Sędziowie, adwokaci, radcy prawni mają propozycję również dla PiS: zróbmy Okrągły Stół dla Praworządności
Przedstawiciele samorządu sędziów, adwokatów i radców prawnych proponują zorganizowanie Okrągłego Stołu dla Sądownictwa pod patronatem byłych prezesów Polskiej Akademii Nauk. Mają przy nim zasiąść przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, środowisk prawniczych, naukowych oraz organizacji społecznych
Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, radca prawny Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych oraz sędzia Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, podjęli się zorganizowania rozmów „Okrągły Stół dla Praworządności”, do których zasiedliby przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, środowisk prawniczych, naukowych oraz organizacji społecznych.
O patronat nad inicjatywą wystąpili do obecnego oraz byłych prezesów Polskiej Akademii Nauk – prof. dr. hab. Jerzego Duszyńskiego, prof. dr. hab. Michała Kleibera i prof. dr. hab. Andrzeja Legockiego.
„Okrągły Stół dla Praworządności” jest związany z obecną sytuacją w wymiarze sprawiedliwości, w kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz procedowanego przez parlament projektu ustawy ingerującej w sferę niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Publikujemy treść listu.
Apel o Okrągły Stół dla Praworządności
Warszawa, 20 grudnia 2019 roku
W związku z obecną sytuacją w polskim wymiarze sprawiedliwości, związaną m.in. z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 19 listopada 2019 roku, jak również procedowanym przez Parlament projektem ustawy ingerującej w sferę niezależności sądów i niezawisłości sędziów, zwracamy się do Panów Profesorów – jako autorytetów naukowych i społecznych – z prośbą o podjęcie się patronatu nad inicjatywą zorganizowania rozmów przy Okrągłym Stole dla Praworządności, do którego zasiedliby przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, środowisk prawniczych, naukowych oraz organizacji społecznych.
Widzimy konieczność podjęcia dialogu celem wypracowania rozwiązań legislacyjnych, które zagwarantują prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i respektowanie praw obywateli.
Ta propozycja znajduje szerokie poparcie społeczne.
Adw. Jacek Trela, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
SSO Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA
r. pr. Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych
Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.
Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.