauk Prawnych PAN wzywająca do podjęcia rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200