Sędziowie: Nie kneblować lekarzy. Mają prawo mówić prawdę o szpitalach w czasie epidemii

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Stowarzyszenie Sędziów Iustitia sprzeciwia się nakładaniu na lekarzy zakazu wypowiadania się o tym, co dzieje się w szpitalach walczących z koronawirusem. Taki zakaz wydał resort zdrowia. Iustitia podkreśla, że zakaz uderza w konstytucyjne prawa lekarzy i prawo obywateli do informacji dotyczących zdrowiaWiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, zastępczyni ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wysłała 20 marca 2020 pismo do konsultantów krajowych, z zaleceniem, by zobowiązali konsultantów wojewódzkich do zaprzestania wydawania własnych opinii ws. koronawirusa.

 

Pani wiceminister podkreśliła, że wszelkie opinie na temat sytuacji epidemiologicznej, zagrożenia dla personelu medycznego oraz sposobów zabezpieczenia tego personelu przed zakażeniem powinni wydawać tylko konsultanci krajowi. I to tylko po konsultacji z ministerstwem zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. „Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawidłowych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym”.

 

Szanowni Panowie Konsultanci,

 

w związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej różnych opinii wydawanych przez konsultantów wojewódzkich dotyczących koronawirusa SARS-Cov-2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19 proszę o zobowiązanie konsultantów wojewódzkich w reprezentowanych przez państwa dziedzinach do zaprzestania samodzielnego wydawania ww opinii.

 

Opinie na temat sytuacji epidemiologicznej zagrożenia dla przedstawicieli kadr medycznych w danych dziedzinach medycyny czy w obrębie danej grupy zawodowej, jak również sposobów zabezpieczenia osobistego przed zakażeniem, powinni wydawać jedynie państwo jako konsultanci krajowi po wcześniejszej konsultacji z ministerstwem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Tylko takie działanie zapewni przekazywanie informacji merytorycznie prawdziwych i jednolitych oraz nie będzie przyczyną do nieuzasadnionego wzniecania niepokoju w środowisku medycznym.

 

Jednocześnie proszę o przesłanie do Ministerstwa Zdrowia wszystkich opinii wydawanych dotychczas na wyżej wymieniony temat przez konsultantów wojewódzkich.

 

Z poważaniem

Józefa Szczurek-Żelazko

Sekretarz Stanu

 

Po tym piśmie zagotowało się wśród lekarzy, którzy są dziś dla obywateli i dziennikarzy często jedynym wiarygodnym źródłem informacji o sytuacji w szpitalach oraz o tym, jak personel medyczny jest słabo zabezpieczony przed koronawirusem. Często lekarze takie informacje przekazują bezpośrednio na Facebooku.

 

Ich opinie nie pokrywają się jednak z przekazem rządu, który kreuje się na panującego nad całą sytuacją i prze do wyborów prezydenckich w maju.

 

Iustitia murem za lekarzami

 

W poniedziałek 30 marca 2020 wsparli lekarzy sędziowie z największego stowarzyszenia sędziów Iustitia.

 

„Sami wiecie najlepiej, czego potrzebują pacjenci. To Wy jesteście ekspertami i macie prawo mówić głośno, kiedy trzeba stawać w ich obronie. Formy nacisku i próby zamknięcia lekarzom ust odbiegają od standardów rozwiniętych demokracji – doświadczacie ich dziś Wy, doświadczały ich wcześniej także inne grupy. To Wy, zawód zaufania społecznego, jesteście teraz nadzieją ludzi. Jesteśmy z Was dumni i nie zapomnimy tego, co robicie dziś dla milionów Polaków” – napisał Zarząd Iustitii.

 

Kneblowanie jak sędziów

 

Lekarze słusznie odebrali zalecenia wiceminister zdrowia, jako próbę zakneblowania ich. Zwłaszcza że za mówienie o tym, jak jest naprawdę, dyrektor szpitala w Nowym Targu Marek Wierzba (jednocześnie radny sejmiku małopolskiego z PiS) zwolnił z pracy położną.

 

Zwolnił ją dyscyplinarnie za to, że napisała na Facebooku, że w szpitalu brakuje maseczek. Dyrektor uznał, że położna sieje panikę i zapewniał, że w szpitalu sprzętu nie brakuje. Choć potem ten sam szpital apelował o przekazywanie jednorazowych środków ochrony osobistej.

 

Lekarze obawiają się, że zalecenia wiceminister zdrowia mogą być wykorzystane do zatajania informacji o stanie epidemii i manipulowania tymi informacjami. Takie listy dostajemy też w OKO.press od lekarzy.

 

Prawo lekarzy do informowania obywateli

 

Sędziowie z Iustitii sami od miesięcy doświadczają różnych represji ze strony władzy za głośne mówienie prawdy o tym, co PiS robi z sądami.

