Sędziowie z „Themis” do Komendanta Głównego Policji: Policja w demokratycznym państwie winna pełnić służbę w interesie całego społeczeństwa

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów „Themis” wzywa Komendanta Głównego Policji do przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących zatrzymania 48 osób, które miało miejsce dnia 7 sierpnia 2020, w związku z demonstracjami po tymczasowym aresztowaniu jednego z działaczy ruchu LGBTPrzypominamy, że art. 11 EKPC gwarantuje prawo do pokojowych zgromadzeń, a w sytuacjach w których konieczna jest reakcja na zdarzenia nagłe art. 3 ustawy o stowarzyszeniach daje podstawę do organizacji niesformalizowanych zgromadzeń spontanicznych. Sam fakt, że w trakcie zgromadzenia spontanicznego obywatele kontestują politykę władz wobec grup mniejszościowych nie może być podstawą do ich zatrzymania, o ile ich działanie nie zakłóca porządku publicznego. Zatrzymanie bez wystarczającej podstawy faktycznej ma charakter arbitralny naruszając prawo do wolności gwarantowane przez art. 5 EKPC i polską konstytucję. Nawet jeżeli samo zatrzymanie jest zasadne, to użycie przez policję środków przymusu bezpośredniego nie powinno wykraczać poza niezbędną potrzebę.

 

W świetle relacji bezpośrednich uczestników wydarzeń, w tym również parlamentarzystów, poważne wątpliwości budzą takie aspekty działania policji w dniu 7 sierpnia 2020, jak:

 

– podstawy faktyczne zatrzymania tak licznej grupy osób,

– nasilenie użycia środków przymusu bezpośredniego,

– uniemożliwienie zatrzymanym kontaktu z obrońcami.

 

Według relacji medialnych „Wydaje się, że policja działała według klucza – wyciągane były osoby, których strój i tęczowe dodatki czy flagi mogły wskazywać, że są aktywistkami i aktywistami LGBT+”. Z pewnością udział w pokojowym, spontanicznym zgromadzeniu nie jest wystarczający do zarzucenia jego uczestnikom przestępstwa z art. 254 par. 1 kk, gdyż celem takiego zgromadzenia nie jest gwałtowny zamach na osobę, czy mienie, i to nawet w sytuacji gdy zachowanie pojedynczych osób przekracza dopuszczalne granice. Świat obiegły również materiały fotograficzne i filmowe ukazujące osoby, którym brutalnie wykręcano ręce, czy deptano po głowie. Kontakt zatrzymanych z obrońcami, czy osobami najbliższymi miał być opóźniony i utrudniony.

 

Powyższe okoliczności budzą poważne i uzasadnione wątpliwości co do zasadności dokonanych zatrzymań, proporcjonalności użytych środków przymusu bezpośredniego, oraz sugerują możliwość naruszenia prawa do obrony osób zatrzymanych.

 

Grupowe zatrzymania są sprzeczne z duchem EKPC i budzą jednoznacznie negatywne skojarzenia historyczne. Żeby nie sięgać dalej wstecz wystarczy przytoczyć „prewencyjne zatrzymania” w okresie stanu wojennego, które miały uniemożliwić udział opozycji w obchodach patriotycznych rocznic. Innym przykładem może być skierowana przeciwko mniejszościom seksualnym akcja „Hiacynt”, której rzeczywistym celem było zbieranie kompromitujących materiałów w celu werbunku współpracowników SB, która rozpoczęła się od masowych zatrzymań.

 

W świetle powyższego w interesie społecznym, a także w interesie ochrony dobrego imienia polskiej policji, leży wszechstronne wyjaśnienie wobec opinii publicznej podstaw i przebiegu zatrzymań do jakich doszło dnia 7 sierpnia 2020 r. Przypominamy, że Policja w demokratycznym państwie winna pełnić służbę w interesie całego społeczeństwa, w tym również chronić mniejszości. W przeciwnym razie stanie się policją polityczną.

 

Stanowisko ZG SS „Themis” z 10 sierpnia 2020.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

19 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]

17.11.2020

Konferencja Ambasadorów RP: Weto przeciw Polsce

14.11.2020

Archiwum Osiatyńskiego w debacie: Igrzyska Wolności [ZAPROSZENIE]

10.11.2020

Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych do Kandydatek i Kandydatów na stanowisko Sędziego ETPCWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200