Sędziowie: Nie kneblować lekarzy. Mają prawo mówić prawdę o szpitalach w czasie epidemii

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Stowarzyszenie Sędziów Iustitia sprzeciwia się nakładaniu na lekarzy zakazu wypowiadania się o tym, co dzieje się w szpitalach walczących z koronawirusem. Taki zakaz wydał resort zdrowia. Iustitia podkreśla, że zakaz uderza w konstytucyjne prawa lekarzy i prawo obywateli do informacji dotyczących zdrowiaWiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, zastępczyni ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wysłała 20 marca 2020 pismo do konsultantów krajowych, z zaleceniem, by zobowiązali konsultantów wojewódzkich do zaprzestania wydawania własnych opinii ws. koronawirusa.

 

Pani wiceminister podkreśliła, że wszelkie opinie na temat sytuacji epidemiologicznej, zagrożenia dla personelu medycznego oraz sposobów zabezpieczenia tego personelu przed zakażeniem powinni wydawać tylko konsultanci krajowi. I to tylko po konsultacji z ministerstwem zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. „Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawidłowych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym”.

 

Szanowni Panowie Konsultanci,

 

w związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej różnych opinii wydawanych przez konsultantów wojewódzkich dotyczących koronawirusa SARS-Cov-2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19 proszę o zobowiązanie konsultantów wojewódzkich w reprezentowanych przez państwa dziedzinach do zaprzestania samodzielnego wydawania ww opinii.

 

Opinie na temat sytuacji epidemiologicznej zagrożenia dla przedstawicieli kadr medycznych w danych dziedzinach medycyny czy w obrębie danej grupy zawodowej, jak również sposobów zabezpieczenia osobistego przed zakażeniem, powinni wydawać jedynie państwo jako konsultanci krajowi po wcześniejszej konsultacji z ministerstwem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawdziwych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną do nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym.

 

Jednocześnie proszę o przesłanie do Ministerstwa Zdrowia wszystkich opinii wydawanych dotychczas na wyżej wymieniony temat przez konsultantów wojewódzkich.

 

Z poważaniem

Józefa Szczurek-Żelazko

Sekretarz Stanu

 

Po tym piśmie zagotowało się wśród lekarzy, którzy są dziś dla obywateli i dziennikarzy często jedynym wiarygodnym źródłem informacji o sytuacji w szpitalach oraz o tym, jak personel medyczny jest słabo zabezpieczony przed koronawirusem. Często lekarze takie informacje przekazują bezpośrednio na Facebooku.

 

Ich opinie nie pokrywają się jednak z przekazem rządu, który kreuje się na panującego nad całą sytuacją i prze do wyborów prezydenckich w maju.

 

Iustitia murem za lekarzami

 

W poniedziałek 30 marca 2020 wsparli lekarzy sędziowie z największego stowarzyszenia sędziów Iustitia.

 

„Sami wiecie najlepiej, czego potrzebują pacjenci. To Wy jesteście ekspertami i macie prawo mówić głośno, kiedy trzeba stawać w ich obronie. Formy nacisku i próby zamknięcia lekarzom ust odbiegają od standardów rozwiniętych demokracji – doświadczacie ich dziś Wy, doświadczały ich wcześniej także inne grupy. To Wy, zawód zaufania społecznego, jesteście teraz nadzieją ludzi. Jesteśmy z Was dumni i nie zapomnimy tego, co robicie dziś dla milionów Polaków” – napisał Zarząd Iustitii.

 

Kneblowanie jak sędziów

 

Lekarze słusznie odebrali zalecenia wiceminister zdrowia, jako próbę zakneblowania ich. Zwłaszcza że za mówienie o tym, jak jest naprawdę, dyrektor szpitala w Nowym Targu Marek Wierzba (jednocześnie radny sejmiku małopolskiego z PiS) zwolnił z pracy położną.

 

Zwolnił ją dyscyplinarnie za to, że napisała na Facebooku, że w szpitalu brakuje maseczek. Dyrektor uznał, że położna sieje panikę i zapewniał, że w szpitalu sprzętu nie brakuje. Choć potem ten sam szpital apelował o przekazywanie jednorazowych środków ochrony osobistej.

 

Lekarze obawiają się, że zalecenia wiceminister zdrowia mogą być wykorzystane do zatajania informacji o stanie epidemii i manipulowania tymi informacjami. Takie listy dostajemy też w OKO.press od lekarzy.

 

Prawo lekarzy do informowania obywateli

 

Sędziowie z Iustitii sami od miesięcy doświadczają różnych represji ze strony władzy za głośne mówienie prawdy o tym, co PiS robi z sądami.

 

W stanowisku z 30 marca Zarząd Iustitii pisze m.in., że „Lekarze, tak samo jak inni obywatele naszego kraju, korzystają z konstytucyjnego prawa do publicznego wyrażania swoich poglądów. Wobec tego nie można zaakceptować zakazu wypowiadania się przez lekarzy na temat sytuacji epidemiologicznej w placówkach medycznych i dostrzeżonych przez nich nieprawidłowościach. Tym bardziej, że informowanie społeczeństwa o istotnych sprawach dotyczących zdrowia obywateli, leży w interesie publicznym. Tak jak w interesie publicznym leży wskazywanie decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zdrowia, na to gdzie ten system nie działa”.