 

W stanowisku z 30 marca Zarząd Iustitii pisze m.in., że „Lekarze, tak samo jak inni obywatele naszego kraju, korzystają z konstytucyjnego prawa do publicznego wyrażania swoich poglądów. Wobec tego nie można zaakceptować zakazu wypowiadania się przez lekarzy na temat sytuacji epidemiologicznej w placówkach medycznych i dostrzeżonych przez nich nieprawidłowościach. Tym bardziej, że informowanie społeczeństwa o istotnych sprawach dotyczących zdrowia obywateli, leży w interesie publicznym. Tak jak w interesie publicznym leży wskazywanie decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zdrowia, na to gdzie ten system nie działa”.

 

Iustitia zaznacza, że „Przedstawiciele zawodów zaufania społecznego, takich jak lekarz, nauczyciel czy prawnik, odebrali swoją edukację po to, by móc jak najlepiej służyć obywatelom swoją wiedzą i doświadczeniem. Także wtedy, kiedy wymaga to stanięcia w obronie ich praw, a z taką sytuacją mamy dziś do czynienia. Naszą powinnością jest służyć ludziom. Nie politykom. I my to wiemy. Po to państwo polskie przez lata przygotowywało nas do wykonywania naszych ról – kiedy ludziom dzieje się krzywda i narażane są ich podstawowe prawa, mamy obowiązek reagować”.

 

„Dlatego lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi medycznemu chcemy dziś – my, sędziowie – przekazać nie tylko głębokie podziękowanie, ale też nasze wyrazy solidarności” – pisze w stanowisku Iustitia.

 

Sędziowie robią zbiórki na pomoc szpitalom

 

Sędziowie przy okazji dziękują całemu personelowi medycznemu na walkę z wirusem.

 

„Wyrażamy podziw i uznanie dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych pracowników służby zdrowia za ich zaangażowanie w pracy z pacjentami zakażonymi wirusem COVID 19.

 

Codziennie personel medyczny naraża swoje zdrowie i życie w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią. Wiemy, że swoją służbę wykonujecie w warunkach skrajnych. Mierzycie się na co dzień nie tylko z chorobą i ludzkim lękiem, ale też z błędami systemu. Trudno znaleźć słowa, które oddałyby naszą wdzięczność i szacunek” – napisano w stanowisku Zarządu Iustitii.

 

Sędziowie z Iustitii organizują też sami zbiórki potrzebnych środków dla lekarzy i pielęgniarek. Sędziowie z Krakowa – ze stowarzyszeń Iustitia i Themis – kupili 50 przyłbic i przekazali ponad 20 tys. zł dla jednego z krakowskich szpitali.

 

Zbiórkę pieniędzy na pomoc szpitalom zorganizowały też oddziały Iustitii ze Szczecina (zebrano już 35 tys. zł), Śląska (zebrano ponad 13 tys. zł), Warszawy, Opola, Wrocławia, Legnicy (zebrano 12 tys.zł), Bydgoszczy, Nowego Sącza, Rzeszowa oraz Radomia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

30 marca 2020Inne artykuły tego autora

01.09.2021

Porażka „słynnego” Radzika. Nie zawiesił sędziego Synakiewicza, który wykonał wyrok ETPCz i TSUE

29.08.2021

Michał Lasota, nominat Ziobry, ściga sędziów. Ale sam mógłby być ścigany

28.08.2021

Prezydent Duda i prezes Manowska przejmują kontrolę nad starym, legalnym SN. Będą nowi „komisarze”

27.08.2021

Porażka prezesa Nawackiego, nominata Ziobry. Sąd twardo: sędzia Juszczyszyn ma wrócić do pracy

27.08.2021

W obronie sędziego Synakiewicza zaatakowanego przez Ziobrę i Radzika za wyrok ws. neo sędzi

26.08.2021

Małgorzata Bednarek złamała orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. To była prokurator od Ziobry

26.08.2021

Sędzia Synakiewicz wydał precedensowy wyrok ws. neo-sędziów. Teraz straszy go Ziobro i ściga Radzik

24.08.2021

Ziobro kazał ścigać sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową

03.08.2021

„Słynny” Radzik chce usunąć z zawodu sędziego Tyszkę, który nie chce sądzić z neo sędziami

28.07.2021

Blisko 100 sędziów SN i 321 prokuratorów popiera historyczny apel sędziów w obronie prawa UE

26.07.2021

Jest zawiadomienie do prokuratury na Nawackiego, Radzika i Schaba za niewykonanie orzeczeń TSUE

24.07.2021

Prezes Iustitii: Sędziowie nie pozwolą rządowi oszukać UE w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła JuszczyszynaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200