Stanowisko HFPC ws. doniesień medialnych o zorganizowanych działaniach szkalujących sędziów

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ze zdumieniem połączonym z oburzeniem przyjęła informacje portalu Onet dotyczące inspirowania przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, przy udziale jednego z sędziów delegowanych do tego Ministerstwa, zorganizowanych działań szkalujących sędziów, w tym przedstawicieli stowarzyszeń sędziowskich.



Opisywane informacje wskazują na znaczne ryzyko nadużycia uprawnień w celu szkalowania sędziów aktywnych w debacie publicznej. Działania te nie mieszczą się w jakikolwiek sposób w standardach państwa demokratycznego, swoim charakterem przypominając raczej kampanię oszczerstw prowadzoną przez aparat państwa przed 1989 r.

 

HFPC z żalem odnotowuje, że wpisują się one w obserwowane od dłuższego czasu zjawisko celowego osłabiania zaufania wobec wymiaru sprawiedliwości, a tym samym podkopywania fundamentów polskiej państwowości. Do niedawna jego najsilniejszym odzwierciedleniem była przygotowana na zlecenie Rady Ministrów kampania wizerunkowa krytykująca sądownictwo.

 

Od kilku miesięcy prym w tym względzie wiedzie jednak prowadzona w mediach społecznościowych kampania siania nienawiści wobec sędziów, ich publicznego znieważania, czy rozpowszechniania o nich fałszywych informacji. Z opracowanego przez HFPC raportu „Czas Próby. Sędziowie wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości” wynika, że sędzia aktywny w debacie publicznej lub wydający orzeczenie niekorzystne dla rządzącej większości parlamentarnej, niemal natychmiast staje się przedmiotem ataków ze strony mediów i profili społecznościowych bliskich obozowi rządzącemu. Ujawnione informacje, w szczególności dostęp do informacji o charakterze niepublicznym, do tej pory jedynie sugerowały bliski związek tej działalności z organami władzy publicznej, a w szczególności Ministerstwem Sprawiedliwości.

 

Dziś, dzięki publikacji portalu Onet, wiemy, że za co najmniej częścią z tych działań prawdopodobnie stał przedstawiciel tegoż Ministerstwa. Tak poważnych zarzutów, w razie ich potwierdzenia, nie da się pogodzić z pełnieniem jakiejkolwiek funkcji publicznej. Dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w takie działania, lecz również tych, które sprawowały wobec nich nadzór.

 

Dlatego też oczekujemy pełnego, niezależnego i dokładnego sprawdzenia podnoszonych zarzutów, w szczególności pod kątem odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej osób za nie odpowiedzialnych. Wreszcie apelujemy do przedstawicieli władzy publicznej o pełne zastosowanie się do rekomendacji Komisji Europejskiej, która w stanowisku z dnia 20 grudnia 2017 r. wzywała polskie władze m.in. do powstrzymania się od jakichkolwiek działań i publicznych oświadczeń podważających legitymacje Sądu Najwyższego, sądów powszechnych oraz poszczególnych sędziów.

 

Tylko takie działania uratować mogą wiarygodność władzy wykonawczej w Polsce.

 

Jednocześnie wyrażamy solidarność z wszystkimi tymi sędziami, którzy w związku z pełnioną funkcją spotkali się z kierowaną pod swoim adresem kampanią oszczerstw i nienawiści. Bądźcie silni.

 

Źródło: http://www.hfhr.pl/stanowisko-hfpc-ws-doniesien-medialnych-o-zorganizowanych-dzialaniach-szkalujacych-sedziow/

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

20 sierpnia 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200