 

Iustitia zaznacza, że „Przedstawiciele zawodów zaufania społecznego, takich jak lekarz, nauczyciel czy prawnik, odebrali swoją edukację po to, by móc jak najlepiej służyć obywatelom swoją wiedzą i doświadczeniem. Także wtedy, kiedy wymaga to stanięcia w obronie ich praw, a z taką sytuacją mamy dziś do czynienia. Naszą powinnością jest służyć ludziom. Nie politykom. I my to wiemy. Po to państwo polskie przez lata przygotowywało nas do wykonywania naszych ról – kiedy ludziom dzieje się krzywda i narażane są ich podstawowe prawa, mamy obowiązek reagować”.

 

„Dlatego lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi medycznemu chcemy dziś – my, sędziowie – przekazać nie tylko głębokie podziękowanie, ale też nasze wyrazy solidarności” – pisze w stanowisku Iustitia.

 

Sędziowie robią zbiórki na pomoc szpitalom

 

Sędziowie przy okazji dziękują całemu personelowi medycznemu na walkę z wirusem.

 

„Wyrażamy podziw i uznanie dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych pracowników służby zdrowia za ich zaangażowanie w pracy z pacjentami zakażonymi wirusem COVID 19.

 

Codziennie personel medyczny naraża swoje zdrowie i życie w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią. Wiemy, że swoją służbę wykonujecie w warunkach skrajnych. Mierzycie się na co dzień nie tylko z chorobą i ludzkim lękiem, ale też z błędami systemu. Trudno znaleźć słowa, które oddałyby naszą wdzięczność i szacunek” – napisano w stanowisku Zarządu Iustitii.

 

Sędziowie z Iustitii organizują też sami zbiórki potrzebnych środków dla lekarzy i pielęgniarek. Sędziowie z Krakowa – ze stowarzyszeń Iustitia i Themis – kupili 50 przyłbic i przekazali ponad 20 tys. zł dla jednego z krakowskich szpitali.

 

Zbiórkę pieniędzy na pomoc szpitalom zorganizowały też oddziały Iustitii ze Szczecina (zebrano już 35 tys. zł), Śląska (zebrano ponad 13 tys. zł), Warszawy, Opola, Wrocławia, Legnicy (zebrano 12 tys.zł), Bydgoszczy, Nowego Sącza, Rzeszowa oraz Radomia.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

30 marca 2020


Inne artykuły tego autora

06.02.2023

ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy

06.02.2023

Nagonka na zawieszonego sędziego Macieja Ferka. W akcji nielegalna neo-KRS i była koleżanka Ziobry

27.01.2023

Chaos w nowej Izbie SN. Przestaje sądzić sędziów i prokuratorów, przez Manowską i ławników

24.01.2023

Człowiek Ziobry chce zakneblować sędziego Juszczyszyna. Tak wdraża kompromis z UE ws. KPO

16.01.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące Schaba i Radzika. Za niewykonanie zabezpieczenia ETPCz

15.01.2023

Prawnicy do Senatu: Skierować ustawę o SN do Komisji Weneckiej. Jest sprzeczna z Konstytucją

14.01.2023

Sędzia Juszczyszyn znów ścigany za stosowanie prawa UE. Tak ludzie Ziobry „wspierają” kompromis z KE

13.01.2023

Prezydent awansował ludzi Ziobry i sędziów z grupy Kasta/Antykasta. Tak wygląda kompromis z UE

13.01.2023

Zawieszony bezprawnie sędzia Gąciarek może wrócić do orzekania. Zdecyduje o tym nowa Izba SN

12.01.2023

Prezes legalnej Izby SN Prusinowski odmawia sądzenia z neo-sędziami: „Nie boję się, wybrałem los”

12.01.2023

Pierwszy taki wyrok. Sędzia Pilśnik uniewinniona za podważenie legalności Izby Dyscyplinarnej SN

23.12.2022

Ludzie Ziobry chcą dopaść sędziego Macieja Ferka. Bo wysłał komornika po nielegalnie zabraną pensję

15.12.2022

Prezes Iustitii: KE jeszcze nie zgodziła się na zmiany PiS w sądach. A prezydent zapowiada weto

14.12.2022

PiS dla miliardów z KPO zmienia ustawy o sądach. Ale może złamać Konstytucję i wywołać chaos

08.12.2022

Skandaliczne represje wobec byłej prezes SN Gersdorf. Człowiek Ziobry ściga ją za historyczną uchwałę SN

07.12.2022

Porażka prokuratury Ziobry. Nie ma zgody na ściganie sędziego w związku z książką o Macierewiczu

07.12.2022

Państwo PiS. Prokurator Michera, który chciał zatrzymania Tulei, dostał awans na sędziego

06.12.2022

ETPCz zatrzymuje Schaba i Radzika! Trybunał zakazał represji wobec sędzi apelacyjnych z Warszawy

02.12.2022

Prokuratura uderza w Ewę Wrzosek, chce ją oskarżyć. Czy po to użyto przeciwko niej Pegasusa?

30.11.2022

SN: Igor Tuleya wraca do pracy. Nie popełnił przestępstwa i nie ma zgody na jego siłowe zatrzymanieWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200