Ścigają sędziego za wykonanie uchwały SN. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza ustawą kagańcową

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędzia ze Szczecina ma dyscyplinarkę za to, że zbadał status sędziego awansowanego przez nową KRS. „Słynny” rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik właśnie postawił mu zarzuty dyscyplinarne, żąda też zawieszenia sędziego w obowiązkach służbowychMimo sezonu urlopowego zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik (z nominacji ministra Ziobry) nie zwalnia tempa w ściganiu niezależnych sędziów.

 

We wtorek – co opisaliśmy w OKO.press – Radzik zaczął ścigać 10-osobowy zarząd stowarzyszenia sędziów Iustitia na czele z Krystianem Markiewiczem, za kwestionowanie legalności sędziów z powołanej przez PiS Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

 

To ta Izba w poniedziałek 3 sierpnia orzekła o ważności wyboru na prezydenta Andrzeja Dudy. Zarząd Iustitii zakwestionował też legalność ich uchwały o wyborze Dudy:

 

A już dnia następnego czyli w środę 5 sierpnia Przemysław Radzik poinformował, że zrobił kolejną dyscyplinarkę sędziemu Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Nie podał o którego sędziego chodzi, ale z informacji OKO.press wynika, że Radzik zarzuty dyscyplinarne postawił sędziemu Maciejowi Żelazowskiemu.

 

Ściga sędziego za legalne czynności procesowe

 

Przemysław Radzik ściga sędziego Żelazowskiego za to, że w marcu 2020 r., badając odwołanie od orzeczenia wydanego przez sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie, najpierw sprawdził status tego sędziego. Bo orzeczenie wydał sędzia awansowany przez nową KRS.

 

Sędzia Żelazowski sprawdził, czy ten sędzia posiada atrybut bezstronności. W tym celu zażądał od prezesów sądu okręgowego i apelacyjnego informacji o awansie tegoż sędziego. Gdy je dostał uznał, że awans nie budzi wątpliwości co do bezstronności sędziego i potem rozpoznał odwołanie od jego orzeczenia.

 

„Występując o informacje o powołaniu tego sędziego do sądu okręgowego wykonałem uchwałę pełnego składu Sądu Najwyższego ze stycznia 2020 r. Stwierdziłem jednak, że nie ma przesłanek by podważać bezstronność tego sędziego” – mówi OKO.press sędzia Maciej Żelazowski. Nie stwierdził bowiem, by awansowany sędzia był powiązany z ministerstwem sprawiedliwości.

 

Mimo to zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik postawił teraz sędziemu Żelazowskiemu zarzuty dyscyplinarne. Zarzuca mu uchybienie godności urzędu sędziego polegające na rzekomym przekroczeniu uprawnień poprzez przyznanie sobie „kompetencji do ustalania i oceny umocowania oraz sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa”.

 

Zarzuca mu też podjęcie działań „kwestionujących skuteczność powołania sędziego sprawozdawcy w rozpoznawanej sprawie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie”.

 

Zdaniem Radzika sędzia Żelazowski w ten sposób „podjął bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających”, co w jego ocenie mogło prowadzić do naruszenia Konstytucji.

 

Radzik wręcz zarzuca sędziemu popełnienie tzw. przestępstwa urzędniczego przekroczenia uprawnień z artykułu 231 kodeksu karnego. Domaga się też od Izby Dyscyplinarnej zwieszenia jego w obowiązkach służbowych. Komunikat rzecznika dyscyplinarnego o zarzutach jest tutaj:

http://rzecznik.gov.pl/

 

Sędzia: wykonałem uchwałę pełnego składu SN

 

Stawiając zarzuty Przemysław Radzik powołał się m.in. na niekonstytucyjną ustawę kagańcową, w której PiS wprowadził dla sędziów drakońskie kary za badanie statusu sędziów awansowanych przez nową KRS.

 

Kary wprowadzono, mimo że sędziowie mają ustawowy obowiązek badać, czy wyrok wydał skład sądu właściwie obsadzony. Badanie legalności statusu sędziów powołanych i awansowanych przez nową KRS dopuszcza też wyrok TSUE z listopada 2019 r. i uchwała pełnego składu SN ze stycznia 2020 r. Ustawa kagańcowa ma jednak zniechęcić do tego sędziów pod groźbą kar, łącznie z usunięciem z zawodu.

 

„Liczyłem się z takimi konsekwencjami. Ale ja tylko wykonałem uchwałę Sądu Najwyższego. Czy tego żałuję? Nigdy mi taka myśl nie przeszła przez głowę” – mówi OKO.press sędzia Maciej Żelazowski.

 

Ścigany dziś sędzia w 2016 r. został powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Po dwóch latach został jednak odwołany z tego stanowiska w ramach czystek przeprowadzonych przez resort na stanowiskach prezesów sądów w całej Polsce.

 

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry nie daruje sędziom podważania legalności nowej KRS i jej awansów

 

Dyscyplinarka dla sędziego Macieja Żelazowskiego ze Szczecina to kolejna dyscyplinarka dla niepokornych sędziów, którzy wykonują wyrok TSUE i uchwały pełnego składu SN oraz badają statusu sędziów powołanych przez nową KRS.

 

Jak już pisaliśmy hurtowa dyscyplinarka za podważanie statusu nowych sędziów SN grozi 10-osobowemu zarządowi Iustitii na czele z Krystianem Markiewiczem.

 

Ponadto dyscyplinarki za to mają:

 

– Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jako pierwszy za wykonanie wyroku TSUE zapłacił dyscyplinarką w 2019 r. Juszczyszyn chciał zbadać legalność powołania członków nowej KRS, za co spadł na niego grad represji. Finalnie Izba Dyscyplinarna przy SN zawiesiła go w obowiązkach sędziego do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Obniżyła mu też o 40 proc. pensję. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Krystian Markiewicz z Sądu Okręgowego w Katowicach, szef Iustitii. Rzecznikowi dyscyplinarnemu nie spodobał się jego komunikat w którym wzywał sędziów, by nie współpracowali z powołaną przez PiS nową Izbą Dyscyplinarną i nową KRS, której legalność podważył.

 

Markiewicz w 2019 r. dostał za to 55 zarzutów. Uderzenie w Markiewicza nie jest przypadkowe. Za jego rządów w Iustitii stowarzyszenie wyrosło na głównego obrońcę niezależności wymiaru sprawiedliwości. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Waldemar Żurek sędzia z Sądu Okręgowego w Krakowie, były rzecznik starej, legalnej KRS, zasłużony dla obrony wolnych sądów. Ma dyscyplinarkę za to, że złożył pozew do SN, w którym żąda stwierdzenia, że Kamil Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN. Zaradkiewicza awansowała nowa KRS. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Aleksandra Janas i Irena Piotrowska z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Mają dyscyplinarki za zadanie pytań prawnych do SN ws. legalności nowej KRS. Rzecznik dyscyplinarny wystąpił też o ich zawieszenie w obowiązkach sędziego. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

 Rafał Lisak, Wojciech Maczuga, Kazimierz Wilczek z Sądu Okręgowego w Krakowie. Jeszcze przed wyrokiem TSUE z listopada 2019 roku chcieli zbadać status asesora powołanego przez KRS. I choć potem się okazało, że powołała go stara, legalna KRS, to i tak dostali zarzuty dyscyplinarne.

 

Na sędziów doniosła do rzecznika dyscyplinarnego prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk- Woicka (z nominacji ministra Ziobry) i jednocześnie członkini nowej KRS. Rzecznik dyscyplinarny domaga się również zawieszenia ich w obowiązkach służbowych. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Andrzej Żuk z Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Ma dyscyplinarkę za zadanie pytania prawnego do SN ws. statusu sędziego powołanego przez nową KRS. Rzecznik dyscyplinarny chce też zawieszenia go w obowiązkach służbowych. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Ewa Malinowska z Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego podważyła legalność nowej KRS w dokumencie z oceny sędzi, która starała się o awans od nowej KRS.

 

Malinowska mogła jednak podpaść rzecznikowi dyscyplinarnemu mocnym zaangażowaniem w obronę wolnych sądów. Ponadto to ona przed laty zarzucała błędy w pracy sędziego Łukasza Piebiaka, co zakończyło się dla niego wyrokiem dyscyplinarnym. Jak tylko Piebiak został wiceministrem sprawiedliwości, Malinowska straciła stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Pisaliśmy o tym w OKO.press.

 

– Siedmiu sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Grożą im zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania prawnego do SN ws. legalności nowej KRS. Pisaliśmy o tym w OKO.press.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

6 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiej

14.10.2020

Sędziowie o Izbie Dyscyplinarnej: to nie jest sąd, nie uznajemy uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

13.10.2020

Nielegalna Izba Dyscyplinarna pod osłoną nocy uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

12.10.2020

„Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury

06.10.2020

Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

05.10.2020

Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

03.10.2020

Porażka rzecznika Ziobry. Sędzia z Olsztyna bez dyscyplinarki za koszulkę z napisem „Konstytucja”

03.10.2020

Izba Dyscyplinarna jawnie nie uznaje wyroku TSUE i bawi się w Polexit. Iustitia chce interwencji Komisji Europejskiej

02.10.2020

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie ściganej sędzi Beaty Morawiec i pisze o represji

30.09.2020

Ryszard Czarnecki z PiS przegrał proces z Różą Thun. Ma ją przeprosić za porównanie do szmalcowników

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem Bońkiem

13.09.2020

Klęska Ziobry. Przegrał z niepokornym prokuratorem Parchimowiczem w Izbie DyscyplinarnejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200