Stanisław Biernat: Z głowy

Udostępnij

Polski prawnik, nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych, sędzia, a od 2010 do 2017 także wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej

Zwolennicy Prezydenta często podkreślają jego umiejętność długiego przemawiania z głowy, bez kartki. Upatrują w tym wielką wartość, świadczącą o przewadze Andrzeja Dudy nad politykami opozycyjnymi, np. konkurentami w wyborach prezydenckich.Nieustannym admiratorem Prezydenta przemawiającego z pamięci jest np. Joachim Brudziński.

 

Przyłączając się do tego podziwu chciałbym jednak zauważyć, że omawiana zdolność, choć może nieczęsta, nie jest wyjątkowa.

 

Starsi mieszkańcy Krakowa pamiętają zapewne z epoki przedinternetowej Panią z okienka informacji kolejowej na Dworcu Głównym PKP. Otóż, ta Pani udzielała informacji pasażerom z głowy, bez sięgania do rozkładu jazdy. Nocny pociąg do Głowna? Proszę bardzo! Pospieszny do Kępna? Proszę notować. I tak dalej…

 

Dodam jeszcze z rozrzewnieniem, że Pani z okienka informacji PKP:

 

  1. zawsze mówiła prawdę;
  2. wypowiadała się na temat;
  3. nie podnosiła głosu;
  4. panowała nad mimiką twarzy;
  5. nie obrażała pasażerów, nawet jak byli sędziami.


Autor


Polski prawnik, nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych, sędzia, a od 2010 do 2017 także wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.


Więcej

Opublikowany

7 maja 2020Inne artykuły tego autora

06.07.2019

Oświadczenie Stanisława Biernata, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, wiceprezesa Trybunału w latach 2010-2017.

18.03.2019

Wniosek do sędzi Julii Przyłębskiej poza jakimikolwiek proceduramiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200