Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędzia Ewa Mielcarek z sądu w Gdyni orzekła, że nie ma podstaw do aresztu dla syna Ryszarda Krauzego, który napadł na operatora TVP. Za to orzeczenie jest na sędzię nagonka w prorządowych mediach, a ona sama dostała groźby. "Boję się o moją rodzinę"Sędzia Ewa Mielcarek z wydziału karnego Sądu Rejonowego w Gdyni o areszcie dla syna biznesmena Ryszarda Krauzego decydowała w sobotę 17 października. Orzeczenie wydała około godziny 15:00. Sędzia nie zgodziła się, by syn biznesmena trafił na dwa miesiące do aresztu, co nie spodobało się prorządowym mediom i politykom prawicy.

 

Krótko po tym orzeczeniu do sądu przyszły maile z wyzwiskami i groźbami pod adresem sędzi. W związku z nimi prezes gdyńskiego sądu zawiadomił prokuraturę najpierw o znieważeniu sędzi, a potem o groźbach karalnych. Prezes sądu wystąpił też do policji o ochronę dla sędzi, bo ma ona obawy o swoje życie. Sędzia czeka na decyzję policji. „Mam obawy o moją rodzinę. Ale nie żałuję, dziś wydałabym takie samo orzeczenie”, mówi OKO.press sędzia Ewa Mielcarek. W środę 21 października sędzia sama złożyła na policji zawiadomienie dotyczące gróźb karalnych.

 

„Kasto bandytów. Dość tego skur…”

 

Jak ustaliło OKO.press, na adres mailowy gdyńskiego sądu przyszły cztery maile z tego samego adresu mailowego od osoby ukrywającej się za słowem tropicmotel.

 

Trzy maile przyszły w sobotę 17 października po wydaniu przez sędzię Mielcarek orzeczenia. Ostatni mail w poniedziałek 19 października.

 

Pierwszy mail przyszedł do sądu o godzinie 16:25 – „Syn książę [tu padają dane syna biznesmena – red.] bandyta wolny, a za batonika do więzienia. Kasto bandytów. A gdyby tak wasze pomioty pobito? Gdyby wasze wnuczusie mordy im skuto. To co byście powiedzieli? Ciekawa jestem?????”.

 

Kolejny mail przyszedł o godzinie 17:52 – „Ewa Mielcarek ty lewacka kurwo. Ty nie będziesz wypuszczać na wolność bandytów bijących nasze dzieci, nie będziesz kurwo!!!! Pomiocie jakiegoś SB ecka po kursach duraczq. Dość tego skurwysyny”.

 

Trzeci mail z tego samego adresu przyszedł o godzinie 23:30 – „Nie chcemy was hołoto w sądach. Raus, raus, raus. Bandziory nie będziemy wam płacić. Dość tego skorumpowana hołoto”.

 

Ostatni mail do sądu przyszedł w poniedziałek w nocy: „Obowiązuje standaryzacja wyroków, a nie jak sobie klika w todze zarządzi!!!! Za pobicie jest areszt, tak jak za rzucenie w sędzię tortem!!!! Reporter to urzędnik publiczny, tak jak sędzia i jest pod ochroną. Zatrudnianie czy mianowane przekupnych sędziów będzie karane!!! Prezes sądu odpowiadać powinien kto u niego pracuje i oceniać wyroki pod względem merytorycznym. Nie aresztowanie bandyty syna Krauzego jest przestępstwem, zachodzi podejrzenie korupcji!!! O tym będzie się pisać i domagać się jak zdecydowana większość Polaków opcji 0 [opcji zero w sądach, czyli powszechnej czystki, którą planuje minister Ziobro – red.]. Wywalenia was wszystkich tzw. kasty. A ja nazywam to klika. Na bruk. A może by tak zastosować radykalny środek przemawiający skorumpowanej osobie w todze do rozumu. Może by tak jej lub jej dziecku obić mordę i wtedy zobaczymy?”.

 

Jak doszło do sprawy aresztowej

 

Wniosek o areszt, który w sobotę jako niezasadny oddaliła sędzia, jest odpryskiem innej, większej sprawy dotyczącej biznesmena Ryszarda Krauzego i kilkunastu innych osób, w tym adwokata Romana Giertycha. Do tej sprawy prokuratura w czwartek 15 października dokonała zatrzymań, by postawić zarzuty wyprowadzenia ze spółki deweloperskiej 92 mln zł. W tej sprawie sąd w Poznaniu też nie zgodził się jednak na areszty, bo uznał, że zarzuty nie są w wysokim stopniu uprawdopodobnione.

 

W czwartek w związku z zatrzymaniem Ryszarda Krauzego pod jego domem w Gdyni stali do późnego wieczora dziennikarze. Po zakończeniu czynności przez prokuraturę do domu przyjechał syn biznesmena, by zobaczyć co się dzieje i porozmawiać z matką. Wtedy doszło do scysji z ekipą TVP, która pakowała się już do samochodu. Wywiązała się szarpanina, w efekcie której operator TVP odniósł obrażenia m.in. głowy.

 

TVP mówiła potem, że jej operator został pobity przez syna biznesmena. Miał on uderzyć go w twarz i kopnąć.

 

Syna Krauzego zatrzymano jednak dopiero dobę później, czyli w piątek wieczorem. Prokuratura twierdziła, że się ukrywał. Choć powód może być inny, bo operator TVP powinien syna biznesmena ścigać sam z oskarżenia prywatnego. Nie wiadomo, kiedy zapadła decyzja, że prokuratura z uwagi na ważny społecznie interes włączyła się do sprawy i przejęła ją do ścigania.

 

W piątek 16 października dyżur aresztowy w gdyńskim sądzie miała sędzia Ewa Mielcarek z 18-letnim stażem pracy w tym zawodzie. Około godziny 22:00 dostała telefon z prokuratury, że będzie wniosek o areszt dla syna Krauzego. Prokuratura z wnioskiem do sądu wystąpiła krótko po jego zatrzymaniu, choć ma na to 48 godzin. Czy prokuratura się spieszyła, bo sprawą interesowały się prorządowe media?

 

Sędzia Mielcarek wniosek z prokuratury dostała o godzinie 01:00 nocy. I to ona rozpoznała go następnego dnia.

 

Dlaczego sąd nie zgodził się na areszt

 

Sędzia Mielcarek orzeczenie wydała około godziny 15:00. Orzekła, że areszt jest bezzasadny, że wystarczy tylko dozór policji i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. Prokuratura przekonywała sędzię, że areszt jest konieczny, bo jest obawa matactwa ze strony syna biznesmena. Podnosiła też, że groził on ekipie TVP i będąc na wolności może groźby zrealizować.

 

Sędzia orzekła, że takich przesłanek do aresztu w tej sprawie nie ma. Bo prokuratura ma już zeznania trzech pracowników ekipy TVP, zabezpieczono również nagrania z monitoringu. Ponadto syn biznesmena częściowo przyznał się do zarzutów i podał motywy swojego zachowania, które były związane z tym, co działo się wokół jego ojca. Nie ma więc obaw, że będzie teraz mataczył.

 

W tej sprawie nie ma też zagrożenia wysoką karą (to jedna z przesłanek aresztu), o czym świadczy już sama treść zarzutów karnych ogłoszonych przez prokuraturę synowi biznesmena.

 

W sprawie jest sądowa opinia lekarska, z której ma wynikać, że obrażenia jakich doznał operator TVP nie są poważne, bo lekarze zakwalifikowali je jako skutkujące rozstrojem zdrowia poniżej siedmiu dni. W tej sytuacji prokuratura nie mogła postawić zarzutu jak za ciężkie pobicie, tylko musiała to zakwalifikować jako czyn z artykułu 157 § 2 kodeksu karnego, za który grozi do dwóch lat więzienia.

 

Przyjęta przez prokuraturę kwalifikacja karna oznacza, że operator TVP powinien sam ścigać syna biznesmena z oskarżenia prywatnego, ale jak widać w prokuraturze zapadła decyzja, że ścigać ma go państwo.

 

Synowi Krauzego postawiono jeszcze dwa inne zarzuty: gróźb karalnych wobec jednego z członków ekipy TVP (zagrożenie karą do dwóch lat więzienia), naruszenia nietykalności cielesnej dwóch członków ekipy TVP (ten czyn też jest ścigany z oskarżenia prywatnego i jest zagrożony karą do dwóch lat więzienia).

 

Sędzia Mielcarek ponadto orzekła, że nie ma obaw, by doszło do realizacji podnoszonej przez prokuraturę przesłanki realizacji gróźb przez syna biznesmena. Nie był on bowiem do tej pory karany. A czyn swój popełnił pod wpływem tego, co działo się z jego ojcem.

 

Wiadome jest, że media prorządowe z zatrzymania Krauzego i innych, w tym Giertycha, zrobiły kilkudniowy spektakl. Ekipa TVP ciągle stoi pod domem Romana Giertycha. Stała też pod sądem w Gdyni w trakcie posiedzenia aresztowego.

 

Sędzia Mielcarek: Nigdy nie wydałam wyroku pod wpływem presji i strachu

 

Sędzia Mielcarek po odmowie aresztu dla syna Krauzego dowiedziała się z prorządowych mediów, że jest przeciwniczką reform w wymiarze sprawiedliwości i, że podpisała list do OBWE dotyczący organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej.

 

W „Teleexpressie” w materiale o odmowie aresztu podano, że wypuszczenie syna biznesmena na wolność to przyzwolenie na agresję wobec dziennikarzy. Zaczęła się też ostra krytyka sędzi w internecie. Na przykład Dariusz Matecki, radny PiS ze Szczecina, który wcześniej pracował w resorcie ministra Ziobry pisał na Twitterze: „Czy zna ktoś nazwisko sędziego, który wydał tę decyzję? Zadbam, aby zostało zapamiętane”. I przyszły maile z pogróżkami do sądu.

 

OKO.press rozmawiało z sędzią Ewą Mielcarek. Co czuje po tym, co spotkało ją po wydaniu orzeczenia? „Odmówiłam aresztu opierając się na tym co przedstawiła prokuratura oraz na przepisach. Nie mogłam w tej sytuacji zgodzić się na areszt. Nigdy nie wydałam orzeczenia pod wpływem presji, albo ze strachu o konsekwencje. Nie żałuję, dziś wydałabym takie samo orzeczenie. Zawsze brałam za swoje decyzje odpowiedzialność.

 

Ale po raz pierwszy w swojej sądowej karierze spotkałam się z tym, że przy takiej kwalifikacji karnej [czyny zagrożone maksymalną karą do dwóch lat więzienia, z czego dwa są ścigane z oskarżenia prywatnego – red.] prokuratura występuje o areszt.

 

Zaskoczona jestem też tym, co mówiono o mnie po wydaniu orzeczenia. Że ferowano wyroki bez znajomości akt.

 

Nie należę do Iustitii [krytykuje „reformy” ministra Ziobry i broni wolnych sądów – red.]. Jestem za reformą wymiaru sprawiedliwości, ale nie taką jak robi się teraz. Owszem, popieram takie akcje jak w obronie sędzi Beaty Morawiec i sędziego Igora Tulei. Brałam również udział w robieniu zdjęć solidarnościowych [ze ściganymi, niepokornymi sędziami – red.] w naszym sądzie. Podpisałam także list do OBWE. Ale nie ma to wpływu na orzeczenia jakie wydaję. Obawiam się teraz o swoją rodzinę”.

 

Iustitia: prokuratura musi zareagować na groźby wobec sędziego

 

Sędzię w obronę wziął zarząd gdańskiego oddziału stowarzyszenia niezależnych sędziów Iustitia. W wydanym stanowisku wyraził stanowczy sprzeciw wobec ataków i gróźb pod adresem sędzi Mielcarek. „Groźby wobec sędziego i członków jego rodziny kierowane są w związku z czynnościami procesowymi. Powinny się spotkać z odpowiednią reakcją prokuratury. Jednocześnie zarząd apeluje do mediów o rzetelność i umiarkowanie w debacie publicznej dotyczącej orzeczeń sądowych”, napisał w oświadczeniu zarząd gdańskiego oddziału Iustitii.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

21 października 2020Inne artykuły tego autora

03.12.2020

Sąd rozjechał prokuraturę ws. Giertycha. Postawienie mu zarzutów nieskuteczne i nieetyczne

29.11.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry wywiera presję na sąd w sprawie Giertycha

29.11.2020

Dariusz Drajewicz, nominat Ziobry, ma świetną fuchę w sądzie

27.11.2020

Sędzia Mitera z nowej KRS na skróty umarza sprawę przeciwko Danucie Holeckiej

26.11.2020

Nadsędzia Bogdan Święczkowski. Wszechwładny prokurator atakuje sąd w sprawie Krauzego i Giertycha

25.11.2020

W obronie Tulei sędziowie apelują do Schaba: ufamy, że będzie pan działał na podstawie prawa

21.11.2020

Zbiórka na fundusz dla sędziów represjonowanych przez aparat PiS: Tuleyę, Morawiec i Juszczyszyna

21.11.2020

Znamy ostatnie orzeczenie Igora Tulei wydane w dniu zawieszenia

19.11.2020

Skandaliczna decyzja Izby Dyscyplinarnej. Zawiesiła sędziego Tuleyę i pozwoliła postawić mu zarzuty karne

17.11.2020

Wierny żołnierz Ziobry prezesem największego sądu w Polsce. Dostał nominację

17.11.2020

Znowu klęska prokuratury ws. Giertycha i innych. Kolejny sąd uznał, że dowody są słabe

10.11.2020

Pół miliona na ściganie niepokornych sędziów. Władza PiS sypie funduszami dla rzeczników dyscyplinarnych Ziobry

05.11.2020

„Dobra zmiana” idzie po NSA. Współpracownicy PiS i Ziobry przejmują kolejny ważny sąd

31.10.2020

Warszawskie sądy przygotowują się na masowe aresztowania uczestników protestów. PiS chce użyć siły?

31.10.2020

Oficer ABW wjechał w protestujące kobiety. Miał dostać zarzuty, ale odważnej prokurator zabrano śledztwo

30.10.2020

Symbol „dobrej zmiany” w sądach, Przemysław Radzik, dostał wysoki awans. To on ściga niepokornych sędziów

30.10.2020

Prokuratura zrealizuje groźby Kaczyńskiego. Ma pomóc dławić Strajk Kobiet przepisami o epidemii

26.10.2020

Ludzie Ziobry ścigają sędzię, bo z ramienia Senatu i opozycji zasiada w komisji ds. pedofilii

24.10.2020

Święczkowski idzie na wojnę z Niderlandami. Prokuratorzy mają badać, czy sądy są tam niezależne

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z OpolaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